Dil yatkınlığı diye birşey var mı. 1 yıldır ingilizce çalışıyorum ama

tabularasaa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2018
976
721
32
Daha yeni konuları kavradım ve yeni okuma yapabiliyorum. Zekamda problem mi var acaba bile dedim😄😄 Uzun vakitler ayırmama rağmen zor kavramam ve çabuk unutmam ilginç geldi. Artık tekrar etmekten mecbur öğrenmiş bulundum. Dil yatkınlığım mı yok bende sorun olan ne

Senelerimi aldı ingilizce, hala rahat konuşamıyorum. Bolca film izleyin, müzik dinleyin. Kulak aşinalığı olunca kavrama güçlenir.

Siz de mi sınava çalışıyorsunuz
Çok şükür benimki geçmiş zaman. Ünjversire sınavlarına hazırlandığım zamanları hatırladım. Nefret ederidim. Sizde sistem nasıl bilmiyorum ama, bolca test çözmek ve kelime ezberlemek yardım ede bilir. Bol pratik yapmak gerek.

Ben rahat konusabilmek kendimi asabilmek icin calisiyorum ama zevkli oldugu kadar girince cikilamayan bi labirent🤦🏼‍♀️

Çok şükür benimki geçmiş zaman. Ünjversire sınavlarına hazırlandığım zamanları hatırladım. Nefret ederidim. Sizde sistem nasıl bilmiyorum ama, bolca test çözmek ve kelime ezberlemek yardım ede bilir. Bol pratik yapmak gerek.
Kelime bilgim yeni yeni oturdu okuma da. Evet bol kelime ve pratik istiyor bu dil

Daha yeni konuları kavradım ve yeni okuma yapabiliyorum. Zekamda problem mi var acaba bile dedim😄😄 Uzun vakitler ayırmama rağmen zor kavramam ve çabuk unutmam ilginç geldi. Artık tekrar etmekten mecbur öğrenmiş bulundum. Dil yatkınlığım mı yok bende sorun olan ne

Dil yatkınlığı diye bir şey var. Ama bu sizde yok diye dil öğrenemezsiniz diye bir şey yok. Mesela bana matematik öcü gibi gelir, rakam gördüğüm yerde kaçarım. Ama aptal olduğumdan değildir yani. :) O öcülüğün üstüne basıp geçen herkes dil öğrenebilir. 1 yıl sonu diye hedef koyarsanız belki tutturamazsınız ama bunu biraz aşarak öğrenebilirsiniz. Öğrenmenize de her türlü değer, dünyaya açılırsınız.

Öğrenmeyi eğlenceli hale getirecek bir formül düşünün. Mesela ben dizi izleyerek ve şarkı sözü çevirerek öğrenmiştim. Bir arkadaşım bilgisayar oyunlarıyla öğrendi. Hoşunuza giden bir yöntem seçin ve benim tavsiyem dili gerçekten öğrenmek istiyorsanız, duyduğunuzun yarısını anlamaya başlayana kadar gramer çalışmayı bir kenara bırakın. Anlamaya başlayınca çalışın. Gerçi bu durumda matematik seven bir insan gramerle de öğrenebilir, sanırım insanın kişiliğine bağlı. :)

Ben yds için çalışıyorum

Yine bir tavsiye: YDS için çalışmayın, öğrenmek için çalışın. Ben YDS'yi denedim. Dili gerçek anlamda bilmediğiniz sürece pek kolay altından kalkamazsınız. Ama gerçek anlamda öğrenmek de kulağa geldiği kadar zor değildir, korkmayın. :)

Kelime bilgim yeni yeni oturdu okuma da. Evet bol kelime ve pratik istiyor bu dil

Bir dile sıfırdan başlarken yapılacak en güzel şey kelime öğrenmek. Toplu taşımada "temel sözcükler" vb. sözlüklerle gezin. Tabi söz konusu sözlük ya da kitapta mutlaka örnek cümle de olsun. Bir de ama şarkı, ama dizi, ama youtube videosu, öğrendiğiniz kelimeleri pekiştirmek ve yeni kelime öğrenmek için mutlaka o dilde bir şeyler dinleyin. Her gün dinleyin.

