Ailem geleceğim hakkında kararlar almama müsaade etmiyor

bulutlukahvee

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2023
199
48
Merhaba,
Ailem hayatım hakkında saçma sapan planlar içerisinde sürekli buna maruz kalmak beni çok yoruyor. Sınavıma odaklanmam gerek buna mani oluyorlar
Babam atandıktan sonra bize yardımcı olursun dedi bende evet masraflarım da olacaktır ama yettiği ölçüde olmaya çalışırım dedim. O da biz de yanında yaşarız masrafların olmaz dedi. Bende açıkça neden sürekli yanıma gelmek istemelerinin nedenini sordum bunu bilmek en doğal hakkım. Babam bir şey söyleyemedi birkaç defa ardı ardına sorunca da çok seviyoruz belki deyip gülmeye başladı. Gerçekten o kadar sinirlerim bozuluyor ki bu imalardan. Bu zamana kadar hep ailemle yaşadım. Üniversitede de ayrı bir şehre gitmeme izin vermediler. Ne kadar bu evde sevgi namına bir şey olmasa da tek dertleri aynı evde yaşamamız. Neden aynı evde birlikte yaşamaktan memnun değilsek bunda ısrarcı olurlar ki? Güvensizliklerinden bıktım. En son 5 sene önce hayatımda biri olmuştu onu öğrenmişlerdi ondan beridir baskının dozunu iyice artırdılar ama 5 sene olmuş ve ben artık 22 yaşında bir yetişkinim
Her akşam yemekte aynı saçmalıklara maruz kalmak içime korku salıyor sinirlerimi bozuyor ne yapacağımı bilmiyorum
Ben atandıktan sonra yalnız olmak istediğimi artık beni kendi halime bırakmaları gerektiğini, hayatım hakkında kararları benim vermem gerektiğini kesin bir dille ifade ettim. Ama babam ne olursa olsun geleceğini, gelmese bile erkek kardeşimin de üniversite olarak orayı yazacağını hiç olmazsa onunla yaşayacağımı falan söyledi dün. En kötü ihtimalle ilçede olsam da kardeşime o şehirdeki üniversiteyi yazdırıp hafta sonları yanlarına gideceğimi ya da kendilerinin geleceğini söylüyorlar. Küçük kardeşimin de eğitimini vs hiç umursamıyor tek taktığı benim.
Ya da mesela yazacağım yerlere karışıyorlar Kars'ı yaz oraya geliriz bizde şirket orda. Ya da Şırnak Hakkari Diyarbakır yazamazsın oralar tehlikeli. Arkadaşlar kendimi sorguluyorum sürekli, benim ailem ben ne yapıyorum da bana bunu reva görüyorlar, sürekli aynı şeylerin konuşulmasından sıkıldım ve çok öfkeliyim. Yani ben ne yapabilirim de aileme kendimi daha açık ifade edebilirim bilmiyorum. Öğretmen olarak atanacağım ama tüm kararlarıma rağmen beni destekleyen bir ailem yok, biz ne istersek o olacak kafasında bir ailem var. Gittikçe soğuyorum onlardan ne yapmalıyım

Kesinlikle tek yadayacaginizi soyleyin yada hicbisey soylemeyin sadece atanmaya odaklanin tercihlerinizide soylemeyin onlarin gelemeyecgi yerleri yazin biraz isyankar olun cikin gezin size karismalarina musade etmeyin en son ihtimal ben olsam heralde kesin bir dille asla sizinle yasamayacagim gerekirse evden kacarim yuzumu goremezsiniz bidaha falan derdim heralde

