Instagram,sanal market ve para harcama alışkanlıkları

ay başında toplu alışveriş yapımı sizce işlevsel olur mu ?
bozulacak çok az şey alıyorum onları da izinli listesine alabilirim.
sağlam bir izin listesi yapılması gerekiyor.
ciddi olarak harcamalarımı kısma yoluna gitmek istiyorum çünkü,
dün 10 dakka Instagrama baktım hemen yeni bir iki kıyafet mi alsam dedim ya 10 dakikada oldu bu.

Instagramın ve sanal marketlerin para harcama konusunda sizi nasıl yönlendirdiğini düşünüyorsunuz?
Bana sorulsa hiç etkilemediğini vs söylerdim ta ki bir ay Instagrami kapattigimda borcumun yüzde 25'ini ödediğimi fark edene kadar.Henuz sanal market kullanmama yemini edemedim 😐

sanal marketin korkunç ölçüde para harcattigini düşünüyorum

Her gördüğüm reklamı almıyorum ama bir şekilde örtük reklamların beni fazlasıyla etkilediğini fark ettim ve evde tüketmedigim çok fazla kozmetik kitap eşya vs olduğunu.
Instagrami bu reklamlardan etkilenmeden kullanmak, sanal marketi de minimalist bir şekilde akıllıca alışveriş yaparak hayat kolaylastirici hale getirmek mümkün mü ?
Bu konuda biraz konuşmak/fikir almak istediğim için konu açtım 💛
internet olarak sadece trendyol ve hepsiburada dan alışveriş yapıyorum.Onda da ihtiyacım olanları alıyorum .Arada sırada Kasım indirimi gibi indirimlerden etkileniyorum o zaman biraz abarttığım oluyor.

Geçen yıllarda da temizlik ürünleri uygundu stok için topluca almıştım ve aldıklarımlarımdan hiç pişman olmadım.

Trendyolda şimdi sepette bir sürü ürün var parfümler vb. Almaya yönelik teşvik ediyor yalan yok ama kendimi durduruyorum favorilerime al ve sil diyorum.Yoksa ipin ucu kaçar gider.Zaten normal gıda vs ihtiyaçlar için maaşlar az geliyor

Gıda ile ilgili ihtiyaçlarımı marketten ve pazardan alırım. İnternetten ise temizlik ürünü kıyafet,kozmetik,vitamin ,ev içi eşyaları gibi ihtiyaçları alırım.

Son düzenleme:
dün 10 dakka Instagrama baktım hemen yeni bir iki kıyafet mi alsam dedim ya 10 dakikada oldu bu.
Instagram da yatırım, birikim hesaplarını takip etmenizi tavsiye ederim. Millet altınları aldıkça gaza geliyorum ben şahsen. Ocakta maaşlara zam da gelecek, çok güzel toparlanirsiniz aslında.
Bu borcunuzu bitirip, kenara her ay biraz birikim için para ayırıp, sonra yine harcayacaginizi harcarsınız.
Ben hem Excel tablosunda hem küçük bir hesap defterim var orada gelirimi giderimi yazıp takip ediyorum. Ay içinde neye ne kadar ödeme yapmışsınız görmeniz açısından iyi oluyor

Sanal market candır ya benim eşimde nöbet usulu calisiyor evde 2 cocuk var marketler cocuklarla gitmek icin bir tık uzak kalıyor multinetle temizlik malzemelerini falan mecbur gidip aliyoruz anlasmali marketten 1 ay birdaha arkama bakmiyorum temizlik malzemeleri icin

diger turlu eve soyluyorum genelde yol ucreti odemiyorum ama hemen gelsin secenigiyle birkac acil ihtiyac alinca mis gibi yol ucretini ooduyorum baazen koyuyor tabi ama genel olarak ben memnunum ne bileyim dogru kullaninca iyi oluyor bu işin tek kötü yanı eşim acayip tembelleşti çok siparis verirsem marketten söyle getirsinler diyor 😂

Annemde bana gelinnce özeniyor kadın ohh rahata bak diyor sanada alir yollarim soyle eksigini diyorm ben görmeden alamam diyor 🙈

