Gebelikte ALT AST yüksekliği

Busra Kilic

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2022
30
9
27
Arkadaşlarım merhaba 30 haftalık hamileyim . İki hafta önce sağlık ocağındaki rutin kontroller sırasında alt ve ast değerlerimin yükseldiğini fark ettik. Hemen doktoruma söyledim o da açlık safra asidi testi yaptırmam gerektiğini ve takviye vitamin ve kan hapini bırakmam gerektiğini söyledi onu da yaptırdım ve takviyeleri bıraktım safra asidi testi sonucu normal ancak alt ve ast sürekli yükselmeye devam ediyor. Bu dün 102 iken bugün 120 olmuş. Gastroentereoloji ursactive başlattı günde 4 kez bebeğe bir zararı yokmuş. Arkadaşlar kendim için hiç değil bebeğim için çok korkuyorum bu durumun ona bir zararı olur mu moralim çok bozuldu bu durumu yaşayıp sağlıklı bir şekilde doğum yapıp bebeğini kucağına alan var mı ?

Arkadaşlarım merhaba 30 haftalık hamileyim . İki hafta önce sağlık ocağındaki rutin kontroller sırasında alt ve ast değerlerimin yükseldiğini fark ettik. Hemen doktoruma söyledim o da açlık safra asidi testi yaptırmam gerektiğini ve takviye vitamin ve kan hapini bırakmam gerektiğini söyledi onu da yaptırdım ve takviyeleri bıraktım safra asidi testi sonucu normal ancak alt ve ast sürekli yükselmeye devam ediyor. Bu dün 102 iken bugün 120 olmuş. Gastroentereoloji ursactive başlattı günde 4 kez bebeğe bir zararı yokmuş. Arkadaşlar kendim için hiç değil bebeğim için çok korkuyorum bu durumun ona bir zararı olur mu moralim çok bozuldu bu durumu yaşayıp sağlıklı bir şekilde doğum yapıp bebeğini kucağına alan var mı ?
Yaşadım. 30. Hafta yükselmeye başladı. 34 te aynı ilaçtan kullanmaya başladım düştü fakat bu gebelik kolestazı. 37. Haftada gebelik sonlandırılıyor yoksa bebeğin anne karnında kakasını yapması vs gibi kötü durumlar oluyor . Strese giriyor bebek. Daha kötü sonuçlarda var yazmak istemedim. 37+0 da dogum olucaktı. 36+3 te suyum geldi oğlum dogdu agustosta.

Benimde safra normaldi bu arada. 34 ten sonra o da yükseldi. Kolestaz başlangıcı. Erken önlem almışsınız. Araştır gebelik kolestazını. Tüm vitaminleri kes. Tiroid ilacı kullanıyorsan bir o kalsın o önemli. Ben erken dogum yaptım bu sebeple suyum geldi. Oglum 2.900 52 cm dogdu 36 hafra olmasına ragmen. Güzel beslen. Gelişim geriliği yapabiliyor bu illet. Çok çektim

2 hafta küvezde kaldı ciğerleri tam gelişmemişti erken dogdugu için. Şimdi 5 aylık gayet iyi. Hiçbir sorun yok. Moralini bozma beslenmene dikkat et

2 hafta küvezde kaldı ciğerleri tam gelişmemişti erken dogdugu için. Şimdi 5 aylık gayet iyi. Hiçbir sorun yok. Moralini bozma beslenmene dikkat et
Çok üzülüyorum bebeğim için kendimi suçlu hissediyorum sanki elimden hiç bir şey gelmiyor. Uğraşıyorum didiniyorum umarım sağlıkla gelir dünyaya ne diyeyim hayırlısı teşekkür ederm yorumunuz için 🌸

Merhaba, Gebelik kolestazı diyorlar buna maalesef bana da aynı teşhis konuldu yoğun kaşınmalarım sonucu kan tahlilleri yapıldı safra asidi 28 çıktı alt ast iyi ama safra asidi yüksek old için biz de Ursactive başladık günde 2 kez..Maalesef bebisi 37.38. Haftalarda en geç alacak doktor bebek için risk oluyormus çünkü:KK43: Ama bu sekilde sağlıklı dogum yapan çok kişi var duyduğum kadarıyla.. Allah şifa versin size ve bizim gibi tüm hamilelere…

Beslenme düzeni olarak nasıl bir diyet uygulandınız? Bir de kan ilacına devam edebilirsin dedi doktorum vitaminlerii bıraktık kan ilacı da mı sakıncalı acaba

Beslenme düzeni olarak nasıl bir diyet uygulandınız? Bir de kan ilacına devam edebilirsin dedi doktorum vitaminlerii bıraktık kan ilacı da mı sakıncalı acaba
Protein tüketmedim. Yumueta özellikle karaciğeri yoruyor dahada. Bol su. Kan ilacınıda kestim benim kan değerim iyiydi. Her şeyi kestim tiroid ilacı dısında. Ama kolestazı engelleyemedim. Yinede 36+3 e kadar dayandı şükür. Kilo boy her şey iyiydi. Ciğer gelişimi tamamlandı çıktı küvezden. Şu an persentil tablosunda boy kg önde gidiyor erken dogmasına ragmen. Hiç endişelenmeyin anne sütü bir mucize. Cocugum küvezdeydi gece gndüz 2 saatte bir kalkıp süt sağıp götürdüm. Çok sütüm oldu. Moral cok önemli😍😘

Protein tüketmedim. Yumueta özellikle karaciğeri yoruyor dahada. Bol su. Kan ilacınıda kestim benim kan değerim iyiydi. Her şeyi kestim tiroid ilacı dısında. Ama kolestazı engelleyemedim. Yinede 36+3 e kadar dayandı şükür. Kilo boy her şey iyiydi. Ciğer gelişimi tamamlandı çıktı küvezden. Şu an persentil tablosunda boy kg önde gidiyor erken dogmasına ragmen. Hiç endişelenmeyin anne sütü bir mucize. Cocugum küvezdeydi gece gndüz 2 saatte bir kalkıp süt sağıp götürdüm. Çok sütüm oldu. Moral cok önemli😍😘
Maşallah süreci çok güzel atlatmışsınız biz de inşallah sağ salim atlatrıız ..Çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler ve deneyimleriniz için 😇

X