Howl'un Kitap Yorumlar─▒ ­čôÜ

Pozitivite

10. K├Ây sakini - Ege premsesi
Kay─▒tl─▒ ├ťye
23 May─▒s 2022
346
1.373
27
Gizli Bah├že - Frances Hodgson Burnett

Kitapta varl─▒kl─▒ bir aileden olup yetim kalan bir k─▒z ├žocu─čunun eni┼čtesinin evine geldikten sonra ya┼čad─▒klar─▒, edindi─či arkada┼člar─▒ ile g├╝n g├╝n ki┼čisel yolculu─ču ele al─▒nm─▒┼č . Do─ča ile insan aras─▒ndaki muhte┼čem ili┼čki anlat─▒lm─▒┼č . ─░nsan─▒n i├žini ayd─▒nlatan bir roman kaleme al─▒nm─▒┼č. Genel olarak s├Âzlerin ├Ânemine vurgu yap─▒lm─▒┼č. S├Âzlerin ne kadar g├╝├žl├╝ oldu─ču ve insan hayat─▒n─▒ ne kadar etkiledi─činden s├Âz edilmi┼č. ─░nsan─▒n kendi i├žine bakmas─▒ gerekti─či, ve ger├žekli─čin g├Âreceli oldu─ču, insan─▒n hayata bakt─▒─č─▒ pencereden g├Ârd├╝─č├╝n├╝n, pencerenin tozunu almakla berrak hale gelece─čini anl─▒yoruz. Verdi─či mesaj ├╝zerinde d├╝┼č├╝nd├╝ren dolu dolu bir kitapti.Ak─▒c─▒ ve net ifadelerle kaleme al─▒nm─▒┼č bir roman. Konular sayfa ba┼člar─▒nda de─čil sayfa aralar─▒nda h─▒z kazan─▒yor. Anlat─▒m tarz─▒ bu ┼čekilde yazar─▒n. Bu kitab─▒ daha
da ak─▒c─▒ hale getirmi┼č. ├çok sevdim, i├žim ─▒s─▒nd─▒. Tavsiye edebilece─čim bir kitap art─▒k .. :))

Eleadora

Guru
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
20 May─▒s 2019
7.487
37.183
├ť├ž y─▒l - Anton ├çehov

Delicesine a┼č─▒k Laptev ve ona kar┼č─▒ hi├ž bir ┼čey hissetmeyen Yulia' n─▒n ili┼čkisini konu al─▒yor, biraz ├Âyk├╝ tad─▒nda olmu┼č.
├çehov okumay─▒ severim fakat konusu sebebiyle biraz s─▒k─▒ld─▒m san─▒r─▒m, belirsiz ili┼čkiler, dile gelmeyen hisler, bana kitap i├žinde s─▒k─▒┼čm─▒┼čl─▒k hissi verdi. Konu zaman zaman da─č─▒l─▒yor ve kopukluklar oluyor, bu k─▒s─▒mlarda zorland─▒m diyebilirim.

├çok beklentiye girmeden, hafif konulu bir ┼čeyler okumak istedi─čimiz zamanlarda okunulas─▒ bir kitap.

