Gebelik belirtileri genellenemez

Lilalady

Üye
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2018
11
11
39
İlk gebeliğimde farkında değildim. Evliliğimin 3. ayında kalmıştım. Ne mide bulantısı, ne şeffaf akıntı, ne göğüslerde sızı, ne de kasık ağrısı; her zamanki gibiydim. Sonra aa ben adet olmadım ya dedim. 15 gün geçmiş meğer. Test yaptım pozitif.

Yıllar geçti. Eşim çocuk istiyor, ben istemiyordum. Bazen korunmuyordu. Ben de hamile kalmaktan korktuğum için adet gününü sabırsızlıkla bekliyor. Internette erken gebelik belirtilerini arıyordum. Ne yazıyorsa yaşıyordum. Mide bulantısı, kokulara karşı hassaslık, göğüslerde sızı ve dolgunluk, kasık ağrısı vs. vs. Stresli günler geçirdim, iş hayatımdan kaynaklanan. Sonra bir gün şiddetli bir karın ağrısıyla doktora gittim. Önce apandisitten şüphelenildi. Kist de olabilir şüphesiyle kadın doğuma gittiğimizde sağ ve sol yumurtalıkta çikolata kisti olduğunu öğrendim 4 ve 5 cm. Doktor neden önceden gelmediğimi sordu. Artık hep büyürmüş, küçülmezmiş. Vay efendim ben ne yapmışım. Çocuk istiyorsam hemen tedavi başlamalıymış. Yoksa hiç olmayabilirmiş. Allah korusun, Allah herkesten uzak etsin, kendimi malum ölümcül hastalığa yakalanmış gibi hissettim. Tedaviyi kabul etmedim. Eve gittik eşimle araştırma yaptık. Küçülüyormuş. Antioksidanlarla biri gitti. Sonra PKO oluştu orada. O da medforminle (Diaformin) gitti. Çoğu zaman korunmadık ama hamile kalmıyordum. Başta takmasam da sonradan hamile kalamayacak mıyım diye düşünmeye başladım. Serbest bıraktık 1 yıla yakın. Ama yine kalmadım. Eşim zaman kaybetmek istemediğini, çocuk istediğini söyledi. Başka bir doktora gittik. O çikolata kistinin engel olmadığını, 8 cm ile hamile kalanın olduğunu, hatta bazen hamilelik esnasında fark edildiğini söyledi. Gebelikte küçülebildiğini, olmadı doğum esnasında temizlendiğini, inanırsam hamile kalacağımı söyledi. Bu arada fsh, östrojen vs tüm değerlerim iyi. Her ay adet de oluyordum. Ama önceden 28 gün olan süre kistten dolayı önce 35e çıktı. Sonra 33 oldu ve 30da sabitlendi.
Her ay olduğuna göre yumurtluyorsun, bu çok güzel dedi. Ilk ay klomen verdi. Progestan da kullandım. Tek yumurta oluştu. Çatlatma iğnesi. Sonuç olumsuz. Benim için hastanın psikolojisi önemli, sen iyi olmazsan başarılı olamayız dedi. Hamile kalmayı ya da kalamamayı kafandan at, düşünme dedi. Cidden çok umutsuz ve mutsuzdum. Kısır mı oldum diyordum. 2. ay bu sefer farklı bir şey denicem dedi. Femara yazdı. Meme kanseri içinmiş. Ama yumurtalıkların kalitesini artırdığı ve rahmi gebeliğe hazırladığı görülünce kadın hastalıkları ve doğum alanında da kullanılmaya başlanmış. Uzun sürdü klomene göre ama 3 yumurta oluştu. 2 si 20 biri 18. Önceki ay 28. günde adet olmuştum. Progestanın adet düzenleyici yönü de varmış. Bu sefer gecikti. Strestendir, soğuktandır diye diye 5 gün geçti. Eşim bence hamilesin dedi. İdrar testi yaptım. O da ne 2 çizgi. Kaç ay hamile miyim diye düşündüm, test yaptım. Hep sonuç tek çizgi oldu. Yok canım ne hamilesi, değilimdir dediğim an hamile kalmışım. Kan tahlili de yaptırdım 252 beta hcg. Ama artışın takip edilmesi gerekiyormuş. Doktor Pazartesi tekrar yap, sonucu bildir dedi. Bundan sonra sonuç ne olur bilmem ama tekrar hamile kalabilmek iyi hissettirdi. 7,5 yıl geçti yaklaşık.
Son adet gününe göre 5 haftalık. Vücudumu dinledim, şöyle bir baktım. Neler mi var? Göğüsler yeni yeni dolgunlaşır gibi oldu ama meme ucunda sızı felan yok. İç çamaşırımda kirlenme oranı arttı. Kuruyunca sertleşenden. Sarı sümüksü, şeffaf bilmem ne akıntı yok. Ne midem bulanıyor, ne aş eriyorum, ne de iştahım arttı. Uykum geliyor ama havalar kapalı olunca uykulu olurum ben ama biraz arttı gibi.
Bende yok dediklerim belirti olmaz demiyorum. Bence her hamilelik kendine özel. Benzer bünyelere sahip insanlar belki aynı belirtileri gösteriyordur. Hamilelik isteği ya da korkusuyla belirti arayınca hepsini yaşıyorsunuz psikolojik olarak, ben yaşadım. Sonuç geciken ama gümbür gümbür gelen adet.
Stresten kurtulmaya, canınızı sıkan şeylerden uzak durmaya çalışın. Mutluluğu güler yüzünüzle ve temiz zihninizle karşılayın.

Hayırlı olsun canım allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin...
Her hamilenin belirtileri pektabi aynı olmaz ...
benim ilk gebeliğimde tek çektiğim şey bel ağrısıydı ne bulantı ne başdönmesi başka birşey yaşamadım ....

Şuandada 2.gebeliğimdeyim ...5hafta içinde birtakım belirtiler yaşasamda şuamda hepsi kayboldu sadece göğüs hassasiyetim ve dolgunluğum kaldı ...
Hoş belirtilerin hepsi regl öncesindede yaşadıklarıyla birebir aynıydı...tüpbebekli olmasam daha önce bir gebelik geçirmeme rağmen yinede gebeliğe yorumlayamazdım..

Hayırlı olsun canım allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin...
Her hamilenin belirtileri pektabi aynı olmaz ...
benim ilk gebeliğimde tek çektiğim şey bel ağrısıydı ne bulantı ne başdönmesi başka birşey yaşamadım ....

Şuandada 2.gebeliğimdeyim ...5hafta içinde birtakım belirtiler yaşasamda şuamda hepsi kayboldu sadece göğüs hassasiyetim ve dolgunluğum kaldı ...
Hoş belirtilerin hepsi regl öncesindede yaşadıklarıyla birebir aynıydı...tüpbebekli olmasam daha önce bir gebelik geçirmeme rağmen yinede gebeliğe yorumlayamazdım..
Amin, çok sağolun. Allah sana ve geride kalan herkese bebeğini sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin. Ben de herkes aynı belirtileri göstermeyebilir demek istedim. Aynı zamanda korku ya da aşırı beklenti içinde olmanın yalancı belirtilere sebep olacağını, bu tür fikirlerin akıldan çıkarılması gerektiğini belirttim. Ben hepsini yaşadım. Başkaları da böyle durumlar yaşamasın diye ışık tutmak istedim.

X