Annem mi, bakıcı mı?

Kafanızdaki soru işaretlerini anlıyorum, bende eşim bile olsa %10'luk yanılma payı bırakırım, insanoğlunun başına ne geleceği, eşim dediği insandan ne göreceği belli olmuyor sonuçta ama Allah korusun velev ki eşinizle bir anlaşmazlık yaşadınız mülk yine sizin mülkünüz, farazi konuşalım ayrılık durumunda ikamet ettiğiniz evi anlaşmalı ayrılarak eşinize bırakır oradaki hakkınızdan feragat edersiniz, anneniz otursun diye alınanı size bırakmasını istersiniz, yine size başınızı sokacak bir ev olur.

Çalışan kendi hayatını rahatça idame ettiren bir kadın olduğunuz için zorluk çekmezsiniz.
Anneniz çok mantıklı ve akıllı bir kadınmış, 7-8 sene bir bakıcıya ödeyeceğiniz ücreti hesap ederseniz bir ev parası, aslına bakacak olursanız tamam bebeğinize bakacak bakıcı ama bir yandan da havaya gidecek, size bir getirisi olmayacak bebeğinizin bakılması dışında.

Kabaca bir hesapla 7 sene 84 ay, 1000 lira ödeseniz 84 bin lira para, bakıcıya belki sigortada yapmak zorundasınız, mecburi oldu mu bilmiyorum ama artık eve yardımcılara bile sgk yapılacak diye biliyorum.
Az para değil, anneniz bakarsa sgk olmayacak, ödeyeceğiniz ücrette eve dönecek.

Eşinizle oturun getirisini götürüsünü konuşun, biz buradan mantıklı desekte dört duvar arasındaki yaşamları tam bilmeden yazdığımız herşey üstünkörü olacaktır.

Umarım bebeğiniz ve sizler için en hayırlısı neyse o olur.
Eşim kabul etti fakat ciddi olarak oturup konuşmadık tabii. Üstünkörü oldu. Bunu daha detaylandırmak, oturup anlaşmak gerekiyor. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Eşim kabul etti fakat ciddi olarak oturup konuşmadık tabii. Üstünkörü oldu. Bunu daha detaylandırmak, oturup anlaşmak gerekiyor. Teşekkür ederim yorumunuz için.
Rica ederim, bence de detaylarıyla konuşun, eşinizin yapısı nasıldır bilmiyorum ama sizin yerinize koyuyorum kendimi, ben gelecekte ev alındı diye lafını eder mi endişemi gayet naif bir dille söylerdim, sizde söyleyin, aramızda böyle bir sebepten sorun yaşanmasını istemem deyin, sonra nihai kararınızı verir ve uygularsınız.

Hakkınızda en hayırlısı nasip olur umarım.
Bebeğinize ve sizlere sağlık diliyorum.

İyi hoş ama anneniz en az 5 yıl o evi sadece 3 ay kullanacak

O süreçte çalışırken kredi öderken yorulunca içerler misiniz acaba

Yani bizimle yaşıyor ama ev orada kiraya da veremiyoruz annenin eşyalarını bekliyor diye

Zira ben sorun ederim gibi geliyor 9 ay boş evin durmasını

İyi hoş ama anneniz en az 5 yıl o evi sadece 3 ay kullanacak

O süreçte çalışırken kredi öderken yorulunca içerler misiniz acaba

Yani bizimle yaşıyor ama ev orada kiraya da veremiyoruz annenin eşyalarını bekliyor diye

Zira ben sorun ederim gibi geliyor 9 ay boş evin durmasını
Haftasonları gidebilir büyük ihtimal. Şu an ilçelerimiz 1 buçuk saat uzaklıkta. Tayin olacağımız yerler de aynı bölgede olur. En fazla uzaklık 2-3 saat kadar olur. Ev eşyaları var, 3 tane daha torunu var. Evinin olması ona güven verir. Bir de diğer torunlarıyla da yakın, hadi gel sadece benimkine ayır tüm vaktini demek istemiyorum. Haftadonları o da rahat nefes alır, biz de diye düşündüm.

Haftasonları gidebilir büyük ihtimal. Şu an ilçelerimiz 1 buçuk saat uzaklıkta. Tayin olacağımız yerler de aynı bölgede olur. En fazla uzaklık 2-3 saat kadar olur. Ev eşyaları var, 3 tane daha torunu var. Evinin olması ona güven verir. Bir de diğer torunlarıyla da yakın, hadi gel sadece benimkine ayır tüm vaktini demek istemiyorum. Haftadonları o da rahat nefes alır, biz de diye düşündüm.

Gidilecek mesafe ise olur

Ben sadece okul kapalı olunca gidecek sanmıştım

Yalnız anneniz 60 a yakın hafta sonu git gel vs bir süre sonra sıkar

Size izin alın ben bir hafta kalayım burada vs derse b planınız olacak mı zira evde çocuk bakımı aktif bir insan için zor

Gidilecek mesafe ise olur

Ben sadece okul kapalı olunca gidecek sanmıştım

Yalnız anneniz 60 a yakın hafta sonu git gel vs bir süre sonra sıkar

Size izin alın ben bir hafta kalayım burada vs derse b planınız olacak mı zira evde çocuk bakımı aktif bir insan için zor
Anlaşmalı olacağı için öyle keyfi bir istekte bulunacağını sanmıyorum.

