Turşular Domatesli biber turşusu

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.783
60
domatesli-biber-tursusu-tarifi-9744048.jpg

Malzemeler

- 4 kilo domates
- 5 çorba kaşığı kadar kaya tuzu
- 1 çay bardağı sirke
- Yarım çay bardağı sıvı yağ
- 1 büyük baş sarımsak
- Yarım kilo kadar tombik veya sivri biber

Domatesli biber turşusu nasıl yapılır ?

1 adım: ilk olarak domateslerin kabuklarını soyun ve daha sonra robottan geçirin.
2 adım: Ufak tombik biber kullanacaksanız doğramanıza gerek yok ancak sivri biber kullanmak istiyorsanız, çok küçük olmayacak şekilde doğramanızı öneriyoruz.
3. adım: Domatesli biber turşusunun içerisine koyacağınız sarımsakları sıcak suyun içerisinde 40 dk bekletin. Daha sonra yumuşamış olan sarımsaklarınızı ortadan ikiye kesin ve bir kenarda bekletin.
4. adım: Daha sonra hazırlamış olduğunuz tüm malzemeleri büyükçe bir kabın içerisine alın. İçerisine tuzu sirkeyi sarımsağı ve yağı ekleyin. Yiyice karışmasını sağlayın.
5. adım: Hazırlamış olduğunuz karışımları kavanozların içerisine yerleştirin. Daha sonra buzdolabına ve serin bir yere kaldırın.

Kışın tüketmek istediğiniz domates soslu biber turşusu en geç bir hafta içerisinde tüketime hazır hale gelecektir.

Afiyet olsun.

Domates soslu biber turşusunun püf noktaları nelerdir?

- Domateslerinizi soyarken zorlanmamak için ilk olarak sıcak suyun içerisine daha sonra soğuk suyun içerisine koyabilirsiniz.

- Domatesli biber turşusu karışımını hazırladığınız zaman ilk 7 saat dolapta bekletip daha sonra kavanozların içerisine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede turşunuzun acısı çıkmış olacaktır.
milliyet.com.tr

X