2.çocuk

İki kizim var Biri 2.5 yaşında biri 4 aylık ..İkinciyi kendimiz istedik .Kızım yalnız kalmasin ,bir arkadaşı olsun dedim .Benim de aramda 2 yaş olan bir ablam var .Arkadaş gibi beraber büyüdük .Kimseye ihtiyacım yoktu .Her konuda yardımcımdi .Ben de beraber buyusunler dedim ve ikinci de kız .İlk kızım kolikti .Hala çok mızmız ,memnuniyetsiz bir çocuk .Ama olsun dedim .İkincisi de onun aksine çok uslu bir bebek .Beni hiç üzmedi .Diğer kızımın kiyafetlerini giyiyor hep .Doğduğundan beri sadece foto çekimi için kıyafet aldım birkaç tane .Onun dışında ne maddi ne manevi bizi zora sokmadı .Her şeyi vardı .Bebek arabası ,beşik,eşyaları .Biz sadece kızımızı bekledik .Evimize neşe getirdi .Ben pişman değilim .Sadece çalışmaya başlamam lazım .O doğunca diğer kızımı kreşe verdik .Borclarimiz var .Bayadir çalışmıyordum ama iki çocuk olunca ise dönmem lazım .Hayat cok pahalı .İyi koşullar sağlamak icin çalışmam lazım .Büyük kızım tam gün kreşe gidecek .Küçüğe de bakarsa kayınvalide bakacak.Tek sorun bu .Benim çalışmak zorunda olmam ama kızım çok sevdi .Uyum sağladı hemen .Şimdiden kardeşi ile oynamaya calisiyor .Biraz büyüyünce oyun arkadaşı olacaklar ve isim rahat olacak bence .Siz de kendi kosullariniza göre karar verin ama ikinci çocuk çok değil ,üç deseniz kesinlikle yapmayın derdim ama yine de dediğim gibi maddi ve manevi olanaklarıniz yetecek mi??Çalışmaniz gerekir mi??Bu durumda çocuklar ne olacak ??İyi düşünmek lazım .Geçenlerde ikisi birden hasta oldu .Benim eşim ilgili ama nereye kadar .Yine tüm yıl benim üzerimde .Sonra ben de hasta oldum .15 gündür mahvoldum .Size destek birileri var mı??Bunlar hep önemli .Ben her şeyimi kendim hallediyorum .Bilerek kimseyi karıştırmiyorum ama tek başına yıpratıcı .
Kv benim yakınımda oturuyor kızımla aşırı ilgili ve çok seviyor ama 6 ay burdalar 6 ay memletlerindeler, gitme çalışıyım desem e gitmemiz lazım çocuğu da götürelim diyolar, e ben çocuğumu nasıl 6 ay bin km öteye gönderiyim. Yani ilgililer ama bana yardımcı olmak konusunda çok benciller.

Ben çok tereddüte düşmüş biri olarak cevap vereyim bu konuya. İlk çocuğum çok nazlı çok mızmız yemesi uykusu herşeyi çok sıkıntılı bir çocuktu. Çok yordu beni.Rahat 5 yaşına kadar sürdü böyle. İlk 2 yıl hiç uyumadım diyebilirim. Sonra kardeş istemeye başladı tabi çoğu çocuk gibi. Benim kendi kardeşim yok tek çocuğum. Aslında bana tek çocuk yeterdi yani ancak bakarım diye düşünürdüm. Bi kardeşi olsun bu hayatta diye niyetlendim önce. Ama evimize öyle bir neşe, mutluluk getirdi ki anlatamam. Ailemizi tamamladı.
Ben tek çocuktum bizim ev çok sessizdi. Annemin babamın gözü hep üzerimdeydi. Bunlar beni sıkardı.
Küçük olunca büyük çocuğumun daha sosyalleştiğini farkettim bir de. Daha konuşkan oldu. Daha rahat iletişim kurmaya başladı herkesle.

Selam kızlar

35 yaşındayım 4 yaşında bir kızım var 7 yıllık evliyiz. Eşim ara ara 2.çocuğu isterdi ama şimdi kesinlikle yapmalıyız diyor ve ben sanırım hiç istemiyorum. Kızımda sürekli anne bana kardeş yap diyor sadece onun için ikinciyi yapabilirim ama ben rahatına kendi özel alanına çok düşkün biriyim kızımı bazen kv ye bırakıp tek başıma bi yerlere gitmek en büyük eğlencem 🙈 kızımdan önce çalışıyordum ama sonra bıraktım. Şimdi ikinci de olursa ikisine maddi olarak nasıl yeteriz bilmiyorum o kadar büyük imkanlarımız yok kendi evimizdeyiz, orta derece bi maaşı var eşimin borcumuz fln da yok ama şu dönemde ikisini nasıl güzel okutabilirim, güzel okutamazsam nasl meslek sahibi olacaklar diye düşünemkten hasta olucam üç gündür. Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.
Çok ama çok haklısınız yalnızca maddi durum da değil söz konusu olan
Her bir çocuk büyük bir sorumluluk projesi gibidir

Maddi imkan varsa yapın yoksa yapmayın cidden ülkenin durumu tek çocuk bile kaldırmıyor şuanda.

Ben çok tereddüte düşmüş biri olarak cevap vereyim bu konuya. İlk çocuğum çok nazlı çok mızmız yemesi uykusu herşeyi çok sıkıntılı bir çocuktu. Çok yordu beni.Rahat 5 yaşına kadar sürdü böyle. İlk 2 yıl hiç uyumadım diyebilirim. Sonra kardeş istemeye başladı tabi çoğu çocuk gibi. Benim kendi kardeşim yok tek çocuğum. Aslında bana tek çocuk yeterdi yani ancak bakarım diye düşünürdüm. Bi kardeşi olsun bu hayatta diye niyetlendim önce. Ama evimize öyle bir neşe, mutluluk getirdi ki anlatamam. Ailemizi tamamladı.
Ben tek çocuktum bizim ev çok sessizdi. Annemin babamın gözü hep üzerimdeydi. Bunlar beni sıkardı.
Küçük olunca büyük çocuğumun daha sosyalleştiğini farkettim bir de. Daha konuşkan oldu. Daha rahat iletişim kurmaya başladı herkesle.
Ne guzel bende esimin istegiyle 2.hamileyim..umarim dogdugunda bu sekilde oluruz..cunku su an hic mutlu hissetmiyorum..hep tek cocuga bakabilirmisim baskasini beceremem gibi geliyor..

5 yasinda bir oglum var. Esime kalsa hemen 2.cocuk yapmaliyiz. Bense asla istemiyorum. Ogluma kardes istegini sorduğumuzda aldigimiz cevap 'ne gerek var' 🤭
Ayni cekinceleri ben de yaşıyorum. Maddi sıkıntı veya borcumuz yok. Ama 2 cocuga iyi bir gelecek saglamak cok zor.

Kiziniz simdi cocuk ister, kardes dogunca kiskanir niye dogurdun der. Cocugun lafiyla hareket edilmez. Esiniz desen zaten hamilelik, dogum, emzirme falan bilmez ona konusmak kolay.
Cok iyi dusunun kendiniz istiyorsaniz dogurun

Ne guzel bende esimin istegiyle 2.hamileyim..umarim dogdugunda bu sekilde oluruz..cunku su an hic mutlu hissetmiyorum..hep tek cocuga bakabilirmisim baskasini beceremem gibi geliyor..
Sağlıkla gelsin canım inşallah. Kendini nasıl sevdirecek size göreceksin.

X