Bu şekilde yük olarak yaşamak istemiyorum

19 yaşındayım.Geçen sene İngiltere Sussex Uniden kabul aldım ama para yetiştiremeyeceklerini söyledi ben de gidemedim.Yurt dışı ünilerinden ümidi kesmek zorunda kaldım,bu sene iyi burs alabileceğim vakıf üniversiteleri için çalışıyorum.Bu süreçte de birçok şeye ihtiyacım oluyor.Kendime ait bir laptopım yok mesela.Laptopım olmadığı için dijital tasarımı da montaj yapmayı da bıraktım.Şimdilik elimdeki test kitaplarıyla bir yerlere gelmeye çalışıyorum.Tam olarak sosyal hayatım yok.Ailem fakir değil,sadece boşanmış bir ailenin çocuğuyum ve evin tek geliri annem.Babam nafakayı minimum düzeyde olacak şekilde kabul etti yıllar önce.Ama düzenli olarak bize nafaka vermiyor,annem de gururundan istemiyor.Babamın kendine ait butik okulu var.Bununla birlikte birden fazla lüks arabası var.Anlayacağınız ortalamanın üstünde bir gelire sahip.Ama asla bizlere yatırım yapmıyor.Geleceğimden çok endişeleniyorum,büyük gelişmiş bir şehirde okumak için çeşitli işlerde asgari ücrete çalışacağım için kendime acıyorum.Basit ihtiyaçlarımı bile yalvararak karşılattığım için üzülüyorum.Burs vs bulmak istiyorum ama büyük yerlerin hiçbiri babamın gelirinden dolayı bana burs vermiyor.Dışarı çıkıp kahve içmeyi çok isterdim şu an.Sadece akademik ve sosyal hayatıma odaklanmayı,parayı düşünmemeyi çok isterdim.Ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten.Yük gibi hissettirilmekten çok yoruldum
Ben master ve doktora mı sussex de yaptım, şehir çok pahalı. Türkiye de devlet üniversitesi hedefleyebilirsin güzel bir üniversite seçebilirisn. Neden vakıf? Sussex Den lisans mezunu olup tr de asgeri ücret den az fazlaya calısan gencler var,onun için üzülme.

Bizim ülkemizin en büyük problemi desteksizlik, değersizlik. Ne manaya çekersek çekelim sonuç budur. Kimse istemiyor bir diğerinin başarılı, mutlu ya da prensipli olmasını. Kendi olmadı ya, o da olamasın veyahut kendi o kadar çalıştı etti oldu ama başkaları olmasın canım, denk mi onlar!

Maddi anlamda destek, manevi anlamda da değeri söylüyorum ama aslında tek kelime ‘destek’ yahu.
Bazen cesaret, arkasında durma, bazen maddi zorluklara göğüs germe, bazen derdini dinleme ve anlayış gösterme derken yok yahu insan halinden anlamıyor ve içten içe haz duyuyoruz.
Köstekliği çok seviyoruz, bakın kızın babasına adeta bir çelme takıcı, annesini ayırt edemeyeceğim babasından. E şurada okuduk yine aynı. Başarı tekelde olmaz, yol açan sağa çekilip el uzatmadıktan sonra arkaya 2023 yılında uzaya gidiyoruz diye gecenin 3 ünce gözler yaşlı izleriz işte anlamadığımız dillerdeki yayınları.
Başarmak isteyenle ya dalga geçeriz ya hevesini kırarız, biz kiim birini alkışlamak kim…
Lamı cimi yok, özü sadece bu.
Konu dışı ama yorumlarını çok seviyorum, gerçekten çok şey öğrendim, deger katıyorsun paylaşmak istedim