Bir de mümkün olduğunca Türkçeyi unutun yeni bir dil öğrenirken. Kafanızda çevirmeye çalışarak, Türkçeyle karşılaştırarak anlamaya çalışmayın. Orada "is" niye var, Türkçede "is" in karşılığı ne? Böyle düşünürseniz o karşılıkları anadilinizde bulamadığınızda üstünüze afakanlar basıyor gibi olur. Sıfırdan bakmaya çalışın.

Bol şans.

Uygulamaları da deneyebilirsiniz. İngilizce öğretirken nasıl bilmiyorum ama Duolingo genelde iyidir. Bir de Memrise vardı yanılmıyorsam. Benzer bir sürü program da vardır, onları deneyin. Dil öğrenmeyi oyunlaştırır, daha ilgi çekici gelir belki. :)

Uygulamaları da deneyebilirsiniz. İngilizce öğretirken nasıl bilmiyorum ama Duolingo genelde iyidir. Bir de Memrise vardı yanılmıyorsam. Benzer bir sürü program da vardır, onları deneyin. Dil öğrenmeyi oyunlaştırır, daha ilgi çekici gelir belki. :)
Çoook teşekkür ediyorum. Kısa zamanda geçmek gibi br hedef koyunca kendime zorlaya zorlaya sıkıcı sıkıcı çalıştım sonuçta pek parlak olmadı sanrım ondan. Bir video izlemiştim neden ingilizce öğrenemezsin diye, dil yatkınlığı yoksa olmaz diyordu. Dil yatkınlığı dediği zeka mı acaba diye düşündüm bende. Dil yatkınlığı yoksa ona hiçbir çözüm yok dyordu umudum kırıldı tabi. Kelime bilgim ve gramer bilgim var sıradan metinleri okuyabiliyorum ama yds metinleri ales metinleri gibi... Ales türkçe olmasına rağmen bazı metinleri anlamlandıramazdım ben. Yds bir de alesin ingilzcesi gibi falan olunca işin içinden çıkmak zor geldi

Dil yatkınlığı dediğin şeyin temeli dile ilgiden başka bir şey değil. :) 150 IQ'un olur ama dilleri sevmeyebilirsin. İlgi, o şeye karşı algını açmanı sağlıyor. Özellikle başlarda her yeni bir sözcük öğrendiğinde o kadar önemli bir şeymiş gibi oluyor ki gözünde, aklında kalıyor. Çok öğrenince karışır tabi. :)

Bence yine de geleneksel yöntemleri bir yana bırakıp eğlenerek öğrenmeyi dene. Sınavı falan unut. O sınavdan yüksek not almak için bizim sözde eğitim sisteminin kafasıyla hazırlanmak işe yaramıyor. Sırf öğrenmek için öğren. O dilin sana açacağı kapıları düşün. Yeni insanlar, işe kabul edilmede kolaylıklar, Türkçe arayıp bulamadığın bir konu hakkında İngilizce bir sürü sonuç bulup o şeyi öğrenebilmek... Bunlar açısından bakarsan daha çok ilgini çeker belki.

Sitcom falan izle, 20 dakika her biri. Eminim zevkine uyacak bir tane bulursun. İngilizce altyazıya hiç gerek yok senin için, direkt Türkçe izle. Gözün altyazıyı takip ederken kulağın sesleri takip etsin. Her "Blue" dendiğinde "Mavi" yi gördüğünü anlamaya başladığın an bilinçaltın sözcükleri kendi kendine öğrenecek. Bir süre sonra bir bakacaksın "konuşmak" ne demek biliyorsun, "aşağıda" ne demek, "kimya deneyleri" demek... :) Duya duya öğreniyorsun, çaba sarf etmeden...

