İnsanlar neden bu kadar düşüncesiz

Ben de sizin gibiydim. En basta inanilmaz yumusak basli sekilde her seyi anlayisla karsiliyordum aman saygisizlik olmasin diye sinirlarimi yok ettim. Kv kendini hanimaga saniyor. Bende oldukca yuksek kariyerli okumus etmis baba evinin prensesi bir kadindim. Vucudumda stresten skntilar baslayinca terapiste basladim sinir cizmek ne demek bilmiyor musum ogrendim cok iyi geldi cok sukur artik beni manupule edemiyor degisimim zoruna gidiyor ama sinirlarimi Altin harflerle heryere kazimakta kararliyim yeter 😂 Biz de yurtdisinda yasiyoruz bu arada neysekiiii uzaktayiz 😅
Biz ne olursak olalım karşımızdakine yansıttığımız kadarız. Benim kvde de beni dert dinleyici, hizmetçi, her lafı sindirebilen bir stres topu zannediyor. Oysaki annem babam dert anlatsa siz yetişkinsiniz sizin bize yansıtmadan çözmeniz lazım diyen biriyimi. sizi çok iyi anlıyorum insanın kendi alanını koruyamaması kendine de kızmasına sebep oluyor. Hem karşıdaki bizi hırpalayabiliyor üstüne biz kendimizi hırpalıyoruz duble sıkıntı kimse için değmez. Değişim tabii zoruna gider konfor alanı azalıyor😂 yurtdışında yaşamanıza çok sevindim uzun misafirliklere gelmiyorlarsa harika bir şey😄

Uygun olan sizde kalmalari anne baba ve kizlari oturma odanizda kalabilirler insanlar zaten yurtdisinda yasiyor hala eve davet edeyimmi mesafe koyayimmi diyorsunuz art niyetlisniz yazik degilmi yeni dogum yapmis akrabaya oglu varken o agirlamak zorundami bencillik ediyorsunuz insanlari sevmediginiz icin bahane sizinki baska bisey degil

Uygun olan sizde kalmalari anne baba ve kizlari oturma odanizda kalabilirler insanlar zaten yurtdisinda yasiyor hala eve davet edeyimmi mesafe koyayimmi diyorsunuz art niyetlisniz yazik degilmi yeni dogum yapmis akrabaya oglu varken o agirlamak zorundami bencillik ediyorsunuz insanlari sevmediginiz icin bahane sizinki baska bisey degil
Konuyu zerre kadar anlamamışsınız. Anlayanlar gayet güzel yorum yaptı her konuya yorum yapmak zorunda değilsiniz. Bir sürü akraba varken o kızda kalın diyen ben değilim. Uzaktan hiçbir şey bilmeden ahkam kesen sizsiniz bencil derken dikkat edin aynı şeylerle sınanmayın. Haddinizi bilin. Soru bizde kalsınlar mı değildi konuyu bile anlamamışsınız. Bizim evimiz bizim düzenimiz. Kararamızı verdik. size başkasının evi hakkında ahkam kesmek düşmez, başkasının misafiri de sizi hiç de ilgilendirmiyor. Bundan banane demeyi öğrenin. Ama siz müsait olmadığınız zamanlarda da bol bol misafir ağırlayın tıkış pıkış yaşayın özelinizi de kayınpederinize bile açın

Ne kadar oldu evleneli? Koltuklarınız gelmedi mi henüz? Açıkçası ben de kısa süreliyse ağırlanması taraftarıyım önceli mesajımda öyle yazdım ama 1 ay 1+1 evde çok fazla. 3-4 gün gibi düşündüm. Tabi insanlar yurt dışına 3-4 günlüğüne gitmez. Daha yeni evliyseniz de 3 kişi gelip bir ay kalmaları uygun değil. Eş aileleri bu kadar düşüncesiz olmak zorunda mı?

