Çocuğunuz 2 Yaşını Doldurmadan Onu Bir Göz Hekimine Götürün

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.597
21.704
45
ruyada-mavi-goz-gormek.jpg


Görme Bozuklukları Yaşa Bağlı Olarak Artıyor

Göz tembelliği, şaşılık, miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda en sık görülen problemler. Bu sorunların çözümü için de erken tanı şart. Aksi takdirde görme bozukluklarının görülme sıklığı ve derecesi yaşa bağlı olarak artıyor.

Göz Kusurlarında Genetik Geçiş Ciddi Bir Rol Oynuyor

Görme kusurlarına ülkemizde çok fazla rastlanıyor. Öyle ki uzağı görememe sorunu olan miyopi ülkemizde yetişkinlerde yüzde 40, yakını iyi görememe olarak tanımlanan hipermetropi yüzde 25 oranında görülüyor.

Göz kusurlarınında genetik geçişin ciddi bir rol oynadığı düşünüldüğünde çocukların da bu riski taşıdığı bir gerçek. Üstelik çocukluk çağında görme kusurları dışında başta göz tembelliği olmak üzere, birçok sorun da çocukları bekliyor. Bu açıdan bilinçli anne ve babaların çocuklarını iki yaşında göz taramasından geçirmesi gerekiyor.

Göz Sağlığı İçin Erken Yaşta Çocukların Doktor Kontrolünden Geçmesi Gerekiyor

Çocukların mutlaka 2 yaşına kadar göz hekimine götürülmesi gerekiyor. Çocuklara bu dönemde damlalı göz muayenesi yapılarak kırma kusuru olup olmadığı belirlenmeli. Görme kusurları dışında erken saptanması gereken başka hastalıklar da var. Ancak maalesef çocuklar ancak 7 yaşında okula başladıktan sonra, sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte hekime getiriliyor. Daha erken yaşta çocukların doktora getirilmesi bilincinin ailelere aşılanması şart.

En Sık Görülen Göz Sorunları…

Miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda sık rastlanıyor. Okul döneminde tahtayı iyi görememe, derslerde başarısızlık gibi şikayetlerle aileler çocuklarını doktora götürme ihtiyacı duyuyorlar.

Görme Kusurlarının Tanı ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

Miyop

Miyobun çocukluk döneminde erken tanısı mümkün ancak ilerlemesini durdurmak mümkün değil. Rutin bir göz muayenesiyle miyop teşhis edilebiliyor. Ama miyopu durdurmak elimizde değil. Çocuğun boyu nasıl uzuyorsa gözü ve göz numarası da büyüyor. Tedavide amacımız gözün fonksiyonu olan iyi görmeyi sağlamaktır.

Hipermetrop

Hipermetrop çocuklar genellikle çok sık göz kırpıyorlar ve baş ağrısı şikayeti yaşıyorlar. Aileler çocuklarında bu belirtileri gördüklerinde mutkala doktora başvurmalı. Çocuklarda şaşılık yani göz kayması yoksa küçük numaralardan başlayıp gözlüğe alışmasına fırsat tanıyoruz. Zamanla gerçek göz numarasına dönüyoruz.. Bunun için düzenli kontrol gerek. Gözlük takmanın amacı kırma kusurunu yok etmek değil sadece daha iyi ve kaliteli görmesini sağlamaktır. Ancak bazı çocuk hipermetrop hastalarda yıllar içinde numaralarında azalma da olabiliyor.

Astigmat

Astigmat çocuk hem uzakta hem yakında baktığı cisimleri net olarak göremiyor. Bu da yine başağrısı, gözağrısı, göz kırpması gibi şikayetlere neden oluyor. Tanısı rutin muayene ile kolaylıkla koyulabiliyor.

Göz Tembelliğine Dikkat!

Göz tembelliği zamanında tanı konduğunda tedavisi en kolay hastalıklardan biri olmasına karşın çocukların genellikle 7 – 8 yaşından sonra hekime götürülmeleri nedeniyle tedavisinde zorluklar yaşanıyor.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

Göz tembelliğinin nedeni çeşitli sebeplerle bir gözün diğerinden çok daha iyi görmesidir. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları söz konusu olduğunda iki gözün farklı numaralarda olması göz tembelliğine neden olabilir. Numaraları daha düşük olan gözün görüntüsü daha net olacağı için beyin tarafından o gözün görüntüsü tercih ediliyor.

Kötü gören gözden beyne giden görüntü bir süre sonra algılanmamaya başlıyor, o göz kullanılmayarak tembelleşiyor. En geç ilkokulun başlarında çocuk hekime gelirse de bir miktar düzeliyor. 9–10 yaşından sonra iyileşme maalesef görülemiyor. Tembellik tamamen görme kusuru ile ilgili bir problemse iyi gören gözün kapatılmasına ve kötü gören gözün kırma kusuru düzeltilerek çalıştırılmasına yönelik bir tedavi uygulanıyor. Az gören göz çalıştırılmak üzere iyi gören göz kapatılıyor.

Baharda Enfeksiyonlar Artıyor; Dikkat!

Göz alerjisine özellikle bahar aylarında çocuklarda daha sık rastlanıyor. Çocukların gözlerini sık sık ovuşturmaları bu durumun başlıca sebebi. Çocukların gözlerinde şişme veya kızarıklık fark eden ebebeyinlerin mutlaka bir hekime başvurması gerekiyor. Çocuğunuzun gözlerinin beyazında kırmızılık, kapaklarında şişlik görüyorsanız ve son günlerde kaşıntı şikayeti başlamışsa çocuğunuzu bir uzmana göstermelisiniz.


 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 17-02-2022

Hamileliğimin 19. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 148 gün kaldı.

Verniks bebeğinizin vücudu üzerinde oluşmaya başladı. Göğüslerinizde olan değişikliklerin yanında alnınızda ve yüzünüzün yanlarında lekelenme pigmentasyonu olabilir. Bu pigmantasyonlar genellikle doğumdan sonra geçerler. Anneler dişlerinizi fırçalarken diş eti kanaması yaşayabilirsiniz.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 280 gr. - Yaklaşık boyu : 15.3 cm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Terminator

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2015
72
17
40
Merhabalar. Kızımın gözünde astigmat çıktı. Bir gözü 3. 5 derece diğer 3.25 derece. Hipermetropta var aynı zamanda. Doktor gözlük verdi 2 derece ve 2.25 derece. Kızım 2 yaşında. Bu şekilde olupta düzelen var mı acaba?
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1930 gün geçti.