hayatta başa gelen üzücü olaylar sonrası süreç

shealemon

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2017
789
1.251
39
aslında tam gönül işlerini kastetmiyorum her konuyu kapsayarak soruyorum. mesela üzücü herhangi bir olay yaşadınız diyelim, iş yerinde uğranılan haksızlık, ailenizin size attığı kazıklar, sınavınızın kötü geçmesi, çok umutlandığınız ve çalıştığınız bir işin olmaması gibi. son dönemlerde ben de bu olumsuz duruma üzülme olduktan sonra geçmişte yaşadığım tüm olumsuzluklar hep bir arada aklıma geliyor ve hisettiğim üzüntü ve olumsuz duygular katlanarak devam ediyor. mesela sadece o tek bir olaya üzülüp bu olayı hazmedip yola devam etmek varken beynimin içinde şimdiye kadar yaşadığım tüm haksızlık üzüntü ve olumsuzluklar beynimde toplanıyor ve daha önceki olaylara hiç üzülmemişim gibi kollektif olarak olumsuz duygulara hapsoluyorum. geçen bir yerde okumuştum babam öldükten sonraki hayatımda neye üzülsem aslında babama ağladım diyordu demek istediğim şey buna benziyor. ben babama ağlamıyorum ama canımı çok sıkan bir şey olduğunda onun sıkkınlığıyla birlikte hayatımdaki diğer majör kazıklar aklıma geliyor ve komple yıkık hissediyorum tek bir olaya değil.

psikolojide bunun bir tanımı var mı ya da böyle hisseden başkaları da var mı?

Psikolojide bir tanimi var mi bilmiyorum ama bazen bana da oluyor. Aglamaya basladigimda butun eski uzulduklerimi dusunuyorum daha beter agliyorum. Ama hep olmuyor bazen daha fazla doluyorum hayata.

aslında tam gönül işlerini kastetmiyorum her konuyu kapsayarak soruyorum. mesela üzücü herhangi bir olay yaşadınız diyelim, iş yerinde uğranılan haksızlık, ailenizin size attığı kazıklar, sınavınızın kötü geçmesi, çok umutlandığınız ve çalıştığınız bir işin olmaması gibi. son dönemlerde ben de bu olumsuz duruma üzülme olduktan sonra geçmişte yaşadığım tüm olumsuzluklar hep bir arada aklıma geliyor ve hisettiğim üzüntü ve olumsuz duygular katlanarak devam ediyor. mesela sadece o tek bir olaya üzülüp bu olayı hazmedip yola devam etmek varken beynimin içinde şimdiye kadar yaşadığım tüm haksızlık üzüntü ve olumsuzluklar beynimde toplanıyor ve daha önceki olaylara hiç üzülmemişim gibi kollektif olarak olumsuz duygulara hapsoluyorum. geçen bir yerde okumuştum babam öldükten sonraki hayatımda neye üzülsem aslında babama ağladım diyordu demek istediğim şey buna benziyor. ben babama ağlamıyorum ama canımı çok sıkan bir şey olduğunda onun sıkkınlığıyla birlikte hayatımdaki diğer majör kazıklar aklıma geliyor ve komple yıkık hissediyorum tek bir olaya değil.

psikolojide bunun bir tanımı var mı ya da böyle hisseden başkaları da var mı?
kendimi düşük hissettiğim anlarda abdest alır dua ederim, ibadetle meşgul olurum. Allah cc beni benden iyi biliyor, Ona açarım içimi tabiri caizse. ve yeni rotalar oluşturur yeni hedefler belirlemeye çalışırım. boş durunca ilerlemeyince şahsen bu karmaşadan çıkamıyorum gibi

Bana bu evlendikten sonra oldu. Her kocama sinirlendğimde aklıma öncesinde sinirlendiklerimde geliyor ve daha da üzülüyorum. Sinirleniyorum. Öncesinde sinirlendiğim ama o an söylemediklerim aklıma geliyor. Sinirimi söyleyince geçiyor. Garip bir döngü oldu.

Geçmiş olsun öncelikle. Ben bunu şöyle yorumluyorum. Geçmişte fazlasıyla travmam var ama bugünümü olumsuz etkilediklerini sanmıyorum. Sanki beynimde bir oda var kapısı kapalı duruyor. Ne zamanki yeni bir travma yaşıyorum o kötü anıların olduğu odaya girecek bu yeni travma, kapı açılıyor ve hepsi birden ortaya çıkıyor tekrar kapıyı kapatana kadar haliyle bir boğuşma yaşıyorum hepsiyle. Bu sebeple konunuzu takip edicem belki ben de adını öğrenebilirim.

Bende böyleyim son 6-7 aydır , eskiden yaşadığım ılayları düşünüyorum ğzülüyorum ağlıyorum, ailemin çok eskiden yaşadığı olaylara üzülüyorum , sevdiğim insanların üzülmesine dayanamıyorum bazen mutlu bir aile tablosu gördüğümde üzülüyorum ağlıyorum neden benimde huzurlu bir yuvam ve çocuklarım olmadı diye sonra bir iki gün geçiyor düzeliyorum arada geliyorlar , bence bunun sebebi eskiden kendimize çok haksızlık yaptığımızı düşündğmüz için oluyor eski ben e üzülüyoruz aslında ama dikiz aynasına bakarak ilerleyemeyiz o yüzden gelecekte bugünde kendimizi mutlu edecek şeyler yapmalıyız

Şey gibi ne kadar çok ağrı kesici içersen bir sonraki ağrı daha şiddetli gelir. Yeterince üzülüp içimizde halledersek sonraki aşamada karşımıza çıkmaz aslında içten içe asla kabullenmiyoruz birike birike devam ediyor böylece her ayağımız takıldığında aklımıza geliyor olanlar… birikmişlik kısaca

Bence asil önemli olan o olaylarin bizde tetikledigi hisler önemli. Cogunluk cocuklugumuzdan kalma hisleri de tetikler. Mesela "yalniz birakilma, korku, acizlik hissi" vs. O yüzden olaylara degil. Bize hissettiklerine odaklanip o duygularla ilgilenmek lazim

X