Ne kadar oldu evleneli? Koltuklarınız gelmedi mi henüz? Açıkçası ben de kısa süreliyse ağırlanması taraftarıyım önceli mesajımda öyle yazdım ama 1 ay 1+1 evde çok fazla. 3-4 gün gibi düşündüm. Tabi insanlar yurt dışına 3-4 günlüğüne gitmez. Daha yeni evliyseniz de 3 kişi gelip bir ay kalmaları uygun değil. Eş aileleri bu kadar düşüncesiz olmak zorunda mı?
🤷🏻‍♀️ oğulların fazlaca sahiplenilmesi yüzünden. Tabii kız ailelerinde de problemler olabiliyor ama böyle kızımın evi deyip evi işgal eden çok az kız ailesi gördüm. Yurtıdşı olduğu için değil genel yapıları böyle herkes herkeste aylarca kalıyor. Eşimin teyzesi kv gile 1.5 saatlik mesafede oturuyor 6 ay kaldı. Bizde kalmayacaklar o konu halloldu.

Merhabalar aklıma takılan bazı konularda fikir almak istiyorum uzun olacak biraz. Eşimin ailesi tanıştığımız günden beri çok içli dışlı olmak istiyor. O dönemler eşim yurtdışındaydı.

İlk aile tanışmasından sonra aileme movie bize gelsin vs dediler bu sıralar eşim yurtdışında. Nişana 4 ay düğüne de daha 1 sene vardı. Annem nişandan önce girip çıkması uygun olmaz dedi buna rağmen bana ısrar etmeye devam ettiler. Tek kv değil kp de öyleydi. Bir ay sonra sitem etmeye başladı görüşemiyoruz diye. Kayınvalide haftada bir aramayınca laf sokuyor vs yani ne kadar iç içe olmak istediklerini anlatabilmek için yazdım. Kendi çocuklarına daha da fazla tabii bu tavırları, kayınvalide sürekli eşime gelin konulu negatif videolar gönderiyordu. Komik bulduğu için gönderiyormuş. görümcem 30 yaşında yıllardır hayatında biri var kayın aile sürekli evliliği erteletiyor vs (aynısını bize de yapmışlardı). Çocuklarına karşı değişik bir bağlılıkları var. Herneyse ben bu sırada her dediklerine uyum sağlıyorum arayıp soruyorum. Sonraları bazı şeyler beni üzmeye başladı. Kvnin çok meraklı olup özel sorular sorması laf sokması vs sıktı aramaları azalttım (2haftada bire düşürdüm😂) ve uzun uzun konuşmamaya özen gösterdim.

Evlendikten sonra yurtdışına geldik. Eşimin kuzeninin bu ay sonu bizim olduğumuz ülkede düğünü var. Kuzen baba tarafından akrabası. Yurtdışında hem kvnin hem kpnin çok akrabası var. Kp her düğüne olmasa da yakınlarına katılmaya çalışır. Kv ve görümcem hiç yurt dışına çıkmamış. Yani kv hiçbir akrabasının düğününe gelmemiş. Ben bu yaz evlendim. Zar zor 1+1 ev bulabildik. Mutfak salon beraber.
Yurtdışında ev bulmak çok zor. Kv gil bu sürecin hepsinden haberdar. Ben kpnin geleceğini tahmin ediyordum eşime ev bakarken hep misafire uygun bir ev olmasını düşünerek eleyerek ev baktık ama evdeki hesap çarşıya bulmadı. bizim düğüne 2-3 gün kala kp, biz annen ablan hep beraber kasımda kuzenin düğüne gelip sizde kalacağız demiş. Annen ve ablan deyince eşim de afallamış. Bizim daha ortada düzen yok bir ay sonra gideceğiz de kurmaya başlayacağız koltukların gelme süresi 3 ay demiş. Babası da olur mu öyle şey orası oğlumun evi yerde de yatarım mutfakta da yatarım bizim için sorun yok bir daha ne zaman geleceğim demiş. (En fazla 2 yılda bir düğün vasıtasıyla geliyor) Eşim benzer şeyleri söyleyince o zaman biz x de kalırız demiş. X, kpnin yeğeni. İki ay önce doğum yaptı.

