Gebelik Tarama Testleri ve Prenatest

Zey0

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2019
1
6
41
Merhaba arkadaşlar, kendime söz vermiştim doğum yapınca buraya yazmak adına. Gebeliğini çok stres altında geçirmiş biri olarak benim yaşadıklarımı kimsenin yaşamasını istemem. gebeliğimde devlet hastanesinde yaptırdığım 2li tarama testimiz normal olmasına karşılık özel hastane kontrolüyle devam ettiğimde doktorum 4lü tarama testi yapılmasını, sonuçların devlette yapılan testlerden daha güvenilir olduğunu söylediğinde kabul etmiştim. Sonuçlar için aramamı söylemişti. Sonuç için aradığımda bebeğimin 1/39 oranı ile trizomi 21 riskinde olduğunu ,bebeğin down sendromlu olduğunu acil hastaneye gelip amniyosentez olmamı gerektiğini söylediğinde olduğum yerde yığılıp kaldım. Dünya durmuştu sanki. Hastaneye ulaşıp bu testin bir olasılık testi olması nedeniyle doktoruma bebeğimin sağlıklı olup olmayacağını sorduğumda risk çok yüksek inşallahı yok bu işin dedi. Amniyosentez şart dedi. Araştırmamızla amniyosentezin risk taşıdığını öğrendik. Eşim amniyosentez olmamı istemedi. Bebeğin hayatını riske atamayız dedi. Allah ondan razı olsun. Ayrıntılı ultrason için perinatoloğa gittik. Perinatolog usgde herhangi bir anomali göremediğini ancak usg ile %100 teşhis koyamayacağını söyledi. Amniyosentez olup olmayacağımı sorunca ağlaya ağlaya olmayacağımı söyleyip uzattığı kağıdı imzaladım. Yurt dışına kan gönderilerek yapılan dna testine karar vermiştik. Prenatest.Kolumdan kan aldılar ve test almanyaya gitti. O bekleme sürecinin tarifi yoktu. Ömrümden ömür gitti. Gebeliğim zehir olmuştu adeta. Yurt dışı testinde trizomi 21 bulgusu olmadığı sonucu geldi. Buna rağmen bebeğim dünyaya gelene kadar acabalarla geçti. Şuan bebeğim 1 aylık ve Rabbime şükürler olsun sağlıkla dünyaya geldi. Tarama testlerine lanet okuyorum şuan. Rabbim kimseyi evladıyla sağlığıyla sınamasın.Allah dileyen herkese sağlıklı evlatlar versin.

Fark ettiniz mi? Devlette kontrol olurken birşey çıkmıyor, ama para tuzağı olan özele gittin mi down sendromu deyip sıvı alacağız diyorlar. Sağlıklı bebeğin sağlığıyla oyniyorlar, belki ölüm ile sonuçlanabilen.

Hem varsayalım ki öyle oldu, +1 kromozomlu diye aldıracak mıydın? Neyse allah bağışlasın.

Ben artık annelik duygularımızın sömürüldüğünü düşünüyorum. Size sonsuz hak veriyorum.
Ben aynı sebepten doktorumu değiştirdim. Çünkü aynı sizin gibi hiçbir bulgu yok, ensesi burun kemiği çok şükür yerinde, gelişimi önden gidiyor, beni sadece kendi önerdiği bir marka olan teste yönlendirdi. Ben yetinmedim, bütün markaları aradım. Ama hepsi bana telefonda aynı soruları sordu ve hepsine hayır cevabı verince, ben hangi sebeple bu testi yaptırıyorum sorgulaması başladı bende. Şimdi ikili test sonucumu bekliyorum. Ona göre test yaptırabilirim. Ama Allah biliyor ya içimden bir ses hiçbirşey yaptırma, bunların hepsi seni yoracak diyor. Sonra hamileler stres olmasın üzülmesin. Tabi tabi...

