Ek gıdaya geçiş....

aysbar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2008
368
2
kızlar bebeğim 2 hafta sonra 5 aylık olucak.dr.um yavaş yavaş ek gıdaya geçebilirsin dedi.yalnız liste filan vermedi.
sizler nasıl başladınız ?
yardımcı olursanız sevinirim.

sanırım kimse ek gıdaya geçmedi herhalde.
bu temmuz annelerinde pek bir paylaşım yok sanırım.yine de canınız sağolsun

canım benim kız 4 ay 11 günlük. anne sütüyle besleniyo doktor ek gıdaya başlatmadı ama ben elma ve havuç suyu veriyorum 1 haftadır bir tatlı kaşığı falan. meyve suyu meyve püresi çorba ve yoğurt verilebilir diye biliyorum. doktor liste vermediyse sende tatlarına alıştırma amaçlı öncelikle meyve sularından başlayabilirsin.

oğlum 3 temmuzda doğdu şu anda 7.700gr geçen hafta aşımız vardı ek gıdayı sordum kilosu çok iyi anne sütüne devam et dendi zaten bende pek düşünmüyordum tasdiklenmiş oldu 6 ayımız dolana kadar anne sütüne devam edecem reklamlardaki gibii ilk 6 ay sadece anne sütüüüü:ecrin_bebek:ama tabi ben şanslıyım kilosu iyiyse sütünde yetiyorsa bence sende sadece süte devam et canımm tabi bu benim fikrimma.s

oğlum 7 temmuz doğumlu bizde 4 ay bitti 5in içinden gidiyoruz...66 cm boyu 6.70 kilosu...
bizede doktor sütün olmadığı anlarda başla ek gıdaya mahrum etme bebeği vitaminlerden alması gerekenleri alsın yoksa zorlanır ve de gelişimi iyi olan bebeklerde ben başlatıyorum ek gıdaya dedi... elime verdi yemek kitabı...(medicana özel hastaneye gidiyoruz ve hacettepe mezunu doktorumuz)

öncelikle yoğurttan başla...günde 3-4 tatlı kaşığı yeter bir vermeye verme o kadar güne böl...çünkü mamayla başlarsan ilk etapta kabızlık çeker...
ertesi gün yarım su bardağı suya 1.5 tatlı kaşığı pirinç unu ve içine maman varsa 2 ölçek mama yoksa öle sade ver sakın tuz şeker kullanma yemeklerde 1 yaşına kadar tuz şeker yasakkkkkkkkk...
diğer gün sebze çorbası havuç patates domates blernderla...
diğer gün meyve suyu elma,mandalina,üzüm..

hepsini aynı gün deneme dedi doktorum..bunları böle 1 hafta tek tek ver...
sonra 2 hafta falan sonra günde 3 farklı şey ver dedi...

umarım yardımcı olmuşumdur cnm :)

Son düzenleme:
canım benim doktorumda meyve suyu tataır yabancılık çekmesin ek gıdaya geçince dedi günde yarım bardak meyve suyu dedi ama benim kızım ancak 2 kaşık içiyor.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Benim oğlumda 7 temmuz doğumlu.Ancak sütüm yeterli olmadığı için 5 ayı dolunca ek gıdaya geçmem gerektiğini söyledi.
dediklerinizi uygulayacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…