Kekler - Pastalar Bol çikolatalı pasta

april12th

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2011
142
0
Hanımlar umarım konuyu doğru yere açmışımdır :)

$çiko1.jpg

Bu pasta çikolata hastalarına göre tam. Yumuşacık keki, çikolatalı kreması insanı çikolataya doyuruyor resmen :) sizinle de paylaşmak istedim.

En çok ihtiyacınız olan şey çikolata bu tarifte. %70lik bitter çikolata marka vermem doğru mu bilmiyorum ama etinin var marketlerde. %80lik de ülkerin var. küvertür bulamıyorsanız bunlar da olur.

Krema iste süt kreması, yine hemen her markanın var. benim önerim tikveşli veya içim gibi içinde kıvam artırıcı olanlar. iyi çırpılıyor.

keki ıslatmak içinse çikolatalı sıçak su kullandım, ama vişne likörü, badem likörü, portakal suyu, ne yakıştırırsanız o olur.
$çiko2.jpg

$çiko3.jpg $çiko4.jpg

hemen tarife geçiyorum:

Malzemeler:

Kek:
3 yumurta
2.5 su bardağı un
1.5 çay kaşığı kabartma tozu
1.5 su bardağı toz şeker
1 çay bardağı toz badem (kullanmayacaksanız un miktarını 1 çay bardağı artırın)
140 gr %70 kakao oranına sahip bitter çikolata(kullanmak istemezseniz kakao miktarını 2 kaşık artırın)
3 yemek kaşığı kakao
1 çay bardağı kefir veya sıcak süt
150 gr yumuşak tereyağ
vanilya

Krema:
200 ml (1 paket) süt kreması (soğuk)
100 gr %70 kakaolu bitter çikolata
100 gr sütlü çikolata

Islatmak için:
1 çay bardağı sıcak su
40 gr çikolata

Üzeri için: Rendelenmiş veya bıçakla ufak parçalara ayrılmış sütlü çikolata

Hazırlanışı

Kek:
  1. Fırını 175 dereceye ayarlayın.
  2. Pişireceğiniz kalıba yağlı kağıt serin veya yağlayın.
  3. Çikolatayı benmari usülü eritin
  4. Yumuşak tereyağıyla şekeri, tereyağı krema kıvamına gelene dek çırpın. (3-4 dakika)
  5. Yumurta sarılarını teker teker ilave edip çırpın. Çikolatayı ekleyin, karıştırın.
  6. Kefiri ekleyin ve karıştırın.
  7. Un, kabartma tozu, kakao, badem ve vanilyayı ekleyin, tamamen karışana dek çırpın.
  8. Yumurta beyazlarını ayrı bir kapta bir tutam tuzla yumurtalar kabarana ve sertleşene dek 5-6 dakika yüksek devirde çırpın. Daha sonra kakaolu karışımı, yumurta beyazlarına ekleyin ve tahta kaşık veya spatula ile alt üst ederek, karıştırın. Malzemelerin iyice karışması yeterli. $yumurta.jpg
  9. Fırın tepsisine döküp, 40-45 dakika pişirin. (Fırından almadan kürdan testi yapmayı unutmayın.)

Krema:
Çikolataları benmari usülü eritin. (aynı kapta eritin ve karıştırın)
50 ml kremayı(yarım çay bardağı) benmari usülü erittiğiniz çikolata ile iyice karıştırın ve 3 dakika çırpın.

Kalan 150ml kremayı soğukken 3-4 dakika hızlı devirde krema katılaşana dek çırpın. Daha sonra çikolatalı karışımı bir yandan eklerken bir yandan da çırpın. Tamamen karışınca hazır.

Islatma şurubu:
Suyu kaynatın ve içine çikolataları ekleyip çikolata eriyene dek karıştırın.

Pastanın yapımı:

$pasta1.jpg

Ilıyan keki enlemesine 4 parçaya ayırın. Kenar kısımlara gelen parçaların kenarlarını bıçakla keserek kekleri eşitleyin.
Her parçayı 2 kata ayırın.
1. baton pasta için:
1 kat kek koyup, hazırladığınız şurup ile ıslatın ve ince bir kat krema sürün. Daha sonra 4. parçayı koyana kadar bu işlemi tekrarlayın ve 4. katı ekledikten sonra keki krema ile kaplayın. Rendelenmiş çikolata ile süsleyin.
2. baton için aynı işlemi tekrarlayın.

Aynı hamuru yuvarlak ve kelepçeli kalıba dökerek de yapabilirsiniz. 20-24 cmlik kalıplar yeterli olacaktır ama en fazla 3 kat yapabilirsiniz.

AFİYET OLSUUN!!

(yukarıdaki çizimi anlamayan bir arkadaşım için çizmiştim, çünkü karışık biraz o kısmı. yine de sorular olursa seve seve cevaplarım )

X