Diyanet, Jedi ustası Yoda'ya savaş açtı!

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
http://www.radikal.com.tr/hayat/diyanetten_star_wars_elestirisi-1420886
Diyanet, Jedi ustası Yoda'ya savaş açtı!
fft107_mf5590149.Jpeg

RADİKAL - Diyanet'in aylık dergisi bu ay ilginç bir konuya yer verdi. Sinemayı eleştiren Diyanet'e cevap tanıdık bir isimden geldi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz tarafından kaleme alınan yazıda, sinemanın yeni bir din oluşturduğu öne sürüldü, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinde geçen Jedi savaşçıları örnek gösterildi.

Habertürk'ün haberine göre, yazıda, “Star Wars serisinde geçen ve Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya’da 70 bin kişi, İngiltere ’de 390 bin kişi kendisini ‘Jedi’ olarak tanımlamıştır” denildi.

"SİNEMADA DİNDARLAR KÖTÜ GÖSTERİLDİ"

Dergide Türk sinemasına yönelik ise “Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren dindar karakterler yalancı, düzenbaz, şehvet düşkünü, vatan haini olarak sunulmuştur. Muhsin Ertuğrul’la başlayan bu olumsuz tutum, sonraki dönemlerde de devam etmiştir. Bu filmlerde dindarlar ve din adamları, köydeki ağanın yanında olan, onun halkı ezmesine yardım eden ya da ev sahibi olup kiracısına zulmeden insanlar olarak resmedilirken din, insanları kandırmak için kullanılan bir afyon olarak sunulmuştur” eleştirisi yer aldı.

İNEK ŞABAN ELEŞTİRİSİ

Türk sinemasının kullandığı bir diğer yolun ise dini çağrışımlı isimleri alay edilen ve toplumun alt sosyokültürel ve ekonomik tabakasında bulunan karakterlere vererek bu isimlerin ve temsil ettikleri dinin itibarını yıkmak olduğu savunularak şu ifadelere yer verildi:

“Müslümanlarca kutsal kabul edilen bir aya ait olan ve erkek çocuklarına ad olarak verilen bu isim, günümüzde itibarını kaybetmiştir. 1960’lı yıllarda, yılda yaklaşık 3 bin bebeğe bu isim verilirken, ‘Hababam Sınıfı’ ve diğer bazı filmlerin etkisiyle 2009 yılında sadece 113 bebeğe ‘Şaban’ adı verilmiştir.”

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır: Bir tarafdan dine karşı şeyler varken, bir taraftan da bir savunma mekanizması ortaya çıktı. Etki-tepki meselesi derken Türkiye ’de doğru bir din anlayışı belirmeye başladı. Şiddete yönelmediği sürece bu tür filmlerin olması doğal.

TARIK AKAN: BU ELEŞTİRİLER ÇOK SAÇMA

Sinema sanatçısı Tarık Akan: Bu eleştiriler saçma hatta saçmanın da ötesinde. Üniversite bu insanlara nasıl öğretmenlik görevi veriyor? Allah aşkına bu insanlar hangi çocukları yetiştirecek de bu ülke ayakta kalacak?

Konuyu dine getirmeyelim ki devam edebilsin uyarımı baştan yapıyor ve yorumuma geçiyorum.

Malumunuz 43 yaşındayım, burda "genç denilen kısımdan büyüğüm, birçok şey gördüm geçirdim, şu yazıda özellikle isim konusu o kadar komik ki, 1950-1960'larda Şaban, Recep, Ramazan isimleri popülermiş millet oğlunun adını Recep Şaban Ramazan Hasan Hüseyin Halil vs koyarmış, o zamanlar aile büyüklerinin isimlerini koymakta bugünlere nazaran daha yaygınmış, eh dedenin adı Recep'se, Şaban'sa koyuyorlarmış. Ben 3 Kuşak adı Şaban olan insanlar tanıyorum, dede, oğul, torun, Allah rahmet eylesin.
Günümüzdeyse insanlar yine anlamı güzel olsun, değerlerime uygun olsun ama daha modern, popüler isimler olsun deyip öyle koyuyor isimleri.