Merhaba,
Ailem hayatım hakkında saçma sapan planlar içerisinde sürekli buna maruz kalmak beni çok yoruyor. Sınavıma odaklanmam gerek buna mani oluyorlar
Babam atandıktan sonra bize yardımcı olursun dedi bende evet masraflarım da olacaktır ama yettiği ölçüde olmaya çalışırım dedim. O da biz de yanında yaşarız masrafların olmaz dedi. Bende açıkça neden sürekli yanıma gelmek istemelerinin nedenini sordum bunu bilmek en doğal hakkım. Babam bir şey söyleyemedi birkaç defa ardı ardına sorunca da çok seviyoruz belki deyip gülmeye başladı. Gerçekten o kadar sinirlerim bozuluyor ki bu imalardan. Bu zamana kadar hep ailemle yaşadım. Üniversitede de ayrı bir şehre gitmeme izin vermediler. Ne kadar bu evde sevgi namına bir şey olmasa da tek dertleri aynı evde yaşamamız. Neden aynı evde birlikte yaşamaktan memnun değilsek bunda ısrarcı olurlar ki? Güvensizliklerinden bıktım. En son 5 sene önce hayatımda biri olmuştu onu öğrenmişlerdi ondan beridir baskının dozunu iyice artırdılar ama 5 sene olmuş ve ben artık 22 yaşında bir yetişkinim
Her akşam yemekte aynı saçmalıklara maruz kalmak içime korku salıyor sinirlerimi bozuyor ne yapacağımı bilmiyorum
Ben atandıktan sonra yalnız olmak istediğimi artık beni kendi halime bırakmaları gerektiğini, hayatım hakkında kararları benim vermem gerektiğini kesin bir dille ifade ettim. Ama babam ne olursa olsun geleceğini, gelmese bile erkek kardeşimin de üniversite olarak orayı yazacağını hiç olmazsa onunla yaşayacağımı falan söyledi dün. En kötü ihtimalle ilçede olsam da kardeşime o şehirdeki üniversiteyi yazdırıp hafta sonları yanlarına gideceğimi ya da kendilerinin geleceğini söylüyorlar. Küçük kardeşimin de eğitimini vs hiç umursamıyor tek taktığı benim.
Ya da mesela yazacağım yerlere karışıyorlar Kars'ı yaz oraya geliriz bizde şirket orda. Ya da Şırnak Hakkari Diyarbakır yazamazsın oralar tehlikeli. Arkadaşlar kendimi sorguluyorum sürekli, benim ailem ben ne yapıyorum da bana bunu reva görüyorlar, sürekli aynı şeylerin konuşulmasından sıkıldım ve çok öfkeliyim. Yani ben ne yapabilirim de aileme kendimi daha açık ifade edebilirim bilmiyorum. Öğretmen olarak atanacağım ama tüm kararlarıma rağmen beni destekleyen bir ailem yok, biz ne istersek o olacak kafasında bir ailem var. Gittikçe soğuyorum onlardan ne yapmalıyım
Geçenki konuna da yazmıştım. Dereyi görmeden paçayı kıvırmanın bir anlamı yok. Babanın yazma tehlikeli dediği yerleri zamanında yazmadım, tv’den gördüğüm kadarıyla bildiğim için. Sonuç olarak tercih dışı o illerden birinin en olaylı ilçesinin köyüne çıktı atamam. Yani benim atandığım ilçede üniversite falan yoktu. İldeki üniversitede de çoğu bölüm yoktu. sen hele bir sınava gir. Takma bunları

Biz de KPSS çalıştık kiii ben aşırı çalışan biri olmadığımı itiraf etmeliyim. Ona rağmen böyle platformlara girip sürekli başlık açamazdım. Buna vaktim olmazdı.

Bırak hele aileni, önce otur bir KPSS puanını al. Bu konuya da çok takıyorsan senin için önemli ve en faydalı şey destek almak.

Aile içinde bu konuyu çözemediğim için beni kötü etkiliyor. Bu davranışları nasıl görmezden gelebilirim bilmiyorum
Aile ilişkilerinizi bilemiyorum ama aileler genelde karışır zaten. Bizimkiler de şurayı burayı yazma derdi, he dedim geçtim. Doğuda terör bölgesi olursa benimle yaşayacaklardı mesela, ben hiç olumsuz bakmadım buna. Kaygıları bendim çünkü. Ya da İstanbul’da üniversite okurken kardeşime de kendim yazdırdım orayı, aynı evde yaşamaya başladık. Ailem de geldi bir süre sonra. Bana garip gelmiyor pek. Benim de evladım var, böyle bir imkanım olsun isterim şahsen. He siz çok baskı görmüşseniz böyle düşünmeniz de normal tabii.

Ben ailenizin yapmaya çalıştığı şeyde bir sakınca görmedim ama kendi ailem gibi düşündüğüm için olabilir. Sizin aile içi dinamiğinizi bilemiyorum. Ama genel olarak standart türkiye aile yapısına sahipseniz bence bu kadar sorun etmeyin. Öncelikle herşeyi bi kenara bırakıp güzel bir puan alın, sonrasını sonra düşünün

Aileniz fazla kontrolcü ve onları değiştirmek imkansız. Siz isteğinizi kesin bir dille belirtecekseniz her seferinde başka yolu yok gibi

size bişey olacak diye tedirgin oluyorlardır muhtemelen kaygılı seviyorlar aynı konuyu geçen de açmıştınız bu arada. Oradan devam etseydiniz keşke

X