Annemin saçma hareketleri.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

uurboce12

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2022
44
21
20
direkt konuya girmek istiyorum ben 7. sınıfta ailemin ya başını kapatıcaksın ya da seni özel okuldan alır devlet okulna veririz demesiyle kapandım sonra 19 yasinda basimi acmak istedigimde izin vermediler kapalı rahat edemediğimi ve başımın kapalı oldugunu fakat davranışlarımın ve yaptığım şeylerin ahlaka bile uygun olmadigini,basımın kapali olmasindan baska bir muslumanın yapması gereken hiç bir sey yapmadigimi ve yapmayacagimi, boylelıkle basimin kapalı olmasının manasız oldugunu defalarca söyledim 5-6 ay kavga ettik sonunda açtım annemle yaşıyorum şuan ama bana yapmadığı kalmıyor geçen markete gittiğimizde abur cubur alıcaktım hayır başın açık oldugu sürece alamassın diye 3 kurusluk seyi almadi bana,kıyafet almak istiyorum gene aynı şeyi diyerek reddediyor,diyet yapıyorum et ve tavuk var listemde kendi harcligin ile al diyor(olmayan harçlığım),bir yere gitmek istediğimde başını kapat öyle gidelim diyor hayatı bana zehir ediyor ayrıca başımı tekrar kapatırsam 1+1 ev alıcağını,mercedes'i istediğim kadar kullanabileceğimi,iphone 15 pro max alıcağını ve 100k lık bir bilgisayar toplayabileceğimi söylüyor,bende ona başörtüyle tüm bu maddi şeylerin ne alakası oldugunu soruyorum cevap veremiyor,ayrıca öldüklerinde mirasın hepsini bağışlayacaklarını söylüyorlar ve gunde en az 2 kere zor hayatı sen seçiyosun sürünüceksin diye de başimin etini yiyor annem. Onun disinda kendisiyle genelde anlasabiliyorum ama bu basortu mevzusu beni çok bunaltiyor,ne yapayım bilmiyorum tekrar kapatayım desem hiç içimden gelmiyor,dış görünüsümden hoslanmıyorum,karasizim bunaldim.

Zorla olacak bişey değil bu ne diyeceğimi bilemedim. Sakince ikna edene kadar konuşun mâdem şuan mecburıyetınz var sanırım annenıze. Bı şekilde kabullenecektır. Nereye kadar sürer böyle.Başörtü tamamen isteğe baglı olmalı.

direkt konuya girmek istiyorum ben 7. sınıfta ailemin ya başını kapatıcaksın ya da seni özel okuldan alır devlet okulna veririz demesiyle kapandım sonra 19 yasinda basimi acmak istedigimde izin vermediler kapalı rahat edemediğimi ve başımın kapalı oldugunu fakat davranışlarımın ve yaptığım şeylerin ahlaka bile uygun olmadigini,basımın kapali olmasindan baska bir muslumanın yapması gereken hiç bir sey yapmadigimi ve yapmayacagimi, boylelıkle basimin kapalı olmasının manasız oldugunu defalarca söyledim 5-6 ay kavga ettik sonunda açtım annemle yaşıyorum şuan ama bana yapmadığı kalmıyor geçen markete gittiğimizde abur cubur alıcaktım hayır başın açık oldugu sürece alamassın diye 3 kurusluk seyi almadi bana,kıyafet almak istiyorum gene aynı şeyi diyerek reddediyor,diyet yapıyorum et ve tavuk var listemde kendi harcligin ile al diyor(olmayan harçlığım),bir yere gitmek istediğimde başını kapat öyle gidelim diyor hayatı bana zehir ediyor ayrıca başımı tekrar kapatırsam 1+1 ev alıcağını,mercedes'i istediğim kadar kullanabileceğimi,iphone 15 pro max alıcağını ve 100k lık bir bilgisayar toplayabileceğimi söylüyor,bende ona başörtüyle tüm bu maddi şeylerin ne alakası oldugunu soruyorum cevap veremiyor,ayrıca öldüklerinde mirasın hepsini bağışlayacaklarını söylüyorlar ve gunde en az 2 kere zor hayatı sen seçiyosun sürünüceksin diye de başimin etini yiyor annem. Onun disinda kendisiyle genelde anlasabiliyorum ama bu basortu mevzusu beni çok bunaltiyor,ne yapayım bilmiyorum tekrar kapatayım desem hiç içimden gelmiyor,dış görünüsümden hoslanmıyorum,karasizim bunaldim.
Kapanmak baskıyla değil insanın içinden gelerek yapması gereken bir şey 😊 sonuçta başını açmakla kötü yola düşmemişsin ki neden büyük tepki veriyorlar .Sen ilerde içinden gelirse zaten kapanırsın .

Ben kapalı bir insan olarak yorum yapıyorum.
Kapanmak insanın kendi vicdanıyla inancıyla olur.Zorlamayla olmaz.Bir başkası için veya başka bir amaç için tesettüre girmemelisin.Çünkü bu senin duygularını yansıtmaz ruhunu sıkar.Fiziki olarakda tesettürü taşıması kolay değil zorlukları var.Sıcak havalarda terlersin, bunalırsın; bazen başında 3 5 gramlık başörtüsü değilde bir ton taş taşıyorsun gibi olur.Bazen toplum içinde tesettüre karşı insanlar tarafından küçümseyici bakışlar veya laflar olabilir.Bu zorlukları inancınla aşıyorsun.Eğer zorlamayla olursa bu inanç olmaz ve zorluklara katlanamazsın.İleride bağımsızlığını kazandığın zaman bu bastırılmışlıktan dolayı olmak istemeyeceğin birisine dönüşebilirsin örnekleri çok fazla.Kapanacaksan ailen için esin için veya maddiyat için değil kendi isteğin inancın için yapmalısın bence.Annenede bu şekilde anlatabilirsin.
Ayrıca her kapalı çok inançlı olacak diye birşey yok.Saçını kapatmayan ancak inancin gereklerini birçok kapalıdan daha çok yerine getiren çok tanıdıgım var.İnanç yürektedir saçta değil.
Bu arada her türlü inanca saygım var linç yemek istemem.

Son düzenleme:
Böyle mi sevdirecek o başörtüsünü size? Sizin kadar olmasa da biraz baskı yapan bir ailem vardı. Senelerce nefret ettim kapanmaktan. Ne zaman dinimi öğrendim, o başörtüsünün, tesettürün anlamını kendim kavradım, kapandım. Şimdi Allah'ın izniyle açıl deseler açılmam. Çünkü o anlam, sevgi benim içimde. Çok yanlış yapıyor aileniz. Siz onlardan akıllısınız. Allah yardımcınız olsun.

Annenizin yaptığı tamamen şekilcilik. Öyle olmasa kapanmanın onlar istediği için değil kendi içinizden gelerek yapılması gerektiğini bildikleri halde bu kadar ısrarcı olmazlar.

Sakın sözlerini dinleme sen nasıl mutluysan öyle ol onlar bu duruma alışacak. Tabıkı iyiliğini istiyorlar kendılerınce temelde ama davranıs sekıllerı yanlıs . Bu şekilde sadece uzaklaştırırlar.

Tek çareniz sağlam bir okul okuyup, sağlam bir kariyer yapmak.
Tek kuruşlarına bile muhtaç olmayın ailenizin.
Bütün odağınızı eğitiminize çevirin ve annenizin saçmasapan baskılarını görmezden gelin. Başka bir şey gelmedi aklıma, ev içinde psikolojik ve finansal baskı görmek korkunç bir şey.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X