İlker Başbuğ: Başörtülülere Yanlış Yaptık! Hatalıydık!

Valla Başbakana kin güdenler affetmedikçe biz de kimseyi affedemeyeceğiz .
İnsanlar işine geleni affediyor işine gelmeyeni affetmiyor
Keşke herkes herkesi affetse ama ne mümkün:KK51::KK51:
başbakan özür dilemişte affedilmemiş mi. bir kere özür dilesede affedilse, nerede:))

Son düzenleme:
başbakan özür dilemişte affedilmemiş mi. bir kere özür dilesede affedilse, nerede:))

özür dilese mi ,özür dilese de farketmez ,kin duygusu taşıyan insanlar için o da başka yöne çekilir ,yeterki çekmek istesinler
neyse konu başbakan değil zaten
bir de şu var ,siz mesela çocuğunuz öldüren adamı affedebilirmisiniz
ya da şöyle diyeyim empati yapın ,size bu ülkede nefes almanız için çarşafa bürüneceksiniz deseler ,zorla çarşafa büründürseler ,çarşafsız hiçbir şekilde ne devlet dairesine girebilseniz ne hastaneye ,okuma hakkınızı dahi elinizden alsalar ,insan yerine sokmasalar
gün gelip de özür dileseler affedebilirmisiniz
insan yaşamadan bilemez bunu ,hiç kolay değil bu işler ,empati yapmak lazım
affetmek büyüklük demek kadar basit değil bu işler ,sonuçta hayatımız elimizden alındı ,okuma hakkımız ,yaşam hakkımız
daha elimizde ne kalmıştı ki
işte bizim için de başörtüsü bir kimliktir ,bir inanıştır ,buna dokunanı da kolay kolay affetmemiz mümkün değil

Başörtüsü yasağı çok büyük sorundu ortadan kalktı. Eee bu kadar niye tartışılıyor hala?

Bakın gülten kisanak çıkarılan petrolden pay istiyor. Bu boş muhabbetleri bıraksak da mühim olanlari konussak :KK31:

özür dilese mi ,özür dilese de farketmez ,kin duygusu taşıyan insanlar için o da başka yöne çekilir ,yeterki çekmek istesinler
ya da şöyle diyeyim empati yapın ,size bu ülkede nefes almanız için çarşafa bürüneceksiniz deseler ,zorla çarşafa büründürseler ,çarşafsız hiçbir şekilde ne devlet dairesine girebilseniz ne hastaneye ,okuma hakkınızı dahi elinizden alsalar ,insan yerine sokmasalar
affetmek büyüklük demek kadar basit değil bu işler ,sonuçta hayatımız elimizden alındı ,okuma hakkımız ,yaşam hakkımız
işte bizim için de başörtüsü bir kimliktir ,bir inanıştır ,buna dokunanı da kolay kolay affetmemiz mümkün değil
bakın ölümü bir kenara koyun. bunu hiçbirşeyle hele bir annenin evladının katliyle kıyaslamak mümkün değil, bunun kıyası olmaz.
ama evet dışarda istediğim gibi dolaşmama izin verİp okumama ve çalışmama karışırlarsa yani oralarda istediğim gibi giyinmeme, evet kızarım. feci hemde. ama bu yanlışı anlasıp özür dilerlerse evet affederim.
özel hayatımda neleri affettim bir bilseniz. yapı olarak asla kinci olmadım. bana 1 yaklaşana 10 yaklaştım.
ben kindar değilim. sizle aynı karakterde değilim bu yüzden.

Son düzenleme:

Kendi adıma zor olsada affederdim.
Affetmek hafifletir insanı, unutamamaktır kötü olan, zarar veren.
Kalbinizde unutamamanın ağırlığı ile yaşamamanızı dilerim iyi günler.

bakın ölümü bir kenara koyun. bunu hiçbirşeyle hele bir annenin evladının katliyle kıyaslamak mümkün değil, bunun kıyası olmaz.
ama evet dışarda istediğim gibi dolaşmama izin verİp okumama ve çalışmama karışırlarsa yani oralarda istediğim gibi giyinmeme, evet kızarım. feci hemde. ama bu yanlışı anlasıp özür dilerlerse evet affederim.
özel hayatımda neleri affettim bir bilseniz. yapı olarak asla kinci olmadım. bana 1 yaklaşana 10 yaklaştım.
ben kindar değilim. sizle aynı karakterde değilim bu yüzden.

