Kayınvalidemlerle yüz göz olduk...

Para konusunda masus karsınızdaki acmadan siz eksideyix durumumuz cok kotu vs diyinli millet sizi sıkısık bilsin valla ev var araba var diye hava atmayı biliyorız.ben artık böyle para konuları acılınca biri sıkısıgız diyince anlıyorum para Mara borc meselesi hemen diyorum ki ay bizde ya aylardır eksiden cıkamkyoruz bıkac yere borcumz var hala odeyemedik falan diyorjm karsımdaki isteyecek durum olmadıgnı anlıyor susuyor. Varsa bile yok diyeceksiniz alan geri getirmiyor 12 yıl once esim yeni memurken bir akranasına 7 bin kusur borc vermiş hadi cocukları hastaydı diye tedavi amaçlı adam istemiş vermiş. Bu adam cocuk iyileşti ne dugunumuze gelmiş ne takı takmıs ne de borcu geri verdi.nasılsa esim bekarken vermiş ya adamda bekar adam maası diye heralde geri verme geregi duymuyor ,belkıde elinde yok dugune gelmeye yuzu olmamıstır dedik ama Fink Fink geziyolar gezmeye para var borcunu odemye yok esimde helal etti onların en azından en zor donemde(doguda hendek zamanları) dualarını aldım o bile yeter diyor ama adam sımdı gezdikce ve esim parayı istemedikve ben ayar oluyorum bende unuttum kac yıl gectı en son sustum. Kayınvalide de böyle ayaklar yapınva sız bizde zor durumdayız diyin borclrınızı sayın biz kendimize yetişemiyoruz diyin. Eli ayağı saglam genc gorunce zengin sanıyolar

Tutarsızlıklarınız var yazdıklarınızda.Yaşınız genç iyi yönetememişsiniz.Öncelikle eşiniz annesi ve ailesi ile ilgili size açık söylemiş.Ailesi ile ilişkisi soğukmuş zaten, bayram vb hiç önemli olmamış.(bu tür aileler çok ilk defa mı gördünüz) Siz de gözlemlemişsiniz bunu zaten.Bazıları yazmış güzel açıklamış size.Bu annenin yapısı ortada.Çocuk sevmediğine kadar açık olmuş.Peki bu kadar açıkken kadından neden beklentiye giriyorsunuz.Gelmedi gitmedi kalmadı ilgilenmedi.Sizle ilgilenen de ayrıca aileniz var.Yalnız kalmamışsınız.Ailem de ailem demişsiniz .Bunlar sizin yanlışınız.Bence eşinizi depresyona sokan sadece anne değil sizinde tavrınız olduğunu düşünüyorum.Buraya bu kadar bunları yazan kişinin ben eşini de sıkboğaz edeceğini düşünüyorum.Eş aile ve sizin aranızda kalmış.Sizin aileniz normal geleneksel aile.Çocukları ile ilgilenen dertlenen ailelelerden. Öncelikle her aile aynı olmuyor bunu kabul edin.Sanıyorum aileniz ile de eşinize manevi baskı yaptınız.Benim ailem ilgilendi vb diyerek.Eşiniz de kendi ailesi & sizin aile bu kadar laf söz olmuşken genç insan kaldıramadı demek ki. Bana göre fazla konuşmuş fazla karşılaştırmış fazla dırdır etmişsiniz.Eşi yormuşsunuz.Bundan sonra daha yapıcı olmaya bakın.Ne güzel evladınız var ona odaklanın.Kayınvalidenin oğlu ile ilgili ilişkisinden ders alın.Onun yetişmesi ile ilgili kitaplar okuyun.Videolar izleyin.Eşinizle güzel şeyler paylaşın.Aile konularını tamamen kapatın.
Nasıl bu kadar bilmediğiniz şahit olmadığınızı şeyler hakkında olmuş gibi kesin hüküm verebildiniz şaşırdım gerçekten hanım efendi. Bu konuda bir çok kişinin anlamak istemediği şey şu: benim kayınvalidemle çoksamimi olmqk gibi bir isteğim olmadı hiç bir zaman. Eşim zaten ailesinin bu tutumundan dolayı yaralı ben bunu zaten gördüm ve asla bak onlar gelmedi bizimkiler yaptı gibi bir laf bir kere bile kullanmadım . Ailem asla eşime hani sizinkiler nerde diye bir kez bile sormadılar. Eşimin üzülmesinde benim payım olduysa da kendi bu durumu görüp bizimkilern manevi ve maddi desteği karşısında ailesi öyle olmadığı için üzülmüştür belki . Ama ailem bunları kullanma amaçlı asla yapmaz tüm kardeş ve eşlerimize de bir sorumluluk olarak destek oldular. Diğer kardeşlere de yapılan rutin şeyler olarak görülüyor bizde. Kimsenin başına vurmazlar. Burda çıkmaza girdiğimşz konu şu : kaynanamla sadece normal hal hatır sorma seviyesinde bir ilişki kurmaya çalişirken kaynanamın sürekli ama sürekli araması herşeyi sorması benle samimi olmaya çalişması.... oğluna 5 dk ulaşamasa bana sarması ben duymadıysam defalarca mesaj atması... bu dırumda kim bunaltıp çok samimi olmaya çalişiyor? Yani oğlu ona duvar örmüş kadın benle upraşıyordu. Bi de kavga zaten bayrama gitmeme yüzünden çıktı. Yani kaynanam oğluyla soğukken benim aileme gitmem ona çom gelmiş dert olmuş zoruna gidiyormuş. ee ben baktım eşim bayram seyran görmemiş ailesine gitmek istemiyor ben de bir iki teklif ettim baktım yok sonra gideriz deyince sesimi çıkarmadım istemiyorsa kendi ailesine gitmek ne yapabilirdim ki? Ama kaynanam bayramda daha çok benim aileme gitmemizi sorum edip kavga çıkardı? Er bu kadar ilgiliyse onzaman bi zahmet torunu olduğunda gelip 1 hafta 10 gün bakabilirdi. Ben her zorluğu aileme atmak istemiyorum. Madem öyle göstersin anneliğini diye bekledim. Günde 50 defa aramakla insan anne baba olamıyor icraat lazım

