Altan kardeşler ve Ilıcak’a üçer kez ağır müebbet istemi: ‘Darbeyi biliyorlardı’

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Gülen Cemaati’ne yönelik medya soruşturması kapsamında yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ve kapatılan Zaman gazetesinin eski yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı dahil 17 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

nazli-ilicak-altan.jpg

Savcı, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 16 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan ceza istenirken Dumanlı, eski Taraf yazarları Emre Uslu ve Tuncay Opçin için ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan ayrıca ceza istendi.

Soruşturmada ismi geçenlerin altısı tutuklu, 10’u ise firari. Bir kişi ise serbest bırakılmıştı.

247 sayfalık iddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı ve 65’inci hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı.

‘Darbeyi önceden biliyorlardı’
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamenin ayrıntıları şöyle:

* Altanlar ve Ilıcak’ın darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları öne sürüldü.

* Bu üç isim hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

* Altan kardeşler ve Ilıcak’ın ayrıca söz konusu suçu terör örgütü adına işledikleri belirtilerek ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan ayrıca 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Dumanlı, Uslu ve Opçin ‘örgüt yöneticisi’
ekrem-dumanli2.jpg

Fotoğraf: Reuters

* Dumanlı, Uslu ve Opçin hakında da ‘darbeye teşebbüs’ suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan da ayrıca 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

* Firari şüpheli Uslu hakkında ayrıca, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçundan da üç yıla kadar hapsi istendi.

Zaman ve Samanyolu çalışanları
bulent-kenes.jpg

Fotoğraf: @bulentkenes

* İddianamede çoğunluğu Zaman gazetesi çalışanı diğer şüphelilerin de ‘darbeye teşebbüs’ suçundan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet cezasına, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan ise 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

* Bu isimler şöyle: Kapatılan Samanyolu TV’in eski Washington temsilcisi firari Şemseddin Efe, Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni firari Bülent Keneş, profesör Osman Özsoy, Zaman’ın eski İsrail muhabiri firari Abdulkerim Balcı, eski genel yayın yönetmen yardımcısı firari Mehmet Kamış, eski yöneticisi Faruk Kardıç, eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, eski marka müdürü Yakup Şimşek, eski kültür sanat editörü Ali Çolak ve Polis Akademisi’nde öğretim görevlisi Şükrü Tuğrul Özşengül.

Reklam filmi de iddianamede
* Zaman gazetesinin 10 Ekim 2015’te yayınlanan ve darbe çağrışımında bulunduğu öne sürülen reklam filmini çektiği tespit edilen ajansın sahibi Tibet Murat Sanlıman hakkında da ‘FETÖ silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme‘ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Onaylandı
İstanbul başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul etmesi durumunda şüphelilerin yargılanmasına başlanacak.
http://www.diken.com.tr/altan-karde...tirilmis-muebbet-istemi-darbeyi-biliyorlardi/

Bu Ilicak zamaninda az desteklemedi Tayyip'i, her lafiyla, her turlu.. Oturumlara cikip adami savunuyor, adamin yanindan ayrilmiyordu. Bu da baska bir eski dost.. Bugun dost kazigi yiyenlerden.. O yuzden, iyi olmus.. Bakalim sirada hangi eski dost var.. Bu evetciler de sirasini beklesin, sandiktan evet ciktiginda sira onlara gelmis olacak buyuk ihtimal, tek tek hepsinin canina okuyacak..

Ne düşüneceğimi şaşırdım .
Biz siyasetçi değiliz, sıradan vatandaşlarız ancak bu halimle bile Ergenekon denilerek yıllarca hapislerde çürüyen paşaların, kahrından ölen ya da kahrından kanser olan paşaların suçsuz olduğuna adım gibi emindim. O zamanlar derdim , bir gün paşalar çıkacak, yerlerini başkaları alacak diye .Kimse de inanmazdı. Nazlı Ilıcak'a gelince; sağın temsilcisi olup ,hep liberallere yakın olup onları desteklemiş bir insandır.Altan Kardeşler'den Ahmet Altan'ı çok beğenerek okurdum. Aşka, felsefeye ve kadın erkek ilişkilerine dair çok güzel tespitleri vardı. Mehmet Altan'ın sadece bir kitabını okudum .Cami Kışla Parantezinde Türkiye isimli bir kitabı. Nazlı Ilıcak hiç hoşlanmadığım bir isimdir ancak ne onun ne de Altan Kardeşler'in bu kadar ağır bir suç işlediklerine inanmıyorum. Fetöcülerin ağababaları bulunmadıkça bu iş çözülmez.Bizim toplumda linç kültürü vardır. O zaman paşalarımızın linç edildiği gibi bu insanlar da linç edilecek bu belli.

Son düzenleme:
Bir zamanlar eleştiren herkese 28 şubatçı yaftası yapıştıran takım muhafazakar demokrasinin tadına bakıyor :)

X