İkinci çocuk şart mı diyenlere biraz iç dökme, biraz tavsiye 😊

Çocuksuz olmaz derler, çocuk yaparsın bu seferde kardeşsiz olmaz derler. İlla bir kardeşi olsun' muş. Niye? Niye şart kardeş bu kadar? Yalnız olmasın, tek kalmasın, birbirlerine destek olurlarmış. Destek olacaklarını nerden biliyoruz? Ve kardeşi olsa da yalnız kalmayacağını?

Bahsettiğiniz sebepler neticesinde 2. çocuğu hiç düşünmedim. İlk doğum yaptığımda, sonrasında, şimdide. Şimdi oğluma yetebiliyorum şükür, ama bir kardeşi daha olsa bu imkanları her ikisine sağlayamazdım. Ki neden 2 çocuğa sırf kardeş olsunlar diye böyle bir zorluk yaşatayım ki? Bir yere kadar ''kardeşim kardeşim'' giderler, şöyle bir ergenliğe gelince ikisinin de gözü sadece istediklerini görür.

Yani bir de gerçekten ekonomik durumu iyi olmayan insanların 2-3 tane çocuk yapmasını anlayamıyorum? Ben sınıfta da görüyorum, eğlence ve kültür sanat faaliyetlerine katılamayan o kadar çok kişi oluyor ki. Her şeye durumuna göre yaşayacaksın deniyor ya durumunun yeteceği kadar çocuk yapacaksın derim bende.
ya sizede şey oluyormu tek çocukla maddi imkanlar dahilinde bir çok şeye onay vermek kolay oldugu için tuzunuzun kuru olduğunu düşünenler 😁
bana ay senin tuzun kuru sen yollarsın diyorlar yoo tuzum kuru değil ama bakamayacağım kadar çocuk yapmadım ordan geliyor bu rahatlık diyince kardeş güzellemesine başlıyorlar hemen

Ben de size şu kadarını söyleyeyim. Söylemleriniz de haklısınız hepsi tek tek hepimizin yasdigi şeyler noktası noktasina katılıyorum o ayrı ama o çocuk bı gelsin bakalım 6,7 yaşlarına...o zaman hala ikinci çocuk yolda değilse yola gelir eminim🫣🙂 çocuğunuz kardeş kardeş diye agladiginda, tek çocuk olmanın dezavantajlarıni ( avantajları da var tabi ki ) yaşadığında tekrar görüşelim..herşey unutulur , tüm zorluklar hatirlanmaz bile...ikinci cocuk diye koşturuyor olmayasiniz🙂 bu yazı da burda kalsin.
benim kiz 6.5 yaşında hala aynı fikirde hala kardeş istemiyor 😂

Her kardeş böyle değil ama ya bu genellemeler yanlış. Tabiki anlaşamayan kardeşler de vardır ama birbirini çok seven bir sürü de kardeş var. Size denk gelmemiş olabilir ama biz kardeşler olarak gayet iyiyiz 🧿 30+ lardayiz hepimiz 1 tane de kucugumuz var. Hepimiz birbirimize çok bağlıyız. Çok şükür çocuklarımızda öyle büyüyor. Kardeşler kuzenler hep bağlılar.
Allah daim etsin ama benim çevremde gördüğüm iyi anlaşan kardeş birbirine fesatlanmayan yok gibi bir şey

Allah daim etsin ama benim çevremde gördüğüm iyi anlaşan kardeş birbirine fesatlanmayan yok gibi bir şey
Ay hepsine bir ev verilecekse iyi olurdu valla zaten kardeş mi kardeşe sahip çıkıyor bu ekonomide insan kendi çocuğuna zor yetiyor nerde kardeşe nerde yeğene sahip çıkmak gerçekçi olmak lazım

