B planı ...

DEMRE

Popüler Üye
Pro Üye
12 Haziran 2020
1.883
6.515
Merhaba kızlar ...

Önceki konularımdan da hatırlarsınız belki... ben 2 yıla yakın süredir eşinden ayrılmış şehir değiştirmiş ve tek yaşayan birisiyim. Üniversite mezunuyum .20 yıldır özel sektörde çalışıyorum. İnanın iki doğumumda da doğum yaptığım güne kadar çalıştım doğumdan sonrada kırkbirinci gün iş başı yaptım Şu an kısa çalışma döneminde olduğumuz için işler daha az yoğun ve evden çalışıyorum . Önceki hayatıma göre tabiki çok çok düşük tempoda yaşıyorum haliyle ...

Cumartesi günleri genelde öğleye doğru samimi olduğum birkaç arkadaşımla uzun telefon konusmaları yapar dertleşiriz. Haftayı değerlendiririz . Bugunde konuşmalarımızı yaptık yani insanlara bakıyorum hep eleştiri hep eleştiri hep bir akıl verme hep bir plan yapma ....

Devlet memuru olanlar herzaman daha rahattır bize göre özel sektörde çalışan kişilerde hep bir kaygı vardır işten çıkarılırsam hadi işsiz kalırsam ...vb. genelde bu kaygı pandemi döneminde herkeste daha da arttı. Bana diyorlarki durma ınsanın hayatında mutlaka b seçeneği olması lazım kafanda planlar kur şu kursalara gıt bu kurslara git ek iş yap ek sertifikalar al yarın bırgun ıssız kalırsan sunu sunu yaparsın ....Ben senin yerinde olsam söyle yaparım bak boyle yap sunu yapman lazım ....vb.

Uzun suredir çalışıyor olduğum için başımı sokacak bir acizane dört duvarım ve arabamda var . herkese olduğu gibi hayat banada imtihanlar verdi ama sabretmeye çalışıyorum üzülmemeye çalışıyorum geçecek diyorum geçecek .Zaten yılların yorgunluğu var ruhumda beynımde bedenımde yaşadıklarımı sindirmeye çalışıyorum. Hayatın bıze neler getırdıgı bellı olmuyorkı sen kendını ıstedıgın kadar parçala. Bu yaşıma kadar kendimi parçaladımda ne oldu sanki... Kul kaderini görüyor . Hiçkimsenin aklına ölüm gelmiyor ... Şu an için işten çıkma çıkarılma gibi bir durumda yok onuda o zaman düşünürüm diyorum yanlış buluyorlar ...

Sizler hep bir b planı yapıyormusunuz hayatınızda ?

B plani c plani d plani k ya kadar filan plan var bende gerçekten. Asil soru sizin niye yok ki? Iyi bir isim ve iyi bir gelirim var. Ama plasi bir terslik durumunda neler yapabileceklerim el altinda duruyor.

Arkadaslariniz haklim mutlaka yedek olaniniz olsun.

Şu konuda haklısın, sen ne kadar plan yaparsan yap hayat bilmediğin yerden sınıyor bazen.
Ama tedbirli olmakta fayda var.
Hepsini geçtim, hayat boyu öğrenmek çok güzel bir şey.
Keşfetmek, üretmek, öğrenmek çok değerli.
Allah uzun ömürler versin. Benim öğrendiklerim ömür boyu bana yeter demek bence yaşama haksızlık.
Yaşadıkların seni yormuş olabilir ama bir yerden tekrar hayata tutunmak gerek.
Sürekli kendini yenilemeli, yeni beceriler edinmelisin bence.
Bu hepimiz için geçerli.
Bence arkadaşların yanlış bir şey söylemiyor.
Paranoyak olmamak ama her şeye de hazırlıklı olmak gerek.

Ben hem calisiyorum hem de cok farkli bir alanda egitimime devam ediyorum. Isim cok yogun, evin tum sorumlulugu uzerimde ve bunun ustunde aksamlari 2-3 saati makaleler okumakla geciriyorum. Hem kariyerimi devam ettiriyorum hem de ilerideki cikabilecek cok degisik firsatlari yakalayabilmek adina kendime yatirim yapiyorum yani. Hic zor gelmiyor cunku zamani boyle verimli kullanmak hosuma gidiyor.

Hayatta buyuk ihtimalle hep bekar olacagim, bu nedenle guclu bir kadin olmam gerekiyor.

