İngiltere Kralı VIII.Henry'nin "6" Eşinin sonları.

Prenses Elizabeth

The most happy!
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2015
86
71
Aragonlu Katherine;
Aragonlu Katherine,16 Aralık 1485 yılında,Ispanyol Kraliçe Isabella ve II.Ferdidand'ın kızı,safkan bir prenses olarak doğmuştur.Erken yaşta beşik kertmesi yapılarak VII.Henry'nin büyük oğlu,Prens Arthur Tudor ile nişanlandırılmiş,damat 15 yaşına gelene kadar beklenmiştir.1501 yılında Arthur ile evlenmiştir,fakat evlilikleri kısa sürüp 14 ay sonra Arthur vefat etmiştir.VII.Henry,yeni veliahtı ve yeni Ingiltere Krali olacak küçük oğlu Henry'e ölüm döşeğinde oğlundan 6 yaş büyük Katherine ile evlenmesini vasiyet etmiştir.
VIII.Henry ile evlenirken Katherine,Prens Arthur ile evliliğinin tamamlanamadığına yemin etmiştir.Yeni Kral VIII.Henry ile evliliklerinden 6 düşük ve hayatta kalan tek kızı Mary olmuştur.
VIII.Henry,gözünü Kraliçenin nedimesi Anne Boleyn'den alamadığı sıralarda Katherineden boşanmak istemiş,Papa dahil büyük kilise adamlarının bu boşanma talebini onaylamaması üzerine Katolik Kilisesinden ayrılıp Anglikan kilisesini kurmuş ve kendini kilisenin başı ilan etmiştir.Bosanmaları 5 yıl sürmüs ve bosana sonucunda kızı Mary Gayrımeşru ilan edilmiştir.Henry ile boşandıktan 3 yıl sonra 50 yaşındayken,Katherine hayatını kaybetmistir.

ANNE BOLEYN
Kralın,onun uğruna Anglikan Klisesini kurduğu,reformu başlattığı aşkıdır .Anne Boleyn,Sir Thomas Boleyn ve Elizabeth Howard'ın kızı,George Boleyn ve bir dönem kralın metresliğini yapan Mary Boleyn'in kardeşleridir.Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 1501/1507 arası olduğu söylenmektedir.Fransa ds bir dönem Kraliçe'nin nedimesi olup orada eğitim aldıktan sonra Ingiltere'ye döndüğü anda kralın ilgisini çekmiş ve kardeşi Mary'i ve hatta Kraliçe Katherine'yi de gözden düşürmüştür.Kralla 7 yıl flört edip,3 yıl evli kalmış ve bu evlilikten Ingiltere'nin kaderini değiştirecek kızı I. Elizabeth'i doğurmuş,3 düşük yapmıştır.Kralla evlenirkej ona vaatler verip oğlan çocuğu doğuracağına yemin eden Anne Boleyn'in kız doğurması ve üstüne üstlüj düşük yapması kralın yeni metreslere yönelmesine ve Jane Seymour ile flört etmesine sebep olmuştur.Anne Boleyn,metreslere tahammül edemiyor,ağlıyor ve kralın üzerine gidiyordu.Kral,Jane Seymour'un da etkisiyle Anne'den sıkılmaya başlayıp onu vatana ihanetle suçlayıp abisi Sir George Boleyn ile ensest ilişki işlediğini iddia ettirip Henry Norris,Sir Francis Weston,Mark Smeaton ve William Brereton ile de zina yaptığı gerekçesiyle onu Londra kulesine kapatmış,6 kişi 17 Mayıs 1536 da kafası ucurularak idam edilmiş olup,Anne Boleyn,19 Mayıs 1536'da, talebi üzerine Fransız Cellat tarafından kılıçla dikkati dağıldığı anda boynu kesilerek idam edilmiştir.Kızı Elizabeth,gayrımeşru ilan edilmiştir.Anne hakkındaki suçlamalar günümüz tarihçilerinin çoğu tarafından inkar edilmektedir.

JANE SEYMOUR
Doģumu 1508/1509 arası olup Sir John Seymour ve Margaret Wenthworth'un kızıdır.VIII.Henry'nin eşi Anne Boleyn'in idamından 10 gün sonra evlendiği üçüncü eşidir.Iyi bir eştir ama iyi bir eğitimi yoktur yine de bir kraliçenin gereklerini kapabilecek konumdadır.Evlendikten kısa bir süre sonra hamilr kalmış ve VI.Edward(Henrynin tek oğlu'nu) doğurup doğumdan 15 gün sonra bakımsızlık ve lohusa hummasından hayata gözlerini yummustur.Ölümü nedeniyle taç giyme töreni yapılamamîştır.Ölümünden sonra Kral 3 yıla yakın bir süre yas tutmuştur.

