Yöresel Tarif Balkabaklı,Tavuklu Pilav-Karabağ Yöresinden-Tulçinka Yağ Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Zaman su gibi akarken biz yine yeni bi yarismayla burdayiz😍hazir son bahar gelmis yapraklar usul usul dokulurken 🍁🍁🍂istedim ki size mevsimin en guzeli sebzesi olan balkabagini 🎃sevdirecek bi tarif yapayim hem de guzel Karabagimizin mutfagini tanitayim 🤗🤗🤗😍😍😍bu pilav normalde balkabagi kup-kup dogranarak yapiliyor ama ben gozumuz de bayram etsin diye balkabaginin icinde demledim pilavi🤭🤭o zaman baslayalim🙃

Malzemeler
Eki Görüntüle 2554283
Butun bir balkabagi
1.5 su bardagi pirinc(balkabaginin boyutuna gore artirip azalta bilirsiniz)
1 tavugun gogus eti(normalde tum tavuk kullanilir ama ben gogus kullandim sadece)
250 gr tereyagi
150 gr uzum kurusu
150 gr kayisi kurusu
1 cay kasigi kadar safran
Tarcin
Toz seker
Tuz karabiber

Yapilisi
Oncelikle tenceremize su alip kaynamaya birakiyoruz.kaynayinca bolca tuz dokup icine 4-5 kere iyice yikadigimiz piriclerimizi atip pismeye birakiyoruz.
Eki Görüntüle 2554284
Diger tarafta tavuk gogsunu tereyagina atip iyice pisiriyoruz.
Eki Görüntüle 2554286
tuzunu karabiberini de dokup ocaktan aliyoruz
Eki Görüntüle 2554287
Tavugu pisirdigimiz yaga bu sefer de iyice yikadigimiz kuru uzumu ve dogradigimiz kayisi kurularini atip kavuruyoruz.pisince icine tarcin ve 1 tatli kasigi seker serpip ocagi kapatiyoruz
Eki Görüntüle 2554291
Pisen pirincleri suzup,1 su bardagi kadar ilik sudan geciriyoruz bu nisastanin iyice gitmesi icin.
Eki Görüntüle 2554294
Buyukce bi kaba pirincleri,etleri ve kuru uzumleri alip karistiriyoruz.
Eki Görüntüle 2554292
Diger tarafta balkabaginin kapak kismindan kesip icini iyice temizleyip yagliyoruz.ardindan seker serpiyoruz her tarafina
Eki Görüntüle 2554293
Pilavi icine dokuyoruz.
Uzerine onceden demledigimiz safrani suzup dokuyoruz ve kocaman bi yag koyuyoruz.
(azerbaycan mutfaginda pilavlar bol tereyagli olur🤗)
Eki Görüntüle 2554295

Eki Görüntüle 2554296
kapak kismini da yaglayip seker serpip uzerine kapatiyoruz.
200 derecelik firinda 1.5,2 saat demliyoruz
Eki Görüntüle 2554297
Veee muhtesem sonuc🤭🤭🤭🤭🤭
Eki Görüntüle 2554298
Eki Görüntüle 2554302

Eki Görüntüle 2554306

Eki Görüntüle 2554329

Eki Görüntüle 2554414
Bu muhteşem olmuş ya 😍
Ellerine emeğine sağlık

X