Reçeller - Marmelatlar Güneşte Vişne Reçeli

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.105
48
20200925_102830.jpg

Geçen yaz yapmış olduğum ama eklemeyi unuttuğum vişne reçelim..Çilek reçelinden sonra bizim evde ikinci sırada vişne reçeli gelir.. Ben reçelleri imkanım olduğu için güneşte kıvam aldırmayı seviyorum. Hem kıvam olarak daha iyi oluyor hemde daha parlak rengi oluyor...Ayrıca ateş üstünde çok az piştiği için meyveler daha diri kalıyor.

Malzemeler:

- 1 kg vişne
- 1 kg şeker
- Yarım limonun suyu

Yapılışı:

Vişneleri yıkayıp saplarını ,yapraklarını ayıklıyoruz. İçinde ezik olanlar varsa onlarıda ayırıyoruz. Ben çekirdeklerini çıkarmıyorum. Siz dilerseniz vişneleri çok ezmeden çekirdeklerini çıkartabilirsiniz..

Kalın tabanlı bir tencereye vişnelerimizi alıyoruz ve üzerini şekeri ekleyerek 5-6 saat yada imkanınız varsa 1 gece bekletiyoruz. Aralarda tencereyi sallayarak şekerin içine işlemesini ve suyunu salmasını sağlıyoruz...

Tenceremizi ocağa alıyoruz ve yaklaşık 10 dakika yüksek ateşte sonrasında az biraz kıvam alana kadar kısık ateşte bir 10 dakika daha kaynatıyoruz.Bu arada üzerine biriken köpükleri bir kevgir yardımı ile alalım..

Son olarak limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynatıp ocaktan alıyoruz..

Reçelimizi borcama boşaltıyoruz ve üzerinide bir tülbent ile örterek güneşte kıvam almasını bekliyoruz. Gün içerisinde birkaç kez karıştıyoruz. Akşamları ise gece yağmur yağma ihtimaline karşı içeri alıyoruz.

Güneşte bekletme süresi 2 ile 4 gün olarak değişecektir. İstediğiniz kıvama gelen reçelimizi steril edilmiş cam kavanozlara doldurup kapağını sıkıca kapatıyoruz..

Afiyet olsun...

20200925_102105.jpg

20200925_102752.jpg

20200925_100856.jpg

Son düzenleme:
X