Para konusunda masus karsınızdaki acmadan siz eksideyix durumumuz cok kotu vs diyinli millet sizi sıkısık bilsin valla ev var araba var diye hava atmayı biliyorız.ben artık böyle para konuları acılınca biri sıkısıgız diyince anlıyorum para Mara borc meselesi hemen diyorum ki ay bizde ya aylardır eksiden cıkamkyoruz bıkac yere borcumz var hala odeyemedik falan diyorjm karsımdaki isteyecek durum olmadıgnı anlıyor susuyor. Varsa bile yok diyeceksiniz alan geri getirmiyor 12 yıl once esim yeni memurken bir akranasına 7 bin kusur borc vermiş hadi cocukları hastaydı diye tedavi amaçlı adam istemiş vermiş. Bu adam cocuk iyileşti ne dugunumuze gelmiş ne takı takmıs ne de borcu geri verdi.nasılsa esim bekarken vermiş ya adamda bekar adam maası diye heralde geri verme geregi duymuyor ,belkıde elinde yok dugune gelmeye yuzu olmamıstır dedik ama Fink Fink geziyolar gezmeye para var borcunu odemye yok esimde helal etti onların en azından en zor donemde(doguda hendek zamanları) dualarını aldım o bile yeter diyor ama adam sımdı gezdikce ve esim parayı istemedikve ben ayar oluyorum bende unuttum kac yıl gectı en son sustum. Kayınvalide de böyle ayaklar yapınva sız bizde zor durumdayız diyin borclrınızı sayın biz kendimize yetişemiyoruz diyin. Eli ayağı saglam genc gorunce zengin sanıyolar
Evet onu da düşğndüm ama eşim zaten kayananamla borç harç hiç bahsetmez . Kadın rbnden kaf almaya çalişiyordu. Bir iki söyledim baktım işi büyütüyor ağlayıp zırlamalar yok ben size vermeem benimde param yoklar. Arkadaş kimse ondan para istemiyor hani az sussun diye bende biZimde borcumuz var dedim dediğime pişman oldum kadın kendini edepsizliğe vurup bunseferbsiz bu paraları ne yapıyorsunuz vay efendim siz sürekli gezip yiyip içiyorsunuz. Benim sizin gibi 2 maalim olsa benim şunlarım bunlarım olurdular derken yanii o yöntemde işe yaramadı

