Ben bu ek gıda işinden nefret ettim

Her çocuk farklıdır. Benş kızım yemek yemeyi seven bir çocuk olmasına rağmen kendi başına yemek yemeyi 15-16.aylarda daha çok istedi.
İsteklerine ve becerilerine göre süreci yönetmek sizin de gerginliğinizi alacaktır.
Dehidre sürecinde daha seveceği katı gıdalar ile siz besleyin sonrasında daha sakin ilerleyin. Hatta bunun için danışmanlık veren bir diyetisyen biliyorum online hizmet/atölye alabilirsiniz.

Ahh almaz mıyım? Aldım ama önüne koyamıyoruz, pat diye atıyor daha yemeye başlamadan. O yüzden gıdaları önüne koyuyorum tek tek
Onun şimdi dağıtma atma zamanları işte sabr etmek lazım alışacak zamanla.Sevdigi oyuncaklar varmı mesela bak o yiyor sende ye gibi oynayarak belki sevdire bilirsiniz çocugunuza.

1 i doldurdu ve bizimki yarı yarıya bile değil. İlk 6 aya bakarsak, 18 aya kadar da ana besini katı gıda olacak hale gelmeyecek gibi hissediyorum. 1 yaşta ne kadar katı ne kadar formül içiyordu hatırlıyor musunuz?

Ben 7 aylık çalışmaya başladım.
1 yaşta hem süt sağıyordum hem mama alıyordu.
Sabah çıkarken emziriyordum. Bakıcı gelesiye idare ediyordu emdiğiyle 5.30 gibi evden çıkıyordum çünkü.
Bakıcı gelince yulaflı irmikli muhallebi omlet pankek tarzı o gün eline ne geldiyse yapıyordu. Onu tam bitirmiyordu. Yanına çeşit çeşit zeytindi peynirdi salatalıktı ağzına sürmezdi ama hep sunduk beyefendiye. Hep oynattık her yeri batırdık. Sonra anne sütü ya da formül mama ne varsa 120-150cc civarı içip uyuyordu.

Öğlen bir sebze çorbası vardı. Blenderdı o. Aklım evde kaldığı için doydu doymadı bu öğünü blw yapmıyordum yesin diye. Kıyma et ciğer kemik suyu sebze pirinç karıştırıp doyurmaya çalışıyorduk onunla. 200cclik kavanozlarda hazırlıyordum yarısını yiyordu.

Ardından yine anne sütü mama 120-150 cc yeme durumuna göre. Akşam ben gelmeden ablamız meyve çıkarıyordu doğrayıp önüne koyuyorduk 2 parça ağzına sokuyorsa 8 parça yerdeydi.

Ben gelince de akşam yemeğinde kendi yediklerimizden önüne koyuyordum yine yediği kadar. Haşlanmış sebzeler köfte vs. Tabi ki doyacak kadar asla yemedi burada. Ben arkasından gündüzden kalan çorbayı ağzına tıkıyordum. Sonra meme ve uyku. Gece boyu da memeye uyanıyordu.

Bizimki aşırı iştahsız bir bebekti her zaman. Şu an 2.5 yaşında hala zor yiyor ama yemek seçmiyor her şeyi zor yiyor genel olarak 😂😂 az yiyor ne varsa evde onu veriyorum. Ben de çok stres yaptım. Ama gerek yokmuş su akar yolunu bulur.

Dünyada bebeğin beslenmesi için en kaygılı milletlerden biri olabiliriz. Ailem göçmen. yurtdışındaki akrabalarımız aşırı rahat çocuk büyütüyor. Zayıflar da umursamıyorlar önüne koyup geçiyorlar. Onlar da yemiyor evet ama büyüyünce yiyorlar 😂

Neyse siz çeşit çeşit gıdaları tanıtın önüne sunun. Gerisini akışa bırakın.