19 yaşındayım.Geçen sene İngiltere Sussex Uniden kabul aldım ama para yetiştiremeyeceklerini söyledi ben de gidemedim.Yurt dışı ünilerinden ümidi kesmek zorunda kaldım,bu sene iyi burs alabileceğim vakıf üniversiteleri için çalışıyorum.Bu süreçte de birçok şeye ihtiyacım oluyor.Kendime ait bir laptopım yok mesela.Laptopım olmadığı için dijital tasarımı da montaj yapmayı da bıraktım.Şimdilik elimdeki test kitaplarıyla bir yerlere gelmeye çalışıyorum.Tam olarak sosyal hayatım yok.Ailem fakir değil,sadece boşanmış bir ailenin çocuğuyum ve evin tek geliri annem.Babam nafakayı minimum düzeyde olacak şekilde kabul etti yıllar önce.Ama düzenli olarak bize nafaka vermiyor,annem de gururundan istemiyor.Babamın kendine ait butik okulu var.Bununla birlikte birden fazla lüks arabası var.Anlayacağınız ortalamanın üstünde bir gelire sahip.Ama asla bizlere yatırım yapmıyor.Geleceğimden çok endişeleniyorum,büyük gelişmiş bir şehirde okumak için çeşitli işlerde asgari ücrete çalışacağım için kendime acıyorum.Basit ihtiyaçlarımı bile yalvararak karşılattığım için üzülüyorum.Burs vs bulmak istiyorum ama büyük yerlerin hiçbiri babamın gelirinden dolayı bana burs vermiyor.Dışarı çıkıp kahve içmeyi çok isterdim şu an.Sadece akademik ve sosyal hayatıma odaklanmayı,parayı düşünmemeyi çok isterdim.Ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten.Yük gibi hissettirilmekten çok yoruldum
İstekleriniz çok makul. Ben babanızın onda biri kadar kazanmiyorumdur ama kızıma o dediğiniz bilgisayardan aldım, seneye ib programina da basliycak (sanırım benim kızımla aynı bölümü hedefliyorsunuz) Henüz yurtdışı lisans seçeneklerine bakmadık ama bu yıl yaz tatilinde yurtdisi dil okuluna gidecek...vs vs. Benim kızın yaşı henuz küçük ama vizyonu genislesin, hedeflerini doğru belirlesin diye elimizden geleni yapıyoruz ana baba olarak ve tekrar söylüyorum hiç de babanız gibi bir gelire sahip değiliz...TÜİK verilerine göre yoksuluz hatta.🤗...Bunları karsilamak için nelerden fedakarlık yaptığımızi anlatmama gerek yoktur sanırım ama isteyince oluyor , yeter ki çocuk hevesli olsun ben böbreğimi bile satmaya hazırım, eğitimi için helali hoş olsun...Bence siz de bütün gençlerimiz de bu kadar destegi hakediyorsunuz. Size tavsiyem annenizi araya koymadan babanizla uygun bir dille yeniden konuşun. Olmadı tekrar konuşun. İkna edene kadar konusun, kendinizi doğru ifade ederek yeniden konuşun, çunku doğru yoldasınız....

Son düzenleme:
İstekleriniz çok makul. Ben babanızın onda biri kadar kazanmiyorumdur ama kızıma o dediğiniz bilgisayardan aldım, seneye ib programina da basliycak (sanırım benim kızımla aynı bölümü hedefliyorsunuz) Henüz yurtdışı lisans seçeneklerine bakmadık ama bu yıl yaz tatilinde yurtdisi dil okuluna gidecek...vs vs. Benim kızın yaşı henuz küçük ama vizyonu genislesin, hedeflerini doğru belirlesin diye elimizden geleni yapıyoruz ana baba olarak ve tekrar söylüyorum hiç de babanız gibi bir gelire sahip değiliz...TÜİK verilerine göre yoksuluz hatta.🤗...Bunları karsilamak için nelerden fedakarlık yaptığımızi anlatmama gerek yoktur sanırım ama isteyince oluyor , yeter ki çocuk hevesli olsun ben böbreğimi bile satmaya hazırım, eğitimi için helali hoş olsun...Bence siz de bütün gençlerimiz de bu kadar destegi hakediyorsunuz. Size tavsiyem annenizi araya koymadan babanizla uygun bir dille yeniden konuşun. Olmadı tekrar konuşun. İkna edene kadar konusun, kendinizi doğru ifade ederek yeniden konuşun, çunku doğru yoldasınız....
Bu arada şu "yük oluyorum" duygusunu çikar at içinden, onlar senin anne baban, seni dünyaya getirdiler ve sen ayaklarının üzerinde durana kadar sana destek olmakla yükümlüler...Bir anne ve 45 yaşında bir ablan olarak söylüyorum, asla yük değilsin, bu kadar rasyonel bir ihtiyaçta seve seve destek olmamaları onların ayıbı, senin değil....

