Benim derdim okul...

Bağımsız anaokulu iyi seçim olur

55 aylık küçük de değil

Benimki 25 aylık başladı

Îki kilometre ama güzergah nasıl servis kaçta alır kaçta bırakır bakın

Zira saate göre süre çok değişebilir ist trafiğinde

Ben evimin civarında 1 2 okul denedim özel olan ama memnun kalmadım.
1. çok yeniydi yetersiz buldum ve aynı hafta aldım.
Zaten küçüktü ve deneyeceğimizi söylerek vermiştim.
Diğerinde okul sahibi hiç bir zaman okulun başında olmadığı gibi bilgisiz kendini beğenmiş bir kişiye emanet etmişti okulu..
İsteklerimiz düşüncelerimiz önemsizdi..
Öğretmenlerle bu okul sorumlusu çeteleşme durumuna gelmişler insanları yok sayıyorlardı ki bu konuya cok dikkat etmek gerek.
Ben büyük sorun yaşadım . Beni ve çocuğumu adete kapı dışarı ettiler haksız duruma düşürdüler.
Her özel okul böyle korkusu taşıdım derken yabancı bir okula göndermeye başladım 2 yıldır.
Evizime uzak e istanbul zaten trafik gidiş geliş 2 2 bucuk saati yollarda geçiyor ben huzursuz oluyordum derken bazı özel sebeplerde 3 hafta kadar göndermedim.
Bu hafta eşim kendi arabamızla götürmeye başladı...
Seneyede bir aksilik olmazsa oraya devam edecek gibi görünüyor.
Size tavsiyem küçük villa tipi özel okullardan cok büyük bir referans olmadıkça uzak durmanız.
Devlet okullları hakkında bilgim yok ama tercih etmeyi düşünmem şimdilik.

kötü bir deneyim yaşamışsınız gerçekten :KK43:
benim evimin civarında çok fazla alternatifim yok maalesef... bazılarıyla ideolojik bazılarıyla maddi sebeplerle uzlaşmamız mümkün değil.
bu bahsettiğim okula gönderen iki veli ile tanıştım, ikisi de aynı şeyi söylüyor, eğitim anlamında çok şey beklemeyin, öyle düzgün bir ingilizce eğtimi vs yok ama çok güzel etkinlikler yapıyorlar ve çok güzel ilgileniyorlar diyorlar. benim de şu an için beklentim bu yönde zaten, şimdiden eğitim anlamında çok yüklenmek istemiyorum. gitsin el becerisini geliştirsin, sosyalleşsin, iyi vakit geçirsin, yeni şeyler öğrensin ama bunları ilkokul gibi ders modunda değil yaparak yaşayarak öğrensin vs vs ama disiplinsizve programsız bir sistemle karşılaşırsam ben de alırım geri.

Tam benlikmiş okul :-) Kesin oraya göndermiştim :-)

dimi ama :) hatta keşke içini görebilsek :KK70:

Bağımsız anaokulu iyi seçim olur

55 aylık küçük de değil

Benimki 25 aylık başladı

Îki kilometre ama güzergah nasıl servis kaçta alır kaçta bırakır bakın

Zira saate göre süre çok değişebilir ist trafiğinde

geçen yıl bizim siteden 2 çocuk gidiyordu sabah 7 buçukta biniyorlarmış, sanırım ilk onlar alınıp son onlar bırakılıyordu, bizim evin yeri bir acayip zaten, en yakın durağa 750 metre kadar yürüyoruz... 7 buçukta bindirmek için 7 de uyandırmak lazım :KK51:

