Gömülü dişim var ve diş teli takacağım.

Buseciik

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2016
35
2
23
Merhaba. En başından beri diş teli takmayı çok istiyorum, maddi durumlardan dolayı fırsatımız olmadı. Halen zar zor toparlamaya çalışıyoruz, son gittiğim kontrolden sonra arttırdık bu çalışmayı. Çünkü kontrolümde film çekildi ve gömülü dişim olduğu söylendi. Üst çenemde bir aparat yerleştirilecek 15 gün orada tutulacak 15 günün sonunda ön dişlerimin arası 1cm açılacak. Ben bunu yaza girmeden önce aileme "yazın başında yapalım." diye düşündüğümü söylemiştim. Fırsatlar el vermeyince şuana kadar sarktı. Okul başlayıncaya kadar yaptırmamız çok mümkün değil. Okul başlayınca ön dişlerimin arası açılacağı için konuşmaktan korkma durumuna geleceğim. Bu diş teli takıldıktan 1 ay bilemedin 2 ay belkide daha fazla sürecek o boşluk. Nasıl konuşacağım lütfen söyleyin ne yapmam lazım.

EDİT: Anlatamamışım. Dişlerimde şuanda boşluk yok. Tedavimin ilk 15 günü çene genişletme tedavisi olacak. Çenem genişlerken ön dişlerimin arası açılacak ve boşluk olacak. Ben o şekilde benimle dalga geçileceğini düşünüyorum bu konudaki tavsiyelerinizi almak istedim. Tedavinin yazın başında olmasını istememin sebebi arkadaşlarımın beni boşluklu ve kötü görünümlü dişlerle görüp aşağılamasından korkuyorum. Benim arkadaşlar biraz kıt kafalılar da bu tür şeylerden pek anlamazlar. Ondan dolayı tavsiyelerinizi istiyorum. Onlar bana ve dişlerime ne olduğunu soracaklar. Ne demeliyim, nasıl davranmalıyım.

EDİT 2: Benim sorunum teller değil, telleri çok istiyorum güzel bir görünüme sahipler diye düşünüyorum. Sadece o dişlerimin arasındaki boşluk için dalga geçilmekten korkuyorum.

Son düzenleme:
Tam olarak ne soruyorsun anlamadim ki bu adi ustunde bir tedavi bende 14 yasindayken 1.5 sene takmistim senin gibi bosluk falan durumu yoktu ama bu bir karar yani . Gomulu dis konusunda da ne sordugunu anlamadim yani neden belirttigini. Sorunun o dislerle nasil okula gidecegin mi yoksa gomulu disle tedaviye basliyor olmak mi.

o boşluğu neden açıyolar
gömülü dişin olması nasıl bir soruna yol açıyor
sorunun maddiyat mı, o boşluk mu, konuşamamak mı, gömülü diş mi, zamanlama mı? hiçbir şey anlamadım ya

Tam olarak ne soruyorsun anlamadim ki bu adi ustunde bir tedavi bende 14 yasindayken 1.5 sene takmistim senin gibi bosluk falan durumu yoktu ama bu bir karar yani . Gomulu dis konusunda da ne sordugunu anlamadim yani neden belirttigini. Sorunun o dislerle nasil okula gidecegin mi yoksa gomulu disle tedaviye basliyor olmak mi.
Düzenledim pardon anlatamamışım.

şimdi anlasılır olmus .1-2 aylık geçici bi boşluk olacak ve tedavi gördüğünü bildikleri için bi kaç küçük takılma olur arkadaşlarından
bi süre çok konuşmazsın madem

lisedeyken bi arkadaşım böyle bi tedavi oldu
öndeki 6 dişini kestiler yapılana kadar canavar gibi gezdi ama kimse de gecmiş olsundan başka bişey demedi yani

Ay gençliğimi yedi o tel olayı benim :KK43:

Yapacak bir şey yok artık bir şekilde birkaç ay idare edeceksiniz. Koca koca çalışan insanlar işyerinde takıyor.
Çok rahatsız olursanız en azından gülerken falan elinizle kapatırsınız ağzınızı. Ama zaten tel takıyor olduğunuz için insanlara çok batmaz, tedavi var belli ki.

Köpek dişim gömülüydü bir gram yer yoktu damağımda. Üst 20lik dişim bir de üst gömülü 20lik dişim çekildi. Yay takıldı(normal adı ne bilmiyorum), doktor zor diyordu ama yer açıldı:)
Daha sonra damağın içine tel yerleştirildi. Kapalı olarak sürdürülüyor şuan, yarısı geldi:) kaç yaşındasın bilmiyorum ama dalga geçilmez emin ol. Geçseler nolcakki ben çok memnunum şuanda

Merhaba. En başından beri diş teli takmayı çok istiyorum, maddi durumlardan dolayı fırsatımız olmadı. Halen zar zor toparlamaya çalışıyoruz, son gittiğim kontrolden sonra arttırdık bu çalışmayı. Çünkü kontrolümde film çekildi ve gömülü dişim olduğu söylendi. Üst çenemde bir aparat yerleştirilecek 15 gün orada tutulacak 15 günün sonunda ön dişlerimin arası 1cm açılacak. Ben bunu yaza girmeden önce aileme "yazın başında yapalım." diye düşündüğümü söylemiştim. Fırsatlar el vermeyince şuana kadar sarktı. Okul başlayıncaya kadar yaptırmamız çok mümkün değil. Okul başlayınca ön dişlerimin arası açılacağı için konuşmaktan korkma durumuna geleceğim. Bu diş teli takıldıktan 1 ay bilemedin 2 ay belkide daha fazla sürecek o boşluk. Nasıl konuşacağım lütfen söyleyin ne yapmam lazım.