Kızın açtığı konuları bulup çıkarıp ( üstelik şunu yaptırmak istiyorum tarzı, yapılmış bir şey de yok ortada ) konu sahibine şımarık bir kız yaftalamasinda bulunan kişileri şaşkınlıkla okudum. Kim ne kadar tanıyor konu sahibini de yazdığı iki kelimeden ne kadar arsız ve şımarık olduğu anlaşıldı? Iletisim mezunuyum ve konu sahibinin yazdıklarını teker teker okudum o cümleye denk gelene kadar, tek bir kendini ayrıntılı anlatma terimini görmedim. Gerçekten insanlar çok ilginç.
kızın okuma isteği ne zamandan beri şımarıklık olarak adlandırılmaya başladı gerçektn bazı insanlara anlam veremiyorum.
Bu kız yeni bir telefon istemedi eğitim için gayet makul bir isteği var. illa zorbalık yapılacak başka bir dil bilmiyor bazı insanlar.

Ahh Munecim nice fikirlerimiz heba oldu gitti.
Bu hayattaki en büyük ölü yatırımım kendimim yahu. Bir destekleyen, bu yola devam edin diyenim olsaydı Demet Mutlu idim şuan ahahaa😂 Daha önce anlatmıştım kk da o sebeple belirtmekte zarar görmüyorum, diğer tam hayata geçmeyenleri asla söylemem ne olur ne olmaz belki hala yırtarım😂

Ben üniye girdiğimde ailemin karşısına dikildim, 5 senelik parayı verin 5 sene sonra size 5 katını teslim edeceğim diye 18 yaş malum, deli dediler. Kaldı ki konu sahibi ile aynı bölümün yolcusu imişiz, okula girdiğim anda bizim ülke medyasının ne olduğunu anlamıştık, hayalperestmişiz gerçekler öyle değilmiş.
Ailem tabii ki kabul etmedi, yazdım malum bizde eğitim her şeyden önce gelir para mevzu değildir, bu sebeple de tek ulusal kanalı olan vakıfa girmişim vs.
Getir projesini çok daha geniş kapsamlı şekilde 2007 senesinde eğer babam hayalet yatırımcım olsaydı, ortaklarımızla beraber hayata geçirmiştik.
Trendyol daha yok, markafoni rüzgarı esiyor. Yine bununla beraber kişiye özgü düzenli yemek abonelik paket sistemleri, semt esnaflarını tek link altında toplayacak, büyük zincirleri ortadan kaldıracak altyapı vs. Herkes bize güldü, noldu ha noldu😂😂😂Şuan hayalimizdeki gibi kapsamlı bir app hala yok.
İphone 1 yeni çıkmış dünyanın haberi yoktu bunları konuştuğumuzda, yani bir app nedir nasıl olur hayata nasıl dahil edilir vs, vizyoner olan görüyor arkadaş.
Evet eğitimim oldu ama bir halt olamadık(olmamayı yeğeledim) işte, inanan olmadı bize, başarabileceğimize güvenen, sırt sıvazlayanımız yoktu, yatırımcı bulunurdu pek mesele değildi.
E yine zincir nail bar merkezlerini 2009 da projelendirdik, tüm okul defterlerimde girişimcilik projeleri yer alıyor, e birileri seneler sonra hayata geçirdi, dilanlar türedi.
Tek bir insan yahu bir Allahın kulu 19 20 yaşında velet işine bak ne anlarsın demeseydi, şuan bambaşka şeyler konuşuyor olurdum.

