Diş eti çekilmesi:(

Merhaba benimde ön dişlerimde çekilme var. Küretaj yaptık. Doktorum greft için daha erken dedi. Ama ben ısrarla yapmasını istiyorum. Size sormak istediğim yaptırdıktan ne kadar süre sonra normal hayata döndünüz. Yaptırdıktan sonra yutkunurken damağınızda acı hissettiniz mi, ameliyat sonrası gerçekten memnun kalıp iyiki yaptırmışım dediniz mi? Ben çok korkuyorum ve sürekli tansiyonum düşüyor dişçi de. Ama artık mecburen yaptırmam gerekiyor. Çünkü sallanıyor artık dişlerim
1f612.png

diş eti çekilmesindeen önemlisi temizlik diye biliyorum. yani diş taşı olmayacak, dişler temiz olacak, diş ipi kullanmak şart fırçalamak yetmiyor. yine de önce doktorun bir temizlik yapması lazım

merhaba,
Ben 26 yaşındayım, iki yıl önce bende diş eti çekilmesi başladı. Nedeni malum, düzenli ve düzgün fırçalamamam ve diş taşı oluşumu. Diş etlerim kanıyordu ve şişiyordu. Ben en başlarda önemsemedim ama diş etlerim çekilip, diş köklerim görünmeye başlayınca doktora gittim. Üniversite hastanesinde birer hafta arayla iki kez diş taşı temizliği yapıldı. Doktor ameliyata gerek olmadığını ama dişlerimi çok iyi fırçalamam gerektiğini söyledi. Bu iki yıl içinde ben dişlerime çok iyi baktım, sonradan aklım başıma geldi tabi.Ama Diş köklerim görünüyor, epey bi çekilme olmuş, greft -kemik kaybı var ve geri eski haline dönmesi mümkün değilmiş, çekilen diş eti eski halini almazmış. Öndeki dişimin birindede bir eğrilik , çapraşıklık var, onu düzeltmek için en öndeki 4-5 dişime porselen ( Laminate veneer ) yaptırmak istedim. Doktor diş köklerimin pek güçlü olmadığını söyledi ve bu yaşta porselen (laminate veneer) yaptırmamı tavsiye etti. İlerde durumu değerlendiririz dedi. Ortodontiyede gittim onlarda tel takma işinin iki yıl süreceğini söylediler, diş köklerimin zayıf olduğunuda belirttiler. ordanda vaz geçtim.Yaşımın ilerlemesiyle bu diş eti çekilmem daha fazla olursa ben ne yapabilirim? Diş eti çekilen hastalar Laminate Veneer Porselen yaptıramazlarmı? İlerde, benim bütün dişlerim ne kadar iyi baksamda dökülür mü:KK43:(((((((Şu an hassasiyette var, hafif sıcak soğuk hiç bişey yiyemiyorum. Bunun bi çözümü yokmu?
Evet dökülür.

Son düzenleme:
X