Yani maksat ucu Cumhuriyete dayandırılsında nasıl dayandırılırsa dayandırılsın, rahmetli Kemal Sunal'ında filmi 2009'da çekilmişti zaten.

Kemal Sunal filmleri 70 sonlarında çekildi, o sıra nerede tv, sinemaya gidecek ki seyretsin millet, seyredende Gülmek için seyrediyor, rahmetlinin bu seri filmleri öyle düşündürücü derin manalı ki seyredenler üzerine 3 saat felsefe yapıp artık çocuğumun adını Şaban koymayacağım diyorlardı, maksat Kemal Sunal ustayı yermekte değil, anlatmak istediğim anlaşılmıştır, ben hala severek izlerim, gayette klasikleşmiş filmler arasındadır, Kafası dağılıyor insanın, Rahmetli Sunal'da insanların Kafası dağılsın diye çekmiş bu filmleri zamanında, yoksa filmlerinin aksine gayet ciddi bir adamdı kendisi.

Ayrıca filmler, diziler daha çok körüklüyor isim koyma işini, sorun etrafınıza adı Polat, Kuzey, Seymen, Çınar, Toprak, Zeynep, Ada, Maya, Narin vs olan kaç çocuk var?

Valla ben birşeye inanmışsam kim gelirse gelsin inancımdan döndüremez, diziler, tiyatrolara el atacağınıza 5 harfli çıkarıyorum diyerek Kadınları taciz eden sözdeleri, anahtar, taş, topaçları duvara sürerek medet umanları ele alın.

Yoda benim için gayet sevimli çizilmiş bir film karakterinden başka birşey değil, ona bakarak Hayatımı şekillendirmiyorum, Allah akıl fikir vermiş, kullan demiş, kullanıyorum.

Ya dogruya dogru.
Kamil diye milletle dalga geciyorlar.
Oysa dinde en ust mertebe insan-i kamil mertebesidir.
Gaffur diyorlar.
Oysa Gafûr Allahin isimlerindendir.
Ve daha sayamadigim nice pis karakterde dini terim ve Allah'in isimlerini kullaniyorlar.
Hizmetciler hep basortuludur, duzenbaz, yalanci, hirsiz, üçkağıtçı kişiler de hep hacı-hocadir.
Bu ayrimi gormemek mümkün değil zaten..

Olay Türk sineması ise Nuri,Coşkun,Behçet,Lale gibi isimler hep kötü karakterdir.Bu isimlerede itiraz edilsin.Ben çok derin anlamlı dini isimlere karşıyım.Kötü bir davranışta insana ismi ile hakaret ediliyor.Bu şekilde konuşmamak yerine hiç konulmamalı gibi.Zaten şimdinin dönem isimleri de malum siyasetçiler ve çocuklarından etkileniliyor.Ayrıca sonuna Nur,Su,Can gibi kıslatmlarla büyüklerin isimleri yumuşatılıyor.
İleriki dönemde başka bir furya olur isimde.

Cumhuriyet kadar başınıza taş düşsün. Birilerinin Cumhuriyeti yermek için saçmaladığını görmemek imkansız! Gerçekten çok acı bu adamların üniversitelerde yer buluyor olması.

Ya dogruya dogru.
Kamil diye milletle dalga geciyorlar.
Oysa dinde en ust mertebe insan-i kamil mertebesidir.
Gaffur diyorlar.
Oysa Gafûr Allahin isimlerindendir.
Ve daha sayamadigim nice pis karakterde dini terim ve Allah'in isimlerini kullaniyorlar.
Hizmetciler hep basortuludur, duzenbaz, yalanci, hirsiz, üçkağıtçı kişiler de hep hacı-hocadir.
Bu ayrimi gormemek mümkün değil zaten..
aynısını yazmaya geldim, ama sen yazmışsın.
bende imzamı atayım :KK66:

öyle film karakterleriyle falan kimse benim inancımı çürütemez... en fazla izler geçerim...
ama gerçekten de @Bilgece nin de dediği gibi, allahın isimlerini ve diğer mübarek isimleri kötü karakterlere vermeleri ya da onları alay konusu yapmaları hiç hoş değil, üzülüyorum görünce...