Şuan böyle hevesli, idealleri olan gençler görünce kanım kaynıyor. Velev ki saçma olsun evet ama uğraşsın didinsin, olmayacaksa da kendi görsün.
Konu sahibinin olmayacak yanı yok, iyi bir cihaza, dolar bazlı satılan programlara ihtiyacı var bu kadar.
Nesi anormal ya da şımarıklık, nesi abes?
Hadi ben uçuktum alakasız bir örneğim ama e bu kız geleceğindeki iş için istiyor, kaldı ki keş değil ailesinden eğitim desteği istiyor. o neden saçmalıyor oluyor acaba…
Eşimle tanışmanızı isterdim benzer projelere kafa patlatan insanlarsınız çünkü:) benimkinin bu konuda eğitimi yok onun alanı başkaydı ama kafa var adamda, yazılımcı bir arkadaşıyla bazı girişimleri olmuştu hatta birkaçını da hayata geçirmişti lakin adı bilindik bazı sitelerin önüne geçmeye başlayınca yaptığı uygulamalar saldırı aldı, kendi sektöründe ihalelere girerdi toy bir adamın bizim gibi tecrübeli köklü firmaların içinde ne işi var zorbalıklarına uğrardı, yaptığı her işi hakkıyla yaptı mı yaptı çok şükür iyi de kazandı ama sürekli birilerine laf anlatmaktan sıkıldı o yüzden de girişimde bulunduğu sektörlerden elini eteğini çekti.

Şimdi haklarını yemeyeyim gençlerin elinden tutanlar da var ama çoğunlukla aha aha aha hayalperest genç, git doğru dürüst bir bölümde oku gir bir işe sabah git akşam gel adam gibi paranı kazan bırak bu hayalleri diyorlar, herkes hayal kurabilmeli, hayaller, umutlar, idealler ve hedefler olmazsa insanın elinde geriye ne kalır ki🤷‍♀️ dediğin gibi olmuyorsa da bunu deneyerek kendisi görmeli, biraz şans biraz da doğru zamanda doğru kişilerle yollarının kesişmesi halinde olmayacak bir şey de değil, burada olmazsa yurtdışında olur yine olur, hem gençlere diyoruz ki vizyonunuz olsun, dünyayı oturduğunuz evden ibaret sanmayın hem de yurtdışına çıkmak kaç para biliyor musun☹️

Eğitim için verilecek hiçbir paraya acınmaz hele de karşınızdaki çocukta potansiyel varsa, sizde imkanlarınızı elden geldiğince zorlayarak bunu yapabilecek kapasitedeyseniz, ki farkında değiliz belki ama biz böyle böyle özellikle kız evlatlarına ve özellikle eğitim meslek vb konular için diyorum, susup kabullenme boyun eğme verildiği kadarına razı gelmeyi öğretiyoruz veya bunu tavsiye ediyoruz, sonra bu gençler bir gün evlendiklerinde susan boyun eğen elindekiyle yetinmek zorunda kalan yetişkinler oluyorlar bu seferde yaşadıklarına ses çıkarmıyorlar diye kızıyoruz.

Bence insan hayal ettiği sürece vardır, hayal kurmayı bıraktığımız için mutsuzuz artık, gülen yüzler azaldı gençlere de bizimle aynı kadere boyun eğmeyi öğretmeyelim.

Üniversiteye ilk hazırlanma yılınızda sadece yurt dışını denemeniz, şimdi ikinci hazırlanma yılınızda da sadece vakıf üni deneyecek olmanız bana çok garip geldi. Her ihtimal için çalışıp puanlar sonuçlar alındıktan sonra seçenekler arasından karar vermek mantıklı bence.

Ülkede kızlar öyle hor görülerek, ihtiyaçları kıtı kıtına ucundan karşılanarak yetiştiriliyor ki büyük ve güzel hayalleri olan vizyonlu öğrencilere maalesef şımarık gözüyle bakılıyor, kendilerine yapılan muameleyi bugün başkalarına da yapıyorlar ister istemez :KK43:

Katılıyorum, adamın çuvalla parası varsa, çocuğu da okumak istiyorsa tabi ki parasıından koyacak. Bu kız da okumak istiyor, azimli çalışmaya koyacağı zamanı niye gidip markette raf dizmeye koysun?? Karun gibi zengin adamın kzıının sürünmesi abes gerçekten. Anne babanın imkanı varsa çocuğuna yapacak tabi, yapmayıp ne yapacaklar parayı popolarına mı sokacaklar... kızsan apayrı tabi, iyice çöpe dönüyorsun değersizleşiyorsun bu kız erkek olsaydı o baba aslan gibi oğum var diyip araba da çekerdi, yurtdışına okula da gönderirdi bellkim.