kötü bir deneyim yaşamışsınız gerçekten :KK43:
benim evimin civarında çok fazla alternatifim yok maalesef... bazılarıyla ideolojik bazılarıyla maddi sebeplerle uzlaşmamız mümkün değil.
bu bahsettiğim okula gönderen iki veli ile tanıştım, ikisi de aynı şeyi söylüyor, eğitim anlamında çok şey beklemeyin, öyle düzgün bir ingilizce eğtimi vs yok ama çok güzel etkinlikler yapıyorlar ve çok güzel ilgileniyorlar diyorlar. benim de şu an için beklentim bu yönde zaten, şimdiden eğitim anlamında çok yüklenmek istemiyorum. gitsin el becerisini geliştirsin, sosyalleşsin, iyi vakit geçirsin, yeni şeyler öğrensin ama bunları ilkokul gibi ders modunda değil yaparak yaşayarak öğrensin vs vs ama disiplinsizve programsız bir sistemle karşılaşırsam ben de alırım geri.
Zaten kreşleri çoğu bakım amaçlı bakmayın ingilizce eğitimi veriyoruz dediklerine..
Bunun için yabancı bir okul veya köklü kolejler gerekıyor faydasıda oluyor..
Biz şu an ingilizce öğreniyoruz (takip ediyoruz ödevler gelıyor eve çalısıyoruz)
Sizin beklentiniz önemli bu noktada..
Eğitimle ilgili şu an için bir beklentiniz yoksa arkadaşlarınızından referans aldıysanız bir deneyebilirsiniz o halde.

geçen yıl bizim siteden 2 çocuk gidiyordu sabah 7 buçukta biniyorlarmış, sanırım ilk onlar alınıp son onlar bırakılıyordu, bizim evin yeri bir acayip zaten, en yakın durağa 750 metre kadar yürüyoruz... 7 buçukta bindirmek için 7 de uyandırmak lazım :KK51:
Bir de 7,5 da alıp kaçta okulda oluyor o da önemli yanî çok gezdirirse kışın sıkıntı

Yukarıda birisi yazmış butik okul ben de tavsiye etmem profesyonel davranmıyorlar

Oğlum bir okula gidiyordu toplam 21 öğrenci vardı

Müdür ayrı patron ayrı idi patron yıl ortasında bir öğretmeni işten çıkarmıştı

Oğlumun sınıfında değildî ama o bile anlatmıştı o artık gelmeyecek vs diye ki sadece 2,5 yaşında idi

Kurumsal olmayan özel çok doğru seçim olmayabiliyor ama biz bir yönden de şanslı idik 3 öğrenci 2 öğretmen vardı sınıfta

Zaten kreşleri çoğu bakım amaçlı bakmayın ingilizce eğitimi veriyoruz dediklerine..
Bunun için yabancı bir okul veya köklü kolejler gerekıyor faydasıda oluyor..
Biz şu an ingilizce öğreniyoruz (takip ediyoruz ödevler gelıyor eve çalısıyoruz)
Sizin beklentiniz önemli bu noktada..
Eğitimle ilgili şu an için bir beklentiniz yoksa arkadaşlarınızından referans aldıysanız bir deneyebilirsiniz o halde.

yok beklentim tamamen iyi vakit geçirip sosyalleşmesi, ilkokula hazırlanması o kadar.
zaten evde sık sık ingilizce konuşuyoruz şu an renkleri, sayıları, meyveleri falan biliyor, gerekirse daha da düşerim üstüne, ayrıca baleye gidiyor, seneye yüzmeye de başlayacak, yani bunları ortalama bir okulda biraz ondan biraz bundan alacağını hiçbirinin de tam olmayacağını bildiğim için dışarıdan desteklemeye devam edeceğim.
evimin civarındaki ortalama kolejin bile yıllık anaokulu ücreti geçen yıl yıllık 37000 tlydi 4-5 yaşında çocuklara verecekleri eğitimin buna değeceğini asla düşünmüyorum.

yok beklentim tamamen iyi vakit geçirip sosyalleşmesi, ilkokula hazırlanması o kadar.
zaten evde sık sık ingilizce konuşuyoruz şu an renkleri, sayıları, meyveleri falan biliyor, gerekirse daha da düşerim üstüne, ayrıca baleye gidiyor, seneye yüzmeye de başlayacak, yani bunları ortalama bir okulda biraz ondan biraz bundan alacağını hiçbirinin de tam olmayacağını bildiğim için dışarıdan desteklemeye devam edeceğim.
evimin civarındaki ortalama kolejin bile yıllık anaokulu ücreti geçen yıl yıllık 37000 tlydi 4-5 yaşında çocuklara verecekleri eğitimin buna değeceğini asla düşünmüyorum.

