İşten Çıkartılır mıyım?

cartoongirl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
61
0
Merhabalar. İki gün önce çalıştığım iş yerinde çantamdan telefon ve param çalındı. Kamera var ama nasıl olduysa olayın olduğu gün kamera kayıtta olsa bile ekranda görüntüler gözükmüyormuş. Hala da aynı.Ben ertesi gün polise gittim. İfade verdim. İş yerine uğramıştım önce. Müdür daha gelmemişti.Ben mağazadakilere karakola gidiceğimi söyledim. Müdüre olayı haber verdiler. Kadın bana kızmış iyi olmuş falan demiş. Bu arada eşya koyacak kilitli bi yer yok. Kapısında kilit olmayan ve herkesin rahatça görebileceği bir yerde duruyor eşyalar. Polise gideceğimi müdür bilmiyordu. Bugün ben çıktıktan sonra polis gelmiş. Müdür izinliydi bugün. Onun yerine bakan kız da not bırakmış polis geldi diye. Şimdi kesin kızar niye bana sormadan karakola gittin diye.Biraz cins biri. Tek yaptığı kızmak bağırmak. Acaba polise gittim diye beni işten falan çıkartmaya kalkar mı? Çünkü ben polise gidince şirketten de şikayetçi oluyormuşum.

öyle kolay değil bu işler.
sigortalı çalışıyorsun değil mi.
çıkarmaya çalışırlarsa dava açarım dersin.gerçi türkiye de iş hukuku nasıl bilmiyorum.başka bir bahane de sunabilirler..avukat arkadaşlar daha doğru bilgi verir sana..bence bir avukata danış..
ayrıca geçmiş olsun.paran alınmış polise gitmeyip ne yapacaktın ki..
kimden şüpheleniyorsun,iş arkadaşlarından mı yoksa müşterilerden mi??
ne hale geldik ya.ortada bir suç var,polise gitmekten korkuyoruz ..

yavuz hirsiz evsahibini bastirir misali, siz kaybinizi sikayet ettiginiz icin korku icindesiniz. hay allahim ne gunlere kalmisiz. sakin geri adim atmayin, is vereniniz cirkeflesirse elinizden geleni ardiniza koymayin. guvenliginizi saglamk zorundalar. korkup sinmeyin...

çıkartılırmısınız bilemiyorum ama, haklısınız sonuçta.. dağ başında yaşamıyoruz ya, nasıl bulacaktınız hırsızı? ayrıca görüntülerin verilmemeside saçma geldi bana.. kameralar 24 saat kayıt yapar, pc de bir dosyaya kayıt olur bunlar.. nedemek görüntü yok?

Kameralara bakılması için tamirci çağırdılar ama gelen yok. Hem güvenlik sağlanmadı hem de suçlu oldum. Niye ortadaymış çantam. O kadar küçük bir depoki haliyle açıkta oluyor herkesin çantası. Çalıştığım yer bi mağaza ve depo soyunma kabinlerine yakın. Bir dolap dahi yok. Kasa vamış güya ama ben bilmiyodum bile üstünde bişeyler var gözükmüyor da kasa. Ben de eğer işten çıkarmaya kalkarsa şikayetçi olmayı düşünüyorum.

Arkadsim kendini ezdirme . BU ne yahu, hep kaybin var bide ustune suclaniyorsun.
Mudurun acaba birseyi gitseydi oda oturumuydu yerinde? Bende savun kendini sonuna
kadar . Allah yardimcin olsun canim

senin kesinlikle işten çıkartmalarını istemem ama maalesef şimdiden göze batmışsın

ve ileri doğru tartışmalarda olacak gibi seni gözden çıkara bilirler ama polise gitmekle iyi

etmişsin hakkını aramışsın eğer düzgün bir müessese seni çıkartmazlar ama

zaten bozuk ve hak anlayışı yok ise yarin seninde hakkını yerler onun için çıkarsalarda

üzülme

öyle kolay değil işten çıkartmak. ne diyecek? malı çalındığı için polis çağırmış, işten attım mı diyecek? muhtemelen işten çıkartmaya kalkarsa da memnun değildik gibi bir bahane sallar, ama bu durumda kıdem ve ihbar tazminatını ödemek zorunda. tabii sigortalıysan. ayrıca mahkemeye vererek işe geri de dönebilirsin.

iş hukukunun bu kısmıyla ilgili biraz daha bilgi edinmeye çalış. işveren işçiyi bilgisiz sanıp bin türlü palavra sıkabilir. ama sen böyle bir durumda karşısına dikilip çat çat öyle değil böyle diye konuşursan biraz gözü korkar.

