Tatlı Tarifi Kakaolu ve bol sütlü enfes bir tat :Supangle

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
20210102_154929.jpg

Daha önce en lezzetlisinden çikolatalı puding tarifimi sizlerle paylaşmıştım..

Çikolatalı Puding :KK56::KK56::KK56:

Bugün ise sizlere yine en az puding kadar lezzetli ve en az onun kadar kolay bir supangle tarifim var.Orjinal Supangle de en dipte minik kek parçaları olur. Ben koymadım.Bu arada puding ve supangile aynı gibi görünse de bazı farkları var. Mesela;

-Supangle kakaolu ve çikolatalı oluyor, puding'in her çeşidi var.

-Supangle daha akışkan ama puding daha katı kıvamını..

-Supangle pudinge göre daha yoğun bir lezzete sahiptir..

-Ve Supangle yi farklı yapan içine katılan buz gibi soğuk sudur...

Gelelim tarifimize..

Malzemeler:

Su bardağı ölçüm: 220 ml
Çay bardağı ölçüm: 150 ml

- 1 litre süt
- 1 su bardağı şeker
- 1 çay bardağı un
- 3 yemek kaşığı kakao
- 80 gr bitter çıkolata
- 2 yemek kaşığı tereyağ
- 1 su bardağı buz gibi su

Yapılışı:

Önce bir su bardağı suyu küçük bir poşete koyup buzluğa yerleştiriyoruz. Yaklaşık 1 saat buzlukta kalsın iyice soğuması gerekiyor. Veya bardaga koyup bir kaç saat için buzdolabında bekletiyoruz

Sütü tencereyeye alıyoruz.Şeker, un, ve kakao ekleyip karıştırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Ocakta kıvam alana kadar sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra kısa bi süre daha kaynatıyoruz ve ocaktan alıyoruz . Tereyağı ve çikolatayı ekliyoruz . Bunlar eriyene kadar güzelce karıştırıyoruz...Bir beş dakika ılımasını bekliyoruz. Bu sırada kabuk bağlamaması için arada bir karıştırıyoruz..

1 su bardağı buz gibi suyu ekleyoruz ve blenderdan geçirip iyice özleştiriyoruz.. Supangleye kıvamını verecek olan buz gibi su oluyor. İyice karışan supangleyi bardaklara ,kaselere paylaştırıyoruz.(6-8 porsiyon ) .

Oda ısısına gelince buzdolabına kaldırıyoruz. 3-4 saat sonra soğuk servis ediyoruz.

Afiyet olsun. . .

20210102_154230.jpg

20210102_154044.jpg

X