Kariyerimde yaşadığım kararsızlık ve korku

suna788

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2024
10
2
21
Merhaba o kadar bunaldımki bu ruh halimden lütfen bana yardımcı olun. artık çok yoruldum karar değiştirmekten. Artık yakınlarıma söylerken bile utanıyorum içimi açamıyorum bana yol gösterin

Son düzenleme:
Öğretmenlerinle bu durumu konuştun mu? Seni en iyi tanıyan onlar. Ayrıca güncel sistemi de en iyi bilen onlar. Yönlendirmeleri daha doğru olur diye düşünüyorum

Acaba sorum öne mi çıkmadı bilmiyorum ama yazıyorum buraya tekrardan biri görür de yazar diye

Merhaba o kadar bunaldımki bu ruh halimden lütfen bana yardımcı olun. artık çok yoruldum karar değiştirmekten. Artık yakınlarıma söylerken bile utanıyorum içimi açamıyorum bana yol gösterin
Diyeceğim şeyi yanlış anlama ama bence acil bir psikiatriste gitmen gerekiyor. Çünkü büyük ihtimalle depresyondasın ve emin ol nasıl grip olduğumuzda, başımız belimiz vs ağrıdığında doktora koşuyoruz depresyona girdiğimizde de aynı şeyi yapmalıyız hepimiz🫶

Hiçbir detay vermemişsiniz ne gibi bir yardım bekliyorsunuz? Size meslek önerip ona ikna etmemizi mi?
Eğitim durumunuz ne? Ünide misiniz? Hazırlanıyor musunuz? Tam olarak neyin kararını veremiyorsunuz? Biraz açın lütfen.

kariyerimde dediğinize göre seçtiğiniz okul üniversite bölümle alakalı bir durum mu? kararsız kaldığınız

Kusura bakmayın mesajımı düzenlerken bütün yazdığım şeyler silinmiş farketmeden telefonum arızalı bir de.

Arkadaşlar ben tekrardan yazıyorum daha kısa açıklayayım. Küçüklükten beri resim çiziyorum sanatsal yönüm çok fazla. Ama hiçbir zaman ressam olmak istemedim benim için her zaman hobi gibi gördüm çok yetenekli olmama rağmen. O yüzden moda tasarım yazdım ama maalesef okulumu yarıda bırakmak zorunda kaldım fotoğrafçılık ve reklamcılıga da ilgim vardı bunları da denemek istedim. Şu an tekrar sınava girip moda yazacaktım ama karşıma tekstilde bir iş çıktı ve biliyorsunuz iş bulmak zor kolay değil eve çok yakın tam istediğim gibi bir iş. Fakat yine de kendimle sürekli çelişiyorum diğer yanım da ileride kendimi sağlama alacak bir iş istiyor ve sınava hazırlanarak sağlık alanında (tıp) istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum. Moda da bu işe girersem çok uzun zaman çıkamayacağım. Yani kısacası kararsızlık yaşadığım için bir şeyi seçtiğimde diğeri daha mı iyi olurdu korkusu hayatımı mahvediyorum korkusu geliyor. Bir yanım çok işkolik olmak istiyor sanatsal şeyler istemiyor. Bir yanımda daha güçlü ve maddi yönden rahat bir yaşam.

Arkadaşlar ben tekrardan yazıyorum daha kısa açıklayayım. Küçüklükten beri resim çiziyorum sanatsal yönüm çok fazla. Ama hiçbir zaman ressam olmak istemedim benim için her zaman hobi gibi gördüm çok yetenekli olmama rağmen. O yüzden moda tasarım yazdım ama maalesef okulumu yarıda bırakmak zorunda kaldım fotoğrafçılık ve reklamcılıga da ilgim vardı bunları da denemek istedim. Şu an tekrar sınava girip moda yazacaktım ama karşıma tekstilde bir iş çıktı ve biliyorsunuz iş bulmak zor kolay değil eve çok yakın tam istediğim gibi bir iş. Fakat yine de kendimle sürekli çelişiyorum diğer yanım da ileride kendimi sağlama alacak bir iş istiyor ve sınava hazırlanarak sağlık alanında (tıp) istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum. Moda da bu işe girersem çok uzun zaman çıkamayacağım. Yani kısacası kararsızlık yaşadığım için bir şeyi seçtiğimde diğeri daha mı iyi olurdu korkusu hayatımı mahvediyorum korkusu geliyor. Bir yanım çok işkolik olmak istiyor sanatsal şeyler istemiyor. Bir yanımda daha güçlü ve maddi yönden rahat bir yaşam.

Bence bu is firsatini degerlendirip, hosunuza gidiyor mu bir bakmalasiniz. Belli ki ilginiz ve yeteneginiz olan bir alan. Bir yandan da bu alanda universite bitirmeye bakin derim ben. Bir diplomaniz olsun elinizde.
Tip konusuna gelince, burda biraz gercekci olmakta fayda var. Daha once universite sinavlarinda kac net yaptiniz? Sayisal derslerde basirili misiniz? Kazanabileceginizi dusunuyor musunuz? Diyelim ki kazandiniz, alti yil okul sonra ustune uzmanlik sinavi ve atanma var. Ve bu alan sevdiginiz bir alan mi? Sirf daha cok para kazanmak icin doktor olayim kafasindaysaniz o is zor biraz. Derdiniz illa cok para kazanmaksa iyi bir unide isletme muhendislik vb okuyup beyaz yakali olmaya da bakabilirsiniz. Ama bu alanlarda da iyi paralar kazanmak icin once tecrube gerekiyor. Kimse kimsenin onune kabarik maaslar sermiyor hemen. Her is alaninda boyle bu.
Karar veremediginiz icin alandan alana sicramissiniz ve yillarinizi kaybetmissiniz. Bence bir an once karar verip ise koyulmanin vakti gelmis.

Su an 19 yaşındayım teşekkür ederim düşünceleriniz için haklısınız. Daha sonra yaşım çok geç olmasın diye karar vermeye çalışıyorum artık

Sanırım benim sorunum çok fazla ilgi alanım ve hobim olması. Dediğiniz gibi tek bir alandan tecrübe yapmak ve kendimizi dinlemek çok daha önemli. Kararımı verdim ve bu korkumu geride bırakıyorum. Çok fazla seçenek sadece insanın kafasını bulandırıyor.

X