Instagram da yatırım, birikim hesaplarını takip etmenizi tavsiye ederim. Millet altınları aldıkça gaza geliyorum ben şahsen. Ocakta maaşlara zam da gelecek, çok güzel toparlanirsiniz aslında.
Bu borcunuzu bitirip, kenara her ay biraz birikim için para ayırıp, sonra yine harcayacaginizi harcarsınız.
Ben hem Excel tablosunda hem küçük bir hesap defterim var orada gelirimi giderimi yazıp takip ediyorum. Ay içinde neye ne kadar ödeme yapmışsınız görmeniz açısından iyi oluyor
Ocak maaşım ne kadar olur bilmiyorum bende maksimum Mart gibi borçlarımı bitiririm diye düşünüyorum.
ama bu sürecin genel bir harcama konusunda değişim süreci olsun istiyorum
birikim vs yan etkisi olsun ,
beynini kullanan kaliteli bir tüketici olmak istiyorum, reklamların esiri olan değil.
eskiden Instagramda , Sadece takip ettiğin kişileri gorebiliyordun şimdi her anında korkunç reklam var ,
beyni ve yaşayışı inanılmaz negatif etkilediğini düşünüyorum

Toplu alışveriş harika oluyor ben öyle yapıyorum ay içinde sadece sut ekmek yogurt aliniyor.
Liste yapıp gidiyorum böylece gereksiz biseyde almamıs oluyorum tavsiye ederim

kızlar örnek bir liste atarmısınız.
bende yemek çekimi markette kullanıyorum işe evden yemek getiriyorum.
ama mesela migrosta a101 de çok çok uygun deterjanlar bulup stok yapıyorum.Keza bakliyatta öyle.
mesela çok bilindik bir marka jel bul.mak. deterjanı yemek çekinin geçtiği markette 260 TL,migrosta 230 tl a 101 de ise 133 tL 1 litre f...sh marka.
ben ondan 2 şişe aldım ama açıkçası kalanların hepsini almayı düşünmüyor değilim :)
bide a 101e sleepy nin günlük pedleri gelmişti.Böyle kalın güzel fiyatı sanırım 18 tL gibi bişeydi 4-5 tane vardı hepsini aldım.
Yemek çeklerinin olduğu marketlerde aradaki komisyonu çıkarmak için çok çok fazla fiyat farkı koyuyor.
ben 2 çocukla ve eşimle markete gittimmi hep unutuyorum.bişeyler liste yaparken bile unuttuklarım oluyor :KK43:
Varmı bana da öneriniz.
liste çok çok iyi olur

bugün a 101 e gidip kalan 2 deterjanı aldım :)99999999999999999999999
bende ocakta 6/7 tane sıvı deterjan yumuşatıcı tuvalet kağıdı vs almak istiyorum.
6 ay vs bunlara harcama yapmış olmam

hedefim kalan 102 bin borcumu 15 Şubatta bitirmiş olmak....
ama en Temel hedefim bilinçli bir tüketici olmak ve ciddi bir minimalist olmak .
çok ciddi 2024 hedeflerim var basit ve sürdürülebilir bir yaşamla ilgili 🥺

Instagramın ve sanal marketlerin para harcama konusunda sizi nasıl yönlendirdiğini düşünüyorsunuz?
Bana sorulsa hiç etkilemediğini vs söylerdim ta ki bir ay Instagrami kapattigimda borcumun yüzde 25'ini ödediğimi fark edene kadar.Henuz sanal market kullanmama yemini edemedim 😐

sanal marketin korkunç ölçüde para harcattigini düşünüyorum

Her gördüğüm reklamı almıyorum ama bir şekilde örtük reklamların beni fazlasıyla etkilediğini fark ettim ve evde tüketmedigim çok fazla kozmetik kitap eşya vs olduğunu.
Instagrami bu reklamlardan etkilenmeden kullanmak, sanal marketi de minimalist bir şekilde akıllıca alışveriş yaparak hayat kolaylastirici hale getirmek mümkün mü ?
Bu konuda biraz konuşmak/fikir almak istediğim için konu açtım 💛
Selam, ben de tam tersi oldu bi ara instagramı kapattım sıkıntıdan alışverişe sardım. O ay kredi kartım patladı. Tabi bu ekonomi bozulmadan önceydi, şimdi her türlü patlıyor çünkü gıda inanılmaz pahalı oldu artık. Ne kadar kassam da olmuyor, önceden kozmetiği, giyimi azaltsam o ay nispeten rahattım. Şimdi farketmiyor veya az farkediyor. Gene de yapıyla alakalı alışveriş . Hiç almayan çok tanıdığım var yemekler hep evde, dışarda bi kahve bile içmez, üst segment marka hiç bişey almaz, milletin özel gününe gitmez masraf olmasın diye, indirimsiz asla bişey almaz, üç harfli marketler hariç pek başka yere gitmez, mazot çok yakmasın diye dağa bayıra çıkmaz, kuaföre bakıma az gider, kozmetik anlayışı bi fondöten bi far bi ruj bi rimel, kıyafetlerini yıllarca kullanır fazla yıpratmaz, tatil için ya milletin yazlığına çöker ya köye gider vs. çook tanıdığım var cidden. Haliyle Instagram onları etkilemiyor pek, üç beş kuruş da atıyorlar kenara doğal olarak. Ben şahsen öyle yaşayamam. Erkekleri ise saymıyorum çünkü onlara bi şampuan bi sabun yeter :)