Dışarıdan desteğe kolaje basladığı takdırde bu yaşlar için gerek kalmadığını gördüğümden söylemiştim..
Bahsettiğiniz kolejı bılmıyorum ama bizimki yeterli gelıyor.
Biz sadece kızım daha fazla ilgi gösterdiği için bale desteği almayı düşünüyoruz aslında gerek görmuyorum okulda oldugu ıcın ama cok istıyor:)kızların ayrı bir ilgisi oluyor sanırım.
2011 doğumlu kızım bu arada..
Matematik dahi görüyorlar.
Harfleri biliyor yazabiliyor.
Ödevlerden biraz şikayetçiyim sadece..
Sanki daha küçük gibi gördüğümden sanırım :)

Bir de 7,5 da alıp kaçta okulda oluyor o da önemli yanî çok gezdirirse kışın sıkıntı

Yukarıda birisi yazmış butik okul ben de tavsiye etmem profesyonel davranmıyorlar

Oğlum bir okula gidiyordu toplam 21 öğrenci vardı

Müdür ayrı patron ayrı idi patron yıl ortasında bir öğretmeni işten çıkarmıştı

Oğlumun sınıfında değildî ama o bile anlatmıştı o artık gelmeyecek vs diye ki sadece 2,5 yaşında idi

Kurumsal olmayan özel çok doğru seçim olmayabiliyor ama biz bir yönden de şanslı idik 3 öğrenci 2 öğretmen vardı sınıfta

bu okulun sahibi gazi üniversitesi mezunu bir anaokulu öğretmeni, hem kurucu hem okulun başında müdür, 1978 den beri bu işi yapıyor orta yaşlı bir kadın, 1989 da kadıköyle kendi okulunu açmış, 2005 de de buraya taşınmışlar, 11 yıldır bu binada devam ediyorlar, geçen yaz görüşmeye gittiğimde sadece yaz okuluna kalmış az sayıda öğrenci vardı, dolayısıyla gözlem şansım olmadı ve kontenjanları dolmuştu, bana iletişim bilgilerinizi verin boş kontenjan olursa ararız demişlerdi, sonra ben başka nedenlerle vazgeçmiştim zaten. ilgimi çeken tek şey diğer görüşmeye gittiğim yerlerde kayıt yaptırmam için nerdeyse yalvaran insanların aksine, buradaki müdürün okulla ve okula alışma süreciyle ilgili olumlu olumsuz her şeyi direk söylemesi ve gidin diğer yerlerle de görüşün ona göre karar verin hassas konular bunlar demesiydi.

Ay evet kesinlikle,öyle iyi olurdu ki:olamaz: Vallahi ful izlerdim ben öyle bir manyağım:olamaz:
Bizi bu kadar paranoyak yapanlar utansın,öyle bir devirde yasiyoruz ki,şüphe, kaygı ne varsa dibine kadar yaşıyoruz.

bu okulun sahibi gazi üniversitesi mezunu bir anaokulu öğretmeni, hem kurucu hem okulun başında müdür, 1978 den beri bu işi yapıyor orta yaşlı bir kadın, 1989 da kadıköyle kendi okulunu açmış, 2005 de de buraya taşınmışlar, 11 yıldır bu binada devam ediyorlar, geçen yaz görüşmeye gittiğimde sadece yaz okuluna kalmış az sayıda öğrenci vardı, dolayısıyla gözlem şansım olmadı ve kontenjanları dolmuştu, bana iletişim bilgilerinizi verin boş kontenjan olursa ararız demişlerdi, sonra ben başka nedenlerle vazgeçmiştim zaten. ilgimi çeken tek şey diğer görüşmeye gittiğim yerlerde kayıt yaptırmam için nerdeyse yalvaran insanların aksine, buradaki müdürün okulla ve okula alışma süreciyle ilgili olumlu olumsuz her şeyi direk söylemesi ve gidin diğer yerlerle de görüşün ona göre karar verin hassas konular bunlar demesiydi.

