Ayfer Tunç

28 Haziran 2011
56.850
144.361
Türk öykücü ve romancı

Ayfer Tunç,
(d. 1964, Adapazarı), Türk yazar.
Ayfer Tunç 7308.jpg
Doğum1964
Adapazarı / Türkiye
MeslekYazar
MilliyetTürk
DönemÇağdaş
KonuÇağdaş Türk Edebiyatı
Erenköy Kız Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerine yazılar yazmaya başladı. Edebiyat üzerine ilk yazılarını 1983 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımladı. 1989 yılında gazeteciliğe başladı. Sokak dergisinde, Güneş ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. 1989 yılında "Saklı" başlıklı öyküsüyle Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi ödülünü kazandı. 1999-2004 yılları arasında Yapı Kredi Yayınları'nda yayın yönetmeni olarak çalıştı. 2001 yılında yayımlanan "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" başlıklı yapıtı, 2003 yılında altı Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Balkanika Ödülü'nü kazandı ve altı Balkan diline çevrilmesine karar verildi. 2003 yılında Sait Faik'in öykülerinden hareketle yazdığı "Havada Bulut " başlıklı senaryosu filme çekildi ve TRT'de gösterildi. "Aliye" ve "Binbir Gece" dizilerinin senaryo ekibinde yer aldı.

Eserleri​

merhaba hiç Ayfer tunç okumadım, en beğendiğiniz romanı hangisi? hpsi roman tarzında mı farklı tarzlarda da yazıyor mu
Merhaba, merak etmenize çok sevindim. Bende yeni tanıştım ve keşke diyorum daha önce tavsiye almış görmüş olsaydım.
Ilk okuduğum kitabı Suzan Defter oldu. Günlük tarzında ,iki kişinin günlüğü üzerinden aslında kesişen hayatlarını ve bir nevi aşklarını anlatıyor iki kişinin dilinden. Çok farklı bir tarzı var ,daha önce böyle bir kalem okumamıştım ben ve çok sevdim.
Daha sonra Kapak Kızı kitabını okudum. Buradada bir kadının hayatını üç kişinin yargıları, fikirleri üzerinden anlatıyor.
Şimdi yeşil peri gecesi kitabına başlayacağım. Bu kitap devam niteliğinde. Söz hakkı diğer kitaba konu olan kadının olacak. Söz sırası ona geldi.
3. Kitap olarakta Osman geliyor. Ama bu kitapları karışık olarakta okumanız mümkün .
Ben çok etkilendim. Çok hızlı bir şekilde okutturuyor kendini ,merak duygusu uyandırıyor.
Umarım sizde bir şans verirsiniz:KK66:

X