Merhaba arkadaşlar, kendime söz vermiştim doğum yapınca buraya yazmak adına. Gebeliğini çok stres altında geçirmiş biri olarak benim yaşadıklarımı kimsenin yaşamasını istemem. gebeliğimde devlet hastanesinde yaptırdığım 2li tarama testimiz normal olmasına karşılık özel hastane kontrolüyle devam ettiğimde doktorum 4lü tarama testi yapılmasını, sonuçların devlette yapılan testlerden daha güvenilir olduğunu söylediğinde kabul etmiştim. Sonuçlar için aramamı söylemişti. Sonuç için aradığımda bebeğimin 1/39 oranı ile trizomi 21 riskinde olduğunu ,bebeğin down sendromlu olduğunu acil hastaneye gelip amniyosentez olmamı gerektiğini söylediğinde olduğum yerde yığılıp kaldım. Dünya durmuştu sanki. Hastaneye ulaşıp bu testin bir olasılık testi olması nedeniyle doktoruma bebeğimin sağlıklı olup olmayacağını sorduğumda risk çok yüksek inşallahı yok bu işin dedi. Amniyosentez şart dedi. Araştırmamızla amniyosentezin risk taşıdığını öğrendik. Eşim amniyosentez olmamı istemedi. Bebeğin hayatını riske atamayız dedi. Allah ondan razı olsun. Ayrıntılı ultrason için perinatoloğa gittik. Perinatolog usgde herhangi bir anomali göremediğini ancak usg ile %100 teşhis koyamayacağını söyledi. Amniyosentez olup olmayacağımı sorunca ağlaya ağlaya olmayacağımı söyleyip uzattığı kağıdı imzaladım. Yurt dışına kan gönderilerek yapılan dna testine karar vermiştik. Prenatest.Kolumdan kan aldılar ve test almanyaya gitti. O bekleme sürecinin tarifi yoktu. Ömrümden ömür gitti. Gebeliğim zehir olmuştu adeta. Yurt dışı testinde trizomi 21 bulgusu olmadığı sonucu geldi. Buna rağmen bebeğim dünyaya gelene kadar acabalarla geçti. Şuan bebeğim 1 aylık ve Rabbime şükürler olsun sağlıkla dünyaya geldi. Tarama testlerine lanet okuyorum şuan. Rabbim kimseyi evladıyla sağlığıyla sınamasın.Allah dileyen herkese sağlıklı evlatlar versin.
Çok şükür sağlıkla kucağına almışsın bebeğini,mutlulukla sağlıkla büyüt inşallah canım.test deyince ister istemez geriliyor insan banada nifty dediler olmadı amnıyosentez diyorlar,bakalım 2 li yaptırınca ne cıkacak, korkularımız oluyor karar veremedim bende ne yapacağımı bilemiyorum

Bir ikili test maduruda benim inslalah bende sağlıkla kucağına alırım. Risk oranım orta riskli çıktı ama küçük bir ihtimal bile beni üzmeye yetti. Kan verdim fetaldna için. sonuç bekliyorum. Günler geçmiyor sanki. Ultrason bulgularim normal haftasıyla da uyumlu gidiyor. Bir tek bunlar beni rahatlatıyor :/

Merhaba arkadaşlar, kendime söz vermiştim doğum yapınca buraya yazmak adına. Gebeliğini çok stres altında geçirmiş biri olarak benim yaşadıklarımı kimsenin yaşamasını istemem. gebeliğimde devlet hastanesinde yaptırdığım 2li tarama testimiz normal olmasına karşılık özel hastane kontrolüyle devam ettiğimde doktorum 4lü tarama testi yapılmasını, sonuçların devlette yapılan testlerden daha güvenilir olduğunu söylediğinde kabul etmiştim. Sonuçlar için aramamı söylemişti. Sonuç için aradığımda bebeğimin 1/39 oranı ile trizomi 21 riskinde olduğunu ,bebeğin down sendromlu olduğunu acil hastaneye gelip amniyosentez olmamı gerektiğini söylediğinde olduğum yerde yığılıp kaldım. Dünya durmuştu sanki. Hastaneye ulaşıp bu testin bir olasılık testi olması nedeniyle doktoruma bebeğimin sağlıklı olup olmayacağını sorduğumda risk çok yüksek inşallahı yok bu işin dedi. Amniyosentez şart dedi. Araştırmamızla amniyosentezin risk taşıdığını öğrendik. Eşim amniyosentez olmamı istemedi. Bebeğin hayatını riske atamayız dedi. Allah ondan razı olsun. Ayrıntılı ultrason için perinatoloğa gittik. Perinatolog usgde herhangi bir anomali göremediğini ancak usg ile %100 teşhis koyamayacağını söyledi. Amniyosentez olup olmayacağımı sorunca ağlaya ağlaya olmayacağımı söyleyip uzattığı kağıdı imzaladım. Yurt dışına kan gönderilerek yapılan dna testine karar mervermiştik. Prenatest.Kolumdan kan aldılar ve test almanyaya gitti. O bekleme sürecinin tarifi yoktu. Ömrümden ömür gitti. Gebeliğim zehir olmuştu adeta. Yurt dışı testinde trizomi 21 bulgusu olmadığı sonucu geldi. Buna rağmen bebeğim dünyaya gelene kadar acabalarla geçti. Şuan bebeğim 1 aylık ve Rabbime şükürler olsun sağlıkla dünyaya geldi. Tarama testlerine lanet okuyorum şuan. Rabbim kimseyi evladıyla sağlığıyla sınamasın.Allah dileyen herkese sağlıklı evlatlar versin.