Pozitivite

10. K├Ây sakini - Ege premsesi
Kay─▒tl─▒ ├ťye
23 May─▒s 2022
346
1.373
27
U├žurtma Avc─▒s─▒ - Khaled Hosse─▒n─▒

18 ya┼č─▒nda babas─▒yla siyasi iltica yoluyla ABD'ye ta┼č─▒nan Afgan yazar, ├žocuklu─čunda iz b─▒rakan an─▒lar─▒n─▒ sava┼č─▒n de─či┼čtirdi─či hayatlar─▒n─▒ ve bug├╝n ki kimli─čini olu┼čturan yap─▒ ta┼člar─▒n─▒ olay ├Ârg├╝s├╝n├╝ ilmek ilmek i┼čleyerek bizimle payla┼č─▒yor. Ger├žek olaylardan esinlenilmi┼č bir kitap olsada kurgusu s─▒rad─▒┼č─▒, ya┼čananlar hem merak uyand─▒r─▒c─▒ hem vurucu anlarla anlat─▒lm─▒┼č duygu yo─čunlu─ču y├╝ksek bir kitapti. Halk dilinde kullan─▒lan bir ├žok kelime vard─▒ fakat y─▒ld─▒zla i┼čaretlenip a├ž─▒klanmam─▒┼č fakat sonra ki anlarda anliyorsunuz ne i├žin kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ . Sava┼č─▒n izlerini, k├╝lt├╝rel yozla┼čmay─▒, Afganistan'da ki pedofilinin ├žok uzun y─▒llard─▒r var oldu─čunu g├Âr├╝yoruz.
Emir adl─▒ ├žocu─čun varl─▒kl─▒ ve yardimseverligiyle bilinen babas─▒yla ya┼čad─▒─č─▒ evde, kendi babas─▒yla birlikte hizmetkar olarak ├žal─▒┼čan akran─▒ Hasan'─▒n dostlu─čunu konu ediniyor. ─░nsan─▒n vicdan muhakemesinin zamana yenilmemesi,i├žini yiyip bitiren pi┼čmanl─▒─č─▒n─▒ dile getiriyor ve se├žimlerini sorguluyor yazar. ├çocukluk ve yeti┼čkinlik aras─▒nda gidip geldim kitab─▒ okurken. A─člayanlar olmu┼č, okumadan ├Ânce yorumlarda g├Ârm├╝┼čt├╝m. Ben hi├ž a─člamad─▒m. ├ťz├╝lmek ve sinirlenmek kar─▒┼č─▒m─▒ bir his ya┼čad─▒m okurken, durgunluk h├óli ya┼čatt─▒. Dostlu─ču, sevgiyi ┼čartlar kar┼č─▒s─▒nda s─▒nanan niyetleri ve kazan─▒lan hayat derslerini i├žinize i┼čleyen bir kitapla anlatm─▒┼č yazar ..

Teyocan

Nirvana
Pro ├ťye
26 Mart 2018
25.195
108.770
Etaf Rum- Kad─▒n─▒n Sesi Yok
Filistinli yazar, Filistin'den Amerikaya'ya g├Â├ž eden topluluklar─▒n hayat─▒n─▒n aynas─▒n─▒ tutuyor. Kitab─▒n anlat─▒m dili basit olmakla birlikte kad─▒n alg─▒s─▒yla ilgili ├╝z├╝c├╝ tablolar sergiliyor. Olaylar ─░sra, Deya ve Feride isimli 3 kad─▒n─▒n bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ndan anlat─▒l─▒yor. Her ne kadar Filistin'i anlat─▒yorsa da kendi k├╝lt├╝r├╝m├╝zden de izler bulmak m├╝mk├╝n. Filistinli erkekler ─░srail ile m├╝cadele ederken, Filistinli kad─▒nlar hem ─░srail hem de Filistinli erkeklerle s─▒nan─▒yor maalesef. Ele┼čtirece─čim tek k─▒s─▒m sonunun tamamlanmam─▒┼č gibi kalmas─▒. San─▒r─▒m yazar ikinci bir kitab─▒ daha okuyuculara sunacakt─▒r. Kitab─▒n otobiyografi olma ihtimali y├╝ksek, ├ž├╝nk├╝ yazar kendi ya da yak─▒n ├ževresinde ya┼čan─▒lanlar─▒ anlatm─▒┼č. Kitapta ─░sra'n─▒n annesine g├Ânderemedi─či ama sanki annesi okuyormu┼č├žas─▒na yazd─▒─č─▒ mektuplar ├žok i├žimi ac─▒tt─▒. Okuman─▒z─▒ tavsiye ederim:KK200:

Life light

Nirvana
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
7 Nisan 2019
12.723
45.086
V─░┼×NE BAH├çES─░ - ANTON ├çEHOV

Eser 19.yy ortalar─▒nda Rusya'da ki de─či┼čim ve d├Ân├╝┼č├╝m├╝ anlat─▒yor. Uzun y─▒llar boyunca (5 y─▒l) yurtd─▒┼č─▒nda ya┼čam─▒┼č olan Lubov Andreyevna ├╝lkesine d├Ânm├╝┼čt├╝r. Ancak ├╝lkesinde yeni kurulan d├╝zenle y├╝zle┼čmek zorunda kal─▒r. ─░├žinde vi┼čne bah├žesi bulunan aile ├žiftli─čini bor├žlar─▒ nedeniyle satmak zorundad─▒r.