Müdür bu denli tepki verdiyse? Acaba müdür mü hırsızlık yaptı? Ya da iş yerinde onun kankası olan biri?

İşten çıkartılırmısınız bilmiyorum ama bence durumu önce işyerindeki patronlarınıza söylemeniz daha sonra da polise gideceğinizi belirterek gitmeniz usulünce olurdu.
Tabiki polise gitmeniz en doğru olanı. Yani söylemiş olsanızda olmasanızda gitmeniz gerekir. Kimsenin emeğini kimse çalamaz.
Benimde bundan 4 yıl önce başıma işyerinde böyle bir olay geldi. Cep telefonum masamdan alındı. Kimin aldığını tahmin etmekle birlikte birini hırsızlıkla elimde somut bir şey olmadan suçlamayamam diyerek sustum sineye çektim. Daha sonra işyerinde hırsızlıklar çoğalmaya başladı. Kimse benim gibi davranmadı ve olayı amire ilettiler. Tabi iletirken de benim de telefonumun çalındığı söylenmiş. Sonuçta müdürüm beni çağırıp "neden gelip durumu idareye bildirmedin. Bildirseydin önlemini alırdık gerekeni yapardık, bak senin ihmalin yüzünden kaç kişi daha mağdur oldu" dedi. Yani ben hakkımı aramadığım için suçlu oldum.
Hakkınızı arasanızda aramasanızda suçlu oluyorsunuz bu ülkede, bir paradoks durumu var yani.
Sonuçta şikayetçi olan arkadaşların şüpheleri üzerine hırsız yakalandı, elinden çıkartılmayanlar geri verildi sattıklarının bedeli ödettirildi, ama ben şikayetçi olmadığım için avcumu yalamakla kaldım.

aksini düşünmeyi çok isterdim ama malesef öyle gibi görünüyor..

özel sektörü iyi bilirim çünkü..kimse hakkını aramasını istemez çalışanın..ve haksız hep çalışandır..dediğiniz gibi şirketide şikayet etmiş duruma düşüyorsa bu olay bence asla size huzur vermeyeceklerdir..

hakkini aramakta haklisin ama ustune bunu iletmemekle onlara koz vermissin keske acele etmeyip durumu anlatsaydin..

Hırsız ortaya çıktı. Ne yazık ki iş yerinden biriymiş. ıtiraf etti bana. Üç aylık hamileymiş ve kürtaj için çalmış parayı. Ödeyeceğini söyledi. 3-4 gündür işe gelmiyor. Müdür şüphelenmiş ondan. Ben söylemeyecektim ama söyledim. ışten çıkaracaklar. Üzülüyorum ama ne yapabilirim ki?

Hırsızlık çok çok kötü bir şey ama o kızın bunu yaptığı andaki ruh halini de düşünüyorum da.
Belli ki hamile, baba ilgilenmemiş, rezillik diz boyu.
Kürtaj yaptıracak parayı bulamamış... belki gelip açık yüreklilikle anlatsa sorsaydı sana yine yardım ederdin.
Artık nasıl bir utanç içindeydiyse.... hoş böyle daha mı iyi oldu şimdi... hayatı iyice çıkmaza girdi.
Allah kimseyi çaresizlikle sınamasın, böyle yanlışlara sürükler insanı işte...

İş yerinizin durumu nasıl bilemiyorum ama sgk kurumuna bağlı çalışansanız işten somut bi sebep olmadıktan sonra cıkaramazlar...
Çünkü yasal süreçte bir sürü hakkın var.Doğru olanı yapmışsın Fakat idarecenin bundan haberi olması gerekiyordu her ne olursa olsun sonucta oradaki düzeni sağlayan o...
Tekrar geçmiş olsun...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…