Sonuç olarak arkadaşlar karşınızdaki insan pırlanta da olsa aile kültürlerinin aynı olmasada benzer olduğu insanları tercih etmek bence bu sorunların olmasına engel olacaktır. Çünkü asla düzelmeyecek bir şey bu.Şimdi ee soğuk olun onzmaan diyenlere diyorum . Kaynanam soğuk olmuyor kayınbabamla iki de bir mesaj atarken bi taraftan oğulllarıyla ilişkileri buz gibi iken , benle sürekli upraşmaları normal mi? Madem bu kadar samimi olmak istiyor işte şunu diyorum bende sadece gezelim yiyelim içelim lokantalara gidelim olmuyo hastalanınca da kötü gününde de geleceksin onzaman . O zama bende iyi günümde istemiyorum onu! Eşim kendi ailesine soğukken benim kendi ailemle samimi olmam gidip gelmem göze batıyor. Gençken eşimi bayramlarda hiç çağırmamişlar o da evlenince de o düzende gitti kendi ailesine karşı ama bizimkilere gitmemiz sorun oldu? E bunca yıllık oğlunu vay efendim ergenken asiydin o yüzden bayramda çağırmıyorduk ama şimdi torun var geleceksin diyor. Noluyo o zaman gelinin annebabasına gittiler bize az geldiler bize 2 hün onalara 5 gün vs ? Yani dengeler böyle böyle şaşıyor işte. Bu da benim genç yeni evlenecek insanlara tavsiyem olsun.

