Instagram medyumları

ch3rry

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2023
4
1
18
merhabalar son zamanlarda karşıma bu konuda çok fazla mağdur kişi çıktı.çeşitli sözlüklerde de bir hukuk öğrencisi olarak elimden geldiğince bu metni bilgilendirme olarak yazdım ve buraya da yazacağım ki özellikle ekonomimin bu hâlde olduğu zamanlarda paralarımız heba olmasın.

öncelikle ben bu işlemlere başvuranları yargılamıyorum.insan boşluk anında çoğu şeyi yapmaya veya bir çıkış kapısı aramaya müsaittir. ve bu dinî işlemlerin varlığına inanıp inanmamak da tamamen size kalmış ancak inanıyorsanız bile yanlış kişilerle muhatap olma ihtimali maalesef hep var.asıl kınanması gerekenler insanların umutları ile oynayanlardır.artık konuya giriyorum.

eğer size bu konuda yasal bir şey yapamazsınız denirse lütfen kabullenmeyin. bu şahıs kendini herhangi bir platformda "falcı,büyücü,medyum" vb.sıfatlarla tanıtıyorsa tebrikler çünkü yasal sürece girme hakkı kazandınız.

ilk başta olayın para ile yapılanından bahsedelim.
tck 158/1-a bize der ki: "dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu oluşturabilir ve bu durumda cezası 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5.000tl'ye kadar adli para cezasıdır."
ayrıca yargıtay kararımız da var: 4 şubat 2014 tarihinde verilen 2013/15-262 e. 2014/37 k. sayılı karara göre; " büyü yapma, büyü bozma, cin çıkarma gibi mağdurun dini inanç ve duygularına yönelik olarak mağduru yanıltacak ve kandıracak yoğunluktaki sözlerin planlayarak ustaca sergilenmesi ile sanığın etkisinde kalan mağdurun dini inanç ve duygularının istismar edilmesi nitelikli dolandırıcılıktır”

şimdi bir de bu hizmeti size ücretsiz verenler için ne yapabileceğinizden bahsedelim. burada 677 sayılı tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunundaki 1.maddeye bakıyoruz : falcılık, büyücülük ve üfürükçülük, murada kavuşmak maksadıyla nüshacılık halinde 3 aydan az olmamak üzere hapis ve adli para cezasına hükmolunur.
tabii bu cezaların alt-üst sınırlarının detayı da var ama bunu tck'yı mevzuattan açıp öğrenebilirsiniz çok detaya inmiyorum.

ekstra olarak bu işi vergi levhalı yaptıkları için olayı yasallaştırdıklarını e bu sebeple de hukuki bir sorunla karşılaşmayacaklarını iddia edenler var. öncelikle ülkede kanunen büyücülük yasak olduğu için bu konuda vergi levhası alamazsınız. kişisel gelişim koçluğu vs. alanlarda alıp kullanıyorlar genelde. varsayalım ki bunlar üzerinden aldılar levhayı. o zaman da vergi usul kanunu-19 : "vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasaklanmış olması vergi mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz" diyoruz.

olayı özetleyecek olursak yasal haklarınız bu konuda var ve lütfen kullanın. sizden tek ricam bu kişilerin bakım adı altında sizden istedikleri fotoğraf,ad soyad,doğum tarihi gibi bilgileri verirken 2 defa değil 100 defa düşünün. çünkü hukuki yola başvurucam derseniz sizi bunlarla tehdit edebilirler,işlem yaptırdığınız kişiye ulaşıp söylemekle tehdit edenler var. evet sizi tehdit etmelerı mahkemede size delil olarak gelir ama manevi olarak zarar görebilirsiniz.
son olarak dekontlara açıklama yazmayı ve mesajları silmemeyi unutmayın. elimden geldigince aklinizdaki soru isaretlerinizi cevaplandirabilirim. iyi günler.

Son düzenleme:
X