Allah herkesin kursagini ayrı yatatmis kardeşine sahip çıksın amacıyla çocuk yapilnaz maddi manevi hepsine yetilecekse ne âlâ....hayat çok zor keşke bana da sorulsaydi ama çocuk aklımla değil mesela ben herşey bana kalsın bölünmesin isterdim bu kötü niyet kötü fikir değil birinci nin yaşam sarti azalacaksa imkanı ikinciyi niye yapayım insan bilmediği şeyi ozlemez insan arkadaşlarıyla daha iyi bile anlaşabilir yeti geldiginde kan bağı değil hep can bağı önemli ....bence kardeşi ile iyi anlaşan da şans anlaşamayan da bu işler tahtini yapıp bahtını yapamamak gibi tamamen şans. ..çünkü biz secmiyoruz tamemen anne baba seçiyor

Ay hepsine bir ev verilecekse iyi olurdu valla zaten kardeş mi kardeşe sahip çıkıyor bu ekonomide insan kendi çocuğuna zor yetiyor nerde kardeşe nerde yeğene sahip çıkmak gerçekçi olmak lazım
Ayy her şey evle de bitmiyor ki tüm evlatlara ev verse bile baba sen kardeşimi çok tutuyorsun valla arkadaşım bir kardeş eşi de tek kardeş 1 tane çocukları var demek ki çok memnunlar hâllerinden 2.yi düşünmediklerini rahatlarının çok iyi olduğunu söylüyorlar

Çi
Ayy okurken boğazım düğümlemdi. Hepsini yaşadım, ek olarak 7. ayımda kusmalar haftada 7 günden 3 güne düştü tam seviniyordum derken gebelik şekeri çıktı. Halsizlik, sürekli yemek yap, şekerini ölç, delik deşik parmak uçları, canının çektiğini yiyeme, en çok da meyve aşkım... Değil küçük bebekli,hamile görünce üzülmeye başlıyorum artık.

Benimki de 1.5 yaşında, az daha sıkayım dişimi düze çıkacağım diyorum. İkinci fikri yokluyor beni de, 3-4 yaşındayken olsa mı bir tane daha ama bu kadar detayları unutmuş olmama rağmen (siz yazınca tekrar hatırladım) normal doğumun eşiğinden sezeryane dönüş ve doğum sancılarıyla ameliyatı beklediğim o 1 saati asla unutmayacağım.

Evlilik de çok sınanıyor evet, biz de çok tartıştık ama aramızdaki bağın çocukla birlikte çok güçlendiğini hissediyorum. Bir de erkekler baba olmaya, baba hissetmeye başlayınca da düzeliyor bence bir çok şey. Nedense ikinci çocukta, normali iyi olan bir erkeğin, baba olmayı daha önce öğrendiği için evlilikte daha az sorun yaşanacağını düşünüyorum.
iki yaşla bebekler daha çocuk gibi olmaya başlıyor daha eğlenceli şeyler yaşanıyor ya da anne olarak biz alışıyor ve daha fazlasına katlanır hale geliyoruz bilmiyorum ama 2 yaşla beraber kendini anlatmaya çalışıp anlatamayışları yani iki yaş krizi de baya zor. 3 yaşayanlar 3daha zor diyor bilmiyorum bir şekilde geçiyordur yoksa insanlar bir sürü çocuk yapamaz herhalde . Tabi ki çok ama çok seviyorum yine en başa dönsem bu sıkıntıları bilerek yine de çocuğumu dünyaya getiririm, onsuz hayat ve onunla hayat ayrı ayrı güzel tatlı.
hamileliği hormonu hissetmesi derken biz çocuk çift çizgiyi gösterir göstermez anne oluyoruz yaşıyoruz babalar biraz daha sonra anlıyor. Babalar baba olduklarını çocuk 1 yaşını aşınca falan idrak ediyor olabilir benimki 2 yaşına doğru başladı galiba 😄 şimdi daha eskisi gibiyiz çocuklu hayata adapte olduk gibi.

ya sizede şey oluyormu tek çocukla maddi imkanlar dahilinde bir çok şeye onay vermek kolay oldugu için tuzunuzun kuru olduğunu düşünenler 😁
bana ay senin tuzun kuru sen yollarsın diyorlar yoo tuzum kuru değil ama bakamayacağım kadar çocuk yapmadım ordan geliyor bu rahatlık diyince kardeş güzellemesine başlıyorlar hemen

Senin bir tane, sen rahatsın biz 2/3 taneyle uğraşıyoruz diyenler oluyor tabii. Ya zaten her şey bir kenara ama kardeşsiz asla olmuyor. Kardeş şartmış. Gerçekten ayranı yok içmeye bunu düşüneceğine kardeşsiz olmaz diye düşünüyor insanlar, sonra bakıyorsunuz sağdan soldan gelen yardımlarla geçiniyorlar.