Son düzenleme:
Katılıyorum, adamın çuvalla parası varsa, çocuğu da okumak istiyorsa tabi ki parasıından koyacak. Bu kız da okumak istiyor, azimli çalışmaya koyacağı zamanı niye gidip markette raf dizmeye koysun?? Karun gibi zengin adamın kzıının sürünmesi abes gerçekten. Anne babanın imkanı varsa çocuğuna yapacak tabi, yapmayıp ne yapacaklar parayı popolarına mı sokacaklar... kıızsan apayrı tabi, iyice çöpe dönüyorsun değersizleşiyorsun bu kzı erkek osaydı o baba aslan gibi oğum var diyip araba da çekerdi, yurtdışına okula da gönderirdi bellkim.
Kesinlikle. Kaldı ki kız makyaja gezmeye bile istemiyor, istese de haklı olurdu ama istediği laptopu yine işine devam etmek için istiyor, üretmek için istiyor yani bir baba bu kadarını da yapmalı. Babası zengin diye kıza burs bile çıkmıyor, ama adam da zırnık koklatmıyor. Umarım kızcağız hakkını alır. Önü açık olsun

Kesinlikle. Kaldı ki kız makyaja gezmeye bile istemiyor, istese de haklı olurdu ama istediği laptopu yine işine devam etmek için istiyor, üretmek için istiyor yani bir baba bu kadarını da yapmalı. Babası zengin diye kıza burs bile çıkmıyor, ama adam da zırnık koklatmıyor. Umarım kızcağız hakkını alır. Önü açık olsun
ya makyaj da isteyebilir bu kız, kişisel bakım ürünleri de isteyebilir, bence bir sürü şey isteyebilir. bu çocukları doğurduysak ihtiyaçlarını da anne baba olarak karşılamak zorundayız. annenin durumu olmaz boşanmış baba karşılamalı sonuçta çocuğunun ihtiyacı boşandığı kadının değil. biz çocuk yaptık baksın çaresne diye bırakamayız ki. bu çocuk okumak istiyor ya bundan daha güzel birşey var mı adam küfür ediyormuş 19 yaşında gencecik hedefleri olan hayalleri olan çocuğa. desteklemek yanında olmak neden bu kadar zor anlamıyorum.

ya makyaj da isteyebilir bu kız, kişisel bakım ürünleri de isteyebilir, bence bir sürü şey isteyebilir. bu çocukları doğurduysak ihtiyaçlarını da anne baba olarak karşılamak zorundayız. annenin durumu olmaz boşanmış baba karşılamalı sonuçta çocuğunun ihtiyacı boşandığı kadının değil. biz çocuk yaptık baksın çaresne diye bırakamayız ki. bu çocuk okumak istiyor ya bundan daha güzel birşey var mı adam küfür ediyormuş 19 yaşında gencecik hedefleri olan hayalleri olan çocuğa. desteklemek yanında olmak neden bu kadar zor anlamıyorum.
İsteyecek tabi ki.. üstelik kendi eğitimi için laptop istemesi çok normal. Makyaj malzemesi de isteyecek. Çıkar göster telefonu olayına dönmüş mesele. Tasarım yapmayı seven bir arkadaşım 19 yaşında kendi işini kurmuştu şimdi çok iyi bir tasarımcı. Herkes herkesi kendi vizyonu kadar sanıyor ne yazık ki. Şurada geleceği için akıl isteyen bir kızımıza biz ablaları olarak destek olup otive etmezsek eril egemen dünyada bu genç kızlar ne yapsınlar. Bazı yorumları reel hayatta duysak aman bu ne diyor deyip araya mesafe koyarız o insanlarla ama burada nedense karamsarlık, laf sokma, yapamazsın edemezsin normal karşılanıyor. İnsanlar destek almaya geliyor, fikir almaya geliyor. Hatalisin, söylesin, onu niye yaptın bunu asla yapamazsin diyen yorumlar doluyor hemen. E hepimiz hata yapıyoruz, saçmalıyoruz. Gören de tibette ermiş bilgelerin arasinda çare ariyoruz zanneder. Sitenin girişine yazılması lazım. İlk taşı en günahsız olanınız atsın diye. Hayat zaten zor, buraya konu açacak hale gelindiyse daha da zor demek koşullar. Ama öfkeyi kusmaya yer arıyoruz resmen . Surda eski konularda ne güzel yorumlar varmis. Lincci tayfa kendini toparlasa buraya açılan konu sayısı eminim üç katına çıkar.