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun, ve sağlıkla büyümesini nasip etsin mevlam. Benim size sormak istediğim, bu testi almanyaya hangi hastahane aracılığıyla i
gönderdiğiniz.ben de hamile kalırsam yaptıtmak istiyorum.

Aynisini aralik ayinda yasadim ama.devlette 3 lu testimde biyokimyasal 1/53 geldi amniyosentezi yaptirdim ama o 1 ay kanli gozyaslariyla gecti sonuc temiz geldi cok sukur ozellermpara kazanmak ici devletlerde daha cok.amniyosentez yaparak sgk dan para koparmak.icin yapip anneleri perisan ediyorlar resmen skandal

Butun basliklari ezberledim neredeyse. Ben de su an 2li test belasindayim, sonucun orta riskli ama arastirilmasi lazim diyerek endiselendirdiler. Artik ben de para tuzagi oldugu dusunuyorum. Cunku su peronatilogu oneriyorim su kan testini oneriyorum diyince inandiricilik bitiyor😡 yine de bile bile de olsa yaptiriyorum kan testini 🤷‍♀️

Butun basliklari ezberledim neredeyse. Ben de su an 2li test belasindayim, sonucun orta riskli ama arastirilmasi lazim diyerek endiselendirdiler. Artik ben de para tuzagi oldugu dusunuyorum. Cunku su peronatilogu oneriyorim su kan testini oneriyorum diyince inandiricilik bitiyor😡 yine de bile bile de olsa yaptiriyorum kan testini 🤷‍♀️
Merhaba bende oğlumu sağlıkla kucağıma aldım. Buraya yazmıştım fetal DNA yaptırdım yani kanım Amerika'ya gitti geldi sonuç iyi çıktı.
Hiç bulandirmayin aklınızı benimde orta riskti. Ultrason burun kemiği ve ense kalınlığı normalse içiniz rahat olshn

Merhaba bende oğlumu sağlıkla kucağıma aldım. Buraya yazmıştım fetal DNA yaptırdım yani kanım Amerika'ya gitti geldi sonuç iyi çıktı.
Hiç bulandirmayin aklınızı benimde orta riskti. Ultrason burun kemiği ve ense kalınlığı normalse içiniz rahat olshn
Ense ve burun normal dendi evet çok teşekkür ederim, inşallh ben de sizin gibi sonuç alırım benim de erkek galiba yüksek ihtimalle öyle diyorum dedi doktor

Bir ikili test maduruda benim inslalah bende sağlıkla kucağına alırım. Risk oranım orta riskli çıktı ama küçük bir ihtimal bile beni üzmeye yetti. Kan verdim fetaldna için. sonuç bekliyorum. Günler geçmiyor sanki. Ultrason bulgularim normal haftasıyla da uyumlu gidiyor. Bir tek bunlar beni rahatlatıyor :/
Merhaba fetaliniz nasıl çıktı bebeğiniz doğdu mu nasıl ?

Merhaba fetaliniz nasıl çıktı bebeğiniz doğdu mu nasıl ?
Merhaba.
2020 de doğum yaptım ben.
Zaten sonuçu gelmişti temiz çıkmıştı.
Down değil.
Ama atipik otizmli oğlum.
Bununda o testle ilgisi varmıdır bilmiyorum
Bence ultrasonda burun kemiği ve ense kalınlığı normalse down çıkmaz sorun etmeyin

X