Bebek Beslenmesi Bebeğim doymuyor mu ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Mervikli

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2016
622
267
28
Merhaba hanımlar 2 aylık bir kızım var doğduğu günden itibaren anne sütü ile besliyorum ancak 3170 doğdu halde geçtiğimiz Cuma günü kontrolde 4300 olduğunu söylediler ve etrafındaki çevrem sürekli bu çocuk aç mama ver deyip deyip duruyor bakan ebeye de Aile doktorumuz da da bunu belirttim onlar da gerek olmadığını Şu an için sadece anne sütünün yeterli olduğunu kızının boylu olduğunu ve sürekli dışkısıyla çıkardığını belirtiler ama benim içim hiç rahat değil sanki sütüm yokmuş gibi hissediyorum Sürekli göğsümde Aslında zaten şu an bile. emiyor mu öyle iştahlı emen bir emme değil bu. yani sanki keyfini emiyormuş gibi ama kilo da almıyor yani huzursuz da değil ağlamıyor da sadece bana bakıyor sevmiyor ve gündüz uykuları neredeyse hiç yok sabah saat 10'dan beri ayakta ne yapacağımı ne edeceğimi şaşırdım göğsün mü el pompası ile sagmaya calistim basim dondu sagamadım yemek yemem lazım sürekli gogusum de olduğu için yiyemiyorum tuvalete gitmeyeyim diye su bile icemiyorum ki ben ilk ay 5 litreye kadar içiyordum diger taraftan yurumeyi disari cikmayi ozledim sanki hayat da degilmişim gibi her hangi bir nesne gibiyim oldugim yerdeyim surekli aglicam artık bunları düşünmekten kızımı sevemiyorum insanların söylemleri beni yıpratan konuşmalar bakışmalar senin yanında artık göğsümü açmaktan korkar oldum çok elbise bu çocuk niye çok emiyor neden doymuyor az az yemedi bunu indir Bugün mesela annenin karı çağırdı gel diye evde bir dünya işim var nereye gel tuvalete gidecek vaktim bile olmuyor uyumak uyumuyor neden uyumuyor doğuyorsa uyusun neden uyumuyor internette türlü türlü tarifler görüyorum süt yapmak için ne yapacağım bilmiyorum Canım çok sıkkın kendimi işe yaramaz yetersiz biri olarak görüyorum Bazen diyorum ki keşke olmasaydı Ya da keşke hiç evlenmeseydim Eşimi de özlüyorum Eşim bana çok yardımcı oluyor evde her yerde Evi temizliyor evi süpürüyor her şeyi yapmaya çalışıyor ama o da insan o da yoruluyor ve akşam eve gelince ona da yemek istiyorum onu bile yapamıyorum özel hayatı gelince hamileliğimde zaten birlikte olamadım lohusalık bitti yine olamıyorum kocamı sarılıp yatmayı bile özledim çocuk bakma bu kadar zor olmamalı yetişemiyorum hiçbir şeye yetişemiyorum kendime bakamıyorum uyusa nefes alacağım uyumuyor artık mama vermek istiyorum Madem sorun doymuyorsun dansa bu şekilde doyar ve uyur belki.... evet hanim lar oturdum ağladım ne yapıyorum ben dedim duygularım çok karmakarışık beni kimse anlamıyor ve nedense bana göre herkez beni garipsiyor gibi geliyor çocuk bakmak da ne var ki emzir altını temizle iki pişpişle uyusun peki ben sabah 10 dan beri neye uğraşıyorum? Neden olmuyor ? Gogusum de uyuyor yerine koyuyorum ağlıyor neden ? Gerçekten psikolojim çok bozuk hayattan da hiç zevk alamıyorum halbuki bana dünyanın en güzel varlığı hediye edilmiş ve ben bu hediyeye yeri geliyor sitem ediyorum annelik bu kadar yipraticı olmamalı. Sosyal medyada hiç bir şey böyle görünmüyor herkez mutlu herkez normal bu kadar mı sahte yani ben bugun 3 günde bazen 5 günde neden duş alabiliyorm anca ağlamasın diye neden kendimi yiprqtiyorum. Şu yazıyı bile 2 günde yazıyorum neden neden.