Yaşadığınız zorluklarla başa çıkmak için çaba sarf ettiğinizi görmek, gerçekten etkileyici. Üniversite eğitimi gibi önemli bir hedefe doğru ilerlemeye çalışırken karşılaştığınız engelleri aşmak için gösterdiğiniz kararlılık ve çaba, sizi gerçekten takdire şayan kılıyor.

İsteyecek tabi ki.. üstelik kendi eğitimi için laptop istemesi çok normal. Makyaj malzemesi de isteyecek. Çıkar göster telefonu olayına dönmüş mesele. Tasarım yapmayı seven bir arkadaşım 19 yaşında kendi işini kurmuştu şimdi çok iyi bir tasarımcı. Herkes herkesi kendi vizyonu kadar sanıyor ne yazık ki. Şurada geleceği için akıl isteyen bir kızımıza biz ablaları olarak destek olup otive etmezsek eril egemen dünyada bu genç kızlar ne yapsınlar. Bazı yorumları reel hayatta duysak aman bu ne diyor deyip araya mesafe koyarız o insanlarla ama burada nedense karamsarlık, laf sokma, yapamazsın edemezsin normal karşılanıyor. İnsanlar destek almaya geliyor, fikir almaya geliyor. Hatalisin, söylesin, onu niye yaptın bunu asla yapamazsin diyen yorumlar doluyor hemen. E hepimiz hata yapıyoruz, saçmalıyoruz. Gören de tibette ermiş bilgelerin arasinda çare ariyoruz zanneder. Sitenin girişine yazılması lazım. İlk taşı en günahsız olanınız atsın diye. Hayat zaten zor, buraya konu açacak hale gelindiyse daha da zor demek koşullar. Ama öfkeyi kusmaya yer arıyoruz resmen . Surda eski konularda ne güzel yorumlar varmis. Lincci tayfa kendini toparlasa buraya açılan konu sayısı eminim üç katına çıkar.
bencebu linçli tayfa normal hayatta yapamadığını burada yapmaya geliyor. okumanın şımarıklığı da varmış bunu da burada öğrendik gerçekten. bak ne güzel destek olunduğunda başarılı olmak daha kaçınılmaz oluyor. tek dertleri burada polemik yapmak kendilerine de katılmayanları linç etmeye başlıyorlar. neyse ki çoğunluk okumak isteyen bu genç kızı destekledi de yok oldular. ilerde başaramasa bile ben destekleme taraftarıyım cesaretlendirme taraftarıyım. yok macbook istemişsin sen şımarıksın, yok meme istemişsin sen çok şey istiyorsun. istesin kardeşim dünyaya gelmek onun tercihi değildi anası babası getirdi bi zahmet de isteklerini karşılasın. telefon da alsın bilgisayarın en pahalısını da alsın durumu varsa ki var adamın da durumu.