öyle film karakterleriyle falan kimse benim inancımı çürütemez... en fazla izler geçerim...
ama gerçekten de @Bilgece nin de dediği gibi, allahın isimlerini ve diğer mübarek isimleri kötü karakterlere vermeleri ya da onları alay konusu yapmaları hiç hoş değil, üzülüyorum görünce...
İşte Allah'ın isimleri çocuklara konulmamalı.
Konulmazsa dizilerde filmlerde de kullanmaya kimse cesaret edemez.
Gaffur'un manası nedir?
Bağışlayıcı, Günahları affedici. Bu sıfatlar bir kulun olamaz. Insanlar inancım belli olsun, ona göre isim seçeyim derken maalesef bilmeden aşırılığa kaçmışlar.
Cumhuriyete laf atılmış ama Cumhuriyet öncesi Osmanlı zamanında padişah isimlerine bakarsanız Gaffur yoktur, Şaban yoktur, Osman, Beyazıd, Mehmet, Ahmet, Süleyman, Yavuz, Abdülhamid gibi isimler yer alır.

Son düzenleme:
İşte Allah'ın isimleri çocuklara konulmamalı.
Konulmazsa dizilerde filmlerde de kullanmaya kimse cesaret edemez.
Gaffur'un manası nedir?
Bağışlayıcı, Günahları affedici. Bu sıfatlar bir kulun olamaz. Insanlar inancım belli olsun, ona göre isim seçeyim derken maalesef bilmeden aşırılığa kaçmışlar.
Cumhuriyete laf atılmış ama Cumhuriyet öncesi Osmanlı zamanında padişah isimlerine bakarsanız Gaffur yoktur, Şaban yoktur, Osman, Beyazıd, Mehmet, Ahmet, Süleyman, Yavuz, Abdülhamid gibi isimler yer alır.

evet...
ve o padişahlar aynı zamanda halifeydi... onlar bilmiyor muydu çocuklarına, torunlarına allah'ın isimlerinden birini koymayı?

Son düzenleyen: Moderatör:
evet...
ve o padişahlar aynı zamanda halifeydi... onlar bilmiyor muydu çocuklarına, torunlarına allah'ın isimlerinden birini koymayı?
Bende onu diyorum gülüm, Muhammed ismi bile yok aralarında, şehzadelerde de yok.

Tamam inanca saygı ve sevgiden belki ama aşırılığa kaçılmamalı asla. Allah'ın İsimleri konulmaz, "O" tektir, doğurmamış ve doğurulmamıştır diyorsak, sıfatlarını çocuklara veremeyiz.
Salih, Hüseyin, Selim olur ama Gaffur gibi isimler olmamalı, bir örnek daha Mecid'de O'na aittir, direkt öyle konulamaz diye Abdulmecid, Abdulaziz olarak konulmuştur, Abdul Allah'ın kulu.

İsime gelene kadar önemsememiz gereken çok daha önemli konular var , isim en son olanı bence , ama çocuklar şu şiddet oyunlarından filmden daha çok etkileniyor bence

Bende onu diyorum gülüm, Muhammed ismi bile yok aralarında, şehzadelerde de yok.

Tamam inanca saygı ve sevgiden belki ama aşırılığa kaçılmamalı asla. Allah'ın İsimleri konulmaz, "O" tektir, doğurmamış ve doğurulmamıştır diyorsak, sıfatlarını çocuklara veremeyiz.
Salih, Hüseyin, Selim olur ama Gaffur gibi isimler olmamalı, bir örnek daha Mecid'de O'na aittir, direkt öyle konulamaz diye Abdulmecid, Abdulaziz olarak konulmuştur, Abdul Allah'ın kulu.
benn boşuna hay ağzını öpeyim demiyorummm.. ağzını öpeyim muneee valla yazdıklarında bu kadarmı isabet nokta vuruşları olur..

X