bebegin rontgenini cektirmek...zararli olmaz mi :(

Gecmis olsun,gerci uzun yillar once gecmis gitmis sanirim da.. cocuklugnuz bebekliginiz hastanelerde gecmis galiba hatirlamasi guzel olmasa gerek :KK43:
Kac yasinizdayken teshis konmustu size,rontgenleri 1yasin altindayken mi cektilerdi mesela..
Bacaklarinda ilk pili esit degil biri daha kalin bogumlu biri daha ince bogumlu. Ondan sonraki 1 tane ve diz cizgisi esit ama.o ilki kafami karistiriyor iste.. :KK43:

9 aylıkmışım

O nedenle bir şey hatırlamıyorum ama 3 yaş fotolarında ayağımda arası demirli ayakkabı var

Teşhis konulunca tedavi olur daha iyi olur yoksa da için rahat olur

Bir çok radyasyon kaynağı ile muhatap zaten en azından bu gerekli

Bi doktor,ara bezi kullan dedi 1ay daha.. dun gittigim ara bez bi ise yaramaz bunu bil dedi...
Biri,daha bebek 52 aci duzelir dedi,biri hemen pavlik bandaj gerek hatta alçiya alabiliriz dedi..
Alçiya da baktim netten gogusten ayak bileklerne kadsr aliyolarmis cocugun bacaklari ayrik olcak bi de ya icim kotu oluyo onlari gorunce. Smdi yeni yeni hareketlendi anlamaya basladi etrafini. Aglar durmaz oyle gormeye dayanablir miyim ki :KK43:

kötü senaryolar yazmayın lütfen. mecbur olunca alışacaktır. ama inş doktoruna denk gelirsiniz de doğru teşhis doğru tedavi uygulanır. ben sizin yerinizde olsam en iyi dr hangisi diye önce araştırma yaparım hızlıca. profesör olursa iyi olur. sonra bütün sonuçları da alıp giderim. yaşadıklarımı tedirginliklerimi anlatırım. güven verirse de bana tedavi nasılsa onu uygularım. oğlum 20 aylıktı kreşe kolu kırıldı alçıda kaldı. önceleri çok zorlandık tabi. yatakta sağdan sola dönemiyordu alçıyı kaldıramıyordu. kaşıntı yapıyordu huysuzlanıyordu ama alıştı mecbur olduğunu anladı. çok şükür düzelti kolu. iyi ki bu tedaviler varmış yani. eşimin kolu eğri büğrü çünkü kocakarı yöntemleriyle kırıklarını tedavi etmişler güya.

Anlamazsiniz cocugunuz yoksa.. ben de bundan 4 ay once cektir nolcak salak misin cocugun gelecegi onemli derdim de.. off..
Uzaktan oyle duruyo. Ama netten bakinca da rontgen cektirmenin zararlari 1yasin altinda bir hayli fazla :KK43:
Benim çocuğum var küçük olan doğduğundan beri alcidaydi, en sonda ameliyat oldi, ameliyat sonrası alçıdan yeni kurtuldu. Evet anlamıyorum, çocuğum da aynı sıkıntıları yaşadım ve defalarca röntgen çekildi ancak tedavi olmasa kalça çıkığı olacaktı. Biraz mantık

Kar zarar hesabina göre yapılıyor bu işler doktor ona göre öneride bulunmuştur riske atmak ıstememiştir.

Zararlı olsa Dr böyle bir şey ister mi? Haaa ben güven sorunu yaşadım Dr a karşı diyorsan, ozaman Dr unuzu değiştirin!

çektirdin mi, ya da ne karar verdin diyeyim?
benim kızımda ortapedik bir sorun yoktu ama sürekli kusma ve dışkılama sorunu vardı, standart kalça usg si dışında kaç kez tüm batın ultrasonu, ilaçlı film vs çekildi kusmasının nedeni bulunsun diye.
doktoru amcasıydı, bir mahsuru olsa o yapmazdı diye düşünüyorum...

Aynen,ben de etmiyorum. Onlar icin hadi hemen bakalim da bitsin diye yaptiklari bisey,gozden kacan kucucuk bisey bizim icin dert haline gelebiliyo..Bi de onemli bisey varsa da ustunde durmuyo kimisi,zaman.kaybi yaptiriyorlar insana..
Smdi vicdanim hic rahat degil 3aylikken keske 2ortopediste o zaman gitseymisjm :KK43:
Sizin açilar kacti acaba,hatirkiyor musunz..
Cnm inan hatırlamıyorum acılar neydi ben bir ay hem ıkıbez bagladım hemde Bı aparat vardı onu taktık bayramda bile onunla gecirdi kuzum ama hiçbırsey yokken bu eziyeti yapmak cok uzdu benı yoksa ilerisini dusunursenız daha kotu bir sonuç olmaması için hersey yapılmalı erken tedavi durumunda zaten tamamen duzelıyor bence doktora guvenın inş cabucak gecer bu tatsız zamanlar allah yardımcın olsun

Merhaba arkadaslar yine ben...Bebegim 4aylik oldu,kalca usg 1ay kadar once cekilmisti ve kalca gelisim geriligi var denmisti sagda.. (alfa açisi 52 cikmisti) Cocuk pek bi kipir kipirdi acaba olcum yanlis mi oldu ki diye dusundum,icim rahat etmedi gidip baska yerde daha usg cekimi.yaptrdim.. orda hersey gayet normal cikti.. ( ayni bacak, açi bu sefer de 62 cikti)
(Herseyin normal.olablmesi.icin alfa açisinin 60in ustu olmasi gerekiyor..)

Bacak bogum pililerinde de sanki bi esitsizlik sezdigim icin bugun bi ortopediste gittim,doktora anlattim boyle boyle.. gozle elle muayene etti,kesin sonuc icin rontgen cekelm dedi. Ama icim.hic rahat degil :KK43: Kucucuk bebege radyasyon aldirmak hic dogru gelmiyor,ic organlari etkilenir mi... yani kiz bebek bir de,pelvis bolgesinden alincakmis rontgen..daha hic biyeri tam olusmadi...ilerde sorunlarla karsilasir mi ergenlikte yada eriskinlik doneminde...
radyasyon isinlari zararli olur bence...
Benim durumumda olup da cektiren yada cektirmeyen varmi acaba... yardimci olanlara smdiden tesekkurler :KK43:

Duzenleme.. Yarin icin usg randevusu aldim,fakat doktorum rontgen cektirmem konusunda israrli..

Bir de,sonuclarin normal gozuktugu hastaneye gitmis olsaydim ilk olarak, aklimda hic kusku kalmayacakti.. neye inanacagimi sasirdim :KK43:

zarar görmez gibime geliyo öyle dr ısrar etmedi benim bildiğim bebekleri kemiği 8 ay önce görünmez

X