Eşim ve hayalleri

Evet ben çalışmıyorken de araba vardı ama vergisi kaskosu ve ev giderleri derken böyle şeylere zaten bütçe kalmıyordu ve onun kazandığı hariç para gelmeyeceğini bildiği için diretmiyordu sanırım ama ben işe başlayınca sürekli hayallerinden araba sevdasından vs bahsetmeye başladı
Tipik erkek iste.. hadi bunlar neyse yalan bosanma sebebi.. senin sacin agarir dislerin dokulur ama bu adam duzelmez

Yalan söylemesi başlı başına sorun. Güzelce söylemekten anlamıyorsa bi güzel cıngar çıkarıp "Bundan sonra harcamalarda ev arkadaşı gibiyiz tüm harcamaları ikiye bölüyorum herkesin kalanı kendine var say ki çalışmıyorum. Madem ben hayır dediğim halde alıyorsun eşek gibi çalışıyorsun kendi paranla al."diyerek elinizi eteğinizi çekin. Siz onun ebeveyni değilsiniz. Şımarıklıklarını çekmeyin.

Benim tutumlu ve ölçülü biri olduğumu bildiği için ekstra işlere girmeyeceğimi bilir bu sebeple o konuda içi rahat diye tahmin ediyorum. Tamam karışmayayım ama araç grubunda olan diğer insanlarla araba yarıştırması için de her istediğini yapamayız ki. Yoksa zaten bir sürü şey yaptırdı ben evet de desem hayır da desem
O zaman içi rahat olmasın. Yani arabaya 8000 lira gereksiz yere bence de sacma. Ama sadece siz dusunurseniz bu iliskinizi cok bozar diye düşünüyorum.

Acaba bir hedef belirleseniz ona ulaşıncaya kadar paranızı doğru kanalize etseniz nasıl olur diye düşündüm... Benim eşim de lüks ve gereksiz harcamalar çok yapardı. Ben de al sana hobi bahçesi dedim orayı ek biç harcayacaksan buraya harca, ama oraya da tahminimden fazla harcadı 🤦 neyse en azından elle tutulur bir şey olmuş oldu elimizde.
Siz de tarla bağ bahçe ya da arsa almayı hedefleseniz parayı buraya bağlarsanız sanırım başka şeylere daha az harcayacaktır. En azından elinizde her an sattığınızda para edecek bir yatırım bulunur.
Lüks ve gereksiz harcamaları neye yapardı ?

Hobi bahçesini kabul etmiş , ya etmeseydi ?

Lüks harcamaları yine eve yapardı, kendisine aldığını bana da alırdı ihtiyacım yokken kendisine telefon aldığı için bana da almıştı, kıyafete saate gözlüğe para harcardı. Yemeye içmeye aynı şekilde çok harcar. Kendisi dışında kardeşlerine de hediyeler alırdı. Biz bu gidişle bir şeyin sahibi olamayacaktik ya bir taşınmaz ya para edecek bir taşınır almaliydik. Açıkça böyle dedim bu gidişle hayatta hiç bir dikili ağacımız olmayacak diye. Daha sonra bahçe aldık ama baktım buraya da bungalov yapmaya başladı envai çeşit meyve ağacı dikti e tabi gübreydi ilaçtı derken 50bin harcamişiz. Yine de dediğim gibi boş çorak ve uyguna aldığım bir tarla biraz masrafla bir hayli degerlenmis oldu.

Merhaba,

Sizlere çok da önemli olmayan ancak zaman zaman beni zorlayan bir sorunumdan bahsedeceğim. Konu hakkında değişik açılardan bakabilmem için fikirlerinizi paylaşmanızı rica ederim. Zira benim için değerli ve yol gösterici olacaklar.

Konu eşim. 5 senelik evliyiz. Kirada yaşıyoruz. 1 arabamız var ve ikimizde çalışıyoruz. Bu detayları doğru yorum ve çözümler alabilmek adına paylaşıyorum. Çocuğumuz yok. Ben kısa süreli bir aradan sonra 1 senedir aktif iş hayatındayım. Öncesinde de bekarlık ve evliliğimin başından beri hep çalıştım.

