Börekler Kek Kalıbında Yalancı Su Böreği- Beypazarı Maden Suyu Sponsorluğunda

Sevgili hanımlar özel gunlerinizde, hafta sonu ailenize kısa sürede yapıp sunabileceğiniz pratik bir börek tarifi ile geldim. Dışı çıpçıtır içi yumuşacık harika bir su böreği :kk77:adının yalancı olduğuna bakmayın ben şahidim. :olamaz: :olamaz:

MALZEMELER

❤ Dört adet yufka
❤ Dört yüz gram peynir
❤ Yarım demet maydanoz
SOS İÇİN
❤ Bir tane maden suyu
❤ Yarım bardak sıvı yağ
❤ İki yumurta
❤ Bir bardak süt

🌼Hazırlanışı

1. Böreğin sosu için bir kasede süt, soda, yumurta ve sıvı yağı karıştırın.
  2. Ayrı bir kasede ufalanmış peynir ve kıyılmış maydanozu karıştırın.
  3. Kek kalıbını tereyağ ile yağlayın ve susam-çörek otu karışımını kalıba serpiştirin.
  4. 1 adet tam yufkayı kalıbın içerisine dikkatlice ve yufkanın bir kısmı dışarıdan sarkacak şekilde yerleştirin.
  5. Diğer yufkalardan 1 adetini 4 parçaya ayırın ve sosa batırıp kalıbın içerisine yerleştirin.
  6. Peynir karışımının yarısını koyun ve her yerine dağıtın.
  7. Kalan yufkalardan 1 adeti yine dört parçaya ayırıp, sosa batırıp kalıba yerleştirin.
  8. Geriye kalan peyniri kalıba aktarın ve yayın.
  9. Son yufkayı da dört parçaya ayırıp, sosa batırıp kalıba yerleştirin.
  10. Dışarıya sarkan yufka parçalarını dikkatlice içe doğru katlayarak böreğinizi kapatın.
  11. 170 derece fırında üzeri kızarana kadar 45 dakika pişirin.
  12. Piştikten sonra 15 dakika dinlendirin ve ters çevirip servis edin
Eki Görüntüle 2647402 Eki Görüntüle 2647403 Eki Görüntüle 2647404 Eki Görüntüle 2647405 Eki Görüntüle 2647406 Eki Görüntüle 2647407 Eki Görüntüle 2647408

PÜF NOKTALARI
🌼 Akşamdan hazırlayın bir gece bekletin bu şekilde nar gibi kızarıp üzeri çıtır çıtır oluyor.
🌼 İlk yirmi dakika 160 derecede yavaş pişiriyoruz daha sonra 180 derecede kızarana kadar kontrollü pişiriyoruz bu şekilde içi hamur kalmıyor.
🌼 Kek kalıbının altına susam çörekotu dokebilirsiniz oğlum sevmediği için ben kullanmadım. 😥😥😥

❤ SUNUM ZAMANI 😍😍
Eki Görüntüle 2647409 Eki Görüntüle 2647410 Eki Görüntüle 2647411 Eki Görüntüle 2647412 Eki Görüntüle 2647413 Eki Görüntüle 2647414 Eki Görüntüle 2647415
Eşimi tirtiklarken yakaladım 😁😁
Eki Görüntüle 2647416
Böreğin kokusunu alan martılara göz hakkı vermemek olmazdı. 😍😍😍😍
Eki Görüntüle 2647417
Martılar bir böreği afiyetle yiyorsa mutlaka nefistir 😋😋😋😋
Eki Görüntüle 2647418
Dilimi kapıp gittikten sonra yavrularıyla paylaştı bu sefer 😥😥😥
Bu arada üç dilim yediler. 😋😋

Şimdiden yapmayı düşünen arkadaşlarıma başarılar dilerim. Emin olun sevdikleriniz çok memnun kalacak. 😍😍😍
[/Q

X