tabi yaa siz süper merhametlisiniz ben de kindarım
oh içiniz vicdanınız rahatladımı ,sizin beni ne olarak gördüğünüz hiçbir önemi yok
herkes kendi vicdanının hesabını yüce yaratıcıya verecektir
burada en ufak birşeyinize karışılsa dünyaları yıkıyorsunuz özgürlük diye
şimdi karşıma geçmiş affederim diyorsunuz ,çok çelişki dolu doğrusu
bize hikaye okumayın ,o hikayelere karnımız tok ,yaşamadan da bir durum hakkında yorum yapmayın
bunu sadece yaşayan bilir

Kendi adıma zor olsada affederdim.
Affetmek hafifletir insanı, unutamamaktır kötü olan, zarar veren.
Kalbinizde unutamamanın ağırlığı ile yaşamamanızı dilerim iyi günler.

demekki yaşanılanlar çok ağır ki unutulmuyor kolay kolay
ayrıca adamı öldürecek değiliz herhalde ,sonuçta eyleme döktüğümüz bir durum yok
kendi vicdanımızda affedemeyeceğiz ,yoksa bizler başkaları gibi en ufak özgürlüğümüz kısıtlanınca ülkeyi yakıp yıkan kaosa sokan zihniyetler hiç olmadık
eğer öyle olsaydık bize yapılanlar karşısında iç savaş çıkarmamız gerekirdi
herkes kendi vicdanını sorgulasın başkasınınkini sorgulamak bir başkasına düşmez

tabi yaa siz süper merhametlisiniz ben de kindarım
oh içiniz vicdanınız rahatladımı ,sizin beni ne olarak gördüğünüz hiçbir önemi yok
herkes kendi vicdanının hesabını yüce yaratıcıya verecektir
burada en ufak birşeyinize karışılsa dünyaları yıkıyorsunuz özgürlük diye
şimdi karşıma geçmiş affederim diyorsunuz ,çok çelişki dolu doğrusu
bize hikaye okumayın ,o hikayelere karnımız tok ,yaşamadan da bir durum hakkında yorum yapmayın
bunu sadece yaşayan bilir
neden. ben özelimde daha beterini yaşadım affettim. siz gibi, değiliim. beni tanımadan da benim kişiliğim hakkında yorum yapamazsınız.
çünkü bu tuhaf olur ve oluyorda.

Son düzenleme:
demekki yaşanılanlar çok ağır ki unutulmuyor kolay kolay
ayrıca adamı öldürecek değiliz herhalde ,sonuçta eyleme döktüğümüz bir durum yok
kendi vicdanımızda affedemeyeceğiz ,yoksa bizler başkaları gibi en ufak özgürlüğümüz kısıtlanınca ülkeyi yakıp yıkan kaosa sokan zihniyetler hiç olmadık
eğer öyle olsaydık bize yapılanlar karşısında iç savaş çıkarmamız gerekirdi
herkes kendi vicdanını sorgulasın başkasınınkini sorgulamak bir başkasına düşmez

Vicdanınızı tabi ki ben sorgulayamam haddim değil.
Ben unutamamanın affetmekten daha çok acı verdiğini bildiğim için yazmak istemiştim sadece.
Tabiki de kimsenin amacı adam öldürmek, yakıp yıkmak kaosa sürüklemek olmamalı.
Ama eğerki yaşam haklarına bir müdahale varsa bunu dile getirmek, haykırmak gerekiyor.

neden. ben özelimde daha beterini yaşadım affettim. siz gibi, değiliim. beni tanımadan da benim kişiliğim hakkında yorum yapamazsınız.
çünkü bu tuhaf olur ve oluyorda.

ilk yorum yapan sizdiniz yalnız hatırlatırım
sizin gibi değilim diyen sizdiniz o yüzden ilk yorumu yapan kişi olarak sizinki yuhaf düşüyor
ayrıca beterin beteri vardır bunu da unutmamak lazım
neyse konu uzamasın bize dönmesin
herkes kendi vicdanından sorumlu ,kimse de kimseyi vicdani olarak yargılamasın olay budur