Merhaba hanımlar 2 aylık bir kızım var doğduğu günden itibaren anne sütü ile besliyorum ancak 3170 doğdu halde geçtiğimiz Cuma günü kontrolde 4300 olduğunu söylediler ve etrafındaki çevrem sürekli bu çocuk aç mama ver deyip deyip duruyor bakan ebeye de Aile doktorumuz da da bunu belirttim onlar da gerek olmadığını Şu an için sadece anne sütünün yeterli olduğunu kızının boylu olduğunu ve sürekli dışkısıyla çıkardığını belirtiler ama benim içim hiç rahat değil sanki sütüm yokmuş gibi hissediyorum Sürekli göğsümde Aslında zaten şu an bile. emiyor mu öyle iştahlı emen bir emme değil bu. yani sanki keyfini emiyormuş gibi ama kilo da almıyor yani huzursuz da değil ağlamıyor da sadece bana bakıyor sevmiyor ve gündüz uykuları neredeyse hiç yok sabah saat 10'dan beri ayakta ne yapacağımı ne edeceğimi şaşırdım göğsün mü el pompası ile sagmaya calistim basim dondu sagamadım yemek yemem lazım sürekli gogusum de olduğu için yiyemiyorum tuvalete gitmeyeyim diye su bile icemiyorum ki ben ilk ay 5 litreye kadar içiyordum diger taraftan yurumeyi disari cikmayi ozledim sanki hayat da degilmişim gibi her hangi bir nesne gibiyim oldugim yerdeyim surekli aglicam artık bunları düşünmekten kızımı sevemiyorum insanların söylemleri beni yıpratan konuşmalar bakışmalar senin yanında artık göğsümü açmaktan korkar oldum çok elbise bu çocuk niye çok emiyor neden doymuyor az az yemedi bunu indir Bugün mesela annenin karı çağırdı gel diye evde bir dünya işim var nereye gel tuvalete gidecek vaktim bile olmuyor uyumak uyumuyor neden uyumuyor doğuyorsa uyusun neden uyumuyor internette türlü türlü tarifler görüyorum süt yapmak için ne yapacağım bilmiyorum Canım çok sıkkın kendimi işe yaramaz yetersiz biri olarak görüyorum Bazen diyorum ki keşke olmasaydı Ya da keşke hiç evlenmeseydim Eşimi de özlüyorum Eşim bana çok yardımcı oluyor evde her yerde Evi temizliyor evi süpürüyor her şeyi yapmaya çalışıyor ama o da insan o da yoruluyor ve akşam eve gelince ona da yemek istiyorum onu bile yapamıyorum özel hayatı gelince hamileliğimde zaten birlikte olamadım lohusalık bitti yine olamıyorum kocamı sarılıp yatmayı bile özledim çocuk bakma bu kadar zor olmamalı yetişemiyorum hiçbir şeye yetişemiyorum kendime bakamıyorum uyusa nefes alacağım uyumuyor artık mama vermek istiyorum Madem sorun doymuyorsun dansa bu şekilde doyar ve uyur belki.... evet hanim lar oturdum ağladım ne yapıyorum ben dedim duygularım çok karmakarışık beni kimse anlamıyor ve nedense bana göre herkez beni garipsiyor gibi geliyor çocuk bakmak da ne var ki emzir altını temizle iki pişpişle uyusun peki ben sabah 10 dan beri neye uğraşıyorum? Neden olmuyor ? Gogusum de uyuyor yerine koyuyorum ağlıyor neden ? Gerçekten psikolojim çok bozuk hayattan da hiç zevk alamıyorum halbuki bana dünyanın en güzel varlığı hediye edilmiş ve ben bu hediyeye yeri geliyor sitem ediyorum annelik bu kadar yipraticı olmamalı. Sosyal medyada hiç bir şey böyle görünmüyor herkez mutlu herkez normal bu kadar mı sahte yani ben bugun 3 günde bazen 5 günde neden duş alabiliyorm anca ağlamasın diye neden kendimi yiprqtiyorum. Şu yazıyı bile 2 günde yazıyorum neden neden.
Cnm valla yalnız değilsin doğumdan sonraki 3 4 ay gerçekten çok zor geçiyor hamilelik doğum kendin çok yıpranmışken bide bebek geliyo eline . Bende annemlerden uzakta yaşıyorum yardımım yok twk başıma kaldığımda günlerce ağladığımı bilirim uykusuz yorgun hayattan bezmiş halde bide üstüne beneğimin sağlık soru ları küveZde kalması falan filan ama inanki geçiyor şuan yenisin 6 ay olmak üzereyiz ben daha yeni alışmaya başladım anlıyorum seni başkasına desen sanki bebeğini sevmiyosun gibi görünüyo ama olur mu hiç canımızı veririz onlara açlık konusuna gelince eğer memenden ayrılmıyor sürekli emmek istiyor ayrılınca uyanıyorsa ya daha hayata alışamadı oda sevgiye güvene ihtiyacı var onuda senden alıyor yada doymuyor mama ver dene bi derim sonuçta şimdiki mamalar anne sütüne yakın besleyici günde bir kere vermenden bi sakınca yoktur diye düşünüyorum ama kilosu falan gayet iyi maşallah doymasa kilo almaz kaka yapmaz çiş yapmaZ günde 5 kez bezini dolduruyosa ve gün içinde keyifliyse doyuyorsur derdi benim doktorum kolaylık versin rabbim hepimize

