Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Bir ilkokulda müdürün kapısına bırakılan not.

Eklentiler

• IMG_20230609_150334.jpg
    IMG_20230609_150334.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 46
Biz zamanında iktisat derslerimizde dış ticaret dengesi sağlanırsa paranın değeri artar diye öğrendik.

İhracatımız ne zaman ithalata yaklaşır ya da geçerse o zaman paramız değerli olur demek bu. 8.8 milyar dolar görünürde açık var. Ocakta 14.4 milyar dolar.

Bu açıkları vitrine iyi mankenleri koyarak kapatamazsınız.
Eki Görüntüle 3258895
İşte ihracatı döviz kurunu yükseltip TL’nin değerini düşürerek yapacaklardı ama olmadı.

Önce paramız var ki ithal ediyoruz denildi.
Sonra ihracat için döviz kuru yükseltildi ama o arada bazı kalem ithal ürünlerde sıfır gümrük vergisi uygulandı, ki hala yürürlükte.
Enflasyonla büyüyeceğiz dediler.
Vatandaşa “en fazla neyini kaybedersin, enflasyon altında ezilirsin“ dediler.

Velhasıl zaten uygulanan para politikaları TL’nin değer kazanması değil kaybetmesi üzerineydi, dövize dış mihraklar vs müdahale etmedi, bu Türkiye ekonomi modelidir Sn. Nebati aynen böyle demişti.

Olan oldu bundan sonrasına bakmamız gerekiyor, yeni TCMB başkanının atacağı adımlar önemli, önce yapacaklarına bakalım sonra gerekirse eleştiririz 😌

Benim sadece merak ettigim,
İngiltere'den maliye bakanı
ABD'den merkez bankası başkanı
Belçika'dan aile sosyal politikalar bakanımız geldi.
Eğer kilicdaroglu seçilseydi ve bu bakanlar gelse idi
Nasıl yorumlanirdi?
Muhtemelen dalga geçerleedi. Ecevit zamanında Kemal Derviş gelmiş ya epeyi dalgasını geçiyorlar onun.

İşte ihracatı döviz kurunu yükseltip TL’nin değerini düşürerek yapacaklardı ama olmadı.

Önce paramız var ki ithal ediyoruz denildi.
Sonra ihracat için döviz kuru yükseltildi ama o arada bazı kalem ithal ürünlerde sıfır gümrük vergisi uygulandı, ki hala yürürlükte.
Enflasyonla büyüyeceğiz dediler.
Vatandaşa “en fazla neyini kaybedersin, enflasyon altında ezilirsin“ dediler.

Velhasıl zaten uygulanan para politikaları TL’nin değer kazanması değil kaybetmesi üzerineydi, dövize dış mihraklar vs müdahale etmedi, bu Türkiye ekonomi modelidir Sn. Nebati aynen böyle demişti.

Olan oldu bundan sonrasına bakmamız gerekiyor, yeni TCMB başkanının atacağı adımlar önemli, önce yapacaklarına bakalım sonra gerekirse eleştiririz 😌
Olumlu düşünmeyi kim istemez ama Ziya Selçuk pandemi dönemi yasaklar kalkınca okulları açalım deyince kurul açılmasın diye oy verdiğinde benim görüşüm dikkate alınmıyor diye istifa etmişti.

Umarım şaşırtırlar ama atanan değil atadığının sözünün geçtiği sistem içindeyiz🤷‍♀️

Olumlu düşünmeyi kim istemez ama Ziya Selçuk pandemi dönemi yasaklar kalkınca okulları açalım deyince kurul açılmasın diye oy verdiğinde benim görüşüm dikkate alınmıyor diye istifa etmişti.

Umarım şaşırtırlar ama atanan değil atadığının sözünün geçtiği sistem içindeyiz🤷‍♀️
Ben şimdilik en azından 22 Haziran’daki TCMB açıklamasına ve Maliye Bakanının açıklaması gereken ekonomi politikalarına kadar iyimserliğimi koruyacağım.
Bir de Mehmet Şimşek bir önceki seçimde de ikna edilmesi beklenen biriydi, piyasada bu yönde bir beklenti vardı hatta çok iyi hatırlıyorum bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak damadın adı geçince borsa ve piyasada soğuk duş etkisi yaratmıştı.

Bu seçimler öncesinden itibaren Mehmet beyi ikna etmek için çok uğraştılar haberlere de yansıdı, ilk girişimlerde kabul etmedi çünkü var olan para politikalarıyla bu işin yürümeyeceğini biliyor, üzerinde baskı olursa diye endişesi de olmuştur, bunu da söylemiştir zira eski haberleri takip ettiyseniz Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı arasında atışmalar ve suçlamalar vardı o yüzden yeniden kabinede olmak gibi bir isteği talebi yoktu bence, kendi şartları kabul görmezse görevi kabul etmeyeceği yönünde söylemleri de vardı belki de, yeni TCMB başkanını öneren de kendisi, bu bir nebze olsun işler değişebilir umudunu korumama neden oluyor çünkü Sayın Nebati ve Kavcıoğlu aynı yönde düşünen ve uygulayan kişilerdi, Şahap Kavcıoğlu ve Mehmet Şimşek bir arada yapamazdı.

