(İMDAT) Eskiden kanal tedavisi yapılan dişim ağrıyor

mickeymouse1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2019
368
73
Dün akşam et yedikten sonra kanal tedavisi yapılan dişimin arasında bi ağrı hissettim, sonra dişimi fırçalarken yan kısımlarında acıma ve ağrı vardı. Bu akşam aktif bir ağrı yok ama yine fırçalarken yanlarda hafif bir ağrı oldu. Hemen gittim diş ipi aldım ve gargara aldım. Dişimi fırçalayıp diş ipiyle temizleyip listerine ile gargara yapıcam.

Ama çok büyük bir problem var ki ben 2 hafta önce 20lik diş çektirdim ve 1 paket augmentin 1000mg tamamını bitirdim. Sonrasında kadın hastalıkları sebebiyle tekrar antibiyotik kullanmaya başladım ornisid 500mg ve halen kullanıyorum. Eğer bu kanal tedavisi görmüş dişim çekilmek zorundaysa bittim ben çünkü tekrar antibiyotik kullanmayı bünyem kaldırmaz. Zaten çok afedersiniz dışkım bi tuhaf ve hiç iyi hissetmiyorum ilaç yan etkilerinden dolayı.

Ne yapabilirim allah aşkına yardımcı olabilecek birileri var mı?

Dolgunuz kırılmış/aşınmış olabilir mi? Belki aradan açılma olmuştur o ağrı yapıyordur.
Dün yemek yedikten sonra araya yemek kaçtı sanırım arası ağrıdı ve fırçalarken de yanları ağrıyor. Çok korkuyorum inşallah çekilmez. Çekilmesi gerekiyorsa da acil mi çekilmesi gerekiyor? Aktif bir ağrım yok ve zaten ornisid 500mg antibiyotik kullanıyorum. Tekrar antibiyotik kullanmak istemiyorum en azından biraz ara verebilmek istiyorum vucudum mafoldu

Dolgunuz kırılmış/aşınmış olabilir mi? Belki aradan açılma olmuştur o ağrı yapıyordur.
Bu arada 3 hafta önce 20lik diş için genel rontgen cektirdim 2 ayrı özel klinikte, ve ikisi de 20lik dis cekilcek, 2 dolgu yapılcak ve biraz dis tası var o temizlencek dedi genel bakım olarak. Kanal tedavisi yapılmıs disimde bi problem olsaydı görüp söylemezler miydi? Çekilcek bir durum olsaydı anlamazlar mıydı?

Bu arada 3 hafta önce 20lik diş için genel rontgen cektirdim 2 ayrı özel klinikte, ve ikisi de 20lik dis cekilcek, 2 dolgu yapılcak ve biraz dis tası var o temizlencek dedi genel bakım olarak. Kanal tedavisi yapılmıs disimde bi problem olsaydı görüp söylemezler miydi? Çekilcek bir durum olsaydı anlamazlar mıydı?
Valla bilemiyorum, tamamen temizlemediler mi acaba kanalları? Çok aciliyeti olduğunu sanmam, ben gebelik düşündüğüm için gittim çok ilerlemiş, kanal + kaplama gerektiren bi diş çıktı halbuki hiç ağrısı sızısı yoktu. Siz de bi süre bekleyebilirsiniz o taraflara çok çiğnemeyin

Valla bilemiyorum, tamamen temizlemediler mi acaba kanalları? Çok aciliyeti olduğunu sanmam, ben gebelik düşündüğüm için gittim çok ilerlemiş, kanal + kaplama gerektiren bi diş çıktı halbuki hiç ağrısı sızısı yoktu. Siz de bi süre bekleyebilirsiniz o taraflara çok çiğnemeyin
Sadece kanal yapılsa öpüp başıma koyucam, benim bildiğim önceden kanal tedavisi yapılan dişe tekrar kanal yapmıyorlar, çekiyorlar ve implant koyuyorlar 😔

Tamamen temizlememis olsalardı rontgende belli olmaz mıydı? 2 kere rontgen cektirdim farklı kliniklerde

Dün akşam et yedikten sonra kanal tedavisi yapılan dişimin arasında bi ağrı hissettim, sonra dişimi fırçalarken yan kısımlarında acıma ve ağrı vardı. Bu akşam aktif bir ağrı yok ama yine fırçalarken yanlarda hafif bir ağrı oldu. Hemen gittim diş ipi aldım ve gargara aldım. Dişimi fırçalayıp diş ipiyle temizleyip listerine ile gargara yapıcam.

Ama çok büyük bir problem var ki ben 2 hafta önce 20lik diş çektirdim ve 1 paket augmentin 1000mg tamamını bitirdim. Sonrasında kadın hastalıkları sebebiyle tekrar antibiyotik kullanmaya başladım ornisid 500mg ve halen kullanıyorum. Eğer bu kanal tedavisi görmüş dişim çekilmek zorundaysa bittim ben çünkü tekrar antibiyotik kullanmayı bünyem kaldırmaz. Zaten çok afedersiniz dışkım bi tuhaf ve hiç iyi hissetmiyorum ilaç yan etkilerinden dolayı.

Diş eti sorunu olabilir. Ağız gargarası işe yarayacaktır. Birkaç gün içinde geçer diye tahmin ediyorum 🌸

Tamamen temizlememis olsalardı rontgende belli olmaz mıydı? 2 kere rontgen cektirdim farklı kliniklerde
Belli olmaz.

Kanal icin cekilen rontgen farkli, ozellikle talep edilmesi gereken 360 derece cekim yapan, sinirlerin gorunmesinin saglandigi bir rontgen o. Kanal yaptirdiysaniz biliyorsunuzdur, doktor islemlerden once bir rontgen ister, sonra kanal islemine yani sinir temizlemeye gecer, sonra islem biter yine rontgene yollar, o rontgenle sinir kalmis mi kontrol eder, sinir kaldiysa tedaviye devam eder, kalmadiysa dolgunuzu yapar, disinizi kapatir.

Hah iste bu islemleri yaptirdiginiz sırada girdiginiz rontgen cihazini hatirliyorsunuzdur, o cihaza girmediyseniz kanala ihtiyac olup olmadigini doktorunuz Goremez.

Gecmis olsun.

Dis ipi + ara fircasi satin alin. MUhtemelen disinize et siniri kacti, o ciktiginda disiniz rahatlar agrisi kesilir. Zaten eminim, kanalli disiniz degil yanındaki dis agriyordur, etin sikistirmasindan kaynakli. Gerekli temizligi yapabilirseniz rahatlar.

Kanala ihtiyaciniz var ise, soguk ya da sicak temasiyla asiri hassasiyet yasarsiniz bilginiz olsun.

Kanal tedavisi yapılan disin ağrı yapmaması lazım

Ben kanal yaptıktan sonra 2-3 ay soğuk hassasıyetı oldu ama sinir olmadığı için bir şey hissetmemiz mümkün değil o dişten. ( sonra kendılıgınden geçti)
Onun dısında Yansıma ağrılar olabılır yandakı dişin ara yüzü çürümüştür belki

Benimde çok ağrım var :KK43: dayanacak gibi değil 3 sene önce yaptırdığım kanal tedavisi olan dişim ağrıyor doktora gittim agrimamasi lazım diyor röntgene baktı sinirler alınmış dedi ama peki neden ağrır bilen var mı ? Antibiyotik mi kullanmam lazım ?

X