Neden başvuramasın?Açıp şartlarına bakabilirsiniz ünilerin.Ben ib diploması aldım lise diplomasının yanında ve bu büyük avantaj sağlıyor kabul eden ülkelerde.Başvurmadan önce babam kabul etti yurtdışında iyi bir yer gelirse masraflarımı karşılamayı.Daha sonra iş ciddiye binince caydı.Laptop konusuna gelecek olursak ihtiyacım olan laptop lenovo veya acer değil.Profesyonel çalıştığım için üst seri şeyler düşünüyorum.
Bütün yorumları okumadım. Alanınızı veya hedeflediğiniz üniversiteyi bilmiyorum. Babanızın cimriliğini çok yanlış buldum elbette. Ama bundan bağımsız olarak ben de 2-3 tanesi hariç vakıf üniversiteleri çöp diyen arkadaşlara katılıyorum. Çok kaliteli devlet üniversiteleri var. Sizin alanınıza göre de vardır eminim. Boğaziçi mesela okumak istemez misiniz?

Bir de, ben yazılım geliştiriciyim, tüm mesleğim hayatım bilgisayarla yani. Yıllardır Lenovo kullanırım. Macbook alacak maddi gücüm olmasına rağmen isteyerek seçtim. Keza 20 yıllık bilgisayar mühendisi olan abim de senelerdir Lenovo ve Asus kullanır. Mac'ten uzak durur. Markayı niye kötülediğinizi anlayamadım?
Bu durum ister istemez acaba isim, marka takıntınız mı var diye düşündürdü beni.

Umarım tüm hayalleriniz gerçek olur. Akademik başarılarınız devam ettiği sürece lisans için olmasa bile iş veya yüksek lisans için yurtdışı fırsatları karşınıza çıkacaktır zaten.

Bütün yorumları okumadım. Alanınızı veya hedeflediğiniz üniversiteyi bilmiyorum. Babanızın cimriliğini çok yanlış buldum elbette. Ama bundan bağımsız olarak ben de 2-3 tanesi hariç vakıf üniversiteleri çöp diyen arkadaşlara katılıyorum. Çok kaliteli devlet üniversiteleri var. Sizin alanınıza göre de vardır eminim. Boğaziçi mesela okumak istemez misiniz?

Bir de, ben yazılım geliştiriciyim, tüm mesleğim hayatım bilgisayarla yani. Yıllardır Lenovo kullanırım. Macbook alacak maddi gücüm olmasına rağmen isteyerek seçtim. Keza 20 yıllık bilgisayar mühendisi olan abim de senelerdir Lenovo ve Asus kullanır. Mac'ten uzak durur. Markayı niye kötülediğinizi anlayamadım?
Bu durum ister istemez acaba isim, marka takıntınız mı var diye düşündürdü beni.

Umarım tüm hayalleriniz gerçek olur. Akademik başarılarınız devam ettiği sürece lisans için olmasa bile iş veya yüksek lisans için yurtdışı fırsatları karşınıza çıkacaktır zaten.
Marka takıntım yok hatta kıyafetlerimin ve eşyalarımın hemen hemen hepsi ikinci el veya büyük markalar değil.Teknolojik aletler konusunda applea güveniyorum ve bildiğim tanıdığım çoğu kişi bu tasarımları mac üzerinden yapıyor.Ben Acer kullandım uzun süre ve maalesef istediğim verimi alamadım :KK43:

Marka takıntım yok hatta kıyafetlerimin ve eşyalarımın hemen hemen hepsi ikinci el veya büyük markalar değil.Teknolojik aletler konusunda applea güveniyorum ve bildiğim tanıdığım çoğu kişi bu tasarımları mac üzerinden yapıyor.Ben Acer kullandım uzun süre ve maalesef istediğim verimi alamadım :KK43:
Benim abim buyuk bir firmada yazılımcı. Yaklaşık 15 yıldır orada ve üst seviye bir görevde. Yani ustunde bir iki kisi var sadece. Aletleri de firma veriyor kidemine ve pozisyonuna gore. Avrupa ülkelerinin bakanliklarina projeler yapan ekibin başında bu aralar. Sürekli hareket halinde olduğu için toplantilarini da disardan yapmak durumunda kalıyor. Senelerdir kullandığı şeyler hep başka markalardi iş görüyor diyordu ki firma veriyor zaten. Bu sene mac vermişler baya farkını gördüm dedi. Gerçi fiyatı pahalıdır ama yazılım için oldukça iyi diyordu.

X