Eğer kelimesi bu topikte arkadaşım oldu iyice :))) eğer Mehmet Şimşek umduğum gibi hem bakanlığının gereklilikleri hem TCMB kararların da merkez bankasının yeni başkanının uygulayacağı ekonomi politikalarında bağımsız kararlar alma garantisi aldıysa işler değişecektir diye ümit ediyorum lakin dediğiniz gibi sisteme uyacaksın baskısı yaratılırsa o zaman zaten bakanlığa devam etmez, TCMB başkanı da değişir, ki bir ara üst üste değişti biliyorsunuz.

MaHlass MaHlass ortaya pimi çekilmiş bomba attı, market market gezdirdi bizi :KK53:
Doların yükselmesi bile çayın zamlanması kadar etki etmedi nerdeyse:deli:
Siz alırsınız ben alırım da durumu olmayan da ucuzuna, farklı markaları alıyor tasarruf için. İçilmiyor her çay🤦🏻‍♀️
A101 karadem, en makulü o çünkü, allahtan yiryaki değiliz

Eşim de duyum alınca Opete gidiyor. Zama karşı tepkimizi depoyu fulleyerek gösteriyoruz🤦🏻‍♀️Benzinin zamlanması sadece arabası olanı etkilemiyor ki.Bazıları anlamıyor. Markete, pazara uçarak gelmiyor ürün, etikete yansıyor neticede. Hatta sütçü bile zam yaparken bahane ediyor.
Öyle tabi canım. Nakliye masrafı da üretim masrafı kadar önemli.

Ben şimdilik en azından 22 Haziran’daki TCMB açıklamasına ve Maliye Bakanının açıklaması gereken ekonomi politikalarına kadar iyimserliğimi koruyacağım.
Bir de Mehmet Şimşek bir önceki seçimde de ikna edilmesi beklenen biriydi, piyasada bu yönde bir beklenti vardı hatta çok iyi hatırlıyorum bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak damadın adı geçince borsa ve piyasada soğuk duş etkisi yaratmıştı.

Bu seçimler öncesinden itibaren Mehmet beyi ikna etmek için çok uğraştılar haberlere de yansıdı, ilk girişimlerde kabul etmedi çünkü var olan para politikalarıyla bu işin yürümeyeceğini biliyor, üzerinde baskı olursa diye endişesi de olmuştur, bunu da söylemiştir zira eski haberleri takip ettiyseniz Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı arasında atışmalar ve suçlamalar vardı o yüzden yeniden kabinede olmak gibi bir isteği talebi yoktu bence, kendi şartları kabul görmezse görevi kabul etmeyeceği yönünde söylemleri de vardı belki de, yeni TCMB başkanını öneren de kendisi, bu bir nebze olsun işler değişebilir umudunu korumama neden oluyor çünkü Sayın Nebati ve Kavcıoğlu aynı yönde düşünen ve uygulayan kişilerdi, Şahap Kavcıoğlu ve Mehmet Şimşek bir arada yapamazdı.

Eğer kelimesi bu topikte arkadaşım oldu iyice :))) eğer Mehmet Şimşek umduğum gibi hem bakanlığının gereklilikleri hem TCMB kararların da merkez bankasının yeni başkanının uygulayacağı ekonomi politikalarında bağımsız kararlar alma garantisi aldıysa işler değişecektir diye ümit ediyorum lakin dediğiniz gibi sisteme uyacaksın baskısı yaratılırsa o zaman zaten bakanlığa devam etmez, TCMB başkanı da değişir, ki bir ara üst üste değişti biliyorsunuz.
Eski haberleri çok iyi hatırlıyorum.

Kovuldu, Binali ikna etti vs. iddiaları döndü o ara. Istifa için yalanlamadılar. Kör topal idare ederiz diye düşündüler galiba ama CB çok sinirlenmiş ki 25 haziran mv seçimine Şimşek'i dahil etmeyip damadını bakan almıştı.

Şimşek giderken 1/3 kişiler geçici aslolan milletimize hizmet demişti.

Tüm bunların ardından ikna etmek gerçekten meşakkatli olmuştur. Belki Merkez bankası önerisi bile kendinden gelmiştir.

Bunları biz sonradan öğreniyoruz ama dış kaynaklar bizden önce öğreniyor, kabine açıklanmadan 3 gün önce zaten ne olacağı biliniyormuş.

Bir 'Mehmet Şimşek' iddiası da Reuters'dan: Cumhurbaşkanı yardımcısı değil bakan olmak istiyor

Nasıl yorumlanirdi?
Çok güzel bir yere parmak basmışsınız😅
Onların ne söyleyeceğini ben dile getireyim: Vatan elden gitti.

Öyle tabi canım. Nakliye masrafı da üretim masrafı kadar önemli.
Birçok yerel firma, fabrikalarını yurtdışına taşıdı.
Daha uygun maliyet sebebiyle.
Düşünsenize, ülkenizdekinden daha ucuza mal edip, buraya daha yüksek bir karla daha ucuza satıyorsunuz.
Asıl vatan hainliği budur.
O üreticiyi elektrik, çalışan, vergi, ulaşım gibi birçok kalemde ezen ve eğer ürününü piyasaya sürerse 10 katından satmak zorunda bırakan sistemdir her şeyin sorumlusu.
Yurtdışına çıkıp en azından hala vatandaş tarafından ürününe ulaşılabilir halde tutmaya çalışıyorlar.
İşte kendi kendimize ithalin tüm sonucu budur.

Nasıl yorumlanirdi?
Bizim ülkemizde böyle değerler yok muydu diye yıkarlardı ortalığı, bu insanlar bizim ülke kültürümüzden çıkalı yıllar olmuş kültürümüze zarar verecekler ajan bunlar derlerdi sanırım

X