İş yeri arkadası

alcens

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2024
4
0
36
Merhaba hanımlar. İş yerinde en çok vakit gecirdigim bir mesai arkadaşım var. Fakat öz güveni eksik, benimle konuşurken gözlerini kaçıran, stresli, insanların dedikodusunu yapan kısaca benim krakterime ters bir kadın arkadaş bu. Onun davranışlarına bazen katlanamiyorum. Onun stresini hissediyorum bu sebeple bazen aynı iş yerinde karşılaşmamak için ekstra caba harciyorum. Mesela benimle konuşurken sürekli "şunu napalim, bunu nasıl yapacağım" gibi süreki çaresiz gibi sürekli soru soruyor ama bazıları ile sürekli gulerek iletişim kuruyor. Bu iki uçtaki tavrı beni rahatsız ediyor. Onun stresini sanki sünger gibi çekiyorum nedense! Sorun bende mi? Neden hissediyorum mesela onun stresini? Ne önerirsiniz?

Başkasıyla buna benzer bir sorun yaşadınız mı öncelikle? Empati seviyeniz yüksek olabilir. Daha önce bu arkadaşınızın dertlerini yüksek bir empati ile dinlediniz mi veya bir sorununu çözdünüz mü? Sizinle olan iletişim dili bu yüzden sürekli negatif ve yardım talep eden şeklinde olabilir. Önemsemeyin derim. Aynı şekilde konuşursa siz de olumsuz ve yoğunluğunuzu anlatır şekilde konuşun. Siz de ondan yardım isteyin. Negatif durun. Kendisi uzaklaşır muhtemelen. Bu tarz insanlarla muhatap olunca bir süre sonra enerjim düşüyor ve kendimi kullanılmış hissediyorum. Hele ki başkası ile normal bir diyalogda olduğunu görünce iyice kendimi saf hissediyorum. Uzak durmak en iyisi.

Başkasıyla buna benzer bir sorun yaşadınız mı öncelikle? Empati seviyeniz yüksek olabilir. Daha önce bu arkadaşınızın dertlerini yüksek bir empati ile dinlediniz mi veya bir sorununu çözdünüz mü? Sizinle olan iletişim dili bu yüzden sürekli negatif ve yardım talep eden şeklinde olabilir. Önemsemeyin derim. Aynı şekilde konuşursa siz de olumsuz ve yoğunluğunuzu anlatır şekilde konuşun. Siz de ondan yardım isteyin. Negatif durun. Kendisi uzaklaşır muhtemelen. Bu tarz insanlarla muhatap olunca bir süre sonra enerjim düşüyor ve kendimi kullanılmış hissediyorum. Hele ki başkası ile normal bir diyalogda olduğunu görünce iyice kendimi saf hissediyorum. Uzak durmak en iyisi.
Ben gitmesem o benim yanıma geliyor. Ben negatifligi sevmem taklitte yapamam. En iyisi rahatsız olduğum şeyleri söylemek.

Çakralar açık olabilir bir sebebi bu eğer spiritüel enerjilerle ilgileniyorsanız direkt bulursunuz ilgilenmiyorsanız bile hissedersiniz.
Enerji vampiri denir kısaca sizin enerjinizi sömürür. Sizde de empatlık olabilir 🤔

Çakralar açık olabilir bir sebebi bu eğer spiritüel enerjilerle ilgileniyorsanız direkt bulursunuz ilgilenmiyorsanız bile hissedersiniz.
Enerji vampiri denir kısaca sizin enerjinizi sömürür. Sizde de empatlık olabilir 🤔
Çözüm için öneriniz var mi?

Çözüm için öneriniz var mi?
Açık açık konuşmak. Şikayetçi olduğunuz konuyu onla konuşun. Bu devamlı çaresiz modunda takılmasını enerjinizi düşürdüğünüzü belirtin.

Vaktinde beni sömüren birine yaptım. Karşı taraf üste çıkmıştı, senden başka kimim var benim vs gibi şeyler. Kötü hissettmiştim ama bir daha yaptıkları birikince patlamıştım. Çok da güzel oldu. Belki hala suçu kendinde bulmuyordur ama bilinçli şekilde yaklaşıyor. Baştan konuşsaymışım keşke diyorum.

empatsınız muhtemelen. Sizi sorun çözücü olarak gördüğğ için size danışıyor. Bir daha danıştığında yuvarlakça geçiştirin. Boş muhabbetler falan konuşun. Ya neden böyle yapıyosun dediğinde birisi bana bişi danışınca stres oluyorum falan dersiniz. Çok önemsiyor gibi açık açık konuşmanızı tavsiye etmem. O sizin iş arkadaşınız. İş yerindeki insanlarla arayı bozmamak gerek. Çok da samimi de olmamak gerek. İş dışında birisi olsaydı gidin açık açık konuşun derdim ama bunu kesinlikle yapmayın. Olayı büyütmek gibi olur. Kavga bile çıkabilir. Yukarıda yazdığın şeyleri uygulayabilirsiniz böylelikle o da size karşı tutumunu zamanla değiştirecektir.
Konuyu kişiselleştirmeyin. Bu durumu daha öncr yaşadınız mı bu durum sizi neden bu kadar rahatsız etti bunu düşünün.

Ben gitmesem o benim yanıma geliyor. Ben negatifligi sevmem taklitte yapamam. En iyisi rahatsız olduğum şeyleri söylemek.
söyleyin ozaman günümü negatif enerjinle ziyan etmene müasade edemem simdiye kadar sustum lakin sana karsi sabir kovamin artik doldu daha fazlasini tasiyamiyorum diye söyleyin

yani iletişimini azalt ve elinden geldiği kadar çizgini çek hoşlanmadığını söyle gerekirse hem drama Queen hemde aşağılık kompleksi var yorar insanı

empatsınız muhtemelen. Sizi sorun çözücü olarak gördüğğ için size danışıyor. Bir daha danıştığında yuvarlakça geçiştirin. Boş muhabbetler falan konuşun. Ya neden böyle yapıyosun dediğinde birisi bana bişi danışınca stres oluyorum falan dersiniz. Çok önemsiyor gibi açık açık konuşmanızı tavsiye etmem. O sizin iş arkadaşınız. İş yerindeki insanlarla arayı bozmamak gerek. Çok da samimi de olmamak gerek. İş dışında birisi olsaydı gidin açık açık konuşun derdim ama bunu kesinlikle yapmayın. Olayı büyütmek gibi olur. Kavga bile çıkabilir. Yukarıda yazdığın şeyleri uygulayabilirsiniz böylelikle o da size karşı tutumunu zamanla değiştirecektir.
Konuyu kişiselleştirmeyin. Bu durumu daha öncr yaşadınız mı bu durum sizi neden bu kadar rahatsız etti bunu düşünün.
Arkadaşa kesinlikle katılıyorum. Eğer manipülatif bir tipse, konuşunca siz sorun çıkaran tarafmışsınız gibi davranabilir, haklıyken haksız durumuna düşersiniz. Ben de yapmacıklığı, rol yapmayı hiç sevmiyorum ama kin güden bir tarafım var maalesef yapılanı unutmuyorum. Ona, onun yaptığı gibi davranmak da hiç zor olmaz. Rol falan değil gayet de içimden geldiği için yaparım. Normal hayat olsa konuşun derdim ama iş yeri orası. Tabi siz kendinizi daha iyi bilirsiniz. Ben sadece kendi üzerimden yorumladım.

X