bu anlattıkların fena değil

açıkçası ben devlet okuluna çok sıcak bakamıyorum

niye dersen cart diye öğretmen gidebiliyor

örneğin senin çocuğun alıştı 3 ay geçti öğretmen başka okula tayin nedenini nasılını boş verelim hadi sonra dava vs öğretmen 3 ay sonra geri geliyor vs vs

bir de maalesef artık ülkemiz kutuplara bölündü

okulda çok ilginç şeylerden sürtüşme çıkabiliyor

geçen bir arkadaş anlattı o gün kızlar az gelmiş bir etkinlikte iki erkek çocuğu eşleştirmiş ertesi gün babası gelmiş benim oğluma kız mı yok neden erkek erkeğe eşleştirdin diye

iki gün sonra bir kızın babası gelmiş neden erkek çocuk ile el ele tutuşturdun diye

bunun dışında sofra duası ayrı sorun bayram ya da kutlu doğum haftası kutlaması ayrı sorun

bunlar neden önemli zira çocuklar küçük bu konuda bir fikirleri yok nereye çekersen oraya gider

Dışarıdan desteğe kolaje basladığı takdırde bu yaşlar için gerek kalmadığını gördüğümden söylemiştim..
Bahsettiğiniz kolejı bılmıyorum ama bizimki yeterli gelıyor.
Biz sadece kızım daha fazla ilgi gösterdiği için bale desteği almayı düşünüyoruz aslında gerek görmuyorum okulda oldugu ıcın ama cok istıyor:)kızların ayrı bir ilgisi oluyor sanırım.
2011 doğumlu kızım bu arada..
Matematik dahi görüyorlar.
Harfleri biliyor yazabiliyor.
Ödevlerden biraz şikayetçiyim sadece..
Sanki daha küçük gibi gördüğümden sanırım :)

zaten küçükler ya, eskiden 4-5 yaş kocaman gelirdi bana şimdi minnacık :) önlerinde o kadar uzun bir eğitim hayatı var ki, düşününce ben bile bunalıyorum, hayatım okumakla geçtiğindendir belki :-)
işte merkezi yerlerde rekabet de kalite de yükseliyor, alternatif azaldıkça herkes bildiğini okuyor, mecburuz ya nasılsa.

Ay evet kesinlikle,öyle iyi olurdu ki:olamaz: Vallahi ful izlerdim ben öyle bir manyağım:olamaz:
Bizi bu kadar paranoyak yapanlar utansın,öyle bir devirde yasiyoruz ki,şüphe, kaygı ne varsa dibine kadar yaşıyoruz.

aynen öyle ama, biz küçükken evin yanında ne varsa ona yollarlardı paşa paşa gider gelirdik şimdi her şey ayrı sorun :KK51:

bu anlattıkların fena değil

açıkçası ben devlet okuluna çok sıcak bakamıyorum

niye dersen cart diye öğretmen gidebiliyor

örneğin senin çocuğun alıştı 3 ay geçti öğretmen başka okula tayin nedenini nasılını boş verelim hadi sonra dava vs öğretmen 3 ay sonra geri geliyor vs vs

bir de maalesef artık ülkemiz kutuplara bölündü

okulda çok ilginç şeylerden sürtüşme çıkabiliyor

geçen bir arkadaş anlattı o gün kızlar az gelmiş bir etkinlikte iki erkek çocuğu eşleştirmiş ertesi gün babası gelmiş benim oğluma kız mı yok neden erkek erkeğe eşleştirdin diye

iki gün sonra bir kızın babası gelmiş neden erkek çocuk ile el ele tutuşturdun diye

bunun dışında sofra duası ayrı sorun bayram ya da kutlu doğum haftası kutlaması ayrı sorun

bunlar neden önemli zira çocuklar küçük bu konuda bir fikirleri yok nereye çekersen oraya gider

işte aslında çok girmek istemediğim konular bunlardı ama madem açıldı döküleyim.
burası acayip bir semt, büyük bölümü inanılmaz muhafazakar... çok güzel görünen anaokulları ve bütçemize uygun kolejler var ama ideolojik olarak bize çoook tersler. ideolojik olarak bize uygun olanlarınsa fiyatlar genelde uçuk, yıllık 35-40 bin gibi rakamlar... geriye 1-2 alternatif kalıyor, devlete bağlı bağımsız anaokulundaki öğretmenler ve müdüre benim kafadan ama mahalle okulunun öyle olduğunu hiç sanmıyorum, dolayısıyla mahalledeki devlet anasınıfını ve bana fikren ters düşenleri elersek geriye ya bağımsıza ya hemen yanımızdaki özele göndermek kalıyor, ya da ciddi manada uzak bölgeleri tercih etmek ki onun için çok erken olduğunu düşünüyorum, zaten seneye atansam da atanamasam da taşınıp kurtulacağız.