Kul kaderini görüyor . Hiçkimsenin aklına ölüm gelmiyor ... Şu an için işten çıkma çıkarılma gibi bir durumda yok onuda o zaman düşünürüm diyorum yanlış buluyorlar ...
Kul kaderini görüyor deyip beklemeyi doğru bulmuyorum. Herkesin kaderi kendi çabasına bağlıdır. Ha ben elimden geleni yaptım vicdanım rahat derseniz o zaman yaşadığınız şey kader ve teslimiyete girer. Konuştuğunuz arkadaşlarınız devlet memuru oldukları için hayata garantici bir pencereden bakmaları normal. Söylediklerinde mutlaka ki haksız değiller. Siz duyduklarınızı yapmak zorunda değilsiniz, sadece fikir paylaşır insanlar, yapıp yapmamak size kalır.

Biz de eşim daha çok böyle. Ben sürekli geleceği düşünen bir insan değilim. B planı olarak yaptığım şey, ikinci üniversiteye başlamak oldu. Çünkü mezun olduğum bölüm biraz iş konusunda sıkıntılı. Daha rahat iş bulabileceğim bir bölüme başladım. Hepimizin aklına geliyordur bazen işimi eşimi kaybetsem naparım falan diye ama sürekli bunları düşünüp ona yönelik davranmak abartı geliyor bana.

Sizin şuan önceliğiniz şu bence, belli ki yorulmuşsunuz biraz dinlenmeye akışına bırakmaya ihtiyacınız var. Hayatta hep aynı tempoda kalmıyoruz. Biraz zaman geçince belki siz de bunları tekrar düşünüp B planı yapayım diyeceksiniz bir şeylere başlayacaksınız ama şuan bunu istemiyorsunuz belli.

Hiç b planım olmadı.
Olmalı mıydı onu da bilmiyorum.
20 senelik çalışma hayatın olmuş emeklilik hakkını kazanmışsın. Evin var araban var.
Yani o kadar kötü durumda değilsin bence.

Hiç b planım olmadı.
Olmalı mıydı onu da bilmiyorum.
20 senelik çalışma hayatın olmuş emeklilik hakkını kazanmışsın. Evin var araban var.
Yani o kadar kötü durumda değilsin bence.
İki senelik bir sigorta sürem kaldı pirim günümün dolmasına ama hani emeklilik için bayanlarda 58 yaş mecbur beklicez inşallah ...

Yaptıgım planların tutani d oldu tutmayani da ancak is hayati için ne kadar plan yaparsan yap. Mesela pandemide çok büyük sirketlerde bile maas sıkıntısı yaşanırken benimki gibi kuçük bir şirkette hiç sorun olmadı. Yıllarca çalışmışsınız elbet burdan çıksanız bir iş bulursunuz. Keşke hepimizin kenarda çok birikmişi olsa istediğimiz gibi davranabilsek ancak bazen olmuyor. İnsan saglıklı olsun zor zamanlar elbet aşılıyor.

Hiç alternatifsiz gelişine yaşamayı doğru bulmuyorum sadece b planı değil bu bi sürü alternatif olur genelde kafamda mevcut durumumla yönelebileceğim. Ama hayat pek plana bakmıyor kaç alternatifiniz olursa olsun her şeyin darma duman olması tek olaya bakar. O yüzden olabildiğince yatırım yapın hem kendinize hem banka hesabınıza :) Spesifik planlardansa çok yönlü biri olmak kazandırır her zaman.

Bu işten kazandığınız tecrübe başka bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır zaten. Ben böyle olmayacak şeyleri düşünerek olumsuzu çağırmayı doğru bulmuyorum. Ne güzel emek vermişsiniz, bişeyleri yoluna koymuşsunuz. Durup dinlenip şükretmek, o yolda öylece ilerlemek kalıyor bence geriye.

Merhaba kızlar ...

Önceki konularımdan da hatırlarsınız belki... ben 2 yıla yakın süredir eşinden ayrılmış şehir değiştirmiş ve tek yaşayan birisiyim. Üniversite mezunuyum .20 yıldır özel sektörde çalışıyorum. İnanın iki doğumumda da doğum yaptığım güne kadar çalıştım doğumdan sonrada kırkbirinci gün iş başı yaptım Şu an kısa çalışma döneminde olduğumuz için işler daha az yoğun ve evden çalışıyorum . Önceki hayatıma göre tabiki çok çok düşük tempoda yaşıyorum haliyle ...

Cumartesi günleri genelde öğleye doğru samimi olduğum birkaç arkadaşımla uzun telefon konusmaları yapar dertleşiriz. Haftayı değerlendiririz . Bugunde konuşmalarımızı yaptık yani insanlara bakıyorum hep eleştiri hep eleştiri hep bir akıl verme hep bir plan yapma ....