Sorunum şu ki; eşim son zamanlarda araba ile ilgili gerek benden gizli gerekse tutar düşürerek çok fazla gereksiz harcamalar yapmaya başladı. Örneklemek gerekirse 6.000 tl tutarında bir işlemi 2.000 tl ye yaptırdım, x ürününe para vermedim arkadaşım hediye etti vs gibi zaman zaman da yalana başvuruyor.

Bu bahsettiğim ekipmanlar arabanın yürüyenine fayda etmeyen, tamamen modifiye aşkı ile açıkçası benim gereksiz gördüğüm harcamalar. Hesabımız ortak ve kart bende durur. Ancak kendisi hesapta belli miktar biriken gördüğünde hemen değişik yeni modifiyeler yaptırmaya kalkıyor. Parayı da ben saklamak istemiyorum çünkü onun da emeği var.

Tahmin edersiniz ki araba durduğu yerde bile para yiyen bir mal. Götürüsü getirisinden fazla. Dolayısı ile bende böyle keyfi harcamalar yerine bakımı, sigortası bazı öngörülemeyen arızaların giderilmesi için bu parayı elzem şeylere vermesini öneriyor ve bu konuda diretiyorum.

Ancak kavga ile sonuçlanıyor ve ''bu benim hayalım, sen ne dersen de yapacağım. eşek gibi çalışıyorum, kendi paramdan taksitle öderim'' gibi bana göre gereksiz çıkışlarda bulunuyor.

Gelelim bana, benim de tabiki harcamalarım oluyor ancak bunlar ekonomik olarak ortalama şeyler. Örneğin kurumsal ortamda bulunabilmem için kıyafetler .(ortalama markalar ve çoğu zaman indirimden) Harici olarak sigara kullanıyorum evet bu da bir masraf. Bir de şöyle bir durum var kendisine (arabasına) yüksek meblağlı bir ürün alacağı zaman hadi sana da şu çok istediğin 1000 tllik takıyı alalım diyor, halbuki onun almasına gerek yok istesem pekala bende alırım ancak ay sonu hesaplar ve ekonomi tutmayacağı ve sadece bakıp beğendiğim ve çok acil olarak ihtiyaç görmediğim için almıyorum o ürünü.

Bana ''sen de al ben sana alma mı diyorum'' diyor. Evet alsam karışmaz, tatile gideriz, para konusu yapmaz, aldığıma karışmaz. Ama bunu ekonomi yaptığımı bildiği için söylüyor. Nasıl olsa ay sonunu getiririm, eksik gedik bırakmam evi, mutfağı, faturaları vs.

Kredi kartımız yok, bu sebeplerden kullanmıyorum, çünkü olsa 2-3 aya kart limitini araç harcamaları için bitirir. Şuan yaptırdığı işlemler için arkadaşlarının kartını kullanıyor veya elden nakit alıp peyderpey öderim diyor. Hangi arkadaşına ne kadar borcu var bilmiyorum. Benim amacım ikimizde çalışırken kenarda zor zamanlar için bir kaç kuruşumuzun olması. Ama biriktiremiyorum.
Bir yerden sonra bende saldım artık. Bu demek değilki israf ediyorum. Hala hayatımı belirli ölçülerde idame ettiriyorum ancak o an hoşuma giden birşeyi bütçeme uygunsa para biriktirebilmek için almamazlık etmiyorum. Kendimden kısmıyorum yani.

Bir araç grubu var bu aldığı malzemeleri sırf o gruba dahil olabilmek, kabaca havasını atabilmek, kendini gösterbilmek için yapıyor eminim. Çünkü daha önce araç yoktu ve eşimin hiç benim en büyük hayalim modifiyeli ses sistemli bir araba dediğini duymadım. O yüzden son 3 ayda araba için ortalama 8,000 tl harcadığını düşününce nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.

Arkadaşları ile yarışamayacağımızı herkesin şartlarının başka olduğunu söylüyorum ama nafile. Ben hayır desem bile çocuk gibi sen ne dersen de yaptıracağım diye omuz silkip borç harç o anda ne istiyorsa yaptırıyor

Buna ek çift olarak aramızda başka başka sorunlar da var ancak hepsinde aynı vurdumduymazlık ve çözümsüzlük yaşattığı için herşey öylece kenarda birikiyor.