Bir insan çocuğunun geleceğini düşünüp endişelenmez mi hiç mesela? Biz şimdiden eğitimine yatırım yapma derdindeyiz elimizden geldiğince, bir taneye anca yetişiyorken 2 tane olsa samimi söylüyorum büyüğünün haklarını da elinden almış olacaktım.

Ayy hamileyim hemde ilk cocuga ayy yıkıldım çocuk gercekten bu kadar cok mu etkiliyor evliligi
Bebeğim 3 aylık, ilk 2 ay baya kötü etkiledi ama tekrar rayına girdi gibi bu ay. İnşallah daha da toparlanır. Ama evet tabii ki çok etkiliyor çünkü herkesin hayatında büyük yeni bir sorumluluk. Özellikle de bizim yani annelerin. O yeni anne psikolojisi geçince her şey daha da düzelecek inşallah diye umuyorum

Hamileyken derdim ki yatılı bakıcım olsa çok zengin olsak 3-4 yaparım oh mis bakan var refah seviyemiz cok iyi yapalım derdim. Ama şu an önüme dünyaları serseler ikiyi yapamam..
5-10 tane bakıcı olsun evde yan odaya uyumaya gittiğimde bile ki annem bakıyor sorumluluk bilinci sırtıma bıçak gibi saplanıyor.
Eski hayatım yok ama bebeği bırakıp yemek yemeye , kahve içmeye çıkabiliyorum ama gram zevk alamıyorum bebekle çıkıyorum bu sefer yoruyor yani iki ucu şey.. 😅
Bilmiyorum. Mesela benim annem 5-6 çocuk yapsa bile hepsine yetermiş senin bebeğinin nesi var çok rahat diyor ama ben perişan haldeyim. Kimi insan gerçekten anne gibi annedir benim gibilere 1 tanesi bile zor gelir.
Bu tamamen sizinle alakalı bir durum. Cengaver gibi biriyseniz yapın çok çocuk iyidir kalabalık ailelere hep imrenirim 🥲
Ay bunları hissediyorum birebir valla. Çok rahatına düşkün konfor alanından çıkmayan bi insan olduğumu biliyordum ama bu kadar olduğumu bilmiyordum 🤣 cengaver tabiri çok doğru, cengaverler 3-5 tane doğursun da ben tırt çıktım 1 tane ile yola devam bir süre, sonra belki çocuğum isterse 2. max. Ona da çok gözü karartmam lazım 🥲

İlk çocuktan sonra ben de düşünmüyordum. 8 sene geçti aradan birden düşündüm, oldu 😁 şu an 2 yaşında. Bir kızım bir oğlum var. Acaba diyor insan bir tane daha olsa birine yoldaş olsa 2 az, 3 idare eder gibi. Ama bunun sonu yok bir yerde durmayı bilmek lazım. 🤭

Ay bunları hissediyorum birebir valla. Çok rahatına düşkün konfor alanından çıkmayan bi insan olduğumu biliyordum ama bu kadar olduğunu bilmiyordum 🤣 cengaver tabiri çok doğru, cengaverler 3-5 tane doğursun da ben tırt çıktım 1 tane ile yola devam bir süre, sonra belki çocuğum isterse 2. max. Ona da çok gözü karartmam lazım 🥲
Valla bana 1 bile çokmuş hala ağlayıp duruyorum 3. Aya giricez sendromdan çıkamadım daha 😅 en son sabah sağlık ocağındaki doktora ağladım o derece.. benim elimden üremeyi almalılar bundan sonra yasaklanmalı benim için