Devlet memuru olanlar herzaman daha rahattır bize göre özel sektörde çalışan kişilerde hep bir kaygı vardır işten çıkarılırsam hadi işsiz kalırsam ...vb. genelde bu kaygı pandemi döneminde herkeste daha da arttı. Bana diyorlarki durma ınsanın hayatında mutlaka b seçeneği olması lazım kafanda planlar kur şu kursalara gıt bu kurslara git ek iş yap ek sertifikalar al yarın bırgun ıssız kalırsan sunu sunu yaparsın ....Ben senin yerinde olsam söyle yaparım bak boyle yap sunu yapman lazım ....vb.

Uzun suredir çalışıyor olduğum için başımı sokacak bir acizane dört duvarım ve arabamda var . herkese olduğu gibi hayat banada imtihanlar verdi ama sabretmeye çalışıyorum üzülmemeye çalışıyorum geçecek diyorum geçecek .Zaten yılların yorgunluğu var ruhumda beynımde bedenımde yaşadıklarımı sindirmeye çalışıyorum. Hayatın bıze neler getırdıgı bellı olmuyorkı sen kendını ıstedıgın kadar parçala. Bu yaşıma kadar kendimi parçaladımda ne oldu sanki... Kul kaderini görüyor . Hiçkimsenin aklına ölüm gelmiyor ... Şu an için işten çıkma çıkarılma gibi bir durumda yok onuda o zaman düşünürüm diyorum yanlış buluyorlar ...

Sizler hep bir b planı yapıyormusunuz hayatınızda ?
Her zmaan b planim vardi yatiririmim vardi basima bir hastalik geldi burda kizlar bikiyorlar bu arada guzel haberi vereyim yendim o hastaligi adini dahi anmak istemiyorum bu hafta guzel soniclar aldim sukurler olsun bilenler ogrensin mutlu olsun🙏☺️ dedigim gibi hasta olana kadar herseyim vardi. Simdi artik yatirim yapmiyorum bugun buldugumu bugun yiyorum ama arkadasinizin dedigi dogru kpss ye gorebilirisniz universte aciktan okuyabilirsiniz kurslara katilablirsiniz ne zarari olacakki dogru soyluyor isten cikarilma durumlari olabiliyor ozel sektorde bence bu konuda garanti olmakta fayda var

Her zmaan b planim vardi yatiririmim vardi basima bir hastalik geldi burda kizlar bikiyorlar bu arada guzel haberi vereyim yendim o hastaligi adini dahi anmak istemiyorum bu hafta guzel soniclar aldim sukurler olsun bilenler ogrensin mutlu olsun🙏☺️ dedigim gibi hasta olana kadar herseyim vardi. Simdi artik yatirim yapmiyorum bugun buldugumu bugun yiyorum ama arkadasinizin dedigi dogru kpss ye gorebilirisniz universte aciktan okuyabilirsiniz kurslara katilablirsiniz ne zarari olacakki dogru soyluyor isten cikarilma durumlari olabiliyor ozel sektorde bence bu konuda garanti olmakta fayda var
Çok sevindim hastalığınızı yenmenize gelmiş geçmiş olsun inşallah ....

Benim rahmetli annem hep, evdeki hesap hiç bir zaman pazardaki hesaba uymuyor derdi. Benim hiçbir zaman B planım olmadı ama herzaman için, ayaklarımı yorganıma göre uzattım. Hiç borç yapmamisimdir ve her ay gelirinden bankaya yatırım yaptım ve Kontomda kalan parayla geçinmeye uğraştım. Gelecekteki problemleri, onlar geldiği zaman çözüyorum ama çok önceden kafamı onlarla kurcalamiyorum.

Hayat plan falan dinlemez ama temkinli olmak lazım tabi. Yani onların da ne olacağı belli olmaz sana akıl vermeleri komik değil mi, ciddiye almazdım kendilerini

Yarın bir gün işinizden çıkarılırsanız, geçinebilyor musunuz ?

Ben geçinemem meselâ. Geçimleri tamamen veya kısmen bana bağlı başka evler de var, onlar da zor durumda kalırlar.

O yüzden ola ki bu işyerinden gelen gelirim ortadan kalkarsa... diye alternatif bir hayat planladım ve onun için çabalamaya da başladım.

Hayat benim planlarıma-niyetlerime-önlemlerime uyacak diye bir şey yok.

Ama aklımın ve gücümün yettiğince, ihtimal olarak gördüğüm sıkıntılı şeylere karşı önlem almaya gayret etmenin de bir zararı yok.
Pandemi, asla değişmez denilen irili ufaklı pek çok şeyde umulmadık değişimlere yok açabilecek güçte bir şey.

Son düzenleme:
X