Pardon da neden İlker Başbuğ aforoz ediliyor onu anlamadım ordu kendi içinde başörtülü başörtüsüz konusunda bir şeye karar veremez devletin içinde konulan kurallar nizamlar vardı onlarda buna uymak zorundaydı ordunun bununla ne alakası var kendileri ordu içinde bir şekilde müdahale ettilerse bile ne yaptılar hakaret mi ettiler, yerlerde mi sürüklediler ne yaptılar. Anayasalar da belirtilmiş şeyler vardı. Ordu buna müdahale edemez zamanında darbeler olmuştur ama bunu bir tek kişiye mal edemeyiz kaç senelik ordudan söz ediyoruz. Isıtıp ısıtıp başörtü konusunu tartışmanın alemi yok ki açığı da kapalısı da zaten başörtülülerin hakkının korunmasını istemiştir benim birçok arkadaşım var kapalı arkadaşlık yapmadım mı yani ailemizde mutlaka başörtülü insanlar var. Benim ailemde böyle kişiler varken ben nasıl hakaret ederim istemem kamuda okullarda. Üniversite de çalışıyorum başörtülüler var ve hiçbir baskı yok. Ha keza bir durum varsa İlker Başbuğ özür dilemiş bu bir erdemdir. Kaldı ki başbakan ile kıyaslanamaz bile hak hukuk konusu yani kıyaslayanlar olmuşta. Başbakan bu ülkede ayrımı kendisi yapıyor bir kesime başörtülülere şunları yaptılar derken aynısını şimdi öbür kesime yapıyor madem mağdursun biliyorsun mağduriyeti o zaman karşı tarafa da aynı şekilde kısasa kısas acısını çıkarmak ister gibi davranma safları bölme. Kaç gencimiz sırf eylem yaptı kamu malına zarar verdi diye canından oldu, bir çocuk bile terörist ilan edilebildi annesini yuhalattı meydanlarda. Kars'ta bir kişi bir çocuğa tecavüz etti ve öldürdü ama yaşıyor şu anda cezaevinde olsa da değil mi peki kamu malına zarar vermek daha büyük bir suç nu da bu insanlar öldüler. Kamu malına zarar vermenin yasalarda cezası ne kadar açın bakın. Başbakanın bu ülkede dilenecek çok özrü var ama bırakın dilemeyi bir de daha çok körüklüyor kinini kusuyor hiç olmazsa bu adam özrünü dilemiş. Şimdi bizde başbakan tarafından yaftalanıyoruz. Kişisel özgürlüklerimiz elimizden alınıyor aynısı yapılıyor şimdi işte bu sefer öbür kesime. Bir özür de ondan duysaydık keşke o erdemliği gösterseydi dimi. İsteyen helal eder isteyen etmez ama İlker Başbuğ'u onca sene yatırıp sonra da pardon filmindeki gibi bir şey yokmuş deyip salanlar onca zamanın hesabını versinler önce bu adamın asıl hesap sorması gereken çok insan var.

Ayrımcılığa daima karşıyım... Bunu kim yaparsa yapsın.:KK31:
Ben de başbakanın ve tayfasının ayrım yaparak ayırdığı insanlardan özür dilemesini isterdim...
O ne yapıyor ancak olayları geçiştiriyor.
Örnekler için:
-Erdoğan ile eski Adalet Bakanı arasında geçen ses kaydında ismi "Alevi hakim" olarak geçerek fişleme yaptığı için,
-Reyhanlı'da şu kadar 'Sunni vatandaşım öldü' dediği için,
-Gezi olaylarına katılanlara 'çapulcu' dediği için,
-'Bir seçmen bana oy veriyor hem de içiyorsa ayyaş değildir, bana oy vermiyorsa ayyaştır.' diyerek içki içenlerde ayrım yaptığı için,
-Dahası, alevilikle ilgili olarak "Din değil. İslam içinde bir kurum olarak görünüyor. Net bir tanımı yok. Biz geçmişte Ali'yi çok sevenler olarak görürdük ama bunların Hazreti Ali ile yaşam tarzı olarak alakaları yok." deyip ben gibi bir sürü alevi vatandaşı hor görüp aşağıladığı için,
-Gene Alevilik ile alakalı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, Karacaahmet’de Cemevi açma izni isteyen Aleviler’e “Cemevi Cümbüş evi, ne izni!” dediği için...
-Ve gene 2011 Genel Seçimleri'nde Çorum mitinginde “Çorum Ebussuud Efendi adlı binlerce Alevi'nin katli için fetva veren zat ile gurur duyduklarını söyleyerek ayrım yaptığı ve katli maruz gösterdiği için...
-Madımak Katliamı sanıklarının, zaman aşımından dolayı salıverilmelerini “Karar hayırlı olsun” diye değerlendirdiği için...
-Partisinden Süleyman Demirci'nin 'Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır.' söylemine sessiz kaldığı için...

Alevi olan, içki kullanıp ona oy vermeyen ve Reyhanlı'da Alevi olup yakınlarını kaybeden ama önemsenmeyen, türban takmadığı için yaftalanmaya çalıştığı herkesten özür dilemeli Başbakan.
94'ten beri süregelen ayrımcılığı için özür gibi bir erdemi oldu mu?
Bunu dünya gözüyle okuyabilmek dinleyebilmek de bir lütuf...
Darısı Türkiye olarak başımıza. :KK31:

X