fikir almak istedim. YArdımcı olur musunuz ?

ceyland

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2020
2
1
39
Merhaba
arkadaslar ben haftasonu ilk misafirlerimi ağırlayacağım. Mutfakta pek iyi değilim ve ilk defa kırmızı mercimek çorbası yapacağım.
aşağıdaki tarif uygun mu ? 6 kişilik için ideal sanırım..

1 su bardağı kırmızı
1 adet kuru soğan
1adet patates
1 adet havuç
1 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı ayçiçek yağı
8 su bardağı sıcak su
1 çay kaşığı tuz baharatlar
Karabiber pul biber nane >> Kuru soğanı küçük küpler halinde doğrayın ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın doğradığınız.soğanları 2-3 dakika kadar kavurun iri parçalar halinde doğradığımız patates ve havucu tencereye atın.. tüm Malzemeleri karıştırdıktan sonra üzerine sıcak su ve bol suda yıkadığımız mercimeği ilave edin 15 20 dakika pişirin tuzunu ekleyin. ayrı bir yerde onu tereyağı sıvı yağ karışımını pembeleşene kadar kavurun. ve çorbaya ilave edin son olarak tereyağında nane pul biber ve karabiber istediğiniz baharatları kavurup çorbanıza ekleyin. pişirilen çorbayı pürüzsüz kıvamda olması için Çırpıcıdan geçirin. kırmızı olması için salça mı atmam gerekiyor sanırım az herhlde fazla değil ?

Bir de pilavı ben aşağıdaki yapıyorum. yani 6 kişilik oldugu için 2 su bardağı pirinç kullanacağım. hem 2 kişilik yaptgm için :)
pirinçleri beyazlığı gidene kdr yıkacagım sıcak suda..
tereyağında 1 fincan arpa şehriyesini kavuracağım ardından pirinçleri atıp birlikte kavuracağım sonra tuz , et suyunu atacağım ve ardından 4 bardak sıcak su atıp 1-2 kere karıştırdıktan snra 2-3 damla limon damlatacağım ve kapağını kapatacağım. suyu çekene kdr kalacak zaten çıtır çıtır sesler geliyor. altını kapattıktan snra üzerine peçeti örtüp (kapağınn yani) dinlenmeye bırakacağım. acaba içine yenibahar dan da atsam olur mu ? deneyen var mı merak ettim ?

yukarıdaki tarifler de eksik var mı ?

Mercimek corbasina ben patates koymuyorum ertesi gune kalinca corba cabuk bozuluyor patatesten dolayi.rengini kirmizi isterseniz biraz salca koyabilirsiniz tabi.corbaya niye iki kere yag yakip koyuluyor orasini anlamadim.ben baharatlari direk corbaya ekleyip pisince blendirdan geciriyorum.bu asamada kivami koyuysa biraz sicak su ile acabilirsiniz. en son uzerine tereyag kizartip dokuyorum.
pilavi da ben guzelce yikadiktan sonra en az yarim saat tuzlu sicak suda bekletip bire bir bucuk olcu ile yapiyorum.bire iki yapinca pilavim lapa oluyor.pirinciyle de alakali tabi sizinki cok su cekiyorsa olabilir.sehriyeli pilava yenibahar cok oluru yok gibi geldi bana nasil olur bilemiyorum ic pilav yapiyorsam koyarim ben yenibahar.yoksa ya sade ya da sehriyeli nohutlu falan yapiyorum ekseri.bir de sehriyeleri tereyagda degil sivi yagda kavurun tereyag cok cabuk yanar bembeyaz olmaz pilaviniz. kavrulunca tereyag ekleyip pirinci ekleyerek rengi seffaf olana kadar kavurun. lapa olmayan iyi bir pilavin sirri cok iyi kavurmaktir.

merhaba mercimek çorbasına bende patates koymuyorum. öyle yağı unu sonradan da koymuyorum. yağı ve soğanı kavuruyorum salçayı atıyorum iki dönduruyorm havuc ve mercimekleri de atıyorum azcık karıstırıyorum öyle 1 bardak mercimeğe 7 sb sıcak su koyuyorum kaynamaya bırakıyorum mercimeklerden anlaşılıyor zaten olmadı havuclara çatal batırın. snra blender dan geçiriyorum tuzunu et suyunu azıcık tatlı kırmızı pul biber atıyorum baktım koyu azcıkta sıcak su atıyorum üzerine nane atıp karıştırıyorum bitti misss

X