Şu an konuştuğun dili öğrenirken sınavdan not almak için öğrenmedin, sıkıcı çalışmalar yapman da gerekmedi. Bu da öyle olabilir. Korkmayı bırakmalısın. :) Dil senin dostun. Sözcükler dostun. Üç gün önce anlayamadığın bir şeyi bugün anlamak çok güzel. :) Böyle düşün. Baştan kalkanı kaldırıyorsun, indirmezsen olmaz.

Yabancı biriyle konuşmanı öneriyorum. İlk başlarda zorlanabilirsin ama devam ettirdikçe dil bilgisi kurallarını ezberlemeden öğrenirsin, ben öyle öğrenmiştim. Onun haricinde İngilizce kitaplar okumanı öneririm, anlamakta zorlanıyorsan çocuk kitaplarını da okuyabilirsin. Yabancı youtube kanallarını da takip edebilirsin. İngilizce öğrenmek için harıl harıl çalışmaya gerek yok, Türkçe'yi nasıl dinleyerek,konuşarak öğrendiysek, diğer diller için de aynıdır bu.

Bir şeye başlamak zordur temel atmak zaman ister . Ancak o temel sağlam atıldıktan sonra hızlanmaya başlar.
Ayrıca evet dil yatkınlığı vardır ama o da havadan gelmemiştir zeka , algı ve geçmiş ogrenmeler çok etkilidir. Mesela 0-3 yaş aralığında yabancı dile maruz kalmış hatta hamilelikte maruz kalmış kişiler daha yatkın olur. 0-3 yaş aralığında dili öğrenmiş ancak sonra konuşacak kimse olmayınca unutmuş kişiler yetişkin olduklarında yurt dışında 3-4 ay içinde dile tam olarak hakim olabiliyorlar.

Ko-ko tekniği denilen, yani "korkusuzca konuş" tekniğiyle daha kolay öğrenilebiliyormuş.

Bende yökdile hazırlanıyorum. Lisede hep İngilizceyle sorun yaşadım ve hiç bir yabancı dil sınavına (ösymnin yaptığı) girmedim. 2021de sınavı geçeceğime dair kendime söz verdim. Bir kaç hafta oluyor başlayalı. Online bir kurs alıyorum günde Ciddi bir süre ayırıyorum çalışmaya. Şimdiye kadar yapamadım ama yapacağıma inanıyorum.

sizin içinde şunu söyleyebilirim ki zeka problemi diyip kendinize haksızlık etmeyin. Özeleştiri yaparsam lise boyunca öğrenmemek için çaba harcadım resmen çünkü kendimi öğrenemem diye şartlamıştım. Ama neden öğrenemeyeyim ki kimisi 1 saat çalışır öğrenir kimisi 5 saat ben yapacağım 💪🏻 Sizde yapabilirsiniz

Bende yökdile hazırlanıyorum. Lisede hep İngilizceyle sorun yaşadım ve hiç bir yabancı dil sınavına (ösymnin yaptığı) girmedim. 2021de sınavı geçeceğime dair kendime söz verdim. Bir kaç hafta oluyor başlayalı. Online bir kurs alıyorum günde Ciddi bir süre ayırıyorum çalışmaya. Şimdiye kadar yapamadım ama yapacağıma inanıyorum.

sizin içinde şunu söyleyebilirim ki zeka problemi diyip kendinize haksızlık etmeyin. Özeleştiri yaparsam lise boyunca öğrenmemek için çaba harcadım resmen çünkü kendimi öğrenemem diye şartlamıştım. Ama neden öğrenemeyeyim ki kimisi 1 saat çalışır öğrenir kimisi 5 saat ben yapacağım 💪🏻 Sizde yapabilirsiniz
Hangi kaynakları kullanuyorsunuz nasıl gidiyor

Dil öğrenmek için günde 24 saat de çalışsanız maalesef öyle kitap başında öğrenilmiyor. En etkili yolu günlük kurduğunuz her cümleyi ardından İngilizce ye çevirmeye çalışmanız ve yapamadığınız yerde doğrusuna bakıp öğrenmeniz. Gün içindeki düşüncelerinizi bile içinizden çevirin.

X