Daha sonra eşim bana bizde kalsalar ne olacak sanki yerde de yatarım diyor yatsın dedi. Ben de iyi de yeni evliyiz. Annen düğünlere katılmıyor gezmeye daha müsait zamanda da gelebilirdi, kahvaltı hazırlamaya geleceğim babanların uyuduğu odaya, çamaşırlarımızı salonda kurutuyoruz mecburen çünkü başka alan yok dedim. Banyoda kuruturuz falan dedi. Orada artık nasıl bir akıl tutulması yaşadıysa banyo tek adımlık büyüklükte. Tamam dene sığıyor mu bakalım dedim. Orda saçmaladığını anladı. Sen bizimkileri çok önemsiyorsun ne olacak onların olduğu odada kurutursun dedi yahu 2-3 gün kalmayacaklar ki. Geçen sene kp düğüne geldiğinde kardeşinde 1 ay kaldı hele ki bu ev oğlumun evi diye düşünüyor.

Eşim babasının sözlerinden etkilenerek bana baskı yaptı. Sokağa mı atayım vs demeye başladı. O zaman bu evden taşınalım ev bul dedim. O da imkansız tabii. Sonra dedim ki onlar x te kalırız demiş tekrar bir şey mi söylediler sen sokağa atmak falan nerden çıkarıyorsun. Yemin etti bir şey demediler ben vicdan yaptım x in hamile olduğunu unuttu bence onlar yeni doğum yapmış insanın evine gelecek kadar salaklar mı dedi. Instagramda tüm aile takipleşiyorlar. X fotoğraf atıyor hikaye atıyor. nasıl unutabilir her gün görüyorlar onlar bunu bilerek x te kalırız dediler dedim. Kendini saçma sapan savundu. Kpnin cümlelerinden etkilenerek bana öyle davranması zoruma gitti. Annem ev dizerken bana tek başına sıfırdan zorlanırsın eğer istersen yardıma geleyim demişti. Sırf yeni evliyiz, eşim rahat edemez diye anneme hayır deyip evle kendim uğraştım. üç aydır burda tek başımıza sıfırdan ev dizdik inşaattan çıkma evi temizledim. Kayın aile bunları bilmesine rağmen evin hanımı olarak bana bizim böyle bir planımız var sizin ev 3-4 aya müsait olur mu diye sormadı. geleceklerini bana şu an bile söylemediler. Bütün bunlar zoruma gitti. Daha nişanlıyken eşim movie bana börek yapmış vs dediğinde kp e gelsin bize de yapsın diyordu. Şu anda da hala böyleler. Kv biraz tembel. Kendi kayınvalidesine yemek yaptırır ama benden bekler. Bu arada görümcem 30 yaşında çay demlemeyi bilmiyor iş yaptırmazlar. Görümcemi çok severim kendi halinde zararsız birisi. İyi de anlaşırız. Sadece kızdığım şu ben 26 yaşında evlendim. Yüksek lisans mezunu çalışan biriydim. aile evimde de iş falan yapmazdım. Şu an ülke değiştirdim bir ev döndürüyorum. Kendi evladına gösterdiği özeni niye gelinine göstermeyip hep bir şeyler bekliyorlar. Bir kere sana şunu yapalım demediler. Hep talepkarlar.

Size olduğu gibi kişiliklerini anlattım. Şimdi şunu danışmak istiyorum. Buraya geldiklerinde bizle kalmayacaklar ama tabii ki yine alanımıza girecek rahatsız edecek bir şey yapacaklar. Mesafemi korumak istiyorum. Ne sıklıkla görüşmeliyim? Nasıl davranmalıyım? Yemeğe davet etmeli miyim? Yemeğe gelirlerse bir kişi sonradan yiyecek masa 4 kişilik. Kaç kez oturmaya davet etmeliyim? Ne fazla ne eksik yapmak isterim. Bu arada kp ve görümcem 2 hafta, kv 1 ay kalmayı düşünüyormuş. Evimiz kalacakları akrabaların evine 1 saat uzaklıkta.
"En kötü yaşamda bile her gün umut güneş çiçeği gibi açar "
Yaşadıkların için çok üzgünüm umarım bundan sonra yüzün güler ölüm çare değil her şeye var çare ama ölüme yok

X