Basit Unutkanlıkları Önemseyin

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.330
596.221
42
Alzheimer hastalığına yakalanma riskini sadece yaşlılık ve genetik faktörler artırmaz. Alzheimer’in gözden kaçırılan risk faktörleri arasında düşük eğitim düzeyi, uyku ilaçları, obezite, yüksek tansiyon ve kolesterol var. Alzheimer’ın sadece yaşlılarda görüldüğü yönündeki kanı yanlıştır. Alzheimer belirtileri erken yaşlarda da ortaya çıkabilir, buna “erken başlangıçlı Alzheimer” denir ve basit unutkanlıkların önemsenmesi gerekir.

Dr. Sinan Akkurt

images

Türkiye Alzheimer Derneği verilerine göre Türkiye’de 400 bini aşkın Alzheimer hastası bulunuyor. Alzheimer hastalığında erken teşhis büyük önem taşır. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer ağırlıklı 65 yaş sonrası teşhis edilir, ancak hastalık genç yaşlarda unutkanlıkla belirti verebilir. Basit unutkanlıkların hafife alınmaması ve tedaviye yönelinmesi yaygınlaşan Alzheimer’dan korunmak için doğru olacaktır. Uyku ilaçlarının da üç aydan fazla kullanılması durumunda Alzheimer riski artabilir.

brain-tech-550x150_c.jpg

Düşük Eğitim ve Entelektüel Merak da Riski Artırıyor

Kişinin eğitim ve entelektüel seviyesinin düşük olması da bir risk unsurudur. Eğitim ve entelektüel merak arttıkça kişinin bellek rezervi de genişler, böylelikle hastalığa karşı koyma eşiği yükselir. Kişi zihinsel performansını ne kadar artırırsa Alzheimer karşısında o kadar savunma gücü gelişir. Bu nedenle kitap okumak, gündemi takip etmek, bulmaca çözmek, araştırma yapmak, günlük tutmak gibi aktiviteler büyük önem taşır.

16491-1_n.jpg

Alternatif Tedavi Yöntemleri Gelişiyor

Hastalıkla ilgili alternatif tedavi metodlarının da gelişti. Yardımcı tedavi metodu olarak biorezonanstan da yararlanılabilir. Ginkgo bloba cinsinden besin desteklerinin, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi B12 vitamini açısından zengin gıdalar ve egzersiz faydalı olacaktır.

Kaynak:sağlık yaşam

X