Deprem fobisi rahatlatıcı bi öneri lütfen

Merabatelevole3

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2021
54
10
29
Öncelikle Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem için herkese geçmiş olsun Allah’ım bidaha böyle bi acı yaşatmasın inşallah ölenlere rahmet kalanlara sabır yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Çok fazla etkilendim bu olaydan zaten aşırı derece deprem fobim vardı böyle yıkıcı enkazlardan çıkan insanları cansız bedenleri görünce iyice anksiyetem tavan yaptı ne uyuyabiliyorum ne yatabiliyorum sürekli deprem olucak gibi hissediyorum çocuğumu alıp nereye sığınacağımı hesaplıyorum böyle düşünceler sürekli beynimde benden bağımsız hareket ediyolar sanki kalbim sıkışıyo nefesim kesiliyo gibi oluyo şu an psikiyatriye sıra bulamıyorum ki meşgulde etmek istemiyorum hepsi depremzedelere yardım etmeye çalışıyo bana böyle sakinleştirici düşüncelerden uzaklaştırıcı rahatlatıcı bi çay önerir misiniz

hepimize çok geçmiş olsun öncelikle. bence evinizin depreme dayanıklılığına baktırın. dayanıklı çıkarsa rahatlarsınız çıkmazsa taşınırsınız. bütün tedbirleri almaya çalışın sonra tedbir benden takdir allahtan diye benimserseniz korkularınız azalır.

Bol bol ya hafız ya selam zikrini çekin. Hepimiz aynı durumdayız çünkü. Haberlerden sosyal medyadan uzak durun

• Evlerinizde gerekli dayanıklılık kontrollerini, tamirlerini yaptırın.
  • Haberlere az bakın. Haber bildirimlerini kapalı tutun.
Biraz çocuk kanalı, çizgi film, kafanızı meşgul edecek, hayallerinizi harekete geçirecek olumlu animasyonlar izleyin.
  • Duaya sarılın.
  • Papatya veya limon melisa veya anason bitki çaylarından birini sakinlik için deneyebilirsiniz.
Bir de son dönemde duyduğum çarkıfelek bitkisi varmış, o da rahatlatırmış, diğer adı passiflora diye geçiyor galiba. Eczanelerde hem çocuk hem yetişkin için bunun bitki şurubu varmış.

Evet gülmek zor ama en azından gülümsemenize vesile olabilecek hafif komedi filmi izlenebilir, müzik dinlenebilir, kutu oyunları oynanabilir, bulmaca çözülebilir, yap-boz (puzzle) yapilabilir.

* İlinizde ilcenizde resmî kurum veya dernek stk'ların yardım çalışmalarına katılmak da kendinizi iyi hissettirebilir.
-Duyguları dışavurmak için kağıda yazılar yazilabilir, karalamalar, çizimler yapilabilir.
Boyama, kitap vs. tavsiye edilebilir.

Evinizde en kolay kaçış yolları ve en sağlam yaşam üçgeni oluşturulacak yeri belirleyip olası bir depremde oraya sığınmayı düşünün. Deprem çantası hazırlayın, kapıya veya çıkışa yakin bir yerde bulundurun. Çocuğunuz anlayabilecek yaşta ise ona da depremi az zararla atlatma pozisyonlarini öğretin.

Deprem bölgesinden yanımıza gelen yeğenlerimle saydığım şeyleri yaptım. Profesyonel psikolojik destek gibi olmasa da zihinlerini bir süre bu şekilde oyalayıp gevşemelerini rahatlamalarını sağlamaya çalıştım.

Belirtileriniz biraz ağır görünüyor, siz de böyle düşünüyorsanız ve kendi kendinize atlatamayacağınızı düşünüyorsanız psikiyatri randevuları icin takipte olun ve/veya uygun fiyatlı online terapi desteği araştırabilirsiniz.

Kolay atlatabilmek dileğiyle (hepimiz icin).

Öncelikle Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem için herkese geçmiş olsun Allah’ım bidaha böyle bi acı yaşatmasın inşallah ölenlere rahmet kalanlara sabır yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Çok fazla etkilendim bu olaydan zaten aşırı derece deprem fobim vardı böyle yıkıcı enkazlardan çıkan insanları cansız bedenleri görünce iyice anksiyetem tavan yaptı ne uyuyabiliyorum ne yatabiliyorum sürekli deprem olucak gibi hissediyorum çocuğumu alıp nereye sığınacağımı hesaplıyorum böyle düşünceler sürekli beynimde benden bağımsız hareket ediyolar sanki kalbim sıkışıyo nefesim kesiliyo gibi oluyo şu an psikiyatriye sıra bulamıyorum ki meşgulde etmek istemiyorum hepsi depremzedelere yardım etmeye çalışıyo bana böyle sakinleştirici düşüncelerden uzaklaştırıcı rahatlatıcı bi çay önerir misiniz
Elazığ depreminden sonra bende de oluşmuştu k maras deyip duruyorlardi o zamanlar burayada cok yazmistim ve o korkunç günü canlı canlı yasadim çok sukur annemlerin ve akrabalarımın binaları sağlam olduğu için bisey olmadi sizin yapacağınız tek şey binanizin sağlamlığıni tespit ettirmek hiç bir ilaç bu konuda rahatlatmiyor.ama bana sorarsanız girip bi evde çekirdek aile olarak yasayabilirmisin şuan için asla mümkün değil sağlamlığı kesin olsa bile çünkü kaygılarım tavan yapmış durumda ilaca başladım umarım geçer

X