Ama pipetle cekememesi çok normal benim kızımda çok geç öğrenmişti zor birşey yani. Ben blw yapmadim 2 sonra zaten isteseniz de kendi yemek istiyor bence siz verince yiyorsa siz yedirin

Evet ben de bugüne kadar yediğini yesin diyordum ama üst üste (15 gün içinde) kilo kaybı olunca birşeyler yanlış gidiyor diye düşünüyorum
Yanlis değil benim kızımda öyle her zmaan her şeyi ama herseyi atar bazen kaşıkla ağzına götürür bazen önüne veririm parmaklarıyla tutup yer bir dönem böyle oluyorlar bazen kızım çok abartıyor bazen unutuyor sanırım yavaş yavaş alışacak yemege ayrıca gün içerisinde mama içiyorsa bu da iyi biz gündüz mamayi bıraktık sadece gece iciyoruz

Bu fileler var içine meyve konuyor denediniz mi? Gerçi işleri bitince onu da atıyorlar. Eline verdiğim şeylerin çoğu yerde, üstünde başında çok az bir kısmı ağza gidiyor. Bu süreç böyle malesef.
1 yaşında çocuğu çatal- kaşık kullanan annelerin önünde saygıyla eğiliyorum 😄

En ufak öneriye dahi muhtacım lütfen iki kelime dahi olsa yazın bana.
Bebeğim artık 1 yaşında ve ben 6 aydır bu ek gıda işinden bıktım usandım hayattan soğudum. Bakın ne yeni doğan dönemi ne uykusuzluk ne başka şey hiçbiri bu kadar çektirmedi bana.

Öncelikle hiç “çok yesin, bunu da bitirsin” takıntılı olmadım, hep acıkınca yer mantığındaydım. Bizimkinin sorunu iştahsızlık değil de yemeyi öğrenemedi bence, ek gıdaya yeni başlamış 6-7? Aylıktan farkımız yok, bir arpa boyu ilerleyemedik. Oysa ki blw artı kaşık karışık gidiyorum. Her öğün yoğurt çorba püre tarzı şey versem de mutlaka kendi eliyle yiyebileceği köfte, parmak sebze, dilim meyve vs de ekliyorum ki kendisini beslemeye de alışsın öğrensin. Yok, hersey yerde, aç ama mutlaka yere atıp bakıyor. Bazen ağzında çiğnediği şeyi çıkarıp yere atıyor. Bırakın çatal kaşığı ağzına götürmeyi, eline verdiğim an atıyor, su içmeyi ne suluktan ne minik bardaktan, ne pipetten öğrenemedi, içine çekemiyor. Paketli sıkmalı meyve püresi aldım yine içine çekme yok oynayıp sağa sola sıktı. Her öğün 2 saat bizde, sapı solu topla üstünü değiştir yeri süpür sil derken. Yese bari biraz yese ona da razıyım. 1 haftadır hasta gibi iyice iş çığrından çıktı, ve iki doktor kontrolünde de üst üste kilo kaybı çıktı. Şu an ne kadar formül mama ne kadar katı gıda almalı onda da kafam karışık çünkü Türkiye’deki doktorumuzla burdaki ayrı şey söylüyor. Ama zaten şu an hastalıktan dolayı formül mamayı da istemiyor. Kilo kaybına ek çişte çok koyuluk başladı dehidre çünkü.

Nolur bana bi öneri sunun belki sizin bebeğinizde işe yarayan birşey bize de yardımcı olur.
Merhaba benim büyük kızım 1 yaşına kadar ek gıdayı reddetti. Eline verdiğiö yıyecekleri agzına goturmeden yere fırlatıyordu bazen tutmuyordu bile. Ben de o zamanlar çok ağladım şimdi kendime kızıyorum ağladığım için. Çünkü 1 yaşına kadar ana besini anne sutu ya da formul mamadır. Eğer gelişim geriliği yoksa, kan değerleri normalse bence formul mama başlamayın. Bu seferde o mideyi tıkıyor. Kuru ekmek bile yese isteyerek kardır. Hünnapın bebek biskuvilerini veriyordum ben onu seviyordu. Elinde onu yiye yiye pilav yemeye başladı sonra. Corbaları taneli içmek istemiyordı blender kullanıyordum. 3 kaşık 4 kasık ne yerse kardır diyordum. 1 yaşından sonra yavaş yavaş açıldı. 2 yaşına kadar suyu biberonla içti. Sonra pipetle başladı sonra bardaga geçti. Şimdi neredeyse 5 yasında yiyen içen bir cocuk. Hala yemek seçer ama olsun o kadar her seyi sevmek zorunda değiller. Gelişimleri normalse takılmayın. Kan tahlılı yaptırın eksik değeri varsa takviye kullanın.

Demek ki çocuğunuzun yaşı, gelişimi blvye müsait değil kendiniz mi besleseniz de çocuk kilodan düşmese he ne dersiniz bu bebek eninde sonunda ileride kendisi yiyecek yani biraz daha siz mi yedirseniz yazık değil mi hem size hem şuncacık bebeye

X