Canım hiç üzme kendini geçecek bu günler ve inan yalnız değilsin. Kızım şuan 3,5 aylık ve 3050gr doğdu. Senin bebeğin gibi benimki de ilk iki ay asla memeden ayrılmıyordu. Sadece memede uyuyordu. Geceleri bile bırakamazdım. Çok gece oturur vaziyette bebek mememde uyurdum. Ve benim kızın kilo alımı yeterli değildi, hep sınırda kalıyordu. Annem bile o lohusalık dönemini burnumdan getirdi, sütün yetersiz, çocuk aç, sütün kalitesiz diye diye çıldırttı beni. Ama emzirmekten asla pes etmedim ve başardım. Şöyle ki bizim bebeler memede uyuya kaldıkları için evet doymuyorlar bu yüzden de ayıramıyorsun. Bebeğin memende aktif bir şekilde emmesini sağlamalısın. Her bir göğsünde en az 10 dakika aktif olarak emsin. Gerekirse çocuğu soy veya altını değiştir, uykusu dağılsın. Ayrıca kendini bu kadar yıpratma, azıcık nefes almak senin de hakkın. Sağıp vermeye vaktin yoksa günde bi kere hazır mama verebilirsin. Ben hala sağmaya veya emzirmeye çok fazla vakit bulamadığım günler 1-2 porsiyon mama veriyorum.

Gercek dunyaya ve anneligin sizden once anne olanlarin sizi asla uyarmadigi yonunu gormeye hosgeldiniz. Maalesef hayatiniz bir sure daha boyle devam edecek

Yaşadıkların çok normal. Kendini yalnız hissetme. Her taze annenin kendini yetersiz hissettiği anlar olmuştur. Bebeğin saglikliysa emmeyi de seviyorsa mamaya başlamanı tavsiye etmem çünkü alışınca emmeyi bırakıyorlar genelde. Geceleri kalkıp hazırlaması var bide minimum ayda 400 lira masrafı var. Ben çok pişman oldum anne sütünde ısrarcı olmadığıma. Sütün bol su içersen birde stresten uzaklaşırsan artacaktır. Uykuya gelince 3 aylık olduğunda gece gündüz ayrımına başlayacak gaz sıkıntıları azalacak daha fazla rahat edeceksin. Dinlenmeye zamanın kalacak 💕

Ahh ne güzel şeyler yazmışsınız hepinize çok teşekkür ederim inanin buraya bu notu düştüğümü bile unutmuşum bir bakayım dedim az önce girdim. Evet haklısınız hepsi gecicek ve ben bu günleri güzel hatırlamak istiyorum. Yazdığım notu bir de kendim okuyunca 2. Bir göz olarak kendime şunu dedim herkezin bir doğum bir büyütme hikayesi var kızım yavrum da bana bizim hikâyemizi oluşturuyor yorulabilirim ama elini tuttum mu bir güldü mu hersey bitiyor. 😍😍 sabır da annelik ten..