ClLEVES'LI ANNE:
Cleves dükü William ve düşes Sybilla'nın kızkardesi,Cleves Dükü III.John ve Düşes Maria'nın kızlarıdır.Kral için seçilmiş olup sadece 6 ay kraliçelik yapmıstır,taç giyme töreni yapılamamıştır.Kral onu begenmemiş "ter kokuyor" gerekçesi ile "evlilik tamamlanmadı,önceki evlilik sözleşmesi var" bahanesi ile bosamıştır.

KATHERİNE HOWARD:
Edmund Howard ve Joyce Culpeper'in kızıdır.Ayrıca Kralın ikinci eşi Anne Boleyn'in kuzenidir.1525 senesinde doğmuş olup daha 16 yaşındayken kendinden yaşça büyük 47 yaşındaki Kralın ilgisini çekmiştir ve Ingiltere Kraliçesi olup taç giyme töreni yapılmıştır.Sir Francis Dereham ile Kralla evlenmeden önce zina yaptığı ve uzaktan kuzeni ve kraldan sonra uşak Thomas Culpeper ile zina yaptığı gerekçesiyle Londra kulesinde Lady Rochford(kocası George Boleyn'i ve kız kardeşini ipe götüren Boleyn gelini ve aynı zamanda katherine ve thomasın zinasında gözcülük yapan) ile beraber yeşil avluda idam edilmiştir.

KATHERİNE PARR:
1512 yılında Kendal Şatosunda doğmuştur Mauren Green ve Sir Thomas Parr ın kızidır.Ingiltere Kralı VIII.Henry'nin son eşi ve 6.Kraliçesidir.Dul kaldıktan sonra kralla evlenmiş ve iki kızı Elizabeth ve Mary ile yakından ilgilenmiştir.Prens Edward ve Anne Boleyn'in kızı Elizabeth'i annesi gibi Protestan olarak yetistirmiştir Kendisi de gizli bir Protestandı.Kral,onu Protestan olduğundan ötürü idam etmek istemiş fakat daha sonradan bu fikrin yanlış olduğunu düşünerek ölene kadar onunla beraber olmustur.Ölmeden önce kral kızı Mary ve Kraliçe olacağı söz konusu bile olamayacağı düşünülen Geleceğin ingiltere Kraliçesi ve 45 yıla yakın ülkeyi yöneten ve Ingiltere ye altın çağını yaşatan Anne Boleyn'in istenmeyen kız Elizabeth'i de meşru ilan etti.

Sonuç olarak VIII.Henry'nin erkek evlat uğruna didindiği savaştan doğan VI.Edward,iki kız kardeşini gayrımeşru ilan etti ülkeyi 5 yıl kadar yönettikten sonra vebaya yakalanıp hiçbir çocuğu olmadan öldü.

Yerine Edward'ın eşi Jane geçti ve sadece 9 günlük Kraliçe oldu,daha sonra I.Mary (namıdiğer Kanlı Mary) 5 yıl kadar ülkeyi annesi gibi katolik üzerine yönetti ve katoliklik uğruna birçok kişinin canını aldı fakat 5.yılın sonunda hiçbir çocuğu olamadan öldü.

Anne Boleyn'in istenmeyen kızi,Annesi Boleyn gibi Protestandı ve ülkeye reformu getirdi.Ingiltereye altın cağını yaşaťtı ve hiç evlenmeden 45 sene ülkeyi yönetti.

Kral VIII.Henry'e ne mi oldu?
Anne Boleyn' öldürdükten sonra cicdan azabından Jane ile evliyken ona Greensleeves Şarkısını yazdı ama ölünce tekrar kendisine "erkek" çocuk veren Jane Seymour'un yanına gömülmek istedi ve öyle de oldu.

İngiltere Mirasından dahi sayılmayan,annesinin kanının yeşil avluya yapıstığı çocuk,I.Elizabeth'in babası Henry'nin hayallerini gerçekleştireceğini ve 45 yıl ülkeyi ýoneteceğini kim bilebilirdi ki?

Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim...

en sevdiğim hanedandır kendileri :)) severek okumuşumdur hep

Bende Severek okuyorum:)) Gerçek tarih,ama sıkıcı değil gizemlerle dolu,insanlar diken üstünde yasıyorlar fakat kralın en yakın,güvendiği dostlarının hatta eşlerinin ölümüne şahit oluyoruz.O dönemlerde krala yaklaşmamak için insanlar didiniyor,hatta kralın onlari tanimamaları ićin dua bile ediyorlar...

