kesinleşen nafaka davasında icra ceza

Yalnxixz82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2007
120
0
41
merhabalar ben 3 yıl önce anlaşmalı olarak boşandım 2 oğlumun velayeti bende ve aylık 350 tl nafaka bağlandı... kendi adıma nafaka istemedim...dava bittikten sonra 9 ay nafaka ödenmedi ve avukat yardımıyla icraya verdim...ben icraya verdikten sonra nafaka ödenmeye başlandı şuan düzenli ödeniyor ama 9 ayın nafakasını ödemek istemediler arada harçlık gönderdik vs bahaneleriyle ki bu para çok cüzi ve şahsım adına da bankaya vs yatmış değildi..davayı kazandım karşı taraf temyize gitti ama onu da kazandık...avukatım şimdi icra ceza davası açmış...benim merak ettiğim konu acaba icra ceza davası hemen sonuçlanır mı yoksa uzar mı?? icraya verdiğimden bu yana 2 yıl geçti herşey lehimize diyor avukatım ama bu kadar uzun sürünce umutsuzlanıyorum...cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler...

Merhaba
Nafaka nedeniyle açılmış icra ceza davasında eski eşinize nafakayı ödememiş olduğu için ceza verilecektir. Ancak kural olarak birikmiş nafakalar için hapis cezası çıkmaz. Birikmiş nafakaları haciz yolu ile tahsil edebilirsiniz. Ayrıca birikmiş nafakaları tahsil edebilmeniz için kararın kesinleşmesine de ihtiyaç yoktur. Açıkçası dosyanızın içeriğini tam olarak bilmediğimi için size daha fazla bilgi veremiyorum. Avukatınızın gereğini yaptığını ve yapmış olması gerektiğini düşünüyorum. İcra ceza davaları için tam bir süre vermek mümkün değilse de ortalama 6-8 ay sürebilmektedirler. Eğer eşinize tebligat yapmakta zorluk çekilirse haliyle süre daha da uzayacaktır.

İyi günler dilerim.

X