Canim stres herşeyin anası. Yapma.. Bunu kendine de bebegine de yapma. Rahat ol gevşe biraz herşeyden önce. Ama bunu gerçekten yap...Ciddi anlamda yap...At kafandan tum ön yargilari. Stres sıkıntı sütunu azaltir. Azalttigi gibi birde bebegini etkiler senden ona gecer oda huysuzlanir.(bebek deyip geçme senin ruh halin oldugu gibi inanilmaz bir sekilde ona da geciyor) Sana kendimden ornek vereyim. Ilk bebegimde stresli bir hamilelik ve lohusalik yasadim,tabi biraz da acemilik vardi. 1 bebege bende yetemedim. Ben sıkıntılı oldukca sutum de yetmedi mama verdim bir muddet sonra sutum de kesildi. Simdi 2.cocugum oldu ve 26 gunluk. Cok sukur suan sadece emiyor. Cok rahat ve relax bir hamilelik ve lohusalik gecirdim hic birseyi kafama takmadim sutum var mi yok mu hic düşünmedim sadece emzirdim. Cunku kendime oyle soz verdim. Olabildigince arada baskalarindan yardim aldim. Bir gun 2 cocukla (ilki 4 bucuk yasinda) evde yalniz kaldim. Esim ışteydi annemde ogün gelemedi. Bebegi uyutmaya çalışırken stres yaptim. Diger çocuğumu sürekli ses konusunda uyardim, onun yeme icmesini dusundum aksama ne yemek yapsam diye düşündüm falan filan.. Hic birini dogru dürüst yetistiremedim benim gerginligim bebegimede yansidi uyuyan bebek uyumaz oldu o gun. Ama ertesi gun yalniz degildim ve kafam rahatti ve hersey yolundaydı.
Uzun oldu kusura bakma.. Ama ne yaparsan yap sakin ve stresten uzak kendinden emin bir şekilde yap. Birde ne olursa olsun sayili günler bugunlerde geçecek böyle kalmayacak, onu hatirla.bebeginin bu günlerinin tadini cikar cunku geri gelmeyecek.
Nolur sen rahat ol bebeginde rahat olsun sutunde bol olsun insallah

benimki 7,5 aylık günde belki 10 kere emiyordur gece hariç... bilmiyorum nasıl düzene sokacağız cevaplar için beklemedeyim 😂

ama şöyle düşünün siz stres yapınca sitem edince hiçbir şey değişmiyor. keşke değişse 7/24 ağlardım 😂😂 olumlu bakmaya çalışınca daha katlanılır oluyor her şey. öfkelendiğiniz her şey sizi biraz daha dibe çekiyor.

o umutsuzluk duygusunu çok iyi bilirim, kendini atası gelir insanın bir yerden. ama o his gelmeye başlayınca kovalayın onu hemen, başka şeylere odaklanın. zamanla alışacaksınız. bol şans 🤞

Merhaba, bebeklerimiz aynı ayda doğmuş sanırım. Yazdıklarınızda kendimi gördüm bir an yalnız olmadığımı görmek beni rahatlattı. Benim kızım da 3 aylık. 3 aydır sadece 1.5 kilo alabildi aynı şekilde ilk 2 ay hep memedeydi tuvalete bile gidemezdim 2. Ayda sadece 100 Gr aldığını görünce şok oldum başımdan kaynar sular döküldü. Ama benim kızım konjenital kalp hastası o yüzden kilo alamıyormus, kilo alabilse ameliyat tarihi de ertelenecek o yüzden kendimi parçalıyorum kilo alsın diye şimdi de meme reddi başladı o memedeki günleri arar oldum. Bence bebeğiniz saglikliysa hiç stres yapmayın onun bilinçli olarak böyle davranmadigini unutmayın. Belki sadece sizin kokunuza ihtiyacı vardır. Kendinizi rahat bıraktığınız an işler de düzene girecektir emin olun. Ben gündüz uyumayip pek emmedigi için gece kaldırıp emziriyorum saat başı 2 saatte bir e haliyle uyku falan kalmıyor bende ama isyan ettiğimde daha yorgun oluyordum ne zamanki "bunun da böyle olması gerekiyor demek ki" deyip durumu kabullendim, bebeegim sakinleşti. Ben az uyusam da alıştım daha dinç olmaya başladım. Yani kendinizi sıkmaniz işleri daha da zorlaştıracak. Kendinizi akışına bırakıp, bebeğinize sarılıp o güzel kokusunu koklayın. Herşey yoluna girecek inşallah :)

X