Valla bana 1 bile çokmuş hala ağlayıp duruyorum 3. Aya giricez sendromdan çıkamadım daha 😅 en son sabah sağlık ocağındaki doktora ağladım o derece.. benim elimden üremeyi almalılar bundan sonra yasaklanmalı benim için
Hahah kız öyle deme hayırlısı olsun yine de. Elinden tutup gezdiğimizde bize kahkahalar atıp yanağımıza öpücük kondurduklarında unutmuş bile olacağız bu günleri inşallah 🙏 ben de çok ağladım hala arada ağlıyorum sabahları uykusuzluktan yataktan kazınmam gerekiyor ama geçecek diye diye gün geçiriyorum😅 az daha bağımsızlaşmalarıyla daha iyi olacak inşallah bence, en azından oturma gibi oyun oynayabilme gibi. Yine de çok şükür sağlıklı olsunlar da zaman gerçekten akıyor hızla

Yakın zamanda abimi kaybettim aramızda 2 yaş vardı iki kız kardeşim daha var yaş olarak epey aramız var onlarla ama abimle birlikte büyüdüğümüz aynı jenerasyonu paylaştığımız için mi nedir bambaşkaydı benim için. Yokluğuma hala alışamadım çok özlüyorum. Bazen diyorum oğlumda bu güzel kardeşlik duygusunu yaşasın bazen de diyorum ya istemeden ona da kendim gibi mutsuz bir son yaşatırsam kafamda çok büyük sorular var bu konuda benimde. Önemli olan doğurmak bir çocuğa sabır gösterebilmek tabii bu da var.

Ben de size şu kadarını söyleyeyim. Söylemleriniz de haklısınız hepsi tek tek hepimizin yasdigi şeyler noktası noktasina katılıyorum o ayrı ama o çocuk bı gelsin bakalım 6,7 yaşlarına...o zaman hala ikinci çocuk yolda değilse yola gelir eminim🫣🙂 çocuğunuz kardeş kardeş diye agladiginda, tek çocuk olmanın dezavantajlarıni ( avantajları da var tabi ki ) yaşadığında tekrar görüşelim..herşey unutulur , tüm zorluklar hatirlanmaz bile...ikinci cocuk diye koşturuyor olmayasiniz🙂 bu yazı da burda kalsin.
36 yaşındayım zaten nereye koşturacak 45 yaşından sonra 🙈 Çocuk bakmak da bana göre pek değil maalesef, tüm bunların yanında

Senin bir tane, sen rahatsın biz 2/3 taneyle uğraşıyoruz diyenler oluyor tabii. Ya zaten her şey bir kenara ama kardeşsiz asla olmuyor. Kardeş şartmış. Gerçekten ayranı yok içmeye bunu düşüneceğine kardeşsiz olmaz diye düşünüyor insanlar, sonra bakıyorsunuz sağdan soldan gelen yardımlarla geçiniyorlar.

Bir insan çocuğunun geleceğini düşünüp endişelenmez mi hiç mesela? Biz şimdiden eğitimine yatırım yapma derdindeyiz elimizden geldiğince, bir taneye anca yetişiyorken 2 tane olsa samimi söylüyorum büyüğünün haklarını da elinden almış olacaktım.
benimde ikinci çocuk yapmama sebeplerinden biri bu.ikinciyi yapsam evet karnını doyurabilirim ikisininde, mesele masaya bir tabak daha koymak ise ama işte hiç bir sosyal imkanı sunamam.
bir sinema bir tiyatro bileti olmuş kaç lira, kurslar desen öyle sadece sofraya tabak koyarak çocuk büyütmek istemiyorum ne ilk çocuğum perişan olsun nede ikinci çocuğum birinciye şimdiye kadar sunduklarımdan mahrum kalsın günah bence yani o çocukların vebaline girmek.
okulda mesela etkinlik oluyor o çocuklar ne kadar üzülüyorlar katilamadikları için herkes gidiyor onlar sinifta ögretmenle kalıyo falan hakkı ile bakamayacaksam bir anlamı yok benim için.

X