benim de en çok içime sinen o, dolaştığım birçok özel anaokulundan çok daha donanımlı, bahçesinde tavuklar ördekler köpek falan var, parkı, küçük de olsa yeşil alanı var. tek sorun servis güvenliği ve o süre, geçen yıl burdaki çocuklar 7 buçukta biniyormuş, sanırım servis burdan başlayıp dolaşa dolaşa gidiyor. çıkışta da en son bizimkileri bırakıyor.

Servisten başka yol bulursunuz belki o zamana kadar. Ablam kuzenim ve yengem bağımsız anaokullarinda öğretmenlik yapıyorlar. Üçü de farklı okullarda ama üç okul da bence benim diyen özel anaokuluna beş çeker. Bence ilk seçeneğin bağımsızlar olsun.

Okul önc öğretmeniyim ve size söylüyorm ilkokula bağlı anasınıfına gön der me yin! :stop:

Servisten başka yol bulursunuz belki o zamana kadar. Ablam kuzenim ve yengem bağımsız anaokullarinda öğretmenlik yapıyorlar. Üçü de farklı okullarda ama üç okul da bence benim diyen özel anaokuluna beş çeker. Bence ilk seçeneğin bağımsızlar olsun.

Benim de gozlemlerim o yonde, ogretmenler egitimli ve ozellerdeki gibi coluk cocuk degiller en azindan. simdi esimle konusuyoruz yorumlari paylaşıyorum onunla da, servise o da sicak bakmaya basladi.

Okul önc öğretmeniyim ve size söylüyorm ilkokula bağlı anasınıfına gön der me yin! :stop:

Tamamdir, zaten sicak bakmiyordum tamamen eledim su an, ama yine de kisaca nedenini sorsam en azindan konuyla ilgilenen arkadaslara da fikir olur.

pelin- pelin- çocuklar ister istemez ilkokul çağı çocuklarla etkileşime giriyor ve iyi kötü örnek alıyorlar. Bu tarz sınıflar ztn küçük olur ve imkan çok az olr. Adı üstünde anasınıfı. Yani 4 5 yaş çocuğuna uygun tuvalet bahçe park olmayan bi yer. Yazın dışarı çıkarmak da problem büyüklerin tenefüsüne göre ayarlanmak zorunda ve büyükler dersteyken de dışarda gürültü olma sorunu var vs vsÖğretmen bu durumda onları sürekli içerde tutmak zorunda ve bu kabusa dönüşüyor. Çocuk dışarı çıkmak ister park ister bi 15 dk rahatlamak ister yapamadığında sınıfta etkinliğine katılamaz. Bu kez okul fobisi başlar.

pelin- pelin- çocuklar ister istemez ilkokul çağı çocuklarla etkileşime giriyor ve iyi kötü örnek alıyorlar. Bu tarz sınıflar ztn küçük olur ve imkan çok az olr. Adı üstünde anasınıfı. Yani 4 5 yaş çocuğuna uygun tuvalet bahçe park olmayan bi yer. Yazın dışarı çıkarmak da problem büyüklerin tenefüsüne göre ayarlanmak zorunda ve büyükler dersteyken de dışarda gürültü olma sorunu var vs vsÖğretmen bu durumda onları sürekli içerde tutmak zorunda ve bu kabusa dönüşüyor. Çocuk dışarı çıkmak ister park ister bi 15 dk rahatlamak ister yapamadığında sınıfta etkinliğine katılamaz. Bu kez okul fobisi başlar.
benim de özellikle mevcut, bahçe ve tuvalet mevzusu kafama takılıyordu, kaygılarımda haksız olmadığımı anladım. çok teşekkür ederim...

X