Konu ile ilgili fikirlerinizi ve yönlendirmelerinizi okumak için sabırsızlanıyorum.
Madem size harcama konusunda karışmıyor siz de ondan gizli olarak para biriktirin parfüm makyaj malzemesi kiyafet ayakkabi vs. Aldığınızi söyleyin yüz liraya aldığınız birşeye 300 lira deyin erkekler anlamaz🤭 siz tutumlu bir kadinsiniz anladığım kadarıyla o yüzden sizin gereksiz harcamalar yapmayacağınızı bildiği için bu kadar rahat konuşuyor ve bence size güveniyor o yüzden bu kadar kolay borca girebiliyor. Gizlice para biriktirin ama asla o paradan bahsetmeyin sıkıştığı zaman dahi vermeyin ki anlasın gereksiz borca girmenin ne kadar saçma olduğunu.

Ne yaptin konu sahibi
Bu konuyu açtıktan sonra arabanın bir parçasını satıp üzerine para ekleyerek 3000 tl’ye başka bir ürün aldığını öğrendim. Ben de gittim bilgisayarımı aldım taksitle. 2 tane daha ev için aldığımız eşyanın taksidi vardı neden aldın şimdi onu bitirseydik dedi. Ona hiç sormadan kendim gidip seçerek aldım bilgisayarı biraz bozuldu. Sen bana soruyor musun birşey alırken dedim. Şakayla karışık sen görürsün bundan sonra dedi.
Bilmiyorum devamı nasıl şekillenecek

Evlilikte kafaya göre harcama olmaz.
Oh ne güzel hayat.
Onun harcayacağı parayla eve temizlikci alırdın.
En azından bir işe yarardi.
Evlilikte sorumluluk sahibi olmak lazım.
Genel geçer ihtiyaçlar hariç kafaya göre harcamaya katılmıyorum.

Ben seni çok iyi anlıyorum bi hobim bu var ona da karışılmasın der. Benimkiler sen ihtiyacı olmamasına rağmen hobisi olduğu bir cihaz almıştı halbuki evde iki tane daha var ayrıca ucuz şeylerde değil ayrıca çokta kullanmadığı birleşe değil. Ben doğum yaptım ağzımla hediye istedim almadı her yeri geldiğinde de söylenirim. Bende senin gibi ev için araba için para biriktirdim. Boşuna biriktiriyorum istediğim hediyeyi kendime alacağım kafama koydum. Çocuğuma bakmak için ücretsize de ayrılacağım evimede düzenli kadın alacağım.

Bu konuyu açtıktan sonra arabanın bir parçasını satıp üzerine para ekleyerek 3000 tl’ye başka bir ürün aldığını öğrendim. Ben de gittim bilgisayarımı aldım taksitle. 2 tane daha ev için aldığımız eşyanın taksidi vardı neden aldın şimdi onu bitirseydik dedi. Ona hiç sormadan kendim gidip seçerek aldım bilgisayarı biraz bozuldu. Sen bana soruyor musun birşey alırken dedim. Şakayla karışık sen görürsün bundan sonra dedi.
Bence uzatmayin daha fazla
Inada binecek yoksa

ay eşinize sinir oldum
tek diyeceğim çocuk yapmak için acele etmeyin.

Eve bakmak erkeğin görevidir de. Kirayı faturaları ödeme. Para yok bende de.

Evlilikte para ortaktır. Harcadığı 8bin TL senin paran. Sen eve destek olmasan nereden bulacaktı o parayı.

Ödemediği faturalardan, mutfak ve ev masraflarından oluyor o kadar parası. Ha senin paran o onun. Sen eve katkıda bulundugun para o para ve arabaya gidiyor. Bilmem anlatabildim mi. Bu sekilde çocukta zor. Çünkü kadınin çalışmadığı zamanlar oluyor doğum ve hamilelik gibi. Diyelim çocuk o yine çocuğa bakmayacak. Sen bakacaksın o da parası yine arabaya yedirecek.

Bu bir secim değil. İmkanı var ki harcıyor. O imkanı ona yaratan da sizsiniz.

Siz en iyisi hesaplarınızı ayrı tutun
Maaşınızı alınca eve destek olmanız gereken kadarı eşinize gönderin gerisini kendi tasarrufunuzda harcayın ya da biriktirin.

X