EDİT: Anlatamamışım. Dişlerimde şuanda boşluk yok. Tedavimin ilk 15 günü çene genişletme tedavisi olacak. Çenem genişlerken ön dişlerimin arası açılacak ve boşluk olacak. Ben o şekilde benimle dalga geçileceğini düşünüyorum bu konudaki tavsiyelerinizi almak istedim. Tedavinin yazın başında olmasını istememin sebebi arkadaşlarımın beni boşluklu ve kötü görünümlü dişlerle görüp aşağılamasından korkuyorum. Benim arkadaşlar biraz kıt kafalılar da bu tür şeylerden pek anlamazlar. Ondan dolayı tavsiyelerinizi istiyorum. Onlar bana ve dişlerime ne olduğunu soracaklar. Ne demeliyim, nasıl davranmalıyım.

Tedavi oluyorum demelisin NOKTA.
Sen ayrica suanda elalem ne der ne sorari bosver o cok eziyetli bir tedaviye benziyor, cene genisletmeden bahsediyorsun bana kalirsin agzinin sancisindan milletin ne dedigine takilmayacaksin bile.

şimdi anlasılır olmus .1-2 aylık geçici bi boşluk olacak ve tedavi gördüğünü bildikleri için bi kaç küçük takılma olur arkadaşlarından
bi süre çok konuşmazsın madem

lisedeyken bi arkadaşım böyle bi tedavi oldu
öndeki 6 dişini kestiler yapılana kadar canavar gibi gezdi ama kimse de gecmiş olsundan başka bişey demedi yani
Allah kahretmesin yok yere benim de dişim çekildi yandan.

Hatta ameliyat günü alındı, ameliyat öncesi son hoca kontrolü. Hoca baktı "ee burda gerekli boşluk yok" dedi. Dişçim "dişi çekmemişiz :/" dedi, 7-8 ay uzadı o ameliyat süreci.

En son "Allah kahretsin böyle işi de ameliyatı da" dedik ailece, tedaviyi bıraktım :KK70: İyi ki de bırakmışım valla bir gün pişman olmadım.

İnci gibi dişlerim olacağını biliyorum. Zaten şimdide rahatsızlık duyuyorum gülüyorken kapatıyorum çok kötü bir durum, buna zar zor alışmışken şimdi bu 1-2 aylık dönem çok yorucu olacak. :KK43: Ama katlanacağım inşallah.

Allah kahretmesin yok yere benim de dişim çekildi yandan.

Hatta ameliyat günü alındı, ameliyat öncesi son hoca kontrolü. Hoca baktı "ee burda gerekli boşluk yok" dedi. Dişçim "aa dişi çekmemişiz :/" dedi, 7-8 ay uzadı o ameliyat süreci.

En son "Allah kahretsin böyle işi de ameliyatı da" dedik ailece, tedaviyi bıraktım :KK70: İyi ki de bırakmışım valla bir gün pişman olmadım.

benim de ortodontist kararıyla sapasağlam azı dişim çekildi
yer bulamayıp yanağıma doğru çıkıyordu
diş teli düzeltemez dediler :KK43:
çektiler çatır çatır güzel dişimi
hala saklıyorum :KK70:
yerinde boşluk kaldı
şimdi de tel takarak 20lik diş ile azının arasındaki boşluğu kapatalım diyolar da cesaretim yok

İnsanlar once kendine baksin sonra dalga gecsin. Bi insanla dalga gecmek istiyosan 100 tane kusurunu bulursun tele ihtiyac yok

benim de ortodontist kararıyla sapasağlam azı dişim çekildi
yer bulamayıp yanağıma doğru çıkıyordu
diş teli düzeltemez dediler :KK43:
çektiler çatır çatır güzel dişimi
hala saklıyorum :KK70:
yerinde boşluk kaldı
şimdi de tel takarak 20lik diş ile azının arasındaki boşluğu kapatalım diyolar da cesaretim yok
Benim de sapasağlam azı dişim çekildi. Hatta sağ ve soldan birer tane olmak üzere iki tane çekilmişti yanlış hatırlamıyorsam.
Kaç sene oldu telleri atalı hala bıkkınlıkla anıyorum.
Hayatımın en zevkli anlarından biri o koltuğa oturup ortodontistime "ben tedaviyi bırakıyorum, telleri çıkarır mısınız" dediğim andı :KK70:

Benim de sapasağlam azı dişim çekildi. Hatta sağ ve soldan birer tane olmak üzere iki tane çekilmişti yanlış hatırlamıyorsam.
Kaç sene oldu telleri atalı hala bıkkınlıkla anıyorum.
Hayatımın en zevkli anlarından biri o koltuğa oturup ortodontistime "ben tedaviyi bırakıyorum, telleri çıkarır mısınız" dediğim andı :KK70:
Ahahah :KK70: Benimde çekilme ihtimalim var. Doktor %80 aparatla olur %20 çekeriz dişini dedi. Umarım aparat bir işe yarar :)

Ahahah :KK70: Benimde çekilme ihtimalim var. Doktor %80 aparatla olur %20 çekeriz dişini dedi. Umarım aparat bir işe yarar :)
Umarım. Ama dişiniz çekilse bile gerçekten çok dert etmeyin. Zaten dişlerde tel olduğu için aradaki boşluk çok göze batmıyor.
Batsa bile tel olduğu için süren bir tedavi olduğu belli. Öyle çok kaale alan olmaz. En kötü dediğim gibi çok gülerken falan elinizle kapatırsınız.
Zaten bir süre sonra o kadar salıyorsunuz ki umrunuzda olmuyor tel varmış yokmuş.

Sadece çok sık kontrol edin çaktırmadan, maalesef yediğiniz her şeyin tele takılma ihtimali oluyor.

X