Bende Severek okuyorum:)) Gerçek tarih,ama sıkıcı değil gizemlerle dolu,insanlar diken üstünde yasıyorlar fakat kralın en yakın,güvendiği dostlarının hatta eşlerinin ölümüne şahit oluyoruz.O dönemlerde krala yaklaşmamak için insanlar didiniyor,hatta kralın onlari tanimamaları ićin dua bile ediyorlar...
Henry ve sonrasında Elizabeth dönemini gerçekten sevsem de, İngiliz tarihinin herhalde en sevdiğim kısımlarından biri Güller Savaşı dönemidir. VI. Henry'nin tahtından oluşuyla, Henry Tudor'un tahta çıkışı arasındaki o dönem :)

Henry ve sonrasında Elizabeth dönemini gerçekten sevsem de, İngiliz tarihinin herhalde en sevdiğim kısımlarından biri Güller Savaşı dönemidir. VI. Henry'nin tahtından oluşuyla, Henry Tudor'un tahta çıkışı arasındaki o dönem :)

IV.Edward ve III.Richard dönemini kastediyorsunuz sanırım:) o dönemi de okudum sevgiyle.İki Rivers Anne-kızlarınin tahta çıkış yolunda verdikleri mücadele ve Prenslerin aniden yok oluşu.Ben Prens konusunun ne kadar dindar olsa da Margaret Stanley in bir parmağı var gibi gelmiştir hep.

IV.Edward ve III.Richard dönemini kastediyorsunuz sanırım:) o dönemi de okudum sevgiyle.İki Rivers Anne-kızlarınin tahta çıkış yolunda verdikleri mücadele ve Prenslerin aniden yok oluşu.Ben Prens konusunun ne kadar dindar olsa da Margaret Stanley in bir parmağı var gibi gelmiştir hep.
Henry'yle Edward arasında gidip gelen taht ve savaşlar özellikle. Richard'dan sonra daha durağan oluyor, zaten Henry Tudor'un gelmesiyle iyi kötü düzen oturuyor.
Siz hangi kaynaklardan okuyorsunuz? Türkçe pek kaynak yok maalesef, İngilizce kitap ve makalelerim var da Türkçe varsa okumak isterim.

Henry'yle Edward arasında gidip gelen taht ve savaşlar özellikle. Richard'dan sonra daha durağan oluyor, zaten Henry Tudor'un gelmesiyle iyi kötü düzen oturuyor.
Siz hangi kaynaklardan okuyorsunuz? Türkçe pek kaynak yok maalesef, İngilizce kitap ve makalelerim var da Türkçe varsa okumak isterim.

O dönemle alakalı(hatta VIII.Henry ile bile) Türkçe kaynak yok.Ben Ingilizce yazıp ayarlayıp oralardan okuyorum bazı zamanlar.Ama bana yardımcı olanlar Romanlar.Roman okumanızı tavsiye ederim,o güçlü atmosferin bir parćası oluyor insan.

O dönemle alakalı(hatta VIII.Henry ile bile) Türkçe kaynak yok.Ben Ingilizce yazıp ayarlayıp oralardan okuyorum bazı zamanlar.Ama bana yardımcı olanlar Romanlar.Roman okumanızı tavsiye ederim,o güçlü atmosferin bir parćası oluyor insan.
Bir sürü roman var zaten evde gerek Güller Savaşı gerek Tudor dönemi İngilteresiyle alakalı ama neticede romanlar daha kurgu oluyor. Ben normal tarihiyle de ilgileniyorum.
Bir sahafta Christopher Morris'in The Tudors diye Tudor dönemi hayatını anlatan tarih kitabını yakaladım yapıştım ama onun dışında matbu kitap pek yok maalesef. İlgileniyorsanız roman dışındaki kaynaklardan isim verebilirim akşam eğer silmediysem.

Bir sürü roman var zaten evde gerek Güller Savaşı gerek Tudor dönemi İngilteresiyle alakalı ama neticede romanlar daha kurgu oluyor. Ben normal tarihiyle de ilgileniyorum.
Bir sahafta Christopher Morris'in The Tudors diye Tudor dönemi hayatını anlatan tarih kitabını yakaladım yapıştım ama onun dışında matbu kitap pek yok maalesef. İlgileniyorsanız roman dışındaki kaynaklardan isim verebilirim akşam eğer silmediysem.

Çok iyi olur,özelden mesaj atabilirsiniz:) Romanlar evet Tarihi Kurgu oluyor.Ama bana keyif veriyor.O dönemin atmosferinde yaşıyorum ve dediğiniz gibi Türkçe pek bir kaynak yok.

X