Ev alma hayallerim ve abimin pişkinliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır benim anlamadığım neden ısrarla en fazla iki yıl oturacağınız bir evde ederinin o olmadığını, elinizde peşinat bile olmadığı halde kocaya dırdır ederek, üç kağıtçı olduğu daha önce kendi öz halasına borcunu ödememesinden belli olan abiniz ile bir olup en fazla 900 TL kira geliri olan bir eve bağladınız . Siz şimdi bu eve ortalama ayda 4500 TL kredi ödeyeceksiniz ve ödeyeceğiniz bu paranın ilk iki yılda sadece ortalama 1000 TL si ana paradan düşecek yani her ay ortalama 3500 TL faiz ödeyeceksiniz. Sonraki yıllarda da gene ödediğiniz paranın ana para miktarı ilk beş yıl için ortalam en fazla o 2000 TL olacak. Yarıdan fazlası faiz. İki yılın sonunda evi bir nedenle satmak zorunda kalsanız( batıya gelince böyle yüksek meblağlı bir krediyi ödeyemeyeceğinizi görmek için kahin olmaya gerek yok) ana paradan düşen bedel sadece 24.000 TL. Ev fiyatlarıda şu kriz ortamında artmaz zira zaten çok fazla ev alan yok, ufak bir miktar artsa bile bu artış enflasyon karşısında sizin kar edeceğiniz bir artış olmaz. Kaldı ki Yozgat gibi iller ev yatırımı için son derece yanlış tercih. Biraz düşününce sizce bunun mantıklı bir tarafı var mı? Siz resmen eşiniz para harcayamasın diye birikim bile yapamadan ailenizin ve abinizin gazı ile bankayı zengin edeceksiniz ve abiniz ve arkadaşlarına para kazandıracaksınız. Eminim parasızlık ve geçim darlığı ve bunun sizin bilinçsiz yatırımınızdan kaynaklı olmasından dolayı evlilikte de sıkıntı yaşayacaksınız, zira eşiniz ve siz belirli bir refaha alışmışsınız. Eşiniz aklı başında tüm arkadaşlarına sizin bize anlattığınız gibi bu olayı anlattığında sizin saçma sapan yatırım zihniyetinizin yanlışlığından bahsedecek ve yanlış yaptığını söyleyecekler. Bakın yatırım böyle olmaz , eşiniz birikim yapan biri değil ama sizden de para esirgeyen biri değil anladığım kadarı ile , ciddi bir konuşma ile adamın elinden her ay 1500-TL birikim için alsaydınız ve altın ya da döviz hesabı açıp değerlendirseydiniz ciddi bir birikiminiz olurdu ya da bireysel emeklilik gibi bir birşey yaptırıp her ay 1000-1500 TL yatırsanız gelecek için o evden çok daha mantıklı tercih yapmış olurdunız. Herkes geleceğini düşünmek için yatırım yapmak ister ama siz yatırım yapmamışsınız sadece eşinizin rahat para harcamasına kızıp saçma sapan bir borca girmişsiniz.
Bu detayları sonradan okudum.
Ben evde sürekli oturacaklar sanıyordum.
Tayinci gidecek biri için çok kötü bir karar olmuş.
Yanlış üstüne yanlış var bu konuda

Abimden daha bişey istemem. Birşeyle ilgilenmesin sağolsun uzak olsun. Ben netten baktığımda ankarada istanbulda çok uygun evler vardı ordaki tanıdıklarımla konuştuğum da da öyle diyolardı yani burdaki ev fiyatını duyan şaşırıyodu bilmiyorum yarış var işte evler arası bizde girdik bi işe bakalım nolacak sonum.
Istanbul da ev fiyatları çok yüksek maalesef .

Kendi şehrinizde 300 binlik ev orada 700-800 bin oluyor karşılığı oda genellikle 2+1 500 binlik ev orada 1 milyon oluyor 3+1 de olsa küçük oluyor benim gördüklerim bende Akdeniz Bölgesindeyim benim bulunduğum yerde pahalandi burada yaşayanlara göre ve bana gorede ama en azından evleri geniş

Almis olduğunuz evin iskanı filan var mı elektrik faturası,su faturası şantiye değildir inşallah.

Abiniz büyük ihtimalle size kazık atmış.
Yaptığı en kötü şeyde size ev değil ihtiyaç kredisi çektirmiş olması sanırım
Sizin en büyük hatanız bu işleri hiç kimseyi karıştırmadan eşinizle halletmemeniz
Ayrıca çok yüksek bir krediyle girmişsiniz eve birikmiş ana parayla girmek en mantıklısı
Ama yinede hayırlı olsun.
Ev evdir diyorum ben
250 bini ihtiyaç kredisi mi çekmişler? 😯

Tek kredi çekmişler 255 bin konut kredisi.
Evet ilk başta abi söylemiş ama sonra konu sahibinin eşi cezayı ödeyince banka expertizle 255 kredi vermiş şimdi anladım.
Bu evin satışında tam olarak hiç bir şey olmasa bir şeyler olmuş durumu var çok zor anlıyorum.

Abimden daha bişey istemem. Birşeyle ilgilenmesin sağolsun uzak olsun. Ben netten baktığımda ankarada istanbulda çok uygun evler vardı ordaki tanıdıklarımla konuştuğum da da öyle diyolardı yani burdaki ev fiyatını duyan şaşırıyodu bilmiyorum yarış var işte evler arası bizde girdik bi işe bakalım nolacak sonum.

Ulaşıma uzak ne olduğu belli olmayan mahallelerde var ucuz evler. İstanbul’da öyle bir yerde oturmak istemezsiniz. İnsanın güven ihtiyacı da var. Şu an kiradayım 1850 lira veriyorum, bu evden çıkarsam 2800 altında aynı ayarda ev bulamam. Evde lüks değil , çok iyi olmayan Bir semtte 1. Kat altı dükkan olduğu için kışın buz gibi, 80 metre kare .
Tayini siz seçiyorsanız İstanbul’a gelmeyin.

Ulaşıma uzak ne olduğu belli olmayan mahallelerde var ucuz evler. İstanbul’da öyle bir yerde oturmak istemezsiniz. İnsanın güven ihtiyacı da var. Şu an kiradayım 1850 lira veriyorum, bu evden çıkarsam 2800 altında aynı ayarda ev bulamam. Evde lüks değil , çok iyi olmayan Bir semtte 1. Kat altı dükkan olduğu için kışın buz gibi, 80 metre kare .
Tayini siz seçiyorsanız İstanbul’a gelmeyin.
İstanbul hiç aklımızda yok zaten. Orda yaşayamam ben. Allah sizlere kolaylık versin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X