Akdeniz'de bir Aylan bebek daha

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Dünya çapında ses getiren Aylan Kürdi fotoğrafının bir benzeri geçtiğimiz hafta Libya kıyılarında çekildi. Cansız bedeni denizden çıkarılan bir yaşından küçük olduğu tahmin edilen bebek dünyada manşet oldu.
akdeniz-de-bir-aylan-bebek-daha-7119236.Jpeg

Bir Alman kurtarma görevlisi, alabora olan bir göçmen teknesiyle Avrupa'ya geçmeye çalışan kız bebeğin cesedini taşıyor. İlk bakışta uyuyor sanılan bebek, denizde boğulan göçmenlerden biri. Bebek, Libya kıyılarında alabora olan teknede yaşamını yitiren 45 sığınmacı arasındaydı.

Alman insani yardım örgütü Sea-Watch çalışanı, bir yaşından küçük olduğu tahmin edilen bebeğin fotoğrafını, göçmen ölümlerine karşı duyarlılığı artırmak amacıyla paylaştı.

Bebeğin cansız bedenini sudan çıkaran Alman yardım görevlisi, o an yaşadıklarını "Müzik terapistiyim ve üç çocuğum var. Cansız bedeni suyun içinden dikkatlice çıkardım. Onu kucağıma aldım, çaresizdim, kendimi teselli etmek ve bu anın biran önce bitmesi için bir şarkı mırıldandım" sözleriyle anlattı.

Sea-Watch sözcüsü Ruben Neugebauer ise, "Akdeniz’de hala aynı trajediye tanık oluyoruz. Bu fotoğraf belki Aylan bebeğinki gibi bir etki yaratır ve en azından umuyorum ki bu sayede birilerine daha el uzatmak mümkün olur. Çünkü Avrupalılar olarak bu durumda sorumluluk almak zorunda olduğumuzun farkına varmalıyız" dedi.

Türkiye-Yunanistan hattında alınan önlemler ve Balkanlar’da bir biri ardına kapılar yüzlerine kapanan çoğu Suriyeli binlerce mülteci, Akdeniz’den İtalya’ya ulaşmaya çalışıyor. Son bir haftada BM'nin açıkladığı rakamlara göre 700'den fazla sığınmacı Akdeniz sularında boğuldu. Geçtiğimiz haftadan beri Akdeniz sularından kurtarılanların sayısı 13 bini aştı.

Bodrum'da 2 Eylül 2015'te cansız bedeni kıyıya vuran Suriyeli Aylan Kürdi, Doğan haber Ajansı muhabiri Nilüfer Demir tarafından fotoğraflanmıştı. Ailesiyle birlikte şişme bir botla Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalışan Aylan'ın fotoğrafı, Türkiye ve dünyada infiale yol açmıştı.

http://www.milliyet.com.tr/akdeniz-de-bogulan-gocmen-bebek/dunya/detay/2254613/default.htm

Yavrum benim kim bilir ne kadar korkmuş aglamustir

Yine mi ya yine mi ya allah kahretsin ya bu tür haberlerı gördükçe paramparça oluyor içim insanlığın geldiği noktadan utanıyorum !

X