4 ay uyku gerilemesi?

junebride

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2019
271
203
Merhabalar,

Oğlum dün 4 aylık oldu. 2 aydan beri gündüz uykuları 30-45 dk arası bir döngü olarak devam ediyor. Nadiren de olsa kendi döngüleri bağlıyor veya ben pışpışla falan yardımcı oluyorum. 2-4 ay arası ise gece uykulara emiyor, yatıyor ve 1-2 kere kalkıp emip geri uyuyordu. Ve aslında beni hiç yormayan harika gecelerdi diyebilirim.

Son birkaç gündür ise gece kalkıyor ama hele 3 gibi uyandığında emip uyumuyor. Uykusu açılıyor, bir kere sadece kendini ee ee diye uyuttu ama genelde ben ya ayakta geziniyorum onunla, ya tekrar emmek istiyor falan bir sürü değişik yöntem deniyorum. Dönmeyi öğrendi acayip meraklı, 1.5 aydır damakları kaşınıyor onun getirdiği bir durum da var. Bebiş uyanıyor ve hem ağzını kaşıyor hem dönme egzersizleri yapıyor.

Yerine koyalım uyusun vs daha hiç kendini uyutamadı gece uykusundan önce veya gündüz uykularında. Ağlamaktan bitap düşüyor ki dün de böyle geçti. Beş dakika falan ağlasın bir diyorum, içini döksün ama sonrası için de içim el vermiyor. Uyku eğitimine bakıyorum ama uyku gerilemesi mi var acaba geçici bir süreç mi, ağlatmadan huzurlu bir biçimde çözebilir miyiz gibi kafamda sorular dolanıyor tabi.

Emerken de kafası bir orada bir burada. Farkındalığı arttıkça merakı da çoğaldı tabii. Böyle sorularım var işte.

Benzer süreçlerden geçenlerin yorum ve tavsiyelerini bekliyorum. Teşekkürler.

Sizinle aynı durumdayım. Benim de oğlum 4 ay 4 günlük oldu. Geceleri harika uyuyan, en fazla iki kere kalkıp emip tekrar uykuya dalan bebeğime bir şeyler oldu. Gece 2-3-4 gibi (değişiyor) Gözlerimiz bir açılıyor 1-2 saat en az ayaktayız. Hatta bunu ilk yaşadığımız gece şok oldum. Nasıl ya her gece uyuyan bebeğime ne oldu böyle dedim. Gündüz uykusu da bazen 3 bazen 4 defa 30-45 dk arası oluyor. Akşamları da 20.30 gibi uyuyoruz. Bu arada gece beslenme sıklığımız da arttı. Dr. Osman gönülal ın YouTube ta uyku gerilemesi ile ilgili videosu var lütfen göz atın. 4. Ayda regresyona uğruyor. Bu dönemin geçici olduğunu, daha sonrasında eskisinden daha da düzenli bi uykusu olacağını söylüyorlar. Ben de çok araştırdım. İnşallah bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatırız. Güle güle büyütelim yavrularımızı. 🙏🏻🥰

Sizinle aynı durumdayım. Benim de oğlum 4 ay 4 günlük oldu. Geceleri harika uyuyan, en fazla iki kere kalkıp emip tekrar uykuya dalan bebeğime bir şeyler oldu. Gece 2-3-4 gibi (değişiyor) Gözlerimiz bir açılıyor 1-2 saat en az ayaktayız. Hatta bunu ilk yaşadığımız gece şok oldum. Nasıl ya her gece uyuyan bebeğime ne oldu böyle dedim. Gündüz uykusu da bazen 3 bazen 4 defa 30-45 dk arası oluyor. Akşamları da 20.30 gibi uyuyoruz. Bu arada gece beslenme sıklığımız da arttı. Dr. Osman gönülal ın YouTube ta uyku gerilemesi ile ilgili videosu var lütfen göz atın. 4. Ayda regresyona uğruyor. Bu dönemin geçici olduğunu, daha sonrasında eskisinden daha da düzenli bi uykusu olacağını söylüyorlar. Ben de çok araştırdım. İnşallah bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatırız. Güle güle büyütelim yavrularımızı. 🙏🏻🥰
Ayyyy ağustos ta yazmışsınız tarihine dikkat etmedim 🙈 peki şimdi bebişinizin uyku düzeni nasıl merak ettim

Ayyyy ağustos ta yazmışsınız tarihine dikkat etmedim 🙈 peki şimdi bebişinizin uyku düzeni nasıl merak ettim
merhabalar. Geçmiş olsun, o öyle bir süreç yaşandı bitti saygısızca demek lazım 😀 Allah’a şükür şu an çok daha iyi. Şöyle ki, biz uyku eğitimi aldık, çok zorlu bir süreçti. İyi yanları olduğu gibi bize uymayan yönleri de oldu. Psikolojik olarak da çok zorlandık bu süreçte. Eğitmenin her dediği Allah’ın emriymiş gibi. Neyse o günleri de geçirdik. Şu an baya huzurluyuz şükür. Genel olarak uyku ara ara bozuluyor, düzeliyor. Bazen o gün az uyuyor, çok uyuyor falan ama çocuk büyüdükçe toleresi artıyor ve daha kolaylaşıyor. Gündüz iki uyku arası 4 saat ayakta durabiliyor ve rahatsızlık duymuyor. Öylece oyun oynuyorsunuz. 😀
Geçenlerde saat gibi 2 saatte bir uyanarak da geceler geçirdik mesela. Ama ayakta durmadan emip uyuyordu. Bir ataktı sanırım. Bazen 1-2 kere kalktığı oluyor. Ama dedikleri gibi geçiyor. Tabii eğitimi yapmasak nasıl olurdu şu an bilmiyorum. Çünkü bazen gece emiyor uyumuyor, ama bana ihtiyaç da duymuyor. Ben çıkıp uyuyorum o takılıyor falan. Böyle bir faydası oldu.

X