İlköğretim Yorum ve Soruları Ilkokul 1.ve 2.sınıf anneleri ve disleksi

disleksinin de siddetleri olabilir. Benim ailem hic farketmedi ama ben simdi geri donup bakinca hafif oranda disleksim oldugunu dusunuyiorum. 1. sinifta en gec ben okumayi soktum hatta kurdelemi okul kapandigi gun takmisti ogretmenim. b,d,p harfleri 6,9 rakamlari hep karisirdi kafamda. Su yasimda hala okul numarasi, adres falan yanlis soyledigim coktur. Ama ortaokulu 1.likle bitirdim iyi bir lisede iyi bir universitede okudum. Cozdugum sorulari 5 kez kontrol etsem de bazen bazi rakamlari yanlis gorup yanlis cozmus olabiliyorum. Benim hayatimi cok fazla etkilemedi cok sukur ne oldugunu bilemeden kendi kendime bas etmeyi ogrendim. Akici sekilde ingilizce de konusabiliyorum ama nedense bazi kelimelerin farkli oldugunu bilsem de ayni sekilde telaffuz ediyorum yani bisekilde agzimdan oyle cikiyor. Mesela except, accept kelimeleri beynime bi turlu telaffuzlarini yerlestiremedim benzedikleri icin sanki beynim tek bir yere kaydediyor.
Akıcı şekilde ingilizce konuşan ve okulu 1.likle bitirmiş biri disleksi olamaz diye düşünüyorum ama bir yerlerde takılıyor olmanızın da bir açıklaması olmalı tabii. Mesela benim çocuğumda 8.5 yaşında ve hala konusmasinda bozukluklar var hala bır bebekcelik te var konuşmada, bir türlü aşamadık. Ama yazısı düzeldi artık daha düzgün yazmaya başladı ve matematiği falan çabuk kavrıyor mesela.Ama bu konuyu asamiyoruz. Bir de şunu farkettim sonra sonra, ağzını pek açmıyor, dişlerini çok oynatmıyor sanırım dudak tembelliği , bu durum düzelince daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Akıcı şekilde ingilizce konuşan ve okulu 1.likle bitirmiş biri disleksi olamaz diye düşünüyorum ama bir yerlerde takılıyor olmanızın da bir açıklaması olmalı tabii. Mesela benim çocuğumda 8.5 yaşında ve hala konusmasinda bozukluklar var hala bır bebekcelik te var konuşmada, bir türlü aşamadık. Ama yazısı düzeldi artık daha düzgün yazmaya başladı ve matematiği falan çabuk kavrıyor mesela.Ama bu konuyu asamiyoruz. Bir de şunu farkettim sonra sonra, ağzını pek açmıyor, dişlerini çok oynatmıyor sanırım dudak tembelliği , bu durum düzelince daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
Einstein, Leonardo Da Vinci, hatta Jennifer Aniston, Justin Timberlake gibi kisiler bile disleksili. Disleksi bir zeka problemi degil bir konusma/yazma zorlugu olarak degerlendirmeli iyi bir konusma terapiyle ustesinden gelecegine inaniyorum. Ama disleksi ile birlikte arti bir problem (fizyolojik olarak) varsa onu bilemem. Benim kendi kendime ustesinden gelmemim de aciklamasi bence bende cok daha haif duzeyde seyretti. Ebru Cundebeyoglunun tedx konusmasini izlemenizi oneririm.

Cok geride oldugunu dusunmuyorum.Tabii ki sinifinda daha ileride olanlar da vardir.Ya da daha geride.Bizim birde artikulasyon sorunumuz var zaten gec konustu oglum.Aslinda konusmasi dolayisiyla da okurken zorlaniyor olabilir.Ama tabii bu benim tek basima cozebilecegim birsey degil.okuma daha iyi ama yazarken dogru yazmakta zorlaniyor. Birde onemsemiyor ki elimde olmadan ofkeleniyorum. Beni anlamasini bekliyorum ama henuz kücücük. Degerli yorumunuz icin tesekkurler