Selam, ben de tam tersi oldu bi ara instagramı kapattım sıkıntıdan alışverişe sardım. O ay kredi kartım patladı. Tabi bu ekonomi bozulmadan önceydi, şimdi her türlü patlıyor çünkü gıda inanılmaz pahalı oldu artık. Ne kadar kassam da olmuyor, önceden kozmetiği, giyimi azaltsam o ay nispeten rahattım. Şimdi farketmiyor veya az farkediyor. Gene de yapıyla alakalı alışveriş . Hiç almayan çok tanıdığım var yemekler hep evde, dışarda bi kahve bile içmez, üst segment marka hiç bişey almaz, milletin özel gününe gitmez masraf olmasın diye, indirimsiz asla bişey almaz, üç harfli marketler hariç pek başka yere gitmez, mazot çok yakmasın diye dağa bayıra çıkmaz, kuaföre bakıma az gider, kozmetik anlayışı bi fondöten bi far bi ruj bi rimel, kıyafetlerini yıllarca kullanır fazla yıpratmaz, tatil için ya milletin yazlığına çöker ya köye gider vs. çook tanıdığım var cidden. Haliyle Instagram onları etkilemiyor pek, üç beş kuruş da atıyorlar kenara doğal olarak. Ben şahsen öyle yaşayamam. Erkekleri ise saymıyorum çünkü onlara bi şampuan bi sabun yeter :)
yani işte acaba günümüzde bilinçli tüketici olmak cimrilik olarak görülüyor diye düşündüm mesajınızda.
indirimsiz bir şey almamak , kuaföre gitmemek , bir far bir rimel ile alışveriş yapmak bana çok makul şeyler gibi geldi.
fazla tüketici olmanın bakımlı olmak güzel olmak mutlu olmak konusunun baş şartı gibi pompalandigini düşünüyorum

yani işte acaba günümüzde bilinçli tüketici olmak cimrilik olarak görülüyor diye düşündüm mesajınızda.
indirimsiz bir şey almamak , kuaföre gitmemek , bir far bir rimel ile alışveriş yapmak bana çok makul şeyler gibi geldi.
fazla tüketici olmanın bakımlı olmak güzel olmak mutlu olmak konusunun baş şartı gibi pompalandigini düşünüyorum
Bana göre Minimal yaşam kesinlikle olması gerekendir ama cimrilikten farklıdır. Cimrilik benmerkezcidir merkeze kendisini koyar, günün sonunda kesinlikle cebinden kuruş fazla çıkmamalıdır. Minimal yaşam tarzı ise dünyanın kaynaklarını ve kendi kaynaklarını gereksiz tüketmemeyi, azla yetinmeyi, etrafta daha az eşya daha az obje olursa kişinin ruh halinin buna bağlı olarak sadeleşip dinginleşeceğini savunur bence. Kendini kıtlığa sokmadan atıyorum ayda 4 parça kıyafet alıyorsan onun yerine 2 parçaya düşürmek, indirimleri takip etmek ama bunu sürekli takıntı haline getirmemek , evdeki kozmetiğin biri bitmeden yerine yenisini almama kuralı koymak başlangıç için sürdürülebilir olabilir mesela ben öyle yapıyorum. Ama çok istediğim bişey olursa da alıyorum . Ha şu da var ama ben şahsen 38 yaşındayım ne zaman ağır makyaj yapsam kazayaklarıma doluyor artık, o yüzden canım ağır istese de hafif yapıyorum . Topuklu artık alamıyorum, rahat edemiyorum. Keşke gençliğimde daha şıkır şıkır giyinseymişim daha güzel kıyafetlerim olsaydı, kendime cildime daha iyi baksaydım, şimdi bakım bile yapsam pek parlamıyor. Saçlarımın yarısı döküldü gitti zaten. Bi maşa yaptırıyorum daha kuaförden çıkmadan suratıma yapışıyor. Gençliğimde aslan yelesi gibiydi, neler neler ne modeller yaptırırdım özel günlerde
. almadım giymedim yaptırmadım sonuç olarak bi faydasını da görmedim. Ama tabi dediğim gibi devir daha zor, ekonomi daha zor. Ama gençliğin baharında filansanız da -bunu okuyan başka her kimse- yapın yaptırın sürün sürüştürün giyinin salına salına yürüyün kardeşim. imza: 2 çocuklu taytlı anne

Son düzenleme:
X