Ben olsam girmezdim böyle bir işe sorumluluk biyerde ve aynı evde yaşamak bilmiyorum ev üzerine ev olur mu ?İki tarafta ayriyken daha yolunda olabilir herşey kendi düzenin kendi evin insanın kendi olması sınırları olmasi daha mantıklı geliyor bana ilerde olası bir sorun olursa geri dönüşü olmaz çünkü riskli bence iyiken kötü olmak var ücretsiz izin al 2 yaş ta da krese ver yerinde olsam öyle yapardım yada bakıcı bulurdum

Merhaba,

Annem babam boşandı, annem 57 yaşında ve emlak fiyatlarının ucuz olduğu bir ilçede tek başına kirada yaşıyor. Babasından aldığı bin liralık bir maaş var. Fakat masraflarına yetmediği için aynı zamanda sigortasız olarak çalışıyor. Oradan kazandığı para ise 600 lira. Parasını çoğunlukla torunlarına ve ev kirasına harcar, herhangi bir birikimi yok.

Benim 2 aylık bir bebeğim var ve 6. Ayı bittiğinde işe başlamam gerekiyor. O yaştaki bir çocuğu bakıcıya emanet etmek istemiyorum. Ağladığında ben bile zaman zaman gerginleşiyorum ama annesi olduğum için daha sabırlıyım. Fakat bir bakıcının bu sabrı gösteremeyeceğini, uyku hapı vereceğini falan düşünüyorum. Kimseye güvenemem gibi geliyor. Bu durumda eşimin teyzesini 15 saatlik yoldan yatılı olarak çağırıp ona aylık bir ücret karşılığı bakıcılık yaptırabiliriz. Kendi teyzem de nispeten öyle. Bu ücreti 750-1000 arası düşündük. Ben ücretsiz izin alabilirim. Ama 2 yaşına geldiğinde yine aynı bakıcı korkusunu yaşayacağım. Kreşe yollamak istemiyorum. Kendim eğitimciyim, çocukluğunu sabahın 7 sinde kalkıp, zoraki bir eğitimle geçirmesini istemiyorum. Bunun yerine parkta, bahçede oynamasını, mahalle arkadaşlarıyla top peşinde koşturmasını istiyorum. Yaşadığımız yer egede bir sahil ilçesi, bu dediğim istanbul ya da izmir gibi metropollere nazaran mümkün olabilir.

Annem çalıştığı için gelemiyor.
Hayatını devam ettirebilmesi için çalışması da gerekiyor. O yüzden şöyle bir teklifte bulundu:'' siz buradan 100 bin liralık bir ev alın, ben ölene kadar orada yaşayayım, bakıcıya ya da başkalarına ücret vereceğinize ev sahibi olmuş olursunuz, ben kira ödemem, torunuma da okula başlayana kadar bakarım. Senenin 9 ayı sizde kalır, yazları evime dönerim. Arada benim evime de gider torunumla orada kalırız. Ömür boyunca kira ve yakıt masrafını karşılamak için çalışmak zorundayım.bu durumda işi bırakabilirim'' Sözünü tutmayacağına dair bir kaygım yok. Kızım isterseniz noterde kağıt da imzalarım gibi bir şey söyledi. Tabii bu damadın kafa karışıklığı varsa gidermek maksatlıydı.
Bu arada bir evimiz var. İkinci ev için kredi çekmemiz gerekecek, ona da ayda 1200-1400 civarı ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Aylık gelirimiz 7500 lira. Hali hazırda 2800 liralık ev ve araba kredi borcumuzun 1200 liralık kısmı bu kasım ayında bitecek. 1600 lira ise seneye haziran ayında. Maddi olarak bir sorunumuz yok. Yetiyor diyelim.
Eşim ile annemin arasında herhangi bir sorun yok, iyi geçinirler. Maddi ya da manevi bir kriz hiç çıkmadı. Ben anneme çok bağlı değilim, babama da değilim. Eşim daha iyi geçinir hatta. Kavga gürültümüz yok, fakat bendeki uzaklık çocuklukta anne baba ilişkisi kaynaklı sorunların getirisi. Torunları olunca yakınlaştık sadece. 4 torunu var hepsiyle de ilgilenir.
Ben çocuğuma annemin bakmasını isterim, ona güveniyorum. Benim de işe gittiğimde içim rahat eder. Dövme ya da sövme gibi huyları yoktur. Fazlaca şımartabilir hatta fakat ben bunu dengeleyeceğimi düşünüyorum.

Sorum şu: annemin yaptığı teklif mantıklı mı? Uzun vadeli olduğu için İleride eşim ile sorunlara yol açar mı? Çocuk büyüdükten sonra, annemin o evde oturması herhangi bir kavga esnasında başıma kakılır mı?

Cevaplarınız için teşekkürler.
tum bunları aynen eşine sor.

Bence imkanınız varsa ücretsiz izin alın 2 yıl o daha mantıklı bence. Hem kafanız rahat olur. Ayrıca kimin kimden evvel gideceğini yalnızca Allah bilir, bu yüzden o matematik bana pek mantıklı gelmedi

Kreşe gidene kadar 3 yılı var. Onu sonra düşünürüz. O zaten benim konumdan bağımsız apayrı sosyolojik bir konu. Benim bebeğim şu an 2 aylık, sorduğum soru için bir cevabınız var mı?
Bence bakici. Ben de daha dogum yapmadan nasil bakiciya verecegimi dusunuyorum cunku annem ve kv gelemez. Hastalar. Size neden bakiciyi oneriyorum. Cocugunuzla ilgili uyarilari daha rahat yaparsiniz. Akrabalar kusebilir. Ya da dugun olur baska bisey olur ben gidecegim der eliniz ayaginiza dolanir kime birakacagim onun yoklugunda diye ama bakici bu konularda daha hassas olacaktir sonucta onun isi. Ama aile fertlerinizin gonullu yaptigi bir sey. Keske ayni yerde yasayan bakacak bir akrabaniz olsaydi o zaman mutlaka akraba derdim

X