Oğlumun arkadaşı 4. sınıfta z ve s tl karıştırırdı

Yine gittiğimiz konuşma terapisti oğlum tüm harfleri yazıyor diye şaşırmıştı yani ç söyleyemiyordu ama doğru yazıyordu

Yetişkinlerde dahi vardır demişti söyleyemediği için yazamayan

Bence ayrıntılı irdelenmeli zira okul da yok online okuma sıkıntısı ondan da olabilir

Merhaba sevgili hanimlar,
1.sinif velilerine sorum cocugunuz okuma ve yazmada nasil. b,d,p harflerini birbirine karistiriyor mu, ayni sekilde s ve z yi karistiriyor mu? Bunun gibi m,n harfleri ile f ve v karistiriliyor mu? Haftasonu gittigimiz merkez disleksi olabilir dedi.Cocugun girdigi seans icin fatura kesti bana cocugumla ilgili bilgi vermek icin ayri fatura kesti. Birde 20 dakikalik gorusmede disleksi olabilir dedi.ogluma yazi yazdirmis, cocukta gelisiguzel yazmis.Sizlerin cocuklari da bu harfleri karisitiriyor mu bu normal midir.2.sinif anneleri icin sorumsa cocuklariniz 1.sinifta ilk donemde okuma yazmayi sokmus muydu.Maalesef cocuklarimiz ticari somurge aracina dönmüs vaziyette.
Ayrica disleksi sorunu yasayan var mi aranizda.Eger var ise nasil tespit edildi.Istanbulda guvenerek gidip bu tarz testleri kime yaptirabilirim.Artik özele gitmek istemiyorum.Oralarda cok sömürülmeye calisildik.Ayrica konusma terqpisi de aldirmaya basladik.Beni cok üzen ve yoran belirsiz bir sürecin icerisindeyim.Cok degerli öneri ve deneyimlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum.iyi aksamlar
öncelikle merhabalar
yeni üye olarak yazmaya çekindim doğrusu .çocuğum 1. sınıfa giderken daha ilk bir ay içinde bir gariplik olduğunu sezmiştim.bir türlü öğrendiği harflari aklında tutamıyor çabuk unutuyordu .Oysa avrupa takımlarında oynayan futbolcuları tanıyıp hangi takımda kim oynuyor biliyorken yada dünya üzerindeki tüm araba markalarını bilip amblemlerini bilirken harflerimi öğrenemeyecekti dedim kendime . kasım ayı bitti ;bitti ama ben öğretmenin yanında her gün bu çocuk disleksi olabilirmi diye gidiyorum. sevgili öğretmenimiz (Kendisini sevgi ve saygıyla anıyorum (XXX***^###) anlayın ))
-aa olurmu gonca gülün acıldığı gibi acılacak o birşey yok bir şey yok /acıkcası uğraşmak istemedi ve önümü tıkadı benim .
böylece ben ısrarımda devam ettim dr götürdüm
ben haklıydım
ilk iş beni desteklemeyen öğretmeni değiştirdim . sonra dr tedevi pisikolog ve öğretmen destegi .
sınavlarını ayrı oldu bep kapsamında devam etti .
ama anne ve baba acısından cok zorlayıcı bir süreç , dersleri beraber çalıştık hep bazen ben bazen baba destekledi . en çokta morpa kampusten fayda gördük .dersler acısından .
okuma yazmayı öğrenmemiz sınıf düzeyine göre geç oldu ama bilgi eksiğimiz hiç olmadı fazlası oldu her zaman . kitapları biz okuduk ilk zamanlar sınıf derslerinden geri kalmaması için .morpada zaten vidyolar var çok destekliyor .
tabi yıllar gectikçe pek çok sey değişmiştir. biz bu süreci yaşayalı cok oldu çocuğum su an 12. sınıf :))
ama doğru dr doğru tedavi destekleyici öğretmen önemli
sırf ilaç vermekle olmuyor pisikolog görüşmesi olan bir yere götürmeniz önemli birde tanı net olarak konulmuşsa eğer buraya da danışmanızı öneririm

Disleksi
Derneği

disleksidernegi.org

X