Vi┼čne Bah├žesi ├çehov'un okudu─čum ├╝├ž├╝nc├╝ eseri bana g├Âre di─čerlerine g├Âre hem daha s├Ân├╝k hem de karma┼č─▒k. ├žok k─▒sa zamanda okunacak bir tiyatro eseri. Kafa da─č─▒tmak i├žin okunabilir.

Life light

Nirvana
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
7 Nisan 2019
12.723
45.086
ELVEDA G├ťZEL VATANIM - AHMET ├ťM─░T

Kitap Osmanl─▒'n─▒n son T├╝rkiye'nin ise ilk y─▒llar─▒n─▒ anlat─▒yor.1926 ─░zmir suikast─▒ndan sonra ─░ttihat├ž─▒ oldu─ču i├žin ├Âld├╝r├╝lece─čini d├╝┼č├╝nen ┼×ehsuvar Sami ,Pera Palas'a yerle┼čir ve burada seneler ├Ânce sevdi─či Yahudi k─▒z─▒ Esther'e mektuplar yazmaya ba┼člar.

Osmanl─▒'n─▒n i├žinde bulundu─ču ├žalkant─▒l─▒ durumdan ─░ttihat Terakki cemiyetine ve Babali Bask─▒n─▒na ,Trablusgarp Sava┼č─▒ndan, 1. D├╝nya Sava┼č─▒na uzanan ├žok y├Ânl├╝ ve buram buram tarih kokan bir roman.

Severek okudum. Tarih ve polisiye sevenlere tavsiye ederim.

Life light

Nirvana
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
7 Nisan 2019
12.723
45.086
SOL AYA─×IM - CHR─░STY BROWN

Do─ču┼čtan beyin fel├žli olan bir ├žocu─čun inan─▒lmaz hikayesi. Zor bir do─čumla d├╝nyaya gelen Christy Brown'da bir farkl─▒l─▒k oldu─čunu ilk fark eden annesi oluyor. Doktorlar─▒n ve akrabalar─▒n konu┼čmalar─▒na kulaklar─▒n─▒ t─▒kayan annesi Christy i├žin elinden gelen her ┼čeyi yap─▒yor onu d├╝nyadan soyutlamak yerine hayat─▒n i├žine kat─▒yor.

Kendi ya┼čam ├Âyk├╝s├╝n├╝ kaleme alan Brown, sol aya─č─▒n─▒ kullanarak nas─▒l hayata tutundu─čunu ve m├╝cadele etti─čini anlat─▒yor. Kitab─▒ okurken y├╝z├╝mde hep buruk bir tebess├╝m olu┼čtu. Ger├žekten hem h├╝z├╝nl├╝ hem de umut dolu bir kitap.

Life light

Nirvana
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
7 Nisan 2019
12.723
45.086
─░NCE MEMED (1/2/3/4) - YA┼×AR KEMAL

Asl─▒nda bu kitaba nas─▒l yorum yazaca─č─▒m─▒ bilmiyorum. Yazd─▒─č─▒m her kelime serinin b├╝y├╝s├╝n├╝ bozacak gibi hissediyorum.

├çukurova'n─▒n bereketli topraklar─▒nda beylik- a─čal─▒k d├╝zenine kar┼č─▒ ├ž─▒kan Memed'in da─ča ├ž─▒k─▒┼č ve deyim yerindeyse kapitalizmle m├╝cadelesinin hikayesini bu kadar ge├ž okudu─čum i├žin pi┼čman─▒m. Benim i├žin kitaptaki tek handikap olaylar─▒n farkl─▒ insanlarla ayn─▒ k─▒s─▒r d├Âng├╝ i├žinde devam etmesi oldu. Onun d─▒┼č─▒nda sevdi─čim severek okudu─čum bir seri oldu.