Kızlar merhaba , 3 yıllık evliyim 1 tane oğlum var. Kayınvalidemle yaşadığım sıkıntılardan bahsetmek istiyorum. Nişanlıyken farketmiştim eşimin ailesiyle ilişkilerinin soğuk olduğunu. Neden diye sorduğumda çok konuşuyor demişti. Ben bu lafı yadırgamiştım o zamanlar ne olacak sende konuş dinle dedim . Başka çocuğu yok kızı da yok demek senle konuşuyor demiştim.. evlendikten sonra eşimin ailesiyle hal hatır sorma dışında hiç ailesiyle bir paylaşiminın olmadığını gördüm.kayın validem sürekli oğlunu da beni de arardı ama bunaltacak kadar çok arardı. Ben mğsait olmasam hemen eşimi arardı o saniye yada eşim açamasa hemen benimarardı nerde oğlum diye? Sürekli bana akıllar vermeye çalışıyordu dışarı gönderme , spora gönderme evde otursun söyle sakalını kesain hiç sevmem ben. Bende eşimin30 yaşında insan olduğunu sigara saç sakal vs gb konularda kendi karar vereceğini benim dır dır yapmak gb bşr niyetim olmadığını defalarca belirttim. Evliliğimizin il gününden beri her gün konuşmaktan sıkılyıdum çümkü gerçekten konuşmalar yorumlar çok cahilceydi. Eşime sorup aynı şeyi banada soruyordu. Watsaptan son görülme tarihlerimizi kontrol ediyordu. Telefonunaçamask açana kadar 15-20 defa arıyordu. Ne zaman konuşsak sürekli acıtasyon yapıyordu. Sürekli maddi sıkıntılardan geçin sıkıntısından bahsediyordu. Ben baktım eşim yok durumları iyi kendilerini idare ediyorlar o annemin huyudur illah söylenecek o konularda diyordu. Ki bizimde düğün borcumuz olduğundan zaten ufak tefek şeyler dişinda büyük yatdımlar yapacak durumumuz yoktu. Telefon işini de ben sınır koyarak haftada 1-2 ye zorlukla indirdim.bunarada benim ailemle ilişkilerim sıcak. Eşimde alıştı aileme ve kendi ailesi gb sık boğaz etmeyen anlayışlı her konuda destek oldukları için eşim zaten ailemi çok seviyordu. Eşim kendi ailesine gitmek istemiyordu. Ben de o nasıl davrandıysa öyle yaptım. Gençliğinden beri evinde büyümemiş sürekli çalışmaya gitmiş sürekli dışarsaymiş. Bayramlarda ailesi hiç çağırmamiş gel diye ondada öyle alışkanlıklar olmamiş. Ama ben her tatilimde ailemin yanına giderdim. Zaten şehşr de uzak olduğu için kayın validemlere senede 2 defa gidiyorduk. Eşime bir kaç defa gidelim istiyorsan diye dedipimde yook ben zaten bekarken de gitmezdim diyordu. Sonradan annesiyle ne kadar az görüşsek o kadar az sıkıntı çıkacağını düşündüğünden böyle yaptığını da söyledi. Ben bu aile ilişkilerine çok üzüldüm fakat baktım kafa dengi de değil benim düzeltebileceğim bir şey yok.... sonra hamile kaldım kayınvalşdem hamileliğim boyunca hiç gelip yardım etmekten destek olmaktan bahsetmedi yada toruna bana bakmaya gönlü yoktu. Her konuşmasında 1 çocuk yeter ben fazla çocuk sevmem diyordu. Bebeklere hiç yüreğim yok ben oğlumada dedim ilerde bi şey olursa sen bakacaksın biz gelip yapamayız diyordu. Sürekli eşimi eleştirip kötülüyodu. Sürekli baskı yapıyordu.. ben yavaş yavaş neden ailesinden kaçtığını anlamaya başladım. Sonra doğum oldu. Ben annemde doğumu yapıp biraz toparlayıp kendi evime geçecektim ve kaynanam sözde gelecekti. Sonra bi anda vazgeçt biz gelemiyoruz komşunun düğünü var dedi. Ben de buna orda tavır aldım. Sen bilirsin ilk torun bu sana kalmiş dedim. Doğumdan 1 gün sonra eşim hem doğum stresi heö ailesinşn gelmemesi ve bazı başka sebeplerin birleşimi ile depresyona girdi. O lohusa halimle eşimi psikolog pskiyatri gezdirdim ... çok köyü günler geçirdik. Bebeğimizin sevincini yaşayamadık eşşm ne yese kusuyor 15 kg vermişti. Kaynanam bunu duyunca 10 gün bekledi belki iyileşir diye ama sonra mecburen kaşktı geldi. Geldiğinde de bi umut bize destek olacak sandım ama evime temizliğe laf söyledi. Oğluyla tartıştı yine gençken ders çalışmadığınve. Sürekli dişarda oynadığı vs şikayetler😔 saçma sapan şeyler... akıl vermeler... paranı toplamıyorsunlar... ben sizin yernizde olsam nelerim olurdular... bana sorun problemlerniz getirmeyin ne yaprsanız yapın... ben size bakamam lar.... çok ama çok kırıldım eşim hasta diye ben kötü bir şey söylemek istemedim ...ben zaten lohusayım sürekli ağlıyorum..kaynanaö oğluyla hiç bşr zaman ana oğul gb olamadıklarını bir aile gb olamadıklarını anlattı. 3-5 gün durup ben dayanamıyorum evimi özledim gideceö siz iyisiniz idare edersiniz dedi. Biletini aldırdı zorla illah gidecem diye.. sonra kayınbabam telefonla araya girdi ısrar etti kalması için... bir kaç gün daha durup gitti...sonra biz ağlayarak sıkıntılarla bi şekilde o dönemleri atlattık . Kendinşzde onları ziyarete gittik bqzı şeylere sünger çektik ama benim içim çok soğumuştu. Bir anneye yakıştıramadım bu hateketleri. Sonra biz kayınvalideme yakın bir yere taşındık. Kayınvalşdem yine yardım edecem diyip gelmedi. Yine en zor anımızda bizi yalnız bıraktı. Ve bende artık aramadım. Kendisi arayıp bir sürü hakaret etti bana . Bende cevap versim ve artık görüşmüyoruz. Sizce böyle bşr kaynana ile barışmaya değer mi?
Aklıni peynir ekmekle yediysen barış kardeşim

Ben böyle hem çocukluğunu, gençliğini sindirmeyip hem de evliliğini çocuğunun burnundan getiren insanlara “hayatsız” diyorum. Evet bu tamamen hayatsızlık işsizlik. Sevmekle falan ilgisi yok. Benim eşimin de ailesiyle ilişkisi böyle. Bağırsağımızdakilere kadar bilmek istiyorlardı. Ama iş kötü zamanda destek olmaya gelince kimse yok. Zor zamanlarda bir “geçer yavrum üzülme” demediler mesela. Hep olmuş bitmiş şeylerden hatalardan bahsettiler. Benim eşimin de psikolojisi iyi değil. Bağları koparmak asla çözüm olmaz. En güzel şey fiziksel değil ama duygusal mesafe koymak. Günlük sohbetlerin dışına çıkmayacak şekilde bir iletişim. Eşiniz zaten öyle yapıyormuş çünkü biliyor ki ısırılacak. Allah